Προς το περιεχόμενο

Η Huawei ίσως βρήκε αγοραστή για την Honor


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναφορές λένε ότι ένας από τους επενδυτές είναι η τοπική κυβέρνηση της Shenzen.

Η Huawei ενδέχεται να πουλήσει το brand της Honor σε μια κοινοπραξία που θα περιλαμβάνει και την τοπική κυβέρνηση της Shenzen. Ένα brand το οποίο η κινεζική εταιρία τοποθέτησε στην αγορά ως μία budget λύση για χρήστες που αναζητούν ικανά smartphones με πληθώρα λειτουργιών σε χαμηλότερα κόστη. Σύμφωνα με το Reuters, η εξαγορά του brand Honor θα ξεπεράσει τα $15 δις. Στην κοινοπραξία εκτός από την τοπική κυβέρνηση της Shenzen, θα είναι η εταιρία τεχνολογίας Digital China καθώς και κάποιοι ιδιώτες επενδυτές. Πληροφορίες του insomnia αναφέρουν ότι η συμφωνία εξαγοράς της Honor θα ανακοινωθεί στις 20 Νοεμβρίου.

Μέσα στους όρους της συμφωνίας, η οποία θα πραγματοποιηθεί με μετρητά, περιλαμβάνεται το εμπορικό σήμα της Honor, οι εγκαταστάσεις έρευνας και ανάπτυξης, καθώς και η εφοδιαστική αλυσίδα. Πιθανώς η πρόθεση της Huawei είναι να πουλήσει την εταιρία στην προσπάθειά της να διατηρήσει την Honor απαλλαγμένη από τη δική της επιρροή. Η ίδια αναφορά ισχυρίζεται επίσης ότι η προετοιμασία της πώλησης έχει ξεκινήσει ήδη από τον περασμένο Απρίλιο. Τόσο οι εκπρόσωποι της Huawei όσο και της Honor δεν έκαναν κάποιο σχετικό σχόλιο.

Μετά από αρκετά χρόνια συνεχώς αυστηρότερων κυρώσεων, η Huawei δεν επιτρέπεται πλέον να συνεργάζεται με διάφορους βασικούς πρώην συνεργάτες της. Συνεργάτες όπως η Google αλλά και η TSMC, έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές chip. Η Honor, παρά τις φωνές εκ των έσω ότι είναι μία ξεχωριστή επιχείρηση, βρίσκεται υπό το ίδιο καθεστώς με την μητρική της εταιρία.

Είναι πιθανό ότι μια πώληση, τουλάχιστον στη θεωρία, θα σημαίνει ότι η εταιρία μπορεί, για άλλη μια φορά, να χρησιμοποιήσει τεχνολογία και λογισμικό με εταιρίες από τις ΗΠΑ. Αυτό φυσικά, μόνο αν οι ρυθμιστικές αρχές είναι ικανοποιημένες από την απόσταση που θα κρατήσει η Huawei απέναντι στην Honor έπειτα την ολοκλήρωση της πώλησης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εντυπωσιακό που μια τοπική κυβέρνηση φημολογείται ότι θα αγοράσει μια εταιρεία, περίεργο νομικό πλαίσιο, εκτός κι αν όλο το μαγαζί το έχει η δικτατ... εμ εννοώ η Δημοκρατία της Κίνας η ίδια και θέλει να το μοιράσει τώρα στις τοπικές "κοινότητες" της. 

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι honor (και huawei κατω των 500€) έχω πιασει στα χέρια μου είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο για ηλικιωμένους ή παιδάκια (χωρίς παρεξήγηση).

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί τέτοιο τηλέφωνο.

  • Thanks 1
  • Confused 9
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία της είδησης είναι η προσπάθεια να αποκτήσει το playstore το ορθόδοξο κι ενώ τυπικά και λογιστικά και μόνο θα αλλάξει η ιδιοκτησία.

 

"

Μετά από αρκετά χρόνια συνεχώς αυστηρότερων κυρώσεων, η Huawei δεν επιτρέπεται πλέον να συνεργάζεται με διάφορους βασικούς πρώην συνεργάτες της. Συνεργάτες όπως η Google αλλά και η TSMC, έναν από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές chip. Η Honor, παρά τις φωνές εκ των έσω ότι είναι μία ξεχωριστή επιχείρηση, βρίσκεται υπό το ίδιο καθεστώς με την μητρική της εταιρία.

