Προς το περιεχόμενο

Οικιακός εκτυπωτής για ελάχιστη χρήση


SteliosTh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω έναν εκτυπωτή ,scanner, για πολύ μικρή χρήση ,100-150 μαξ και αν σελίδες το χρόνο.  Θέλω σίγουρα wifi εκτύπωση τόσο από laptop όσο και  από κινητό και εάν υπάρχει η δυνατότητα και για έγχρωμες .  Δεν γνωρίζω τί τεχνολογίας να δω ώστε εάν κάνει να χρησιμοποιηθεί 1 -2 μήνες να μην ξεραθούν τα μελάνια και χαλάσει. Επίσης θα ήθελα φτηνά μελάνια κλπ. Ιδανικά 100 ευρώ και κάτω!! Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλάρια μαλάρια και τ'αρνιά θυλκά. :D Στέλιο δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Ή πας σε laser που δεν έχει φόβο να στεγνώσει τα μελάνια και θα στερηθείς φωτογραφίες έγχρωμες γιατί δεν εκτυπώνει σε χοντρό χαρτί ή πας σε inkjet αλλά μία στις τόσες πρέπει να κάνεις κάποια εκτύπωση για να μην ξεραθούν τα μελάνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SteliosTh είπε

Ψάχνω έναν εκτυπωτή ,scanner, για πολύ μικρή χρήση ,100-150 μαξ και αν σελίδες το χρόνο.  Θέλω σίγουρα wifi εκτύπωση τόσο από laptop όσο και  από κινητό και εάν υπάρχει η δυνατότητα και για έγχρωμες .  Δεν γνωρίζω τί τεχνολογίας να δω ώστε εάν κάνει να χρησιμοποιηθεί 1 -2 μήνες να μην ξεραθούν τα μελάνια και χαλάσει. Επίσης θα ήθελα φτηνά μελάνια κλπ. Ιδανικά 100 ευρώ και κάτω!! Ευχαριστώ .

Αφού θες κάτω από 100ευρώ , θα πάρεις ένα μέτριο με μεγάλο κόστος εκτύπωσης και θα φροντίζεις κάθε 1η του μηνός να κάνεις μια εκτύπωση υποχρεωτικά που να χρησιμοποιεί όλα τα χρώματα. Σε αυτά τα μηχανήματα μέσα σε λίγες εβδομάδες ξεραίνονται τα μελάνια στις κεφαλές και "χαλάνε"

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρες ένα έγχρωμο laser  έστω με λίγα λεφτά παραπάνω να κάνεις τη δουλειά σου για χρόνια. 

Αλλιώς θα φας τα διπλάσια λεφτά σε μελάνια που δε θα τυπώνουν 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SteliosTh είπε

Ψάχνω έναν εκτυπωτή ,scanner, για πολύ μικρή χρήση ,100-150 μαξ και αν σελίδες το χρόνο.  Θέλω σίγουρα wifi εκτύπωση τόσο από laptop όσο και  από κινητό και εάν υπάρχει η δυνατότητα και για έγχρωμες .  Δεν γνωρίζω τί τεχνολογίας να δω ώστε εάν κάνει να χρησιμοποιηθεί 1 -2 μήνες να μην ξεραθούν τα μελάνια και χαλάσει. Επίσης θα ήθελα φτηνά μελάνια κλπ. Ιδανικά 100 ευρώ και κάτω!! Ευχαριστώ .

Ψάξε για πολυμηχάνημα που τα μελάνια ενσωματώνουν και τις κεφαλές εκτύπωσεις έτσι ώστε ακόμα και να στεγνώσουν, αγοράζεις καινούργια και συνεχίζεις.
Θα βρείς με τιμές κάτω από τα 100 ευρώ αλλά ότι γλυτώσεις από εκεί θα το φας μετά στο κόστος των αναλωσίμων μακροπρόθεσμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι inkjet χρειάζονται εκτυπώσεις κάθε εβδομάδα για να μην ξεραθουν οι κεφαλές. Αν το κάνεις κάθε μήνα χαιρετίσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το φαντάστηκα ότι δεν μπορώ να τα έχω όλα αλλά και πάλι είπα να προσπαθήσω!! Περισσότερο για χαρτιά προκηρύξεων και υπεύθυνες δηλώσεις και ταυτότητες το θέλω . Φωτογραφίες δεν με ενδιαφέρουν και αν θέλουν οι γονείς φωτογραφίες της μικρής θα τους πάρω ψηφιακή κορνίζα! (Θα είναι στο πατρικό μου αφού εκεί πηγαίνουν  όλα τα χαρτιά λογαριασμοί κλπ.).Όσο για τα λεφτά θεώρησα τα 100 καλό ποσό για τον όγκο δουλειάς... Οπότε αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να δω κάτι σε laser για να μην ξεραίνονται τα μελάνια και για να μείνει το κόστος σχετικά χαμηλά σωστά; Καμιά ιδέα ας είναι και 130-150 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για φώτο πας σε ένα μαγαζι με μια SD και τυπώνεις πολύ φθηνά και καλύτερα. 

Βρες ένα laser και δες τα τόνερ ανακατασκευής πόσο έχουν. 

