Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Με τόσα που διαβάζω ανα καιρούς, η αγορά του Switch θα γίνει κάποια στιγμή στο μέλλον μόνο για αυτό το παιχνίδι. Να δούμε αν αξίζει τόσο πολύ που έχει ανεβάσει τον πήχη και αν τελικά αξίζει να σκάσεις τόσα πολλά χρήματα για μια κονσόλα με χαρακτηριστικά από περασμένη δεκαετία σχεδόν, που παρόλαυτα έχει τρελαθεί να πουλάει ακόμα. Διαβάζω επίσης ότι στο 2ο παιχνίδι Zelda, έχουν γίνει πολλά σκαλοπάτια αναβάθμισης.

Ειναι επισης ενα παιχνιδι που ειναι αριστουργηματικο σε καποια κομματια και λειψο σε αλλα σαν αυτα που συζητουσαμε τις προαλλες.

Κακο-ανυπαρκτο storytelling, καλουτσικο συστημα μαχης και αριστουργηματικη ελευθερια-εξερευνηση.

Συνολικα βεβαια πολυ ωραια εμπειρια αλλα ποτε δε μου εβγαλε αυτο που μου εβγαλε πχ το elden ring σε σχεση με τα προσωπικα παντα γουστα μου.

 

Ps. Ριξε μια ματια σε wo long. Το θεωρω πολυ ανωτερο σε επιπεδο gameplay απο το lies of p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

μια ματια σε wo long

Το πήρα το WoLong. Το έκανα και πλατίνα (εύκολη αρκετά). Το γουσταρα και εκείνο.Αλλά ξέρεις μου φάνηκε εύκολο αρκετά. Καλό σύστημα Deflect, εύκολο να γίνει, αλλά ως εκεί. Το Lies of P για μένα είναι κορυφή και έχουν δώσει πολύ λεπτομέρεια. 

Η κατάσταση με Levels δεν μου αρέσει γενικά σε games , ειδικά όταν είναι και τόσο άσχετα μεταξύ τους όπως το Wo Long. Για τον ίδιο λόγο δεν μου άρεσε και το Nioh, και για πολλούς άλλους λόγους βασικά εκείνο...

Spoiler

Πολύ όμορφη η μάχη με τον Lu Bu στην πρώτη αναμέτρηση. Μου θύμισε Sekiro το 2ο boss με το άλογο 🐎.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίστηκε το Like A Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name στο series x.

Στο παιχνίδι αναλαμβάνεις για ακόμα μια φορά τον ρόλο του θρυλικού πλέον Kyriu, ο οποίος δουλεύει ως πράκτορας σε μια μυστική οργάνωση. Δεν θέλω να επεκταθω περαιτέρω λόγω spoilers, αλλά η ιστορία του συνεχίζει ουσιαστικά από το σημείο του προηγούμενου Yakuza με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Κατά τ'αλλα το σενάριο διέπεται από τα ίδια χαρακτηριστικά με όλα τα προηγούμενα. Σοβαρό αλλά και κωμικό ταυτόχρονα, ίντριγκες, ανατροπές και όσα ακόμα μας έχουν συνηθίσει όλα τα προηγούμενα.

IMG_1967.PNG.8666ebc34b1e037c76e5a91a115433c0.PNG

Από άποψη γραφικών μου φάνηκε βελτιωμένο σε σχέση με τα προηγούμενα ιδίως στα cutscenes. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε μια αναβαθμισμένη έκδοση της Dragon Engine (νομίζω αυτή τη μηχανή γραφικών χρησιμοποιεί) η στο ότι είναι το πρώτο παιχνίδι του franchise, συμπεριλαμβανομένου και του Judgment, που υποστηρίζει HDR.

Φυσικά, το ζουμί του παιχνιδιού είναι το gameplay κομμάτι που για μένα ήταν πάντα απόλαυση και σε συνδυασμό με την πλοκή του, με έχουν κάνει οπαδό της σειράς.

