Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Επιλογής Εργονομικής Καρέκλας


bebius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα στο κατάστημα του Dromeas στη Θεσσαλονίκη (έχω επαγγελματικό ΑΦΜ) για να δοκιμάσω δύο καρέκλες που ήθελα: Τη Smart-D και την Action. Μου άρεσαν και οι δύο και μάλιστα η στήριξη της πλάτης είναι καλύτερη αν προτιμάει κάποιος την όρθια στάση σε σχέση με τη Reflex που δε μου άρεσε λόγω της κλίσης προς τα πίσω. H Smart-D είναι λίγο πιο ευρύχωρη και μάλλον λίγο πιο στιβαρή κατασκευή (είναι και αρκετά ακριβότερη επίσης). Δυστυχώς, ξέχασα να δοκιμάσω την απλή Smart.

 

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 659
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2020 στις 12:40 ΜΜ, yanc είπε

Τελικα παραγγειλα την Stay της Actiu απο GreenOffice στα 360 (με ΦΠΑ), πολυ καλη η διαδικτυακη εξυπηρετηση τους, θα γραψω για το καθισμα οταν παραλαβω.

 

 

Την πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα παιδία και η καρέκλα είναι απίστευτη για όσες ώρες κάθομαι γραφείο!!!

Επεξ/σία από webstic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 10:48 ΠΜ, webstic είπε

 

Την πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα παιδία και η καρέκλα είναι απίστευτη για όσες ώρες κάθομαι γραφείο!!!

Θα μπορούσες να γράψεις δύο - τρία πραγματάκια επιπλέον για το τι σου άρεσε και την εργονομία της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να κάτσω σε Ikea Markus (υφασμάτινη) σε σπίτι γνωστού.

Για 1,78μ ύψος, έκατσε γάντι στο σώμα μου για 90 μοίρες θέση
εργασίας και η στήριξη της μέσης ήταν ακριβώς στο σωστό ση-
μείο.

Τα μπράτσα δεν ρυθμίζονται οπότε όσοι έχει κανένα περίεργο γραφείο
πάνω από 70εκ σε ύψος ίσωςέχετε θέμα αν θέλετε τα χέρια σε ευθεία
με το γραφείο.

Επίσης, για 1,78μ ήμουν ψιλο οριακά όσον αφορά το μπράτσα και την ευ-
θεία με το γραφείο. Αν ήμουν κοντύτερος, θα έπρεπε να σηκώσω ψηλό-
τερα την καρέκλα και μετά θα ήθελα υποπόδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/12/2020 στις 10:48 ΠΜ, webstic είπε

 

Την πήρα κι εγώ πριν μια εβδομάδα παιδία και η καρέκλα είναι απίστευτη για όσες ώρες κάθομαι γραφείο!!!

Σημερα παρελαβα κι εγω.

Συναρμολογηση σε 10-12 λεπτα, τρεις βιδες ολες κι ολες.

Στιβαρη χωρις να ειναι βαρια, σε εχει σε σωστη θεση εργασιας, το αισθάνεσαι οτι καθεσαι σωστα (ειχα καθισμα τιμης περιπου 200 ευρω, καμμια σχεση) ειδικα στη στηριξη στη μεση, πληρης απουσια θορυβων ή τζογου (μονο στα μπρατσα λιγο αλλα δεν ενοχλει, ισως με τα ακριβοτερα να μην υπαρχει καν), πολλες ρυθμισεις και ειναι και πολυ μαζεμενη σαν ογκος και πανεμορφη.

Θα δειξει σε βαθος χρονου αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες, σημερα καθισα σερι 8-9 ωρες για δουλεια και ειλικρινα δεν το καταλαβα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, yanc είπε

Σημερα παρελαβα κι εγω.

Συναρμολογηση σε 10-12 λεπτα, τρεις βιδες ολες κι ολες.

Στιβαρη χωρις να ειναι βαρια, σε εχει σε σωστη θεση εργασιας, το αισθάνεσαι οτι καθεσαι σωστα (ειχα καθισμα τιμης περιπου 200 ευρω, καμμια σχεση) ειδικα στη στηριξη στη μεση, πληρης απουσια θορυβων ή τζογου (μονο στα μπρατσα λιγο αλλα δεν ενοχλει, ισως με τα ακριβοτερα να μην υπαρχει καν), πολλες ρυθμισεις και ειναι και πολυ μαζεμενη σαν ογκος και πανεμορφη.

Θα δειξει σε βαθος χρονου αλλα οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες, σημερα καθισα σερι 8-9 ωρες για δουλεια και ειλικρινα δεν το καταλαβα.

 

 

Χαίρομαι που σου άρεσε. Πολύ σημαντικό να νιώθεις ότι στηρίζεται άψογα η πλάτη και η μέση. Το κάθισμα σαν υλικό και άνεση τι λέει; Στην περιγραφή αναφέρονται air chambers, είναι όντως κάτι αξιοσημείωτο; Επίσης τα μπράτσα δεν πάνε μπρος πίσω, σωστά;

Επεξ/σία από bebius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bebius είπε

Χαίρομαι που σου άρεσε. Πολύ σημαντικό να νιώθεις ότι στηρίζεται άψογα η πλάτη και η μέση. Το κάθισμα σαν υλικό και άνεση τι λέει; Στην περιγραφή αναφέρονται air chambers, είναι όντως κάτι αξιοσημείωτο; Επίσης τα μπράτσα δεν πάνε μπρος πίσω, σωστά;

Εχεις δυο επιλογες σε μπρατσα, αυτα που πηρα εγω πανε πανω κατω και ανοιγουν δεξια αριστερα. Τα πιο ακριβα πανε μπρος πισω και περιστρεφονται επιπλεον.

