Προς το περιεχόμενο

ΕΚTΥΠΩΤΗ/SCANNER/ΦΩΤΟΤΥΠΙΚΟ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να πάρω ένα πολυμηχάνημα σε compact διαστάσεις αλλά και αξιόπιστο, βρίσκω στον Κωτσόβολο αυτό εδώ 

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/210924-canon-pixma-ts5050-cli-571-(4-colors)-upm-office-a4-80gr-χαρτί

Διαστάσεις 37,2 πλάτος και 31,5 βάθος που χωράει πάνω σε ένα κομοδίνο που το θέλω.

Τι άποψη έχετε? Σημαντικό να έχει compact διαστάσεις, αλλά να είναι και ''καλό'' μηχάνημα. Νομίζω τα Canon είναι και πιο οικονομικά στα μελάνια σε σχέση με HP.

CANON.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lector είπε

Epson L3150

Τον έχω δεί τον Epson που λές, είναι απίστευτα οικονομικός, το θέμα είναι ότι σε σχόλια του Σκρούτζ, βλέπω ότι οι εκτυπώσεις του δεν είναι τόσο καλές σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών. Ο Epson κατασκεύαζεται από την Seiko απ'ότι έχω δεί, οπότε μιλάμε για Japan=εγγύηση. Έχεις τον Epson?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 10:11 ΠΜ, Milkofree είπε

Τον έχω δεί τον Epson που λές, είναι απίστευτα οικονομικός, το θέμα είναι ότι σε σχόλια του Σκρούτζ, βλέπω ότι οι εκτυπώσεις του δεν είναι τόσο καλές σε σχέση με αντίστοιχα μοντέλα άλλων εταιριών. Ο Epson κατασκεύαζεται από την Seiko απ'ότι έχω δεί, οπότε μιλάμε για Japan=εγγύηση. Έχεις τον Epson?

Κοιτα, το τι θα πει "καλη" εκτυπωση εξαρταται απο τις απαιτησεις και τις αναγκες του καθενος, οποτε δε μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα. Σιγουρα σε αυτο το μηχανημα δε θα δεις την κορυφαια ποιοτητα, θα το παρεις περισσοτερο επειδη ειναι τοσο οικονομικο. 
Κατα την προσωπικη μου αποψη γενικοτερα, κορυφαια ποιοτητα δε θα δεις ποτε σε inkjet εκτυπωτη, μονο αν ειναι photo (οπου ξεφευγουμε σε κοστος). Η εμπειρια μου δειχνει οτι οι laser γενικοτερα βγαζουν καλυτερες ποιοτητες.

Εγω δεν το εχω το 3150, αλλα στην εταιρεια μου το δουλευουμε πολυ και κατα κανονα ολοι ειναι ικανοποιημενοι. Επισης η Epson παρεχει 3 χρονια εγγυηση, το οποιο ειναι πολυ χρησιμο οταν μιλαμε για inkjet μηχανηματα τα οποια γενικα ειναι επιρρεπη σε βλαβες ανεκαθεν.

Αν αποφασισεις να το προμηθευτεις στειλε μου μηπως μπορεσω να βοηθησω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 10:01 ΜΜ, lector είπε

Κοιτα, το τι θα πει "καλη" εκτυπωση εξαρταται απο τις απαιτησεις και τις αναγκες του καθενος, οποτε δε μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα. Σιγουρα σε αυτο το μηχανημα δε θα δεις την κορυφαια ποιοτητα, θα το παρεις περισσοτερο επειδη ειναι τοσο οικονομικο. 
Κατα την προσωπικη μου αποψη γενικοτερα, κορυφαια ποιοτητα δε θα δεις ποτε σε inkjet εκτυπωτη, μονο αν ειναι photo (οπου ξεφευγουμε σε κοστος). Η εμπειρια μου δειχνει οτι οι laser γενικοτερα βγαζουν καλυτερες ποιοτητες.

Εγω δεν το εχω το 3150, αλλα στην εταιρεια μου το δουλευουμε πολυ και κατα κανονα ολοι ειναι ικανοποιημενοι. Επισης η Epson παρεχει 3 χρονια εγγυηση, το οποιο ειναι πολυ χρησιμο οταν μιλαμε για inkjet μηχανηματα τα οποια γενικα ειναι επιρρεπη σε βλαβες ανεκαθεν.

Αν αποφασισεις να το προμηθευτεις στειλε μου μηπως μπορεσω να βοηθησω.

 

Αυτό παράγγειλά τελικά στα 169€ και περιμένω να έρθει. Μάλλον θα χρειαστώ και USB καλώδιο, εκτός αν καταφέρω να εκτυπώσω με το wifi το οποίο ποτέ δεν έχω κάνει βέβαια. Θα είναι το πρώτο μου πολυμηχάνημα, θα το δουλέψω λίγο και θα σου πω εντυπώσεις.

epson.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω στην πραξη ειναι το ιδιο πραμα με το 3150 (εκτος σιγουρα απο το χρωμα).

Προσοχη: Ακολουθα πιστα τις οδηγιες στο φυλλαδιακι που θα εχει το κουτι, τοσο για τη φορτωση των μελανιων την πρωτη φορα, οσο και για τη συνδεση με wifi, αλλιως θα τα βρεις μπαστουνια. Αν κανεις ολα τα βηματα που λεει με τη σειρα, θα δουλεψει ρολοι.

Και μην ξεχασεις να κανεις register στην epson για να εχεις τα 3 χρονια εγγυηση αλλιως δε θα ισχυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 8:50 ΜΜ, lector είπε

Νομιζω στην πραξη ειναι το ιδιο πραμα με το 3150 (εκτος σιγουρα απο το χρωμα).

Προσοχη: Ακολουθα πιστα τις οδηγιες στο φυλλαδιακι που θα εχει το κουτι, τοσο για τη φορτωση των μελανιων την πρωτη φορα, οσο και για τη συνδεση με wifi, αλλιως θα τα βρεις μπαστουνια. Αν κανεις ολα τα βηματα που λεει με τη σειρα, θα δουλεψει ρολοι.

Και μην ξεχασεις να κανεις register στην epson για να εχεις τα 3 χρονια εγγυηση αλλιως δε θα ισχυει.

 

Τον έβαλα και δούλεψε, μια χαρά, εκτύπωσα 120 σελίδες και η στάθμη του μελανιού κατέβηκε μόνο μία γραμμή, φαίνεται πολύ οικονομικός και οι εκτυπωσεις αρκετά καλές σε φώτο δεν ξέρω θα δοκιμάσω κάποια να δώ τι ποιότητα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή κίνηση το ecotank. Θα δεις απίστευτη διαφορα από οικονομικής απόψεως, σε σχέση με παλαιού τυπου μελάνια (σαν το Pixma 5050 που αρχικά σκεφτόσουν). Εχω ecotank εδω και 5 χρόνια και δεν εχω αγορασει ακομα μελανια με συχνη χρηση. Με γεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς, για να μην ανοίγω νέο θέμα, ποια η γνώμη σας για το Canon Pixma TR4550, inkjet έγχρωμο με περιστασιακές εκτυπώσεις; Περίπου 50 το μήνα.

https://www.skroutz.gr/s/15978677/Canon-Pixma-TR4550.html

Έχει ADF, αυτόματη διπλή εκτύπωση, wifi αλλά....τσιμπιμένα αναλώσιμα βλέπω.

Είναι εύκολο να δεχτεί ιμιτασιόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...