Προς το περιεχόμενο

Νομιμότητα/Ασφάλεια πηγών CD keys για Steam και όχι μόνο [CD key stores] v2


xtrmsnpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Ok, πλέον το ζήτημα είναι να βρω κάτι να πάρω από εκεί για να μην ασχοληθώ ξανά.

Πάντως, ξανά μπράβο τους που μου έδωσαν πίσω το credit, θα μπορούσαν να καθίσουν εκεί στο "το γράφουμε, ας πρόσεχες".

Βέβαια, ακριβώς από κάτω γράφουν άλλα: "Once you buy The Last Spell EUROPE Steam PC on HRKGame, you are going to receive a digital activation code (aka CD KEY) of The Last Spell EUROPE instantly. You can then activate your The Last Spell EUROPE CDKEY on Steam and start downloading it!"

Αν δεν είχα τα credit, δεν θα ασχολούμουν καν με τους συγκεκριμένους. Και ακριβότεροι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, και δεν σου επιτρέπουν να πάρεις με όση χασούρα τα credits σου και να τα μεταφέρεις στο Steam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Snoob είπε

Ok, πλέον το ζήτημα είναι να βρω κάτι να πάρω από εκεί για να μην ασχοληθώ ξανά.

Πάντως, ξανά μπράβο τους που μου έδωσαν πίσω το credit, θα μπορούσαν να καθίσουν εκεί στο "το γράφουμε, ας πρόσεχες".

Βέβαια, ακριβώς από κάτω γράφουν άλλα: "Once you buy The Last Spell EUROPE Steam PC on HRKGame, you are going to receive a digital activation code (aka CD KEY) of The Last Spell EUROPE instantly. You can then activate your The Last Spell EUROPE CDKEY on Steam and start downloading it!"

Αν δεν είχα τα credit, δεν θα ασχολούμουν καν με τους συγκεκριμένους. Και ακριβότεροι από άλλα αντίστοιχα μαγαζιά, και δεν σου επιτρέπουν να πάρεις με όση χασούρα τα credits σου και να τα μεταφέρεις στο Steam.

Ειναι λιγο αναξιοπιστο ειδικα στις τιμες το HRK 2 φορες εχω παρει κατι απο εκει και τις 2 φορες με εκαναν refund γιατι ηταν λαθος η τιμη ευτυχως παντα με paypal και ερχονται πολυ γρηγορα τα χρηματα. Εχει πολλα παιχνιδια αναλογα ποσα credits εχεις βρες καποιο παιχνιδι σε cd key ωστε να μην πανε χαμενα τα χρηματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Eίναι βλακεία η κατάσταση, ψάχνω τώρα κάτι που να με ενδιαφέρει, υποψιασμένος πλέον από το "θα το λάβεις σε gift url" και σε άλλους τίτλους δεν γράφει τίποτε συγκεκριμένο, πέρα από το "χρειάζεσαι δωρεάν λογαριασμό στο Steam".

Αυτό τι σημαίνει; Ότι θα μου δώσουν κλειδί;

Δεν θα έπρεπε να τα ψάχνεις αυτά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Eίναι βλακεία η κατάσταση, ψάχνω τώρα κάτι που να με ενδιαφέρει, υποψιασμένος πλέον από το "θα το λάβεις σε gift url" και σε άλλους τίτλους δεν γράφει τίποτε συγκεκριμένο, πέρα από το "χρειάζεσαι δωρεάν λογαριασμό στο Steam".

Αυτό τι σημαίνει; Ότι θα μου δώσουν κλειδί;

Δεν θα έπρεπε να τα ψάχνεις αυτά τα πράγματα.

Ειναι λιγο στο φλου η κατασταση με το HRK αν θελεις στειλε μου σε πμ να τα δω τα παιχνιδια που θελεις να παρεις για να σε πω σιγουρα. Συνηθως αν δεν γραφει gift URL ειναι steam cd key η απλο steam key και λαμβανεις κανονικα τον κωδικο. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην γραφει για gift URL και να σε δωσουν τετοιο link για το redeem. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν δεν βρω κατι στα κλειδαδικα

εχω διαφορους λογαριασμους steam και αναλογα βλεπω που ειναι φθηνοτερο https://steamdb.info/app/1105670/

Παιρνω μια δωροκαρτα και το αγοραζω απο εκει πχ Kινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι πληρώνεις παίρνεις είναι αυτά τα sites.

Προσωπικά έχω ρίξει άκυρο και σε sites τύπου HRK, και σε πολλά sites που παρανόμως σου δείχνουν τιμές χωρίς ΦΠΑ και το καταλαβαίνεις όταν πάς στο ταμείο που ζητάει χώρα(όπως το Instant gaming πχ).

