Προς το περιεχόμενο

Canon M50 vs Sony RX100 MK3


MyWSP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Σκέφτομαι εδώ και καιρό να δώσω την M50 για να αγοράσω την RX100 MK3. Παρόλο που η Canon είναι για μένα αστέρι το ότι δεν μπορώ να την παίρνω όπου θέλω είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί καταλήγει τον περισσότερο χρόνο στο συρτάρι.
Τι λέτε; Είναι κάτι που πρέπει να λάβω υπόψη πριν το κάνω;

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι αυτό. Όσο μαζεμένη και αν είναι η M50 με τον 22mm, που πάλι θες 200€ για να τον πάρεις, pocket δεν γίνεται. Το θέμα μου είναι επειδή είναι γενικά παλαιότερη και υποδεέστερη μηχανή, αν θα το μετανιώσω ή όχι. Βασικά οι επιλογές είναι 2. Ή να πάρω την RX100 MK1 με 170-180€ για να κάνω τις βόλτες μου και να κρατήσω την M50, ή να την δώσω, να πάρω την RX100 MK3 και αργότερα αν παρουσιαστεί η ανάγκη να πάρω μια mirrorless με καλύτερο 4K.
Δεν ξέρω αν η διαφορά της MK1 με την MK3 αξίζει τον κόπο και πως αυτές συγκρίνονται με την M50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την G7X. 
Αν την Μ50 την έχεις κιτ πιστεύω δε θα σου κακοφανεί ιδιαίτερα. Θα χάσεις 1-2 στοπ dynamic range που θα φανεί σε σκληρό φως και τίποτε άλλο βασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δες την G7X. 
Αν την Μ50 την έχεις κιτ πιστεύω δε θα σου κακοφανεί ιδιαίτερα. Θα χάσεις 1-2 στοπ dynamic range που θα φανεί σε σκληρό φως και τίποτε άλλο βασικά. 

Σε λεπτομέρεια δε θα χάσει καθόλου ε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MyWSP είπε

Το θέμα δεν είναι αυτό. Όσο μαζεμένη και αν είναι η M50 με τον 22mm, που πάλι θες 200€ για να τον πάρεις, pocket δεν γίνεται. Το θέμα μου είναι επειδή είναι γενικά παλαιότερη και υποδεέστερη μηχανή, αν θα το μετανιώσω ή όχι. Βασικά οι επιλογές είναι 2. Ή να πάρω την RX100 MK1 με 170-180€ για να κάνω τις βόλτες μου και να κρατήσω την M50, ή να την δώσω, να πάρω την RX100 MK3 και αργότερα αν παρουσιαστεί η ανάγκη να πάρω μια mirrorless με καλύτερο 4K.
Δεν ξέρω αν η διαφορά της MK1 με την MK3 αξίζει τον κόπο και πως αυτές συγκρίνονται με την M50.

     Κατανοητό αφού θέσατε σωστά το ζήτημα στην φορητότητα . Sony θα έπαιρνα μόνο με 8ετη εγγύηση , αν γινόταν και δωρεάν μάλιστα . Στις εξελιγμένες compact το ζήτημα παραμένει στην διάρκεια ζωής του μηχανισμού έκτασης του φακού . Εφόσον καταρρεύσει , βγάζοντας το γνωστό err στην πλάτη , η επισκευή είναι εκτός συζήτησης . Θα έψαχνα αρκετά το ζήτημα για known problems κλπ . Πάντως θα το έψαχνα πολύ περισσότερο απ' ότι για μια άλλη κατηγορία .

   Αν δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς , αν είχα μουλαρωσει δλδ , θα προτιμούσα μια πιο οικονομική λύση , ώστε σε περίπτωση που δεν μου βγεί το γλυκό να την διώξω γρήγορα .

  Έχοντας πιάσει κάποτε στα χέρια μου την πρώτη RX θυμάμαι πως ήταν πολύ μα πολύ μικρή , κάτι που μου δημιουργούσε πρόβλημα στο κράτημα , αν και έχω μικρά χέρια . 

  Πέρα από το υπαρκτό της φορητότητας , δεν βλέπω και πολλά πράγματα , δεν βλέπω δλδ την ουσία που θα μου γύριζε το κεφάλι , αυτό όμως είναι μια προσωπική εκτίμηση .

  Προτιμώ με χέρια και πόδια την M50 , διότι μακρόπνοα είναι πιο ολοκληρωμένο φωτογραφικό σύνολο . 

  Οπωσδήποτε δεν θα έπαιρνα εξελιγμένη compact χωρίς εικονοσκοπιο . 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 11:35 ΜΜ, nickolas είπε

Δες την G7X. 
Αν την Μ50 την έχεις κιτ πιστεύω δε θα σου κακοφανεί ιδιαίτερα. Θα χάσεις 1-2 στοπ dynamic range που θα φανεί σε σκληρό φως και τίποτε άλλο βασικά. 