Είναι ένα action παιχνίδι με πινελιές rpg και με εκτεταμένο side περιεχόμενο.

Οι μάχες είναι σε real time όπως και σχεδόν όλα τα προηγούμενα, με εξαίρεση φυσικά το Yakuza Like a Dragon και στο παρόν παιχνίδι υπάρχουν δύο stances να επιλέξεις. Αυτή του πράκτορα που σε γενικές γραμμές ενδεικνυται εναντίον πολλών εχθρών και σε αυτή του Dragon of Dojima για 1v1. Η δεύτερη είναι γνωστή και στα προηγούμενα παιχνίδια αλλά στην πρώτη ( που εισάγεται για πρώτη φορά) έχεις στην διάθεσή σου κάποια gadgets που σε βοηθάνε στις μάχες, όπως drones που επιτίθενται στους εχθρούς η τσιγαρα-βομβες, μεταξύ άλλων. Μπορώ να πω πως η χρήση των ανωτέρω ευκολυνει αρκετά τις μάχες στο παιχνίδι. 

IMG_1969.PNG.25a6e583fedd6ab58e60fcd4a747f24d.PNG

Όπως ειπα αρχικά και όσοι γνωρίζουν την σειρά, το Like a Dragon βρίθει έξτρα περιεχομένου το οποίο όμως δεν έχει κάποια ουσιαστική διαφοροποίηση σε σχέση με άλλα της σειράς. Και εδώ λοιπόν υπάρχουν ένα σωρό mini games, από  μπιλιάρδο και βελάκια, μέχρι αγώνες με αμαξίδια, ουφαδικα και φυσικά το γνωστό πλέον καμπαρέ. Σημειώνω εδώ πως για πρώτη φορά, οι κοπέλες με τις οποίες περνας την ώρα σου είναι πραγματικοι  ηθοποιοί όπως φαίνεται και παρακάτω.

IMG_1968.PNG.8f3b89a6241eed40185f8e7049112ed5.PNG

Ξεχωρίζουν κατά την γνώμη μου δυο δραστηριότητες, με τις οποίες ασχολήθηκα περισσότερο.

Η μία είναι η αρένα, στην οποία λαμβάνεις μέρος είτε solo είτε με ομάδα που χτίζεις και ειδικά το δεύτερο είναι αρκετά διασκεδαστικό, καθώς επικρατεί ένας χαμός στην οθόνη.  Η δεύτερη ασχολία είναι τα side missions τα οποία λαμβάνεις μέσω του Akame Network, μια οργάνωση που σκοπό έχει να βοηθάει τους κατοίκους της πόλης και στην οποία γίνεσαι μέλος στην αρχή του παιχνιδιού. 

Όλες οι δραστηριότητες του Like a Dragon, έχουν ως ανταμοιβή χρήματα η/και ειδικούς πόντους όπου τα χρησιμοποιείς είτε για να πάρεις νέα skills η για να αγοράσεις αντικείμενα. 

Δεν μπορώ να βρω κάτι πραγματικά αρνητικό στο παιχνίδι καθώς όπως είπα είμαι οπαδός πλέον της σειράς, πάρα κάποια σημεία που θεωρώ χρήζουν βελτίωσης. Για παράδειγμα, τα random encounters κατά την περιήγηση στην πόλη τα βρίσκω μάλλον ενοχλητικά καθώς είναι πολύ συχνά και από ένα σημείο και έπειτα, δεν έχουν κάποια χρησιμότητα. 

Όπως επίσης θα ήθελα μια καλύτερη διάρθρωση και κατανομή των skills. Προς το τέλος του παιχνιδιού, είχα μαζέψει τόσα πολλά χρήματα και πόντους που δεν ήξερα στην κυριολεξία τι να τα κάνω. Τέλος, η διάρκεια του είναι αρκετά μικρότερη από τα άλλα παιχνίδια της σειράς, τουλάχιστον αυτή του main story, καθώς έχει μόνο 5 κεφάλαια. 

