Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις το τερμάτισα και πλέον πάω για το platinum! Ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ single player action-adventure παιχνίδι, από ένα ανεξάρτητο studio με έδρα το los angeles, την Ember Lab που προηγουμένως έφτιαχνε μόνο animated cgi videos! Αφορά την προσπάθεια της Kena να βοηθήσει ένα εγκαταλελειμμένο χωριό να απαλλαγεί από την καταστροφή του δάσους που το περιβάλει και να ανακαλύψει πως και γιατί συνέβη αυτό. Στο πορεία μαζεύει μικροσκοπικά πλασματάκια, τα rot που την βοηθούν στο ταξίδι της. Τα γραφικά είναι υπέροχα και οι gameplay μηχανισμοί θυμίζουν souls-like games όπου ανά διαστήματα έρχεσαι αντιμέτωπος με bosses των οποίων η ποικιλία είναι μεγάλη. Πολύ καλή βρήκα και την αφήγηση της ιστορίας. Αυτό που δεν βρήκα είναι αυτό το επιπλέον δέσιμο που νιώθεις με τους χαρακτήρες αλλά σαν πρώτη προσπάθεια για το ember studio είναι τρομερή, ανυπομονώ για την συνέχεια! Το έπαιξα στην μεσαία δυσκολία και την προτείνω γιατί το παιχνίδι είναι γενικά απαιτητικό όσον αφορά τους εχθρούς του αλλά όχι τόσο δύσκολο όσο τα souls-like games. Διαμαντάκι λοιπόν, παίξτε το όσοι δεν το έχετε ακόμα δοκιμάσει! Είναι must-play από εμένα για όσους αρέσκονται σε αυτού του είδους τα παιχνίδια.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, Mr_Terror said:

Επειδη θελω να το ξεκινησω, το επιπεδο δυσκολιας στο ευκολο επιπεδο παιζεται η εχει παλι μεγαλη δυσκολια?Δεν εχω εμπειρια σε souls like παιχνιδια.

Εγώ που το έχω παίξει σε εύκολο (γιατί απλά βαριέμαι να ταλαιπωριέμαι) μόνο δυο-τρεις φορές δυσκολευτηκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 12:23 ΜΜ, klainmaingr είπε

Τα read dead είναι τα παιχνιδία που "λυπάμαι" περισσότερο που δε μπορώ να παίξω. Ιδιαίτερα το 2 το έχω πάρει για ότι πλατφόρμα υπάρχει αλλα πάντα το παρατάω κάπου εκεί στο πεντάωρο στο τρένο. Το pacing και το αργό gameplay του με κουράζει αφάνταστα... Ξέρω οτι είναι θεωρητικά 11/10 παιχνίδια αλλα ρε γμτ δε μπορώ με τίποτα να αφιερώσω χρόνο. Νιώθω οτι για να κάνω μια αποστολή θέλω μισή ώρα να πάάάάάάώ, άλλη μισή ώρα unskippable walking simulator, πέντε λεπτά κανονικού gameplay, rinse and repeat. Ιδιαίτερα το αρχικό κομμάτι στα χιόνια είναι ο εφιάλτης μου.

Βελτιώνεται κάπως αυτό στη συνέχεια;

Γιατί λυπάσαι? Δεν είναι όλα για όλους. Κι εγώ το βαριέμαι αφάνταστα. Το πρώτο το τελείωσα με το ζόρι. Το ίδιο και το GTA V. (είχα έναν ψυχαναγκασμό να τελειώνω τα παιχνίδια που βάζω να παίξω 😁). Το RDR2 το άφησα κι εγώ λίγο μετά από εσένα. (μου γιάτρεψε τον ψυχαναγκασμό 😁). 

Η κατάσταση που περιγράφεις δεν βελτιώνεται ποτέ. Αν σε τραβάει το setting του παιχνιδιού φαντάζομαι θα το συνέχιζες. Ας πούμε δεν θα παρατούσα ποτέ ένα παιχνίδι που με ελκύει το art του ή το story του ή κάτι τέλος πάντων. Απ' την στιγμή που δεν σε τραβάει άσ' το να πάει στα κομμάτια, αυθόρμητο είναι.

Θεωρητικά 11/10 δεν είναι. Για εμένα πχ είναι... άσε δεν λέω καλύτερα 😁

Στις 18/4/2024 στις 1:27 ΜΜ, chrisde είπε

Σε νοιώθω 100%. Δεν θα πω ποτέ καμία κακή κουβέντα για ένα τέτοιο παιχνίδι που θεωρείται (και είναι) masterpiece. Απλά αποδέχτηκα ότι δεν είναι για μένα. Το ίδιο είχα πάθει και με το πρώτο. Δεν είναι κακό, δεν χρειάζεται να εξαναγκάζουμε τους εαυτούς μας να μας αρέσει κάτι επειδή αρέσει σε άλλους, ούτε να το θάβουμε επειδή δεν είναι του γούστου μας.