Η καλύτερη περίπτωση είναι sites τύπου Cdkeys.

Δεν έχει κρυφές χρεώσεις, δεν έχει άλλους πωλητές μέσα, η τιμή που βλέπεις είναι αυτή που πληρώνεις, και ούτε μπλέκεις γενικά με steam gifts, accounts κλπ.

Γενικά στα κλειδάδικα έχει μαζευτεί η σάρα και η μάρα σε σχέση με το παρελθόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οτι πληρώνεις παίρνεις είναι αυτά τα sites.

Προσωπικά έχω ρίξει άκυρο και σε sites τύπου HRK, και σε πολλά sites που παρανόμως σου δείχνουν τιμές χωρίς ΦΠΑ και το καταλαβαίνεις όταν πάς στο ταμείο που ζητάει χώρα(όπως το Instant gaming πχ).

Η καλύτερη περίπτωση είναι sites τύπου Cdkeys.

Δεν έχει κρυφές χρεώσεις, δεν έχει άλλους πωλητές μέσα, η τιμή που βλέπεις είναι αυτή που πληρώνεις, και ούτε μπλέκεις γενικά με steam gifts, accounts κλπ.

Γενικά στα κλειδάδικα έχει μαζευτεί η σάρα και η μάρα σε σχέση με το παρελθόν.

Στο Instant gaming βαζεις μια χωρα με 0% ΦΠΑ και δεν πληρωνεις φπα οποτε μονο την τιμη που βλεπεις την αρχικη. Και στα sites πχ eneba kinguin που βαζουν paypal fee στο τελος παντα υπαρχουν κουπονια 10-12% το οποιο επισης σε παει στην αρχικη τιμη που ειδες στην αρχη. Δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα. Και το steam gift τουλαχιστον απο plyxa ειναι υποθεση 1 λεπτου να παρεις το παιχνιδι εγω γλιτωσα 6 ευρω απο το Kena το πηρα μολις 9 ευρω οποτε δεν με χαλασε.

Πχ. Εχει 16 ευρω στο steam αυτη τη στιγμη με τα sales. Και το περνεις στα 12.49 μεσω steam gift απο K4G η gamivo με τα κουπονια που παιζουν. 100% αξιοπιστα και γλιτωνεις και ενα 20% στην τιμη του steam. 

Screenshot-1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Στο Instant gaming βαζεις μια χωρα με 0% ΦΠΑ και δεν πληρωνεις φπα οποτε μονο την τιμη που βλεπεις την αρχικη.

Το θέμα δεν είναι το πως θα γλυτώσεις το ΦΠΑ, όσο ότι ειναι δια Ευρώπης παράνομο αυτό που κάνουν sites οπως Instant Gaming(K4G κλπ).
Απαγορεύεται στην Ευρώπη να πουλάς τιμές χωρίς ΦΠΑ σαν ηλεκτρονικό κατάστημα.

Οποιον δεν τον ενδιαφέρουν αυτά, φυσικά αγοράζει.

Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι, οπως δεν ασχολούμαι και με bots και steam gifts.

Ευτυχώς υπάρχουν όπως είπα sites σαν το cdkeys, YuPlay κλπ που λειτουργούν σωστά σε αυτό το κομμάτι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το θέμα δεν είναι το πως θα γλυτώσεις το ΦΠΑ, όσο ότι ειναι δια Ευρώπης παράνομο αυτό που κάνουν sites οπως Instant Gaming(K4G κλπ).
Απαγορεύεται στην Ευρώπη να πουλάς τιμές χωρίς ΦΠΑ σαν ηλεκτρονικό κατάστημα.

Καλά αυτοί σίγουρα θα είναι καλυμμένοι νομικά και μεταβιβάζουν την ευθύνη στον πελάτη. Και άντε πες για 1-2 φορές και μικρά ποσά κανείς δεν θα ασχοληθεί. Για συνεχείς αγορές δεν θα έπαιρνα το ρίσκο να μου έρθει κανένα ραβασάκι αναδρομικά κάποια μέρα, μιας και είναι πανεύκολο κιόλας να αποδειχθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

προσπαθησα να αγορασω για το ανιψακι το mortal kombat 11 ultimate απο cd-keys https://www.cdkeys.com/pc/mortal-kombat-11-ultimate-edition-pc

ως guest,με προπληρωμενη mastercard,και ενω προχωρησε η παραγγελια ,μου ηρθε email με τιτλο We couldn't process your order ,χωρις βεβαια καμια χρεωση...

τι πηγε λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

καλησπερα,

προσπαθησα να αγορασω για το ανιψακι το mortal kombat 11 ultimate απο cd-keys https://www.cdkeys.com/pc/mortal-kombat-11-ultimate-edition-pc

ως guest,με προπληρωμενη mastercard,και ενω προχωρησε η παραγγελια ,μου ηρθε email με τιτλο We couldn't process your order ,χωρις βεβαια καμια χρεωση...