IMG_1970.PNG.eadde97d85367430cdb9db6bef4251a6.PNG

Καθώς βλέπω σε αρκετές κριτικές άλλων παιχνιδιών να θεωρείται αρνητικό στοιχείο η έλλειψη καινοτομίας η να χαρακτηρίζεται ένα παιχνίδι ως 'safe sequel', όσο και να αγαπώ την συγκεκριμένη σειρά, είναι ο ορισμός των παραπάνω. Έχοντας παίξει όλη την σειρά, οι αλλαγές από παιχνίδι σε παιχνίδι είναι αμελητέες η και ανύπαρκτες πλέον. Από την διάρθρωση και πλοκή των side quests, στο skill tree, στα mini games, στην ονομασία των αντικειμένων και άλλα. Ακόμα και στο setting, όπου ανακυκλώνονται οι ίδιες 2-3 πόλεις σε όλα τα παιχνίδια της σειράς και οι οποίες μπορεί να μην έχουν απολύτως καμία αλλαγή. Δεν θα ήταν κακό να δούμε και κάτι αρκετά διαφορετικό σε κάποιον τομέα. 

Φυσικά το θέμα είναι πόσο σε διασκεδάζει ένα παιχνίδι και εφόσον ισχύει αυτό, τείνεις να προσπερνάς κάποια σημεία που ίσως  είναι αρνητικά. Και όπως έχω πει και άλλες φορές, θεωρώ τα Yakuza τον ορισμό της διασκέδασης στα video games.

Πάμε τώρα στο switch στο οποίο δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα πάρω αλλά σίγουρα θα πάω πάλι σε indie κυκλοφορία. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/11/2023 at 09:22, Tifa_LockHeart said:

Ετεροχρονισμένα, με μεγάλη καθυστέρηση τερμάτισα το God Of War Ragnarok, που δεν πίστευα ότι θα ασχοληθώ ποτέ μαζί του αλλά εν τέλει το έκανα...δυστυχώς! 

Δεν με είχε αγγίξει σχεδόν καθόλου το 1ο και με τα λίγα που είχα ακούσει σχετικά με το 2ο ,είχα καταλάβει ότι είναι κάτι σαν επέκταση του, με ίδια γραφικά, gameplay και ένα σενάριο τοποθετημένο αυτήν την φορά στην Σκανδιναβική μυθολογία. 

Και τελικά αυτό που περίμενα αυτό πήρα.

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω μεγάλες διαφορές και μάλιστα κάποιες στιγμές έκανα και έβλεπα πράματα από το GOW (2018) και πιστεύω ότι αν κάποιος τα παιξει καπάκια και τα 2 μαζί θα νομίζει ότι είναι ένα παιχνίδι.

wp11690990.jpg

Κατόρθωμα και του το δίνω πάντως που παίζει και στο PS4 ,αν παίζει καλά γιατί  δεν το έχω δοκιμάσει, λόγω γραφικών το λέω, που έιναι όντως ένα υπερθέαμα. Έβλεπα πράματα που με άφησαν με το στόμα ανοιχτο,σαγόνια ρίχνουν τα γραφικά, αλλά για πολύ λίγο. Εν έτη 2023, δεν αρκούν τα γραφικά και οι φανφάρες, εστω για την πάρτη μου. Πολύ σύντομα ξενέρωνα από τις ατάκες που άκουγα, από το τόσο αναμενόμενο σενάριο που πραγματικά δεν εξεπλάγην από τίποτα,  από το άχαρο δύσκολο-βαρύ περπάτημα του Kratos που συνέχισε να είναι "καρμπόν" του 1ου και από ένα σκασμό κινήσεις που ξεκλείδωνες από το ability tree (πρώτον ποιος 40+ τα θυμάται όλα αυτά και δεύτερον θα μου ρωτήσετε ποιος 40+ παίζει GOW ???? Παλιομπούμερ που θέλω και GOW 😁).  

