Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής μηχανής


planick37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα.

Είμαι κάτοχος της Sony Nex 5T από το 2014. Καιρός να αγοράσω καινούρια φωτογραφική μηχανή και ψάχνω μια πιο καλή από αυτή που ήδη έχω.

Να σημειώσω πως έχω και τον εναλλάξιμο φακό 55 - 210 mm και πως είμαι πολύ ευχαριστημένος με τη Sony Nex 5T.

Δεν θέλω να αλλάξω μοντέλο, θέλω και η καινούρια μου μηχανή να είναι Sony.

Έχω διαβάσει για μοντέλα αλλά έχω ψιλοπελαγώσει οπότε θα το εκτιμούσα να μου στέλνατε προτάσεις. Οικονομικά θα διαθέσω κάποια χρήματα, βέβαια δεν θέλω να ξεφύγω πολύ, γιατί δεν είμαι επαγγελματίας.

Έχω βρει αυτές τις δυο Sony RX10 IV 24 - 600 mm και Sony a6400 Kit με 18-135mm

Ποια η άποψη σας;

Επεξ/σία από planick37
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε πάρε την Α6400 κιτ και μαζί κάποιον φωτεινό φακό για εσωτερικούς χώρους. 

Θα πρότεινα να πάρεις Sony α6400 Kit (E PZ 18-105 mm F4 G OSS). Έχει λίγο χειρότερο "ζουμ" αλλά συνολικά θα είναι σαφώς καλύτερος (και πιο φωτεινός) φακός.

Αργότερα αν θες αγοράζεις και έναν 35άρη ή 20άρη prime για τους εσωτερικούς χώρους.

Σε σχέση με τη Νex 5T σου μην περιμένεις θαύματα, πέραν του autofocus. Θα έχεις 2/3 με 1 στοπ λιγότερο θόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony a6400 είναι η πιο ενδιαφέρουσα κατά τη γνώμη μου κάμερα από όλη τη σειρά α6xxx. Έχει και weather sealing που μοντέλα όπως η a6100 δεν έχουν, ενώ είναι και πιο compact από την ανώτερη α6600 που παραέχει μεγάλο grip για μια μηχανή που θέλει να είναι compact (για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον).

Η ποιότητα εικόνας είναι ανώτερη από αυτή της RX10 IV και επιπλέον η α6400 είναι ελαφρύτερη. Αν δε σου είναι άκρως απαραίτητο το μεγαλύτερο zoom της R10 IV, οπωσδήποτε πάρε την α6400.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Sony a6400 σκέφτομαι τελικά, γιατί μετά όταν διάβασα πως η άλλη μηχανή είναι bridge (δεν το είχα προσέξει την πρώτη φορά) την απέρριψα κατευθείαν.

Όμως σκεφτόμουν να πάω κατευθείαν στον φακό 18-135 mm... Ο 18-105 mm είναι καλύτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 18-135 είναι καλύτερος από τον 105. Γενικά είναι πολύ καλός ο 18-135!

Eδώ είναι ένα γκρούπ στο flickr με φωτό που έχουν βγει με αυτόν τον φακό

ΥΓ: +1 για την 6400...

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

 

O 18-135 είναι καλύτερος από τον 105.

 

Που το στηρίζεις αυτό;

Ο 105 είναι ”G” και όχι entry level 

Ρωτάω γιατί ο 105 είναι επίσης σαφώς πιο ακριβός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να μας πεις λίγο τι θέματα σου αρέσει να τραβάς? Η RX10 IV θεωρείται η καλύτερη bridge μηχανή σήμερα με φοβερό φακο και πιστευω καλύπτει ένα μεγάλο μέρος των φωτογραφικών αναγκών. Ειδικά για nature, wildlife και landscape ίσως είναι καλύτερη πρόταση από πολλές Mirrorless.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Street Photography το μεγαλύτερο ποσοστό των φωτογραφιών που τραβάω. Σπάνια εως καθόλου nature, wildlife, landscape.

Οπότε το 90% αυτών που τραβάω είναι άνθρωποι...

Η αλήθεια είναι πως με τη NEX 5T έχω βγάλει σούπερ φωτογραφίες! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, απλά μετά από 6 χρόνια σκέφτηκα να αλλάξω και να πάω σε κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, planick37 είπε

Street Photography το μεγαλύτερο ποσοστό των φωτογραφιών που τραβάω. Σπάνια εως καθόλου nature, wildlife, landscape.

Οπότε το 90% αυτών που τραβάω είναι άνθρωποι...

Η αλήθεια είναι πως με τη NEX 5T έχω βγάλει σούπερ φωτογραφίες! Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, απλά μετά από 6 χρόνια σκέφτηκα να αλλάξω και να πάω σε κάτι καλύτερο.

Τότε εγώ θα πρότεινα είτε μια μικρή και διακριτικη Mirrorless (Olympus m10, lumix gx9, Canon m200, Fuji xt30 κτλ) η ακόμα και μια ακόμα μικρότερη Sony RX100 III/IV/V η και την αγαπημένη μου Canon G5X mk2. Όλες μικρές, ελαφριές κάμερες που δεν τραβούν την προσοχή και θεωρητικά δεν τρομάζουν τον κόσμο. Επίσης πολλές καλές είναι οι Fuji X100f/v, XF30, Ricoh GR απλά δεν τις προτείνω γιατί εμένα τελικά δεν μου αρέσουν οι κάμερες με σταθερό φακο. Εννοείται και η 6000 που έλεγες κάνει για το σκοπό σου με τον κατάλληλο φακο και λογικά δε θα δυσκολευτείς να τη μάθεις ερχόμενος από την 5Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αμαρτία μου, από τότε που απόκτησα την πρώτη μου φωτογραφική μηχανή Sony δεν θέλω να πάω σε άλλη μάρκα. Sony for life !!!

Έχω επιπλέον φακό, τον χρησιμοποιώ για την 5Τ: E 55 - 210mm F4.5-6.3 OSS E-mount Lens SEL55210 και απ' ότι διάβασα κουμπώνει στη a6400.

Απλά κάνω και μια δεύτερη σκέψη να καθυστερήσω την αγορά της μιας και η τιμή είναι τσιμπημένη... Τεσπα, κατά 99% στην a6400 έχω καταλήξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...