τι πηγε λαθος?

Με τις προπληρωμενες στο εξωτερικο υπαρχει προβλημα οπως πχ αν δεν εχεις κανει επικαιροποιηση στοιχειων στην τραπεζα 

Δοκιμασε με paypal 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ταλαιπωρία το HRK, ξανά.

Έψαχνα να βρω κάπου να διαθέσω αυτά τα credit που έχω, ώστε να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά με τους συγκεκριμένους, μετά την ιστορία που περιέγραφα νωρίτερα. Από τη wishlist μου είχαν λίγα διαθέσιμα, τα περισσότερα ως gift που δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μπω σε τέτοια διαδικασία.

Βρήκα με τα πολλά ένα παιχνίδι που ήταν σε κλειδί, πληρώνω, και "τώρα θα εμφανιστεί το κλειδί, τώρα θα εμφανιστεί το κλειδί", αφήνω εκεί τη σελίδα να φορτώνει ούτε ξέρω πόση ώρα, τελικά κάποια στιγμή μου λέει "δεν έχετε πια unused τίτλο στο λογαριασμό σας", οκ, πάω στους ενεργοποιημένους, πουθενά το κλειδί.

Πάλι ticket, μην τα πολυλογώ, έχουμε ξεπεράσει τις 24 ώρες κι ακόμη "ψάχνουν να δουν τι έχει συμβεί".

Ειλικρινά, θέλω να μηδενίσω όσο γίνεται την πίστωση που έχω και να μην ξαναπατήσω. Γενικά κλειδάδικα δεν χρησιμοποιώ, αλλά σε σύγκριση με το HRK, το Kinguin (πάλι με credit από allkeyshop) είναι πολύ ανώτερο. Το ταπεινό Kinguin, ούτε καν cdkeys κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/07/2024 at 20:20, tolisrx8 said:

καλησπερα,

προσπαθησα να αγορασω για το ανιψακι το mortal kombat 11 ultimate απο cd-keys https://www.cdkeys.com/pc/mortal-kombat-11-ultimate-edition-pc

ως guest,με προπληρωμενη mastercard,και ενω προχωρησε η παραγγελια ,μου ηρθε email με τιτλο We couldn't process your order ,χωρις βεβαια καμια χρεωση...

τι πηγε λαθος?

Μαλλον ειναι τρομπες. Και μενα τη πρωτη φορα απετυχα και ξενακανα την παραγγελια και την πηρε. Ακριβως την ιδια καρτα. Και ειχαν εναν κωδικο 10% τον οποιο μου τον εφαγε κιολας, γιατι μετα οταν ξαναδοκιμασα δεν τον επαιρνε. Και πληρωσα full price. Τους στελνω mail σας εκανα την πληρωμη μου την ακυρωσε και επειτα το ξαναπληρωσα και δεν επαιρνα τον κωδικο

Κατι για αποτυχια συστηματος μου ειπανε και γενικολογο και εν τελη δεν μου πιστεωσαν την διαφορα χρηματα που επρεπε λογω κωδικου την πρωτη φορα να πληρωσω λιγοτερα...

Τεσπα αν δε σε νοιαζουν εσενα κωδικοι απλα ξαναεπεναλαβε την πληρωμη και λογικα θα στην δεχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελικά, χρειάστηκαν 122 ώρες και 2 λεπτά, για να πάρω refund για το κλειδί που δεν εμφανίστηκε ποτέ από το HRK.

Στα θετικά, όσο μπορεί να μιλήσει κανείς για θετικά μετά από μια τέτοια καθυστέρηση, ότι πήρα το credit πίσω, που θα συνεχίσει να κάθεται άχρηστο μέχρι να βρω κάπου να το αξιοποιήσω (υπενθυμίζω το HRK, σε αντίθεση με άλλα κλειδάδικα, δεν επιτρέπει να αφαιρέσεις το credit από το κατάστημα αγοράζοντας steam cards κτλ. με αυτό).

Στα αρνητικά, πέντε ημέρες χωρίς καμία ενημέρωση, μόνο απαντήσεις-κονσέρβα όταν ρωτούσα τι συμβαίνει και καθυστερούν και, το χειρότερο, είναι κατάστημα όπου παίζεις τελείως λοταρία αν θα παραλάβεις κάτι.

Αν μεν έχετε πίστωση, όπως εγώ, οκ, δοκιμάστε να την αξιοποιήσετε. Διαφορετικά, θεωρώ πως ούτε οι τιμές, ούτε η εξυπηρέτηση αξίζουν για να δώσει κανείς χρήματα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...