Δεν μου άρεσε καθόλου το guard ούτε το parry που δώσανε γιατί απλά δούλευε όποτε αυτό ήθελε και ένας λόγος παραπάνω όταν έρχεσαι από μια πλατίνα στο Lies of P, που ο χειρισμός εκεί είναι για σεμινάρια. Το stagger του Kratos συνήθως μετά από το 3ο guard ή και το 2ο , αναλόγως την δύναμη του εχθρού σου, ήταν πολύ μεγάλο και το parry του είχε καθυστέρηση το σήκωμα της ασπίδας σε χρόνους όπως γινόνταν στο  DS1 να πω περίπου, δεν ξέρω ακριβώς, πάντως ήταν κάτι που δεν κατάφερα να το δαμάσω μέχρι το τέλος. Είμαι πάντα της γνώμης ότι προτιμώ να βλέπω στα παιχνίδια που παίζω 3 μηχανισμούς που να δουλεύουν άρτια παρά να μου δίνουν 15 μηχανισμούς που δουλεύουν κάτω από το μέτριο για να γεμίζει το κατασταστικό ότι βάλανε πολλούς μηχανισμούς. Πάρε παράδειγμα Sekiro. Δύο πραματάκια σωστά ,ορθά και καλά, μάθε μπαλίτσα! 

haykel-mhadbi-god-of-war-ragnarok-landin

Κλασικά , μια κουταλιά της σούπας  RPG στοιχείων σε ένα παιχνίδι που δεν νομίζω ότι έχει καθαρόαιμο Genre , μιας και θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ότι προσεγγίζει λίγο από hack n slash, RPG, action/adventure, narrative , ψιλομούφα περιβαλλοντικά puzzles και ίσως και κάτι άλλο που μου διαφεύγει...

Αυτό πάντως που είσαι για παράδειγμα level 7 και ξεπατώνεις τους πάντες μονόχιτους , σκάει τυπάς level 8 και δεν κόβεις ούτε αέρα , πέφτεις κάτω σαν σακί ,αηδία σκέτη. Δεν σε αφήνει με καμία ρε θέληση να γίνεις καλύτερος,να νικήσεις έναν εχθρό ανώτερου level. Έχω καταφέρει να κατεβάσω Boss σε Dark Souls ανευ φτιαγμένου παικτη και δεν μπορούσα στο GOW, να γελάνε και οι κότες. Και ξες ε,  κλασικά μετά μόλις πας στο level του, 2-3 χτυπήματα και πάρτον κάτω. Ένα πράμα ίδιο με τα Origins/Odyssey/Valhalla που έβλεπες εκείνους τους οπλαρχηγούς με το κόκκινο σήμα, που σε βγάζαν τα συκώτια μόνο που σε κοιτούσαν (πάιζει να ήταν τα contracts κάπως έτσι δεν θυμάμαι καλά).  

Το Ragnarok για καλή μου τύχη ήρθε στην κατοχή μου σε πολύ χαμηλή τιμή (λίγο πιο κάτω από 35 ευρώ) και φυσικά αυτός ήταν ο λόγος που ασχολήθηκα μαζί του , παρόλο που δεν είχα και πολύ όρεξη. (το Lies of P με έχει καταστρέψει γιατί δυσκολεύομαι να δω σοβαρά οποιονδήποτε άλλο τίτλο) . Σίγουρα είναι κάτι το οποίο κατάφερε να εκθρονίσει την πατάτα του FFXVI , που την πλήρωσα και ακριβά. Είνα καλύτερο από το Final Fantasy για μένα (άκυρη σύγκριση το ξέρω απλά ήθελα να το αναφέρω ως κάτι θετικό μιας και το έθαψα 😅). 

