Προς το περιεχόμενο

Στο τσακ μέχρι 250!


dubio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

ο φιλος εχει 15 θετικα τα οποια συνοψιζονται σε μιση γραμμη

καλες καμερες ποιοτικη κατασκευη και με τον φορτιστη quick charge στο κουτι

τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα και ολιγον τι προκατελλημενα... ασε δε που ειναι παρομοια σε σχεδον ολα τηλεφωνα του ανταγωνισμου

και στα αρνητικα παει ως εξης

οχι προστασια οθονης, μικρη μπαταρια, οχι sd, οχι jack, οχι irbluster και τα ηχεια ειναι για συσκευη 100αρικου

υ.γ

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ... δεν κραταει οτι και να το κανεις μια μερα...  λιγοτερο απο 7 ωρες ανοικτη οθονη εχει.. ενω ολα τα υπολοιπα εχουν ελαχιστο 8

μην ανησυχειτε... δεν θα σας πει κανεις οτι κανατε λαθος επιλογη... κινηταρα ειναι...  αλλα τα μειονεκτηματα ειναι αυτα

Κάτσε να τα βάλω στην ζυγαριά.

Α1) Πολυ πιο δυνατός επεξεργαστής

Α2) Premium κατασκευη

Α3) Καλές καμερες

Α4) Καλό λειτουργικο

Β1) Μέτριας έντασης ηχειο

Β2) Δεν έχει SD

B3) Δεν έχει 3.5 Jack

Β4) Δεν έχει υπέρυθρες

Β5) Έχει μπαταρία 6-10% μικροτερη

Χμμμμ.... Τι μετράει περισσότερο, τι μετράει περισσότερο...

Δίκιο έχεις. Οι υπέρυθρες έχουν περισσότερο σημασία από τον επεξεργαστή. Το 3.5 Jack είναι πιο ουσιαστικό από την καλή κατασκευή. Η SD έχει περισσότερη σημασία από τις καλές κάμερες. Συγνώμη για το λάθος μας

Και για να μιλήσουμε και σοβαρα:

Οι κάτοχοι λένε ότι η μπαταρία κρατάει. Εσύ διαβάζοντας μόνο αρθράκια λες ότι δεν κρατάει. Ποιον να πιστέψει κανεις αλήθεια. Τώρα βέβαια εαν μιλάς για άτομα που κανουν το κινητό προέκταση του χεριού τους τότε δεν κρατάει αλλά και κανένα άλλο δεν κρατάει. Τι 7 ώρες τι 8 ώρες. Η ημέρα έχει 24. Αντε σκάρτα 16 χρησιμες. Όλοι φορτίζουν τα κινητά το βράδυ. Και όσοι δεν τα φορτίζουν τότε και με αυτό θα βγάλουν 2 ημέρες.

Δεν έχει SD. Τα 128gb είναι υπεραρκετά για ένα PC με λειτουργικό προγράμματα και αρχεία για μέτρια χρήση. Σε ένα τηλέφωνο μόνο εαν το γεμίσεις με βιντεακια δεν θα σου φτάσει. Προσωπικά στην δουλειά μου βγάζω 20-40 φώτο κάθε μέρα και δεν τα έχω γεμίσει εδώ και χρόνια στο iPhone μου. Εάν πάλι βγάζεις βιντεακια πολλά η λύση λέγεται downloading...!!

Δεν έχει 3.5jack. Έχει ανταπτορακι που μια φορά το κουμπώνεις στα ακουστικά σου και ξέχνας ότι υπάρχει. Σε περίπτωση που θέλεις και φόρτιση μαζί αγοράζεις το Mini ανταπτορακι που έχει είσοδο καθ για φόρτιση με μόλις 5 ευρω και ξεχνάς ότι υπάρχει και αυτό πάνω στο καλώδιο.

Δεν έχει υπέρυθρες. Καλό feature να υπάρχει εάν και εφόσον πάθει κατι το τηλεκοντρόλ ή δεν το βρίσκεις. Έχει το Xiaomi του άλλου μου γιου και εδώ και 3 χρόνια σχεδόν δεν το εχουμε χρησιμοποιήσει ποτέ ως τηλεκοντρόλ. Για την ακρίβεια μια που το δοκιμάσαμε και άλλη μια που δεν βρίσκαμε το τηλεκοντρόλ. Αυτά.

