Προς το περιεχόμενο

Στο τσακ μέχρι 250!


dubio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


 

Καλησπερα.Ειμαι κάτοχος του Mi A3,το οποιο θα παει στη μητερα μου. θελω να αγοράσω κατι μεχρι 250  αυστηρα. Ειμαι στο τσακ να αγορασω το  huawei 5t.

ξερω οτι θα χασω σε μπαταρία (ελπιζω οχι τραγικα)κ ελπιζω οχι σε καμερα(το εχω με g cam). Επισης θα μου λειψουν κ οι υπερυθρες.προτεραιοτητα δινω στην καμερα. Επισης κουραστηκα λιγο με g cam εκδόσεις κλπ.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κοιταξω, μεχρι 250 αυστηρα?Το emui επισης το συμπαθω.

Ευχαριστω!

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από dubio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πρωην κατοχος εχω να πω τα καλυτερα ,δες skroutz τις κριτικες ,αν οι ελλειψεις του δεν σε πειραζουν ειναι ακομα η καλυτερη επιλογη για μενα στα midrange

δυνατοτερο soc απο ολα τα midrange ,πιθανοτατα κ καλυτερη καμερα ως αποτελεσμα ,καλυτερο ποιοτικα κ το κυριοτερο απροβληματιστο lag free android

προσφατα μου το πηρε η κορη μου κ εψαχνα προσφορα αναμεσα σε αυτο κ το mi 10 lite,ετυχε το mi lite αλλα αν εβρισκα το nova στα ιδια λεφτα θα το προτιμουσα

δεν εχει πολλα φρου φρου κ αρωματα αλλα κανει γρηγορα ,ακοπα ,απροβληματιστα  κ αποτελεσματικα οσα χρειαζομουν

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dubio είπε

Πες μου μονο αυτο κ το κλεισα.σου βγαζει απροβληματιστα μια μερα νορμαλ χρησης?δηλαδη ,δεν εισαι με το αγχος τωρα θα τελειωσει?

μια μερα βγαζει ΟΤΙ κ να κανεις ,βασικα μενει κ υπολοιπο ,ο kirin 980 κ το λειτουργικο του ειναι πολυ οκ στην διαχειριση μπαταριας

πριν αγορασεις ρωτα με οτι θες ,αν χρειαζεσαι καποια δυνατοτητα που δεν εχει θα στο πω

Αυτο ειναι το review μου στο skroutz ,το εχω ποσταρει κ αλλου

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

- Η ενταση του ηχειου ειναι απλα επαρκης, οχι οτι θα εχεις προβλημα αλλα συχνα θα χρειαστει να το μαξαρεις ,εξω νομιζω οριακα σε θορυβωδη περιβαλλοντα
edit
επανερχομαι στο θεμα της εντασης γιατι παρατηρησα οτι σε πολλες εφαρμογες η ενταση ειναι πολυ δυνατη ενω στο music app που χρησιμοποιω η στο youtube πχ οχι οποτε ισως δεν εχει θεμα το ηχειο ,επισης νομιζω οτι η ενταση δεν αυξανεται αναλογικα αλλα γεωμετρικα ,ισως ειναι εξυπναδα της Huawei ,μην παρετε λοιπον τα οσα γραφω για την ενταση της μετρητοις

- Η ποιοτητα του μονου ηχειου καλη αλλα οχι κατι φοβερο

- Πολυ bloatware (πολλα apps απεγκαθιστανται ,αρκετα αλλα ομως θελουν adb shell)
https://www.xda-developers.com/uninstall-carrier-oem-bloatware-without-root-access/
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1nJgBPOqg2vdTKGGsoHW3faU_Cr8oyGq4/edit#gid=1000128573

- H συσκευασια δεν περιεχει θηκη εστω απλα εισαγωγικη μεχρι να παρεις καποια

- Δεν εχει gorilla glass αν και πρεπει να εχει καποιου ειδους ειδικο προστατευτικο γυαλι εμπρος πισω γιατι δεν χαραζει παρολο που το ειχα αρκετες φορες μαζι με κλειδια

- Δεν θα μπορεσεις να βρεις ευκολα gcam και αν βρεις πιθανοτατα δεν θα δουλευει τελεια αν και το δικο του app ειναι πολυ καλο

- Δεν θα μπορεσεις να βαλεις custom rom ,η huawei δεν επιτρεπει το ξεκλειδωμα του bootloader οποτε η μονη σου επιλογη ειναι τα official andoid

- το led ειδοποιησεων ειναι λιγο δυσδιακριτο αν εχεις το τηλεφωνο ξαπλωτο (ειναι μεσα στο χωνευτο ακουστικο κλησεων) ,εχει ομως κανονικα χρωματα ,δεν ειναι μονο λευκο οπως διαβασα αλλου και ειναι εμφανες αν κοιτας το τηλεφωνο φατσα