3g4y9vf4byj61.jpg

Εγώ θα σταθώ στο FF XVI...πατάτα?αλήθεια??πως κ πως περιμένω να το παίξω.Γενικά δεν αγοράζω ακριβά παιχνίδια, περιμένω να πέσουν αρκετά οι τιμές τους αλλά για το συγκεκριμένο είμαι έτοιμος να τα σκάσω.Τοσο χάλια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, SergioX είπε

Εγώ θα σταθώ στο FF XVI...πατάτα?αλήθεια??πως κ πως περιμένω να το παίξω.Γενικά δεν αγοράζω ακριβά παιχνίδια, περιμένω να πέσουν αρκετά οι τιμές τους αλλά για το συγκεκριμένο είμαι έτοιμος να τα σκάσω.Τοσο χάλια??

Ε τώρα καλά μια άποψη λέω και εγώ ,μην την παίρνεις ευαγγέλιο, δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Δεν ξέρω αν το ότι την χαρακτηρίζω αρνητικά ,σχετίζεται με τις προσδοκίες που είχα και το τί ήθελα να πάρω από αυτό το game ή πολύ απλά ότι το έλουσαν. Είναι θέμα γούστου στην τελική.  

Έχω προσπαθήσει πιο παλιά σε αυτό το θέμα να αναπτύξω μια κάπως όσο μπορώ αντικειμένική άποψη για το πώς βίωσα το παιχνίδι .

Αν θες μπες να το δεις ...

Και όπως είχε πει και ο Κλιντ Ίστγουντ : "... η άποψη μας είναι σαν την κωλοτρυπίδα μας , καθένας μας έχει μια και βρωμάει.." 😅 (παίζει να το είπε στην ταινία Gran Torino ,του '08 , την συστήνω ανεπιφύλακτα παρεπιπτόντως αν βλέπεις ταινίες) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tifa_LockHeart said:

Ε τώρα καλά μια άποψη λέω και εγώ ,μην την παίρνεις ευαγγέλιο, δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου. Δεν ξέρω αν το ότι την χαρακτηρίζω αρνητικά ,σχετίζεται με τις προσδοκίες που είχα και το τί ήθελα να πάρω από αυτό το game ή πολύ απλά ότι το έλουσαν. Είναι θέμα γούστου στην τελική.  

Έχω προσπαθήσει πιο παλιά σε αυτό το θέμα να αναπτύξω μια κάπως όσο μπορώ αντικειμένική άποψη για το πώς βίωσα το παιχνίδι .

Αν θες μπες να το δεις ...

Και όπως είχε πει και ο Κλιντ Ίστγουντ : "... η άποψη μας είναι σαν την κωλοτρυπίδα μας , καθένας μας έχει μια και βρωμάει.." 😅 (παίζει να το είπε στην ταινία Gran Torino ,του '08 , την συστήνω ανεπιφύλακτα παρεπιπτόντως αν βλέπεις ταινίες) 

 

Μερικά σχόλια πάνω στο ποστ σου...

-"Ντροπή " που το πρώτο σου ff ήταν το vii remake :D.Εμένα το πρώτο μου ήταν το vii στο ps1,ακόμα θυμάμαι τα μαύρα δισκάκια του(το είχα αγοράσει original, κάπου το έχασα γαμωτο)γΈχοντας παιξει ολα τα ff απο το 7 κ μετα,θα σου προτεινα να ασχοληθεις μαζι τουε,σιγουρα δεν θα βγεις χαμένος (αγαπημένα μου τα vii,ix και xii).

-Το remake μου άρεσε κ εμένα,ίσως όχι τόσο πολύ όσο περίμενα ή θα ήθελα

-Με ξενίζει αρκετά αυτό το hack n slash που χαρακτηρίζει τα τελευταία ff,με όλο και λιγότερα rpg στοιχεία. Τι να πω,σημεία των καιρών...

Το xvi σίγουρα θα το παίξω,απλώς με αυτά που διαβάζω,θα περιμένω να πέσει η τιμή του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SergioX είπε

Εγώ θα σταθώ στο FF XVI...πατάτα?αλήθεια??πως κ πως περιμένω να το παίξω.Γενικά δεν αγοράζω ακριβά παιχνίδια, περιμένω να πέσουν αρκετά οι τιμές τους αλλά για το συγκεκριμένο είμαι έτοιμος να τα σκάσω.Τοσο χάλια??