Είναι πιθανό ότι μια πώληση, τουλάχιστον στη θεωρία, θα σημαίνει ότι η εταιρία μπορεί, για άλλη μια φορά, να χρησιμοποιήσει τεχνολογία και λογισμικό με εταιρίες από τις ΗΠΑ. Αυτό φυσικά, μόνο αν οι ρυθμιστικές αρχές είναι ικανοποιημένες από την απόσταση που θα κρατήσει η Huawei απέναντι στην Honor έπειτα την ολοκλήρωση της πώλησης."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jackess είπε

Ότι honor (και huawei κατω των 500€) έχω πιασει στα χέρια μου είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο για ηλικιωμένους ή παιδάκια (χωρίς παρεξήγηση).

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί τέτοιο τηλέφωνο.

Εσύ και η Βίκη Σταμάτη

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jackess είπε

Ότι honor (και huawei κατω των 500€) έχω πιασει στα χέρια μου είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο για ηλικιωμένους ή παιδάκια (χωρίς παρεξήγηση).

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί τέτοιο τηλέφωνο.

Αστα να πάνε...σε καταλαβαίνω απόλυτα

και μένα μου τέλειωσε το χαβιάρι σήμερα και κοντεύω να τρελάθω

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να τρώει τίποτα μακαρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κυβερνητικό μαγαζί, πουλάει παραμάγαζο... στον εαυτό του. 

Άλλος πλανήτης αυτή η Κίνα τελικά. 

Επεξ/σία από stivaks72
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex-V είπε

Εσύ και η Βίκη Σταμάτη

 

1 ώρα πριν, mikegad είπε

Αστα να πάνε...σε καταλαβαίνω απόλυτα

και μένα μου τέλειωσε το χαβιάρι σήμερα και κοντεύω να τρελάθω

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να τρώει τίποτα μακαρόνια

Καμία ουσία η ειρωνεία σας. Υπάρχουν τηλέφωνα στην κατηγορία τιμής της honor/huawei (100-500) που έχω δουλέψει με χίλιες φορές καλύτερες εντυπώσεις.  Δεν μίλησα γενικά για αυτό το εύρος τιμής αλλά για τα σαπιοkirin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, jackess είπε

Ότι honor (και huawei κατω των 500€) έχω πιασει στα χέρια μου είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο για ηλικιωμένους ή παιδάκια (χωρίς παρεξήγηση).

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί τέτοιο τηλέφωνο.

Είσαι βλαμμένο? Χωρίς παρεξήγηση..... Πες μου ποια τηλέφωνα της huawei κατω απο 500 ευρώ εχεις πιάσει και είναι σκουπίδια. Αν είναι να γράψεις για τηλέφωνα κατω των 200€ καλυτερα να μην απαντήσεις. Το 80% των huawei απο 250-500€ ειναι φτιαγμένα από μέταλλο/αλουμίνιο και γυαλί, το επόμενο βήμα ειναι η κεραμική πλάτη κατι αδύνατο για mid range Smartphones. Εκτός αν εννοείς οτι άποψη hardware είναι σκουπίδια, σε αυτήν την περίπτωση κάνεις πάλι λάθος, με 250€ η huawei δίνει kirin 980 με πολυ πάνω απο midrange επιδόσεις, καλη κάμερα (τον imx 586, που έχει και το oneplus 8 και το oppo find x2) και πολύ καλή μπαταρία. 

Επεξ/σία από fotiskoumoulas
Ορθογραφικό λάθος
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jackess είπε

Ότι honor (και huawei κατω των 500€) έχω πιασει στα χέρια μου είναι ένα σκουπίδι φτιαγμένο για ηλικιωμένους ή παιδάκια (χωρίς παρεξήγηση).

Αδυνατώ να φανταστώ τον εαυτό μου να χρησιμοποιεί τέτοιο τηλέφωνο.

User με σαπιοkirin εδώ (p20 lite), security updates πάντα στην ώρα του , πανέμορφο τηλέφωνο σε νορμάλ μέγεθος και με πολύ καλές κάμερες για τηλέφωνο σε αυτή την τιμή, 2ετιας. Μπαταρία κρατάει άνετα μια μέρα με νορμάλ χρήση και δεν έχω κανένα παράπονο γενικώς από το τηλέφωνο. Τι να λέμε γενικά και αόριστα είναι σκουπίδια κλπ είναι απλά αστείο. Μια χαρά τηλέφωνα έχει η huawei . Άλλο κινητό που να έχει αυτά που ψάχνω και να μην είναι παντόφλα (το τονίζω αυτό το τελευταίο) δεν έχω βρει και γι'αυτό δεν έχω αλλάξει κ όλας. Αν έχεις κάτι να μου προτείνεις πολύ ευχαρίστως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...