 

Στις 24/11/2020 στις 12:25 ΠΜ, stratigos24 είπε

Σε λεπτομέρεια δε θα χάσει καθόλου ε;;;

 

18 ώρες πριν, nickolas είπε

Σε σχέση με κιτ φακό μπορεί να είναι και καλύτερη! Αλλά γενικά μάλλον δε θα είναι αξία λόγου διαφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, stratigos24 είπε

   Άσχετα με οτιδήποτε άλλο , δεν θα προτιμούσα μια G7x η τα αντίστοιχα της εξαιτίας της έλλειψης εικονοσκοπιου , κάτι που είναι πολύ σημαντικό για μένα στο κομμάτι της σύνθεσης ενός καρέ , όπως επίσης την τυχόν αντηλια που κάποιες φορές μπορεί να δυσκολέψει την θέαση μέσω της οθόνης στην πλάτη .

  Ακόμη πιο σημαντικό , είναι το γεγονός πως ο μηχανισμός έκτασης του φακού , εκτός και κάποιος μου δώσει σοβαρές εγγυήσεις για το αντίθετο , είναι ζήτημα χρόνου να καταρρεύσει , αφού το βαρέλι στα ανοίγματα θα δεχθεί σκόνη , η οποία θα βρει τον δρόμο της μέχρι τον μηχανισμό του στο εσωτερικό , η δε επισκευή του είναι απλά ασύμφορη , αφού πρέπει να αντικατασταθεί με ένα άλλο ολοκαίνουργιο βαρέλι κι αν θα είναι το γνήσιο . Φυσικά , αν το δαχτυλίδι γύρω από τον φακό δέχεται external tube , το οποίο σε συνδυασμό με ένα απλό φίλτρο UV θα προστατέψει κάπως τον μηχανισμό , ίσως το συζητήσω . 

  Το σενάριο κατάρρευσης του φακού το έχω ζήσει . 

  Στον αντίποδα , η M50 , όντας mirrorles , έχει αφθονία after market αξεσουάρ λόγω Canon , μπορεί να δεχθεί πληθώρα φακών και όχι μόνον , διαθέτει εικονοσκοπιο αλλά και flip screen , η οποία είναι touch , αν και δεν γνωρίζω σε ποιο βαθμό και σε συνδυασμό με τζάμια σειράς L , νομίζω πως είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσα λύση . 

  Μελανό σημείο και στις δύο , ο χώρος πίσω στην πλάτη είναι μικρός από χέρι λόγω μεγέθους σώματος , κάτι που δυσκολεύει τα πράγματα όταν για παράδειγμα φέρει κάποιος την μηχανή στα μούτρα του για να δεί μέσα από το εικονοσκοπιο . Τα δάχτυλα σου , όταν πας να αγγίξεις κάποια χειριστήρια ίσως βρουν την μύτη σου , τα μάτια σου κλπ .

  Η G7X είναι περισσότερο προσανατολισμενη για συγκεκριμένες δουλειές , βλέπε vloging κάτι που γίνεται και με άλλες συσκευές όπως ένα smartphone άλλωστε . Γενικά δεν βλέπω το ιδιαίτερο στοιχείο που θα με έκανε να αλληθωρισω καν προς την συγκεκριμένη κατηγορία μηχανών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλή χρονιά σε όλους.

Έχοντας συγκρίνει rx100 iii/iv με πρόγονο της m50 (την m100) έχω να πω τα εξής...

Φορητότητα: ασύγκριτο πλεονέκτημα η RX.

Ποιότητα εικόνας: καθαρό πλεονέκτημα m100 (συγκρίσιμη πχ. με Nikon 7100). Η rx είναι τίμια μέχρι 800 ΙSO

Εμπειρία χρήσης: λόγω touch πολύ καλύτερη η canon. Στην m50 που υπάρχει και viewfinder θα είναι ακόμα καλύτερη.

Επεκτασιμότητα: απείρως καλύτερη η Canon, ιδίως με αντάπτορα ή φθηνό speedbooster για canon EF (οπότε ανοίγει η πόρτα και για όλους τους nikon απλά σε manual focus). Επίσης η rx δεν έχει tele που εγώ προτιμώ.

Λόγω απόλυτης φορητότητας κράτησα την rx100iv, αλλιώς φωτογραφικά all in one θα πήγαινα CANON.

Για φορητότητα και όμορφα πορτραίτα σου προτείνω και Olympus m10 με τον 45 1.8 (οικονομικό και πανάλαφρο set-up).

Καλές αγορές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...