Για μένα το FF16 είναι GOTY επιπέδου. Ελάχιστα παιχνίδια είναι αυτά που μου αφήνουν κενό όταν τελειώνουν.

Έχει τα αρνητικά του με μεγαλύτερο το ότι η διάρκειά του ήταν παραπάνω απ'όσο έπρεπε αλλά έχει και κάποιες στιγμές επιπέδου Aerith-Sephiroth. 

Είναι μέσα στα top FF παιχνίδια και για μένα πολύ ανώτερο και πιο ολοκληρωμένο από το FF7 Remake.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

στιγμές επιπέδου Aerith-Sephiroth

Το ότι υπήρχαν όμως τέτοιες φοβερές σκηνές όντως, και το ότι ακολουθούσαν μετά ώρες κοιλιάς μέχρι να ξανασυμβεί κάτι τόσο δυνατό, δεν σε άφησε κάπως δυσαρεστημένο?

Μου έδινε το παιχνίδι συνεχώς μια αίσθηση, σαν μου έλεγε κάποιος "... Κοίτα ,κοίτα τί μπορώ να κάνω...?"  και μετά από λίγο σταματούσε να ασχολείται. Ύστερα από λίγο πάλι με τσιγγλούσε με ένα καβλιτζέκι και μου έλεγε πάλι "... Κοίτα ,κοίτα τί μπορώ να κάνω...?"

Μία δυο, με έχασε μετά από λίγες φορές.

Άσε που φαντάζομαι και εσύ από την μέση και λίγο πιο πριν φαντάζομαι είχες καταλάβει τί θα γίνει στο τέλος, έτσι? Ήταν τόσο προφανές το τελείωμα...

Το 7ρι εκτός το ότι ήταν και άλλο genre, ήταν και δύσκολο. Βάλε το 7ρι στο Hard την έβαψες. Στο 16 χωρίς υπερβολές σκοτώθηκα 3-4 φορές σε όλο το game και δεν είμαι καν μέτριος παίκτης. Ένας 40ρης με άσχημα αντανακλαστικά και δάκτυλα λουκάνικα είμαι.😁

4 ώρες πριν, SergioX είπε

Μερικά σχόλια πάνω στο ποστ σου...

-"Ντροπή " που το πρώτο σου ff ήταν το vii remake :D.Εμένα το πρώτο μου ήταν το vii στο ps1,ακόμα θυμάμαι τα μαύρα δισκάκια του(το είχα αγοράσει original, κάπου το έχασα γαμωτο)γΈχοντας παιξει ολα τα ff απο το 7 κ μετα,θα σου προτεινα να ασχοληθεις μαζι τουε,σιγουρα δεν θα βγεις χαμένος (αγαπημένα μου τα vii,ix και xii).

-Το remake μου άρεσε κ εμένα,ίσως όχι τόσο πολύ όσο περίμενα ή θα ήθελα

-Με ξενίζει αρκετά αυτό το hack n slash που χαρακτηρίζει τα τελευταία ff,με όλο και λιγότερα rpg στοιχεία. Τι να πω,σημεία των καιρών...

Το xvi σίγουρα θα το παίξω,απλώς με αυτά που διαβάζω,θα περιμένω να πέσει η τιμή του...

Τα Final Fantasy, χωρίς λόγο ποτέ δεν τα ακουμπούσα. Αν δεν έδινε το 7 Remake το Plus δεν θα έδινα λεφτά να το πάρω και θα είχα χάσει πολλά. 

Τώρα να παίξω το αρχικό στο PsOne, δεν μπορώ η αλήθεια να λέγεται. Έχω θέμα με games που δείχνουν τόσο την ηλικία τους.

Με προτροπή γνωστού, που απόρησε μαζί μου, πως κ αφού μου αρέσουν RPG δεν έχω δοκιμάσει Final Fantasy, κατάφερε να με πείσει και δοκίμασα και το 15 που ήταν πολύ κακή εμπειρία, πολύ μακρυά από το γούστο μου σε οτιδήποτε είδα εκεί μέσα. Δεν κατάφερα ποτέ και να το τερματίσω, δεν νομίζω ότι έχω διάθεση να ασχοληθώ.