Πολύ σωστά τα λες. Αλλά αν θες να το θάψεις γιατί να μην το κάνεις, αν έχεις επιχειρήματα. Η σοβαρή κριτική μόνο καλό κάνει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι πολλοί και με το δίκιο σας θα νομίζετε ότι είμαι τίποτα παλαιοχριστιανός ή ότι ζω σε καμία σπηλιά αλλά θέλω να σας μιλήσω για ένα πολύ παλιό παιχνίδι που τελειώσα ανάμεσα σε πολλά που παίζω τελευταία.

Είχα ακούσει για αυτό και το είχα στην λίστα μου, αλλά το αγόρασα προσφάτως 4-5 ευρώ κάπου εκεί, μιλάω για τον Titanfall 2 της RESPAWN.

Ρε πώς είναι δύνατον εν έτη 2024 παιχνίδι του '16 να αντέχει τόσο μα τόσο καλά???

Ακόμα και στα γραφικά του, που έκανα έκπτωση στην κριτική μουμ φυσικά λόγω του ότι είναι άλλη εποχή, είναι και πάλι πολύ καλό. Ιστορία που με κράτησε και χειρισμός άμεσος και ποικιλία που την χαίρεσαι. Μουσικές μέσα και ηχητικά εφέ που σε boost-άρουν το ενδιαφέρον να ασχοληθείς με την κατάσταση και να σε κάνουν να ενδιαφέρεσαι πραγματικά για το τί συνέβη εκεί. Πολύ μα πολύ όμορφα σκηνικά και τοπία. Η κίνηση του χαρακτήρα μέσα στον χώρο είναι τόσο πορωτική και η στόχευση που ψιλόχρησιμοποιεί και τα καλούδια του Dualsense στο PS5, προσθέτει άλλο ένα συν στην εμπερία. 

Το απόλαυσα πάρα πολύ και θα το έβαζα ξανα μια περασιά. 

Το ότι κατάφερε να με κάνει να βάλω στην άκρη FF7 Rebirth, FF7 Crisis Core, Pacific Drive και Helldivers 2 μου λέει πολλά... 

Πολλές φορές έχω ξαναπάθει τέτοια μπερδεμένη κατάσταση και για όλα ευθύνεται το τεράστιο backlogue μου. Άξιο απορίας όταν ακούω κάποιον να λέει για ψόφια χρονιά και ότι είναι σε κατάσταση που δεν υπάρχει παιχνίδι να παίξει. Άκουγα προσφάτως να απορούν με την SONY που δεν θα βγάλει games για το '24 και ανησυχούσαν τί θα παίζουν! Περίεργο τελειώς για μένα, που για 10 χρόνια να μην βγει παιχνίδι , έχω να παιζω και να μην μιλήσω για πόσα από αυτά που έχω παίξει ανυπομονώ να τα παίξω άλλη μια φορά... 

Μακάρι να είχα πετύχει στην εποχή του το Titanfall 2 να ζήσω και το multiplayer του.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τελείωσα το resident evil 3 σε series s.Πολυ καλό παιχνίδι, ειδικά για τους φαν της σειράς. Δεν μου φάνηκε μικρό σε διάρκεια όπως λένε πολλοί, μια χαρά ήταν.Το τερμάτισα στις 8.50 ώρες αλλά έφαγα πολύ ξύλο ρε παιδια:rank c με 24 θανάτους στην standard δυσκολία.Θυμαμαι στα νιάτα μου (ειμαι 45) επί εποχές ps1 ,το πρώτο resident το είχα για πλάκα, είχα πάρει κ rank A...Τώρα,μέχρι να στριψω κ να  πυροβολήσω,με έχουν φάει 3 φορές 😅😅

  • Like 3
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τελειωσα στο ps3 το f.e.a.r. 2 project origins του 2009, ενα first person shooter με στοιχεια τρομου, ενταξει, εχω μπει σε διαδικασια να παιξω ολα τα first person shooters που εχω στη συλλογη επειδη βασικα αυτα απολαμβανα ανεκαθεν στον υπολογιστη και τωρα θελω τα τροπαια στο προφιλ μου.

Απο την μεση και μετα εγινε αγγαρεια το ολο θεμα, το επαιζα για να το τελειωσω, δεν με ενοιαζαν ουτε οι σκηνες τρομου ουτεη ιστορια, ουτε τιποτα, αντε να το τελειωνουμε και ετσι και εγινε τελικα.

Το κακο ειναι πως εχω και το τριτο της σειρας οποτε θα πρεπει να παιχτει και αυτο μετα.