Με 10€ το κάθε χρώμα εγώ τα έχω γύρω στα 5 χρόνια με μικρή χρήση   https://www.public.gr/product/perifereiaka/printers/ektypotes/ektypotis-laser-hp-laserjet-pro-cp1025-eghromos-a4/prod5360146pp/

 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Έχω έναν canon mp495 που εκτυπώνω μια στο τόσο πλέον και δεν μου έχει τύχει ακόμα να στεγνώσουν τα μελάνια. Και να συμβεί αυτό είναι σχετικά φθηνά τα αναλώσιμα οπότε δεν είναι και το τέλος του κόσμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Για φώτο πας σε ένα μαγαζι με μια SD και τυπώνεις πολύ φθηνά και καλύτερα. 

Βρες ένα laser και δες τα τόνερ ανακατασκευής πόσο έχουν. 

Με 10€ το κάθε χρώμα εγώ τα έχω γύρω στα 5 χρόνια με μικρή χρήση   https://www.public.gr/product/perifereiaka/printers/ektypotes/ektypotis-laser-hp-laserjet-pro-cp1025-eghromos-a4/prod5360146pp/

 

 

9 λεπτά πριν, patclo είπε

Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Έχω έναν canon mp495 που εκτυπώνω μια στο τόσο πλέον και δεν μου έχει τύχει ακόμα να στεγνώσουν τα μελάνια. Και να συμβεί αυτό είναι σχετικά φθηνά τα αναλώσιμα οπότε δεν είναι και το τέλος του κόσμου.

Ευχαριστώ πολύ.  adi32 δεν έχει wifi αυτό και είναι βασικό για εμένα.

patclo  αυτός ο canon φαίνεται μια χαρά. Έχει γρήγορη σύνδεση μέσω wifi με κινητά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SteliosTh είπε

patclo  αυτός ο canon φαίνεται μια χαρά. Έχει γρήγορη σύνδεση μέσω wifi με κινητά; 

Είναι παλιότερο μοντέλο και δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον αλλά αφού μου κάνει την δουλειά δεν υπάρχει λόγος να τον αντικαταστήσω. Κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές με αντίστοιχους εκτυπωτές γύρω στα 50 ευρώ. Γρήγορη σύνδεση τι εννοείς; Αυτόν τον σετάρεις μια φορά στην αρχή σε μισό λεπτάκι πατώντας το WPS κουμπάκι στο ρούτερ του σπιτιού (PIXMA MP495 Wireless Connection Setup Guide - Canon Europe (canon-europe.com) ) και μετά κάθε συσκευή που έχει wifi στέλνει στην εκτύπωση εκεί. Για κινητά υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο store. Εγώ για εκτυπώσεις από το πισι τον χρησιμοποιώ μια στο τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, patclo είπε

Είναι παλιότερο μοντέλο και δεν νομίζω ότι κυκλοφορεί πλέον αλλά αφού μου κάνει την δουλειά δεν υπάρχει λόγος να τον αντικαταστήσω. Κατά καιρούς βγαίνουν προσφορές με αντίστοιχους εκτυπωτές γύρω στα 50 ευρώ. Γρήγορη σύνδεση τι εννοείς; Αυτόν τον σετάρεις μια φορά στην αρχή σε μισό λεπτάκι πατώντας το WPS κουμπάκι στο ρούτερ του σπιτιού (PIXMA MP495 Wireless Connection Setup Guide - Canon Europe (canon-europe.com) ) και μετά κάθε συσκευή που έχει wifi στέλνει στην εκτύπωση εκεί. Για κινητά υπάρχει αντίστοιχη εφαρμογή στο store. Εγώ για εκτυπώσεις από το πισι τον χρησιμοποιώ μια στο τόσο. 

Τον έχει στα 89 ευρώ. Να κοιτάξω για κανέναν πιο καινούριο ας πούμε αυτό; https://www.bestprice.gr/item/2155427198/canon-pixma-tr4550.html?bpref=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, SteliosTh είπε

Τον έχει στα 89 ευρώ. Να κοιτάξω για κανέναν πιο καινούριο ας πούμε αυτό; https://www.bestprice.gr/item/2155427198/canon-pixma-tr4550.html?bpref=related

Αυτός που έβαλες έχει περισσότερες δυνατότητες από τον δικό μου, αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, λειτουργία φαξ και οθόνη lcd. Αυτά δεν τα έχει ο δικός μου. Λογικά δεν συμφέρει να αγοράσεις κάτι παλιότερο και ακριβότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι. Θα περιμένω λίγο μήπως υπάρξει καμία προσφορά τώρα προς τις γιορτές αφού ξέρω τι ψάχνω πλέον,και θα κινηθώ ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SteliosTh είπε

Ευχαριστώ και πάλι. Θα περιμένω λίγο μήπως υπάρξει καμία προσφορά τώρα προς τις γιορτές αφού ξέρω τι ψάχνω πλέον,και θα κινηθώ ανάλογα.

Στέλιο και για τους inkjet υπάρχει και το DIY των μελανιών . Κάποιοι το θεωρούν βουνό εγώ το θεωρώ παιχνίδι και hobby και περιμένω πως και πως να τελειώσει κάποιο από τα δύο να το ξαναγεμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...