Τέλος το 16 είναι αποκλειστικά ένα hack n slash. Ένα κακό για μένα hack n slash που έχει και σενάριο καλό και φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω ότι έχει και μουσικάρες.

Τουλάχιστον αν θέλουμε hack n slash, παίζεις ένα Devil may Cry 5 που φτιάχτηκε για αυτήν την ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Tifa_LockHeart είπε

Το ότι υπήρχαν όμως τέτοιες φοβερές σκηνές όντως, και το ότι ακολουθούσαν μετά ώρες κοιλιάς μέχρι να ξανασυμβεί κάτι τόσο δυνατό, δεν σε άφησε κάπως δυσαρεστημένο?

Μου έδινε το παιχνίδι συνεχώς μια αίσθηση, σαν μου έλεγε κάποιος "... Κοίτα ,κοίτα τί μπορώ να κάνω...?"  και μετά από λίγο σταματούσε να ασχολείται. Ύστερα από λίγο πάλι με τσιγγλούσε με ένα καβλιτζέκι και μου έλεγε πάλι "... Κοίτα ,κοίτα τί μπορώ να κάνω...?"

Μία δυο, με έχασε μετά από λίγες φορές.

Άσε που φαντάζομαι και εσύ από την μέση και λίγο πιο πριν φαντάζομαι είχες καταλάβει τί θα γίνει στο τέλος, έτσι? Ήταν τόσο προφανές το τελείωμα...

Το 7ρι εκτός το ότι ήταν και άλλο genre, ήταν και δύσκολο. Βάλε το 7ρι στο Hard την έβαψες. Στο 16 χωρίς υπερβολές σκοτώθηκα 3-4 φορές σε όλο το game και δεν είμαι καν μέτριος παίκτης. Ένας 40ρης με άσχημα αντανακλαστικά και δάκτυλα λουκάνικα είμαι.😁

Τα Final Fantasy, χωρίς λόγο ποτέ δεν τα ακουμπούσα. Αν δεν έδινε το 7 Remake το Plus δεν θα έδινα λεφτά να το πάρω και θα είχα χάσει πολλά. 

Τώρα να παίξω το αρχικό στο PsOne, δεν μπορώ η αλήθεια να λέγεται. Έχω θέμα με games που δείχνουν τόσο την ηλικία τους.

Με προτροπή γνωστού, που απόρησε μαζί μου, πως κ αφού μου αρέσουν RPG δεν έχω δοκιμάσει Final Fantasy, κατάφερε να με πείσει και δοκίμασα και το 15 που ήταν πολύ κακή εμπειρία, πολύ μακρυά από το γούστο μου σε οτιδήποτε είδα εκεί μέσα. Δεν κατάφερα ποτέ και να το τερματίσω, δεν νομίζω ότι έχω διάθεση να ασχοληθώ.

Τέλος το 16 είναι αποκλειστικά ένα hack n slash. Ένα κακό για μένα hack n slash που έχει και σενάριο καλό και φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω ότι έχει και μουσικάρες.

Τουλάχιστον αν θέλουμε hack n slash, παίζεις ένα Devil may Cry 5 που φτιάχτηκε για αυτήν την ανάγκη.

Κοιτα, οντως με κουρασε για δυο λογους:

1) Ηταν πολυ μεγαλο. Δεδομενα ειχε κοιλιες σε πολλα σημεια αλλα με τον τροπο που παιζω, δηλαδη 1 ωρα τη μερα (ειμαι και γω της ηλικιας σου) θα με κουραζε οπως και να ειχε απ τη στιγμη που μου πηρα εναμιση μηνα να το τελειωσω

2) Δε μου αρεσε ο τελικος κακος. Θα προτιμουσα νε ειχε τελειωσει ενα chapter πιο νωρις.

