Προς το περιεχόμενο

ΗP Deskjet 5200 All-in-one wireless. Προβλημα επικοινωνίας προγραμμάτων με το scanner


stilllikeit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

Εχω τον ΗP desketjet 5200 all-in-one και αντιμετοπίζω το εξης πρόβλημα.

Ο εκτυπωτης συνδέεται κανονικά στο ρουτερ μέσω wireless και παίρνει ip. Τα windows τον αναγνωρίζουν όταν κάνω προσθήκη εκτυπωτή μέσω control panel (windows 10), και μπορω να εκτυπωσω κανονικά. Αλλα είναι αδύνατον να σκανάρω μέσω του προγράμματος των windows (μου βγάζει μήνυμα πως δεν βρίσκει κάποιο scanner) ούτε και μέσω του προγράμματος HP Scan (επίσης λέει πως δεν μπορεί να επικοινωνήσει με το μηχάνημα).

Να σημειώσω πως ο υπολογιστής είναι desktop και συνδέεται στο ρούτερ μέσω ethernet.

Όταν τρέχω το προγραμμα της ΗΡ για εγκατάσταση drivers και πάλι λέει πως δεν μπορεί να συνδεθεί και δεν βλέπει τον εκτυπωτή, παρότι στην αρχή της εγκατάστασης βάζω την σωστή ip.

Παρόλα αυτα, αν βάλω την ip στον browser, ανοίγει κανονικά το interface της ΗΡ και απο κει μπορώ να σκανάρω χωρις πρόβλημα.

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα ? Γιατι ειδικα για το scanner δεν ειναι πολύ χρηστικό να σκανάρω μέσω browser καθώς δεν μου δίνει επιλογές όπως preview εικόνας και επιλογής συγκεκριμένου τμήματος της.

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/12969152/HP-DeskJet-Advantage-5275.html#specs

Αυτο ειναι το μοντελο. Πολυμηχανημα ειναι. Το ακριβες μοντέλο ειναι το 5275, εκ παραδρομής έγραψα 5200 γιατι έτσι τον αναγνωρίζουν τα windows αλλα εχουν και σαν γενικο ονομα οι drivers της ΗΡ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω το εχεις δοκιμασει;

 

https://ftp.hp.com/pub/softlib/software13/printers/DJ5200/DJ5200_Full_WebPack_44.4.2678.exe

 

(αν οχι, διαγραψε πρωτα τον εκτυπωτη απο τις συσκευες και δοκιμασε απο την αρχη με αυτο, χωρις να κανεις τη native διαδικασια των windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δοκιμασα. Οταν φτασω στο σημείο να επιλεξω τροπο επικοινωνιας το βαζω στο wireless. Δηλωνω την i.p. του εκτυπωτη. και μετα απο καμποση ωρα μου λεει πως δεν ηταν δυνατη η επικοινωνια.

Απενεργοποιησα και τo firewall (comodo) μηπως αυτο εμποδιζε, αλλα τίποτα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, stilllikeit είπε

Ναι το δοκιμασα. Οταν φτασω στο σημείο να επιλεξω τροπο επικοινωνιας το βαζω στο wireless. Δηλωνω την i.p. του εκτυπωτη. και μετα απο καμποση ωρα μου λεει πως δεν ηταν δυνατη η επικοινωνια.

Απενεργοποιησα και τo firewall (comodo) μηπως αυτο εμποδιζε, αλλα τίποτα...

 

Τα παλιά ΑΙΟ της HP υποστήριζαν scanning μόνο όταν το συνέδεες με USB άμεσα στο pc.

Είσαι σίγουρος ότι αυτό to μοντέλο έχει driver που να υποστηρίζει LAN-scan?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jgeorgiou δεν ειμαι σιγουρος, οχι. βασικα δεν ξερω που μπορω να το δω αυτο. αλλα μου κανει εντυπωση που σκαναρει κανονικα μεσω browser οταν μπαινω στην ip του printer. και οτι το προγραμμα εγκαταστασης δεν επικοινωνει με το μηχανημα συνολικα, οχι μονο με το σκανερ. παρολα αυτα με τους drivers που περνανε τα windows, εκτυπωση δινει κανονικα απο οποιοδηποτε προγραμμα. αλλα σκαναρισμα οχι (εκτος οπως ειπα μεσω του browser), ουτε και στο κοντρολ πανελ δειχνει να εχει αναγνωρισει καποιο σκανερ.

 

@Βασίλης_29 οχι, δεν λεει οτι λειπει καποιο αρχειο. αφου θεσω ως τροπο συνδεσης wireless, ξεκιναει να αναζητα το μηχανημα και μετα απο λιγο λεει πως δεν ηταν δυνατη η επικοινωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

Μάλλον κάτι εμποδίζει την ασύρματη επικοινωνία μεταξύ εκτυπωτή και της άλλης συσκευής. Επανέλαβε να δεις αν συνεχίζεται και έλεγξε μήπως δεν κάνει καλή σύνδεση κάποιο καλωδιο USB η ethernet. 

Μάλλον κάτι εμποδίζει την ασύρματη επικοινωνία μεταξύ εκτυπωτή και της άλλης συσκευής. Επανέλαβε να δεις αν συνεχίζεται και έλεγξε μήπως δεν κάνει καλή σύνδεση κάποιο καλωδιο USB η ethernet. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, stilllikeit είπε

δεν ειμαι σιγουρος, οχι. βασικα δεν ξερω που μπορω να το δω αυτο. αλλα μου κανει εντυπωση που σκαναρει κανονικα μεσω browser οταν μπαινω στην ip του printer. και οτι το προγραμμα εγκαταστασης δεν επικοινωνει με το μηχανημα συνολικα, οχι μονο με το σκανερ. παρολα αυτα με τους drivers που περνανε τα windows, εκτυπωση δινει κανονικα απο οποιοδηποτε προγραμμα. αλλα σκαναρισμα οχι (εκτος οπως ειπα μεσω του browser), ουτε και στο κοντρολ πανελ δειχνει να εχει αναγνωρισει καποιο σκανερ.

Tα έχεις λίγο μπερδεμένα

ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ , drivers των windows δεν μπορούσαν να αξιοποιήσουν το ip-lan για scanning. Μάλλον λόγω ηλικίας μηχανήματος δεν έχει φτιάξει καινούριο driver στα win10 να μπορεί.

Μέσα από την σελίδα του ο HP μπορεί να scannnarei γιατί χρησιμοποιεί άλλη τεχνολογία (κώδικα)

Αν το συνδέσεις με usb στον υπολογιστή θα σου δουλέψει.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...