Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικός προσανατολισμός


yolo300

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο επιστημονικό πεδίο του Λυκείου προτείνεται για κάποιον της θετικής κατεύθυνσης , ο οποίος προτιμάει τα Μαθηματικά, την Φυσική και την Πληροφορική από την Χημεία και την Βιολογία?

Επεξ/σία από yolo300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι πάρα πολύ γενικό.... Τα μισά επαγγέλματα του πλανήτη (ίσως και παραπάνω) σχετίζονται είτε με τα μαθηματικά είτε με την φυσική είτε με την πληροφορική...

Δεν υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θα σου άρεσε να κάνεις; Έστω σαν σκέψη.. Η εστω ένα χόμπι , για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, filip123go είπε

Αυτό που λες είναι πάρα πολύ γενικό.... Τα μισά επαγγέλματα του πλανήτη (ίσως και παραπάνω) σχετίζονται είτε με τα μαθηματικά είτε με την φυσική είτε με την πληροφορική...

Δεν υπάρχει κάποιο επάγγελμα που θα σου άρεσε να κάνεις; Έστω σαν σκέψη.. Η εστω ένα χόμπι , για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε παραπάνω...

Σκέφτομαι για Πληροφορική, αλλά δεν είμαι σίγουρος ακόμα και κοιτάω να επιλέξω το πεδίο λυκείου το οποίο μου ταιριάζει περισσότερο σύμφωνα με τα μαθήματα που έχει ( τωρα ειμαι Β λυκειου). Και είμαι ανάμεσα στο 2ο( θετικες και τεχνολογικες επιστήμες) και το 4ο (οικονομίας και πληροφορικής)... Πληροφορική περνας και απο τα δυο...

Επεξ/σία από yolo300
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι... Η πληροφορική έχει πάρα πολλούς κλάδους, όλοι έχουν πολύ ενδιαφέρον και πολύ ζήτηση... Από την στιγμή που περνάς και από τα δύο, θα σε συμβούλευα να επιλέξεις αυτό που θεωρείς εσύ πιο εύκολο. Άλλωστε, αυτά που θα μάθεις στο λύκειο δεν πρόκειται να τα εφαρμόσεις ΠΟΥΘΕΝΆ στην πραγματική σου ζωή (εκτός αν πας να διδάξεις σε λύκειο). Είμαι πλέον software architect, έχω εκτεταμένες γνώσεις πάνω σε dev-ops, databases και Cyber security. Έχω στήσει τεράστια πρότζεκτ για τις εταιρείες που δουλεύω. Μια φορά, οοοολα αυτά που έμαθα στο λύκειο, δεν μου έχουν χρειαστεί. Μια φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...