Ναι δε το γουσταρα ιδιαιτερα το συστημα μαχης. Θα πληρωνα πολλα για να ηταν turn based επιπεδου octopath traveler. 

Δες οπωσδηποτε το FF10 που το εκανα προσφατα replay και στεκεται μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, Mitroglou7 said:

Κοιτα, οντως με κουρασε για δυο λογους:

1) Ηταν πολυ μεγαλο. Δεδομενα ειχε κοιλιες σε πολλα σημεια αλλα με τον τροπο που παιζω, δηλαδη 1 ωρα τη μερα (ειμαι και γω της ηλικιας σου) θα με κουραζε οπως και να ειχε απ τη στιγμη που μου πηρα εναμιση μηνα να το τελειωσω

2) Δε μου αρεσε ο τελικος κακος. Θα προτιμουσα νε ειχε τελειωσει ενα chapter πιο νωρις.

Ναι δε το γουσταρα ιδιαιτερα το συστημα μαχης. Θα πληρωνα πολλα για να ηταν turn based επιπεδου octopath traveler. 

Δες οπωσδηποτε το FF10 που το εκανα προσφατα replay και στεκεται μια χαρα

Το χει μάλλον η ηλικία:turn based μέχρι να δύσει ο ήλιος και από εμένα!

Και εγώ ξανά έπαιξα το ff 10 πέρσι και το ευχαριστηθηκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Δες οπωσδηποτε το FF10

Επείδη το έχω ήδη όπως και όλα τα υπόλοιπα Final Fantasy που αναφέρθηκαν, θα το βάλω στην τεράστια μου λίστα που πάντα μεγαλώνει! 

12 λεπτά πριν, SergioX είπε

Και εγώ ξανά έπαιξα το ff 10

Τόσο καλό είναι ρε παιδιά όντως? Άντε να το δούμε τότε , μου ανεβάσατε τις προσδοκίες πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tifa_LockHeart είπε

Επείδη το έχω ήδη όπως και όλα τα υπόλοιπα Final Fantasy που αναφέρθηκαν, θα το βάλω στην τεράστια μου λίστα που πάντα μεγαλώνει! 

Τόσο καλό είναι ρε παιδιά όντως? Άντε να το δούμε τότε , μου ανεβάσατε τις προσδοκίες πολύ! 

Ναι, είναι φανταστικό παιχνίδι και έχει για μένα το καλύτερο song ever σε παιχνίδι (road to zanarkand)

Αν μπεις με διάθεση να αγαπήσεις τους χαρακτήρες και τον κόσμο είναι σοκαριστικά καλό. Προφανώς και δε μπορείς να έχεις μεγάλες προσδοκίες σε gameplay λόγω turn-based αλλά η ιστορία και η σκηνοθεσία του είναι σε άλλο level. 

Σίγουρα είμαι προκατειλημμένος και λόγω νοσταλγίας αλλά και πρόσφατα που έκανα το 3ο replay το καταευχαριστήθηκα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, πρώτη φορά γράφω στο συγκεκριμένο θέμα. Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα ps5 και έχω θυμηθεί τα παλιά μου μιας και είχα να ασχοληθώ απο εποχές ps3. 

Πρόσφατα τερμάτισα το Spiderman 2 το οποίο μου άρεσε πολύ σε σημείο που πήρα τη πρώτη μου πλατίνα! Επειτα συνεχίζω με το Assassin's creed mirage το οποίο με γύρισε στα παλιά Assassin's και είναι ένα ωραίο, ευχαριστό αρκετά game. Δυστυχώς δεν έχω παίξει κάποιο απο τα υπόλοιπα των τελευταίων ετών για να συγκρίνω.

Σήμερα αγόρασα από γνωστή αλυσίδα στα 39,99€ το Resident Evil 4! Οπότε θα συνεχίσω εκεί αν και δεν έχω ασχοληθεί ποτε με κάποιο της σειράς. 

 

Να είστε καλά :) 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...