Το ηχείο δεν είπαμε ότι ειναι κακό. Είναι απλά μέτριο. Αλλά αν ακούς πραγματικά μουσική από το τηλέφωνο σίγουρα βάζεις ένα Bluetooth ηχειακι. Για ανοιχτή ακρόαση σε αυτοκίνητο και σπίτι μια χαρά είναι. Για εργοτάξιο είπα ότι δυσκολεύει αλλά ακούω όμως.

Σε κάλυψα? Όχι?

Για ενημέρωση το βασικό μου τηλέφωνο ειναι iPhone και πραγματικά δεν μου καίγεται καρφι για το εάν μια Android συσκευή πρέπει να φανεί καλή.

Επίσης όπως είπα πολλές φορές όλες πια οι σημερινές middle range συσκευές είναι κάτι παραπάνω από αρκετές για τον καθε χρήστη. Επίσης ο καθένας δίνει διαφορετική βαρύτητα σε κάθε χαρακτηριστικό. Δεν υπάρχει κακή επιλογή θα έλεγα.

Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να καταλάβω την τάση σου να υποτιμήσεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς μάλιστα να το έχεις δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Neural_handshake είπε

αν το τραβουσες ακομα λιγο απο τα μαλλια θα σου μεναν στο χερι

και που ακριβως το τραβηξα απο τα μαλλια?? με τις 6 γραμμες? για κανε παραθεση ποια γραμμη σε πειραξε να δουμε...

και οχι εσυ που μου εχεις στα θετικα οτι εχει gapps? παλι καλα που δεν λες οτι παιρνει τηλεφωνο και στελνει sms!!

οσο για την μπαταρια 7 ωρες οθονης εχει... τι να κανουμε? και το p40 lite το ιδιο.. 

λες επισης οτι ειναι

πανεμορφο, λιτο και καλογουστο? τα οποια ειναι υποκειμενικη γνωμη... οχι θετικα.... 

ανελπιστα καλη ips? 250 δινεις... τι ips περιμενεις? σκουπιδι?

wifi calling υποστηριζουν συσκευες του 100ευρου... 

και πλουσιο λειτουργικο τι σημαινει? δινει 50ευρα αμα του πεις τα καλαντα? ή οτι εχει ιδια προγραμματα με ολα τα υπολοιπα? 

τετοιο προμοσιον δεν κανουν ουτε για την shell vpower... και καλα εγω το τραβηξα απο τα μαλλια...

 

29 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

 

Δίκιο έχεις. Οι υπέρυθρες έχουν περισσότερο σημασία από τον επεξεργαστή. 

 

δεν θα κατσω να διαβασω ουτε γραμμα περισσοτερο αν αυτο καταλαβες...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

δεν θα κατσω να διαβασω ουτε γραμμα περισσοτερο αν αυτο καταλαβες...  

Αυτά λες εδώ και ώρες. Σου απάντησα πολύ συγκεκριμένα.

Ο κοσμος έχει κρίση και διαβάζει.

Τα υπόλοιπα είναι κουβεντούλα καφενειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SeNNinhA είπε

Ο κοσμος έχει κρίση και διαβάζει.

αυτο νομιζα... 

κανε παραθεση απο που διαπιστωσες οτι συγκρινα υπερυθρες με επεξεργαστη.. να δουμε απο που προεκυψε η κριση σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Donalhioy είπε

αυτο νομιζα... 

κανε παραθεση απο που διαπιστωσες οτι συγκρινα υπερυθρες με επεξεργαστη.. να δουμε απο που προεκυψε η κριση σου

 

Δεν υπάρχει λόγος για να γίνει το θέμα διαμάχη. Το σταματώ εδώ γιατί αλλιώς δεν θα τελειώσει ποτέ. Ότι ήταν να ειπωθεί έχει ήδη ειπωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν υπάρχει λόγος για να γίνει το θέμα διαμάχη.

βαλε την παραθεση και υποσχομαι οτι θα το βουλωσω..

 

δεν θα μιλησω καν για την κριση σου για το παρακατω ...

2 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορώ να καταλάβω την τάση σου να υποτιμήσεις το συγκεκριμένο μοντέλο χωρίς μάλιστα να το έχεις δοκιμάσει.

ποσο μαλλον οταν στην παραθεση που εσυ ο ιδιος "δηλαδη ελεος τι αλλο να γραψω?"  εχεις στο μηνυμα στην τελευταια σειρα γραφω οτι ειναι κινηταρα....

