Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα στην εκτύπωση.


fasdf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,


Έχω ένα HP Color Laserjet Pro MFP M477fdw και αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα. Όταν κάνω μια εκτύπωση η πρώτη, πολύ σπάνια και η δεύτερη, σελίδα στο πίσω και επάνω μέρος της σελίδας εμφανίζουν κάποιες λωρίδες αχνές χρώματος. Δεν έχουν εμφανίσει καμία φορά μαύρο χρώμα παραμόνο magenta, yellow και cyan. Έχω καταφέρει και έχω βγάλει το transfer belt και το καθάρισα ακολουθώντας κάποια tutorial στο youtube, καθώς επίσης καθάρισα και το "βουρτάκι" που καθαρίζει το transfer belt. Επίσης αντικατέστησα και το roller στο πίσω μέρος του εκτυπωτή που βρίσκεται όταν ανοίγουμε το καπάκι για το paper jam. Δυστυχώς μετά από όλα αυτά δεν κατάφερα τίποτα. Ξέρει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό; Να επισημάνω πως χρησιμοποιώ τα συμβατά μελάνια της Xerox που ειναι για HP εκτυπωτές. Επίσης να επισημάνω ότι υπάρχουν και κάποιες φορές που στην 2η ή την 3η σελίδα στο μπροστινό μέρος (εκεί δηλαδή που έχει γίνει η εκτύπωση) εμφανίζονται και γραμμές όπως βλέπετε στην παρακάτω εικόνα:

IMG_20201129_024801(2).jpg

(πίσω μέρος αχνές γραμμές)

IMG_20201129_024740(1)(1).jpg

(μπροστινό μέρος)

 

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι για το πρόβλημα θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων για την απάντησή του.

Είναι το δεύτερο συνεχόμενο σετ συμβατών μελανιών στο οποίο παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Επεξ/σία από fasdf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες οτι καθαρισες το belt τι ακριβως εκανες; Την επιφανεια; Ή και το εσωτερικο του; Το εσωτερικο ενος belt ειναι αρκετα δυσκολο εως αδυνατο να καθαριστει πληρως, και απο καποια στιγμη και μετα χρειαζεται αλλαγη. Ποσες σελιδες εχει τυπωσει η μηχανη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα lector,

Σε ευχαριστώ για την απαντήσή σου.

Λοιπόν ακολούθησα αυτό το video:

και έτσι το έβγαλα. Το καθάρισα με οινοπνευμα. Καθάρισα και το βουρτσάκι που έχει στην άκρη.

Το μηχάνημα έχει εκτυπώσει λίγο περισσότερες από 4000 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fasdf είπε

Καλησπέρα lector,

Σε ευχαριστώ για την απαντήσή σου.

Λοιπόν ακολούθησα αυτό το video:

και έτσι το έβγαλα. Το καθάρισα με οινοπνευμα. Καθάρισα και το βουρτσάκι που έχει στην άκρη.

Το μηχάνημα έχει εκτυπώσει λίγο περισσότερες από 4000 σελίδες.

μήπως το "γρατζούνισες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Το έβγαλα και το έβαλα με προσοχή.

Έκανα αυτό που λεει η απάντηση σε αυτό το link: https://h30434.www3.hp.com/t5/LaserJet-Printing/LaserJet-printer-has-Yellow-Toner-lines-on-paper/td-p/6316321

Mέχρι στιγμής δεν έχει λερώσει καμία σελίδα.

Θα το δω για μερικές μέρες και θα σας απαντήσω πίσω.

Αν έχετε παρ'όλα ταύτα κάτι να προτείνετε παρακαλώ μην διστάσετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2020 στις 1:59 ΜΜ, fasdf είπε

Οχι. Το έβγαλα και το έβαλα με προσοχή.

Έκανα αυτό που λεει η απάντηση σε αυτό το link: https://h30434.www3.hp.com/t5/LaserJet-Printing/LaserJet-printer-has-Yellow-Toner-lines-on-paper/td-p/6316321

Mέχρι στιγμής δεν έχει λερώσει καμία σελίδα.

Θα το δω για μερικές μέρες και θα σας απαντήσω πίσω.

Αν έχετε παρ'όλα ταύτα κάτι να προτείνετε παρακαλώ μην διστάσετε...

Eιχα εναν HP laser εγχρωμο ο οποιος ειχε ερθει με γεματα τονερ. Οταν τελειωσε το μαυρο τα εγχρωμα ηταν στο 80%. πηρα και εγω ενα μαυρο xerox. Με το που το εβαλα ο εκτυπωτης εγινε π...ανα.

Ολες οι σελιδες εβγαιναν ριγε με ολα τα χρωματα σαν ουρανιο τοξο απο πανω μεχρι κατω ακομα και στην ασπρομαυρη εκτυπωση και η ταινια μεσα γεμιζε ολη τονερ.