- Πληροφοριακα: δεν εχει θυρα ακουστικων (δινουν μαζι ανταπτορα usb type-c), δεν παιρνει micro sd (τα 128gb rom νομιζω ειναι υπεραρκετα ) ,δεν εχει ir blaster (πολλοι τον μπερδευουν με τον αισθητηρα εγγυτητας που εχουν ολα τα smartphones για να σβηνουν την οθονη οταν μιλας, επισης με την ευκαιρια να ξεκαθαρισω οτι ο αισθητηρας δεν εχει κανενα προβλημα λογω της τοποθετησης του οπως διαβασα καπου ,θελει απλα προσοχη να μην τον καλυπτει η θηκη που ισως αγορασετε), δεν εχει ασυρματη φορτιση ,δεν εχει αδιαβροχοποιηση

ΘΕΤΙΚΑ

- ΕΧΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ GOOGLE SERVICES KAI PLAY STORE, εχει πιστοποιηθει απο την google πριν το περιβοητο ban της Huawei οποτε ολα μια χαρα ,εχει επισης και το εναλλακτικο Αpps Gallery (Play store της Huawei το οποιο ειναι πολυ πληρες απο οτι βλεπω)

- Πανεμορφο ,λιτο ,καλογουστο και ειδικα στα μπλε και μωβ χρωματα που κανει και καποια παιχνιδισματα με το φως χαιρεσαι να το βλεπεις

- Ποιοτικοτατη κατασκευη που την αντιλαμβανεσαι με το που το πιασεις στα χερια σου (γυαλι εμπρος πισω με αλουμινενια κασα)

- Πολυ γρηγορο και σε συνδιασμο με τα 6gb ram δεν θα κολλησει πουθενα και θα τρεξει οποιο app και να του ζητησεις ταχυτατα ,στα παιχνιδια δε κανενα προβλημα ,στο asphalt 9 legends που παιζω σε high settings το ενιωσα να ζεσταθηκε  ,εκανα και ταυτοχρονα προβολη σε τηλεοραση βεβαια

- Πολυ καλες καμερες και software (θα ηθελα zoom αντι για macro)

- Πολυ βολικος και ταχυτατος αισθητηρας δακτυλικων αποτυπωματων στο πλαι πανω στο πληκτρο power ,πραγματικα ολα τα λεφτα ,πιανει για πλακα και ακαριαια ενω βολευει και απιστευτα

- Πολυ βολικο στο πιασιμο και στο χερι

- Σταθερο και πλουσιο λειτουργικο χωρις bug και lags με πολλες και χρησιμες λειτουργιες μαζι με καποια ai χαρακτηριστικα ,εχει παρει android 10 emui 10 και ακουγεται οτι θα παρει και το emui 11, android 11 μαλλον δυσκολα

- Ανελπιστα καλη ips lcd οθονη με ελαχιστα περιθωρια, καλη φωτεινοτητα και ζωηρα χρωματα σε βαθμο που να μην το μετανιωνεις που δεν αγορασες καποιο με amoled, punch hole μπροστινη καμερα επανω αριστερα στην γωνια που δεν ενοχλει οταν βλεπεις βιντεο η παιζεις ,γενικοτερα πολυ καλη υλοποιηση ,πρακτικη και ομορφη

- Μπαταρια 3750 mAh ,ακομα και με βαρια χρηση βγαζει την ημερα ανετα ,με πιο ηπια χρηση 2 ημερες

- Πολυ καλη υποστηριξη απο την ελληνικη αντιπροσωπεια αν το κινητο ειναι για την ευρωπαικη αγορα (αναγραφεται στο κουτι του)

- Ταχυφορτιστης 22,5w στο κουτι (μαζι με καλωδιο usb type-c, πινακι για την sim, ανταπτορα usb type-c σε 3,5 κλασσικο καρφακι ακουστικων ,ενσυρματα ακουστικα usb type-c καλης ποιοτητας της Huawei με πληκτρα αυξομειωσης της εντασης και pause play η ελεγχου της συνομιλιας, επισης εχει προτοποθετημενη ζελατινα προστασιας για την οθονη)

- Πολυ δυνατα radio οποτε πολυ καλη ποιοτητα κλησεων και ληψη τοσο σε wifi οσο και δεδομενα και bluetooth

- Wifi calling (παιζει κανονικα σε cosmote)

- Εχει NFC για ανεπαφες πληρωμες

Συμπερασματικα θα ελεγα οτι ειναι εξαιρετικο vfm και μια συσκευη απροβληματιστη ,ποιοτικη με πολυ καλη επισημη υποστηριξη, στα λεφτα που ζηταει τωρα (γυρω στα 250€) και αρκετα παραπανω δεν υπαρχει καλυτερο κινητο συνολικα, το παιρνεις το χαιρεσαι και ξενοιαζεις χρονια με το θεμα

Επεξ/σία από Neural_handshake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dubio είπε

Ευχαριστω φιλε μου.το παρηγγειλα

μην βιαστεις να αλλαξεις την ζελατινα κ παρε καποια διαφανη θηκη οχι πολυ λεπτη με προστασιες στα ακρα

δουλεψε το κ γραψε μας εντυπωσεις

καλοριζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Will do.thank you!