εκανα διαλειμμα ξεκινωντας το killzone 2 και εχω παθει την πλακα μου, παιχνιδι του 2009 και αυτο αλλα τρομερο σουτερ και οι εχθροι δεν καθονται να τους πυροβολησεις, ολο κουνιουνται, φανταστικο για την εποχη του.

 

καλα το titanfall 2 υπερπαιχνιδαρα και αδικημενο, οσοι δεν το εχετε παιξει, τολμηστε το, ποτε δεν ειναι αργα.

αυτα.

Επεξ/σία από koproli8os
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Tifa_LockHeart said:

Ξέρω ότι πολλοί και με το δίκιο σας θα νομίζετε ότι είμαι τίποτα παλαιοχριστιανός ή ότι ζω σε καμία σπηλιά αλλά θέλω να σας μιλήσω για ένα πολύ παλιό παιχνίδι που τελειώσα ανάμεσα σε πολλά που παίζω τελευταία.

Είχα ακούσει για αυτό και το είχα στην λίστα μου, αλλά το αγόρασα προσφάτως 4-5 ευρώ κάπου εκεί, μιλάω για τον Titanfall 2 της RESPAWN.

Ρε πώς είναι δύνατον εν έτη 2024 παιχνίδι του '16 να αντέχει τόσο μα τόσο καλά???

Ακόμα και στα γραφικά του, που έκανα έκπτωση στην κριτική μουμ φυσικά λόγω του ότι είναι άλλη εποχή, είναι και πάλι πολύ καλό. Ιστορία που με κράτησε και χειρισμός άμεσος και ποικιλία που την χαίρεσαι. Μουσικές μέσα και ηχητικά εφέ που σε boost-άρουν το ενδιαφέρον να ασχοληθείς με την κατάσταση και να σε κάνουν να ενδιαφέρεσαι πραγματικά για το τί συνέβη εκεί. Πολύ μα πολύ όμορφα σκηνικά και τοπία. Η κίνηση του χαρακτήρα μέσα στον χώρο είναι τόσο πορωτική και η στόχευση που ψιλόχρησιμοποιεί και τα καλούδια του Dualsense στο PS5, προσθέτει άλλο ένα συν στην εμπερία. 

Το απόλαυσα πάρα πολύ και θα το έβαζα ξανα μια περασιά. 

Το ότι κατάφερε να με κάνει να βάλω στην άκρη FF7 Rebirth, FF7 Crisis Core, Pacific Drive και Helldivers 2 μου λέει πολλά... 

Πολλές φορές έχω ξαναπάθει τέτοια μπερδεμένη κατάσταση και για όλα ευθύνεται το τεράστιο backlogue μου. Άξιο απορίας όταν ακούω κάποιον να λέει για ψόφια χρονιά και ότι είναι σε κατάσταση που δεν υπάρχει παιχνίδι να παίξει. Άκουγα προσφάτως να απορούν με την SONY που δεν θα βγάλει games για το '24 και ανησυχούσαν τί θα παίζουν! Περίεργο τελειώς για μένα, που για 10 χρόνια να μην βγει παιχνίδι , έχω να παιζω και να μην μιλήσω για πόσα από αυτά που έχω παίξει ανυπομονώ να τα παίξω άλλη μια φορά... 

Μακάρι να είχα πετύχει στην εποχή του το Titanfall 2 να ζήσω και το multiplayer του.

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου το λάθος που είχε γίνει με το Titanfall ήταν πως κυκλοφόρησε ανάμεσα σε CoD και BF. Γενικά πολύ δυνατό και με πολύ καλό multiplayer. Και πλέον με τιμή που φτάνει κάτω των 5 ευρώ αξίζει κάργα. Οχι πως παλαιότερα δεν άξιζε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koproli8os είπε

τελειωσα στο ps3 το f.e.a.r. 2 project origins του 2009, ενα first person shooter με στοιχεια τρομου, ενταξει, εχω μπει σε διαδικασια να παιξω ολα τα first person shooters που εχω στη συλλογη επειδη βασικα αυτα απολαμβανα ανεκαθεν στον υπολογιστη και τωρα θελω τα τροπαια στο προφιλ μου.

Απο την μεση και μετα εγινε αγγαρεια το ολο θεμα, το επαιζα για να το τελειωσω, δεν με ενοιαζαν ουτε οι σκηνες τρομου ουτεη ιστορια, ουτε τιποτα, αντε να το τελειωνουμε και ετσι και εγινε τελικα.

Το κακο ειναι πως εχω και το τριτο της σειρας οποτε θα πρεπει να παιχτει και αυτο μετα.

εκανα διαλειμμα ξεκινωντας το killzone 2 και εχω παθει την πλακα μου, παιχνιδι του 2009 και αυτο αλλα τρομερο σουτερ και οι εχθροι δεν καθονται να τους πυροβολησεις, ολο κουνιουνται, φανταστικο για την εποχη του.

 

καλα το