 

οποτε περιμενω την παραθεση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά.παρελαβα το Nova 5t. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Το έδωσα στη γυναικα μου κ κράτησα το παλιό μου Mi A3.ολα καλά και ωραία με το κινητό.ομορφο γρήγορο στιβαρό κλπ.στην φωτογραφία όμως σε εσωτερικό χώρο ή σχετικά χαμηλού φωτισμού,όπως και σελφοκαμερα στις ίδιες συνθήκες μεγάλη απογοητευση και ξενερωμα.ηλπιζα ότι χωρίς gcam θα ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο η φωτό αλλα όχι.ειναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο ή τουλάχιστον η gcam κάνει θαύματα.καμια σχέση παιδιά.ενιωθα να συγκρίνω ναυαρχίδα με κινητό των 100 ευρώ.τοσο χάλια θα μου πείτε? τόσο χάλια θα πω.ξαναλεω σε συνθήκες εσωτερικού χώρου κ τεχνητού φωτισμου.οσο κι αν ήθελα να επιστρέψω στο emui που μου είχε λείψει,όσο κι αν είδα ότι το κινητό πήγαινε σφαιρα κ.α., δυστυχως δε μπορώ να παραβλέψω τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα φωτό.κριμα.τωρα θα το χαρεί η γυναίκα μου (από P10 lite μεγάλη αναβάθμιση) κι εγώ θα μείνω με το Α3.του χρόνου πάλι θα ψάχτω κ βλέπουμε. Μάλλον τελικά για μένα τα μοντέλα που παίρνουν g cam είναι μονόδρομος αλλιώς πρέπει να σκας 600 ευρώ.αυτα

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσύ πηγές από το Α3 να πάρεις nova; αν δεν φτύσει το Α3 δεν βλέπω να το αλλάζω, ακόμα και μέχρι 300€ δεν βλέπω κάτι να το κοντράρει ίσως το realme 7 pro μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chios είπε

Και εσύ πηγές από το Α3 να πάρεις nova; αν δεν φτύσει το Α3 δεν βλέπω να το αλλάζω, ακόμα και μέχρι 300€ δεν βλέπω κάτι να το κοντράρει ίσως το realme 7 pro μόνο. 

Στερνή μου γνώση ..ταλαιπωρημένο Α3 με ραγισμένη πλάτη κ πολλα πεσιματα,ήθελα και το nfc.τελος πάντων.

(Άσχετο ,μπορώ να αλλάξω πλάτη?ξέρει κανείς)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα υπάρχει ανταλλακτικό, εγώ είμαι από αυτούς που και 3 χρόνια να έχω συσκευή θα νομίζεις ότι δεν το δούλευα σαν καινούργια είναι, γενικά τα προσέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/12/2020 στις 7:12 ΜΜ, dubio είπε

Λοιπόν παιδιά.παρελαβα το Nova 5t. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Το έδωσα στη γυναικα μου κ κράτησα το παλιό μου Mi A3.ολα καλά και ωραία με το κινητό.ομορφο γρήγορο στιβαρό κλπ.στην φωτογραφία όμως σε εσωτερικό χώρο ή σχετικά χαμηλού φωτισμού,όπως και σελφοκαμερα στις ίδιες συνθήκες μεγάλη απογοητευση και ξενερωμα.ηλπιζα ότι χωρίς gcam θα ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο η φωτό αλλα όχι.ειναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο ή τουλάχιστον η gcam κάνει θαύματα.καμια σχέση παιδιά.ενιωθα να συγκρίνω ναυαρχίδα με κινητό των 100 ευρώ.τοσο χάλια θα μου πείτε? τόσο χάλια θα πω.ξαναλεω σε συνθήκες εσωτερικού χώρου κ τεχνητού φωτισμου.οσο κι αν ήθελα να επιστρέψω στο emui που μου είχε λείψει,όσο κι αν είδα ότι το κινητό πήγαινε σφαιρα κ.α., δυστυχως δε μπορώ να παραβλέψω τόσο μεγάλη διαφορά στην ποιότητα φωτό.κριμα.τωρα θα το χαρεί η γυναίκα μου (από P10 lite μεγάλη αναβάθμιση) κι εγώ θα μείνω με το Α3.του χρόνου πάλι θα ψάχτω κ βλέπουμε. Μάλλον τελικά για μένα τα μοντέλα που παίρνουν g cam είναι μονόδρομος αλλιώς πρέπει να σκας 600 ευρώ.αυτα

το nova το δουλεψες σε night mode? επισης την ai την εχεις ενεργοποιησει? στα γραφω γιατι εγω δεν ειδα αυτα που λες σε νυχτερινες φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...