παρηγγειλα κ τη διαφανη θηκη της nilkin κ το tempered glass της γιατι ο μικρός μου (4 ετων) τα χει σπασει ολα..

Επεξ/σία από dubio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dubio είπε

Will do.thank you!

παρηγγειλα κ τη διαφανη θηκη της nilkin κ το tempered glass της γιατι ο μικρός μου (4 ετων) τα χει σπασει ολα..

Ή original Huawei θήκη είναι πολύ ποιοτική και όμορφη και προστατεύει καλά. Βγαίνει σε διάφορα χρώματα. Εγώ την προτιμώ.

eng_pm_Huawei-Protective-Case-PC-Transpa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το nova 5t περίπου 5 μήνες το κινητό πετάει πραγματικά δεν έχει κολλήσει ποτέ ούτε θερμαίνεται η οθόνη ότι και να κανεις, μόνο μια φορά το καλοκαίρι σε παραλία με 40 βαθμούς κάτω από τον ήλιο  υπερθερμανθηκε και μου κλείδωσε την οθόνη μέχρι να επανέλθει σε νορμάλ θερμοκρασία. 

Επίσης μου έχει πέσει 2 φορές με την μπροστινή οθόνη στο πάτωμα και το τζαμι δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά αλλά δεν ξέρω πόσο ανθεκτικό είναι γενικά 

Η μπαταρία κρατάει πολύ μην κοιτάς τα λίγα mA και όλη την μέρα να κοιτάς video θα στην βγάλει και φορτίζει απίστευτα γρήγορα. Στα 250 ευρώ έχει τον καλύτερο επεξεργαστή από όλα και από τις καλύτερες κάμερες, θυμαμε είχα πάθει πλάκα στην αρχή με την νυκτερινή επιλογή κάμερας

 

 

 

 

Επεξ/σία από wantedwtf01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος εχει 15 θετικα τα οποια συνοψιζονται σε μιση γραμμη

καλες καμερες ποιοτικη κατασκευη και με τον φορτιστη quick charge στο κουτι

τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα και ολιγον τι προκατελλημενα... ασε δε που ειναι παρομοια σε σχεδον ολα τηλεφωνα του ανταγωνισμου

και στα αρνητικα παει ως εξης

οχι προστασια οθονης, μικρη μπαταρια, οχι sd, οχι jack, οχι irbluster και τα ηχεια ειναι για συσκευη 100αρικου

υ.γ

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ... δεν κραταει οτι και να το κανεις μια μερα...  λιγοτερο απο 7 ωρες ανοικτη οθονη εχει.. ενω ολα τα υπολοιπα εχουν ελαχιστο 8

μην ανησυχειτε... δεν θα σας πει κανεις οτι κανατε λαθος επιλογη... κινηταρα ειναι...  αλλα τα μειονεκτηματα ειναι αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Donalhioy είπε

ο φιλος εχει 15 θετικα τα οποια συνοψιζονται σε μιση γραμμη

καλες καμερες ποιοτικη κατασκευη και με τον φορτιστη quick charge στο κουτι

τα υπολοιπα ειναι υποκειμενικα και ολιγον τι προκατελλημενα... ασε δε που ειναι παρομοια σε σχεδον ολα τηλεφωνα του ανταγωνισμου

και στα αρνητικα παει ως εξης

οχι προστασια οθονης, μικρη μπαταρια, οχι sd, οχι jack, οχι irbluster και τα ηχεια ειναι για συσκευη 100αρικου

υ.γ

ΟΧΙΙΙΙΙΙΙ... δεν κραταει οτι και να το κανεις μια μερα...  λιγοτερο απο 7 ωρες ανοικτη οθονη εχει.. ενω ολα τα υπολοιπα εχουν ελαχιστο 8

μην ανησυχειτε... δεν θα σας πει κανεις οτι κανατε λαθος επιλογη... κινηταρα ειναι...  αλλα τα μειονεκτηματα ειναι αυτα

αν το τραβουσες ακομα λιγο απο τα μαλλια θα σου μεναν στο χερι

εχω γραψει ολες τις ελλειψεις που αναφερεις που πολλες διακαιολογουνται απο την τιμη ενω αλλες ειναι για πολλους αδιαφορες

τα θετικα οπως κ το sot δεν τα λεω εγω τα λενε ολοι οι reviewers ,οι κατοχοι κ οι κριτικες

το τηλεφωνο για την τιμη του ειναι πολυ δυνατο σε ουσιαστικους τομεις χωρις φουμαρα κ μαλιστα πανω απο την midrange κατηγορια ενω ειναι σε τιμη midrange 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...