Δεν ξερω πως το καταφερε αυτο η HP αλλα νομιζω οτι εσκεμμενα χαλασε λογω του συμβατου τονερ.

καθε εγχρωμο εχει 25 ευρω  αρα ηθελα 75 ευρω για καινουρια και χωρις να ειμαι σιγουρος οτι φταινε τα τονερ. 

Τελικα τον πεταξα προχτες και πηρα εναν canon inkjet photo αφου πλεον τυπωνω 30-50 σελιδες το μηνα.αλλα και για να εχω wifi συνδεσιμοτητα.

Επεξ/σία από johnniek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το πρόβλημα έχει επανέλθει εδώ και κάποιες ημέρες απλα δεν το ποσταρα μηπως και εκανα κατι και το έφτιαχνα.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει οπότε αν έχετε καμιά ιδέα θα σας ήμουν ευγνώμων.

Μου είναι λίγο δύσκολο να πετάξω τον εκτυπωτή μιας και τον αγόρασα ακριβά και έχω την αίσθηση ότι για τις σελίδες που έχει εκτυπώσει είναι σχεδόν καινούργιος.

Τώρα λέτε να φταίνε τα μελάνια; Δηλαδή αν πάρω ένα magenta και ένα κίτρινο αυθεντικά λέτε να φτιάξει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το επομενο που θα δοκιμαζα θα ηταν να βαλω τονερ (ολα τα χρωματα) απο αλλο brand (οχι απαραιτητα γνησια) και να το βαλω να δουλεψει καμια 10-20 σελιδες μπας και στρωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην ιδια σκεψη ειχαμε. Παρηγγειλα από το mediacenter.gr συμβατα. Μου είπανε οτι αν δεν παίξουν σωστά θα μου τα αλλάξουν και θα μου δώσουν είτε νεα συμβατά είτε κάποιο γνήσιο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και για το ενδιαφέρον σας στο πρόβλημά μου.

Θα δοκιμάσω τα καινούργια τόνερ και θα σας ενημερώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωσε μας αγαπητέ. Και εγώ είμαι σε αναζήτηση του επόμενου εκτυπωτή που βέβαια θα αργήσω να πάρω δεν ειναξ άμεση ανάγκη, αλλά παρακολουθώντας το forum γίνεται άμεσα αντιληπτό ότι είτε inkjet είτε laser παρουσιάζονται προβλήματα και οι χρήστες χάνουν την ηρεμία τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστε εδω αλλο κουλο. Ακομα με τα παλια μελανια... Όταν εκτυπώνω ένα pdf παραδειγματος χαριν από Ubuntu 20.10 όλες οι σελίδες βγαίνουν πεντακάθαρες.

Όταν εκτυπώνω από Windows 10 βγαίνει πάντα η δευτερη σελίδα του pdf με τις γραμμες που βλέπετε στη δευτερη εικόνα στο πρώτο μου post.

Έβγαλα τους drivers τελείως (ακομα και από το printmanagement.msc) και τους επανεγκατέστησα και παλι τίποτα. Έκανα και firmware update. Still nothing.

Δηλαδή θέλει να μας πει τώρα η HP ότι ο printer της λειτουργεί ορθότερα με το HPLIP και όχι από Windows 10 που υπάρχουν dedicated drivers και λογισμικό.

🤷‍♂️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fasdf είπε

Ακουστε εδω αλλο κουλο. Ακομα με τα παλια μελανια... Όταν εκτυπώνω ένα pdf παραδειγματος χαριν από Ubuntu 20.10 όλες οι σελίδες βγαίνουν πεντακάθαρες.

Όταν εκτυπώνω από Windows 10 βγαίνει πάντα η δευτερη σελίδα του pdf με τις γραμμες που βλέπετε στη δευτερη εικόνα στο πρώτο μου post.

Έβγαλα τους drivers τελείως (ακομα και από το printmanagement.msc) και τους επανεγκατέστησα και παλι τίποτα. Έκανα και firmware update. Still nothing.

Δηλαδή θέλει να μας πει τώρα η HP ότι ο printer της λειτουργεί ορθότερα με το HPLIP και όχι από Windows 10 που υπάρχουν dedicated drivers και λογισμικό.

🤷‍♂️

Δεν έχουν καμία σχέση τα λειτουργικά ούτε οι drivers. Δοκίμασε να εκτυπωσεις και τίποτε άλλο στα 2 λειτουργικά έτσι από περιέργεια, αλλά βάζω στοίχημα οτιδήποτε ότι δεν έχει σχέση αυτό και δεν θα δεις διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fasdf είπε

Μα μολις ειπα ότι είδα....

Παρ'ολα ταυτα εκτυπωσα και μερικα αλλα πραγματα και το αποτελεσμα ήταν αυτο που περιγραφω πιο πανω.

Είπες ότι δοκίμασες ένα pdf και στα 2 λειτουργικά. Είναι εντελώς κουλό να συμβαίνει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...