Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα στην εκτύπωση.


fasdf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Βασίλης_29 said:

Δεν έχουν καμία σχέση τα λειτουργικά

 

1 hour ago, Βασίλης_29 said:

Είναι εντελώς κουλό να συμβαίνει αυτό. 

Κάθε ένα λειτουργικό, έχει διαφορετικές προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις εκτυπώσεις. :)

Άλλες το software HP universal printing pcl  για windows, και άλλες το hplip (hp linux imaging & printing) για διανομές linux. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, htaccess είπε

 

Κάθε ένα λειτουργικό, έχει διαφορετικές προκαθορισμένες ρυθμίσεις για τις εκτυπώσεις. :)

Άλλες το software HP universal printing pcl  για windows, και άλλες το hplip (hp linux imaging & printing) για διανομές linux. ;)

Άλλο οι προκαθορισμενες ρυθμίσεις και αυτές που είναι από προεπιλογή στον κάθε driver, αυτό είναι 100% κατανοητο ότι υπάρχει. Εδώ όμως εμφανίζεται πρόβλημα κατά την εκτύπωση το οποίο δεν εμπιπτει σε αυτές τις ρυθμίσεις.  

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά.

Όταν εκτυπώνω pdf από Windows 10 βγαινει πάντα η δευτερη σελιδα, και μόνο αυτή, "βρώμικη".

Όταν πάω στο Ubuntu δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Όταν βγάζω φωτοτυπίες από το πολυμηχανημα χωρις την συμβολη καποιου υπολογιστη τότε πάλι όλα καλά/όλα καθαρά.

Πάντως επειδή παρατήρησα και άλλα προβλήματα στα Windows μου θα κανω ένα "reset this pc" κρατώντας μόνο τα αρχεία μου και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Ηρθαν και τα toner τα νεα θα κάνω και με αυτά κάποιες δοκιμές και θα σας πω κριτικές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fasdf είπε

Ναι μάλλον εγώ δεν το εξήγησα καλά.

Όταν εκτυπώνω pdf από Windows 10 βγαινει πάντα η δευτερη σελιδα, και μόνο αυτή, "βρώμικη".

Όταν πάω στο Ubuntu δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Όταν βγάζω φωτοτυπίες από το πολυμηχανημα χωρις την συμβολη καποιου υπολογιστη τότε πάλι όλα καλά/όλα καθαρά.

Πάντως επειδή παρατήρησα και άλλα προβλήματα στα Windows μου θα κανω ένα "reset this pc" κρατώντας μόνο τα αρχεία μου και θα σας ενημερώσω σχετικά.

Ηρθαν και τα toner τα νεα θα κάνω και με αυτά κάποιες δοκιμές και θα σας πω κριτικές.

 

Πολύ παράξενο αυτό. Τότε κάτι συμβαίνει είτε με το λειτουργικό είτε με τους drivers, επειδή όμως οι drivers είναι κοινοί για όλους τότε πιθανότατα κάτι παίζει με το λειτουργικό. 

Δεν έχω γνώσεις η εμπειρία να σου πω τι να κάνεις. Δοκίμασε επαναφορά συστήματος. Σε εμένα είχε συμβεί κάτι μια φορά με έναν παλιό HP officejet 6300 series, για πολλά χρόνια σε win7 και ξαφνικά όταν πήγαινα να σκαναρω κατι, με την εκκίνηση του driver εμφανιζόταν σφάλμα πως έλλειπε ένα αρχείο και έπρεπε να γίνει reinstall o driver, το έκανα αλλά και πάλι τίποτα, ακολούθησε τιτανιος αγώνας μέσα από αναζήτηση σου web οδηγίες και έμπειρες άλλων με το ίδιο θέμα, τίποτα δεν κατάφερα, τελικά το πρόβλημα λύθηκε με το κατέβασμα και χρήση driver για σκάνερ από τρίτο άτομο και όχι της μαμάς HP. Όταν τελικά ήρθε η ώρα να πάω σε Windows 10, πέρασα τους παλαιούς drivers και όλα καλά, το πρόβλημα ήταν στο λειτουργικό τελικά και μάλλον κάποιο update δημιούργησε θέμα αλλά δεν μπόρεσα να βρω τι. 

Μάλλον και με εσένα κάτι παρόμοιο εικάζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως οι drivers για linux δεν είναι οι ίδιοι με αυτους των Windows. Αυτοι του linux κναουν χρηση του cups (φτιαγμενο απο την APPLE) και του sane και ειναι postscript ενω αυτοι των Windows ειναι pcl και χρησιμοποιουνται για να συνεργαστουν με τον printer manager/server των windows.

Οπως και να εχει δωστε μου λιγο χρονο ακομα και θα σας πω τι εχει συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα ηταν χρησιμο να τσεκαρεις στα win10 αν αυτο συμβαινει με οποιοδηποτε pdf ή μονο με το συγκεκριμενο που δοκιμασες, οπως και το τι συμβαινει αν πας να εκτυπωσεις αλλα αρχεια (doc, jpg κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω δοκιμάσει και άλλα αρχεία pdf, doc, jpg, png κ.α και κατεληξα στο ότι οτιδήποτε ξεπερνά τις 2 σελιδες τότε την 2η θα την λερώσει με ένα συγκεκριμένο μοτίβο. Αυριο πάω να τον δωσω για service. Θα τους πω το προβλημα και το τι έκανα. Πρωτα όμως θα περάσω από μια εκκλησία απ' εξω (λογω covid-19) να παρακαλεσω τα θεία μην μου πουν καμια τιμή ασύλληπτη και χρειαστεί να τον αλλάξω.

 

Θα σας ενημερωνω με νεώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...