Το καθισμα αναπαυτικο, δεν ειναι για να βουλιαζεις μεσα και δεν εχει αισθηση φτηνιαρικου, ουτε σκληρο ουτε μαλακο, θα δοκιμαστει το καλοκαιρι το ποσο αναπνεει, τωρα δεν εχω παραπονο.

Γενικη αισθηση ειναι οτι σε αγκαλιαζει σωστα το καθισμα ενω και η ανακλιση πισω ειναι πολυ βολικη. Overall νομιζω τιμια αγορα. Θα ηθελα πιο φτηνο το στηριγμα για το κεφαλι (60€ + ΦΠΑ νομιζω μου ειπαν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασα στον αντιπροσωπο, Καλλιθεα, τις nec comfort 01 kai 04 (plus?), οπως λετε ομως τυπου 15λεπτα κλπ χωρις να βγαλω συμπερασμα αν και μου ψιλο αρεσαν, με μικρο διαφορες δεν θα ηξερα ποια θα διαλεγα...

η 01 μου φανηκε πιο φαρδια και comfy αλλα ο προσκεφαλος δεν μου αρεσε τοσο, ενω η 4 πιο 'σκληρη' λιγο και καλυτερο support για κεφαλι...

Μου αρεσε η 01 περισσοτερο ως προς την ρυθμιση μεσης...

BTW Sigmaoffice σε βιντεο βλεπεις την μαρκα, ειναι οι κινεζικες GTchair.

Δεν το λεω για κακο, δεν τις εχω δοκιμασει. Μιλησα και με αυτους Αθηνα και μου ειπαν για test drive αλλα δεν εχω παει ακομα...

Σκεφτομαι για την NEC επειδη ειναι τοπικη και σιγουρα πιο ευκολα για after sales...

Eνα review στο youtube για την Autonomous Ergochair2, τρεις μηνες μετα, κραξιμο. Και στα comments γραφει καποιος για paid reviews.

Την εχει παρει κανεις;

 

Επεξ/σία από darkelfdvr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2020 στις 1:12 ΜΜ, 41ex είπε

πολύ ωραίο θέμα, θα ήθελα αν γίνεται να συμπληρωθεί με πληροφορίες για xl.

είμαι 1,95 105 κιλά ήθελα να πάρω του δρομέα αλλα δε το έκανα γιατί φαινόταν να μην κουμπωνει καλά σε ψηλούς.

οποιος εχει δοκιμασμένη πρόταση σε μικρομεσαίο μπατζετ ας τη γράψει, ευχαριστώ.

Έχουμε ~το ίδιο υψος.Τσεκαρε την jarvalet (η όπως αλλιώς λέγετε) από το ikea, (και η markus είναι καλή αλλά για άτομα μέχρι ~1,80).

Την έχω 2 χρόνια και είμαι αρκετά ευχαριστημένος, μάλιστα τώρα ξαναδουλευω από το σπίτι για κάποιες μέρες και ξανακατσα σε μια αρχαία sigma που είχα και η διαφορά είναι τεράστια, μετά το 3ωρο όλα μου φταίνε εκεί που με την jarvalet κάθομαι 10ωρα χωρίς καμία ενόχληση.

Η μόνη ένσταση που έχω είναι τα μπράτσα της που προσωπικά δεν με έχουν βολεψει και μάλλον δεν θα τα ξαναγοραζα(πωλείτε και χωρίς μπράτσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και από εμένα. Ψάχνω και εγώ για καρέκλα και μέχρι στιγμής μου έχει αρέσει αυτή

Φαίνεται αρκετά αξιόπιστη είναι της εταιρείας thesis μίλησα με εκπρόσωπο τους και με κατατόπησε αρκετα.

Αλλιώς μετά μου φαίνεται καλή και αυτή  της sigma που είναι κοντά στο budget μου (400) απλώς δεν ξέρω αν θα με βολέψει στο ύψος

(ειμαι 1.91)

Oποιαδήποτε άποψη συμβουλή δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τσιγκουνεύτηκα... και δεν ασχολήθηκα άλλο!

Πήρα αυτή https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-HOC5-Ergonomic-Design-Office-Chair-Mesh-Chair-with-Adjustable-Armrest-Headrest-and-Lumbar-Support-Multifunctional-Mechanic-Large-Tilt-and-Rocking-Office-Home-p-1798138.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CZ

και αν μου κάνει ισως σκεφτώ να πάω σε εργονομική ακριβότερη για το 2ο γραφειο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 8:30 ΜΜ, bebius είπε

Σήμερα πήγα στο κατάστημα του Dromeas στη Θεσσαλονίκη (έχω επαγγελματικό ΑΦΜ) για να δοκιμάσω δύο καρέκλες που ήθελα: Τη Smart-D και την Action. Μου άρεσαν και οι δύο και μάλιστα η στήριξη της πλάτης είναι καλύτερη αν προτιμάει κάποιος την όρθια στάση σε σχέση με τη Reflex που δε μου άρεσε λόγω της κλίσης προς τα πίσω. H Smart-D είναι λίγο πιο ευρύχωρη και μάλλον λίγο πιο στιβαρή κατασκευή (είναι και αρκετά ακριβότερη επίσης). Δυστυχώς, ξέχασα να δοκιμάσω την απλή Smart.

 

Καλησπερα και καλη χρονια.

Επειδη ενδιαφερομαι για την action, κυριως λογο κοστους (αν μπορουσα θα πηγαινα στην reflex-d αλλα δεν την ειχα παρει πρεφα στο bf), θυμασαι καποια +- απο την δοκιμη, γενικα 2 λογια παραπανω, οσο μικρη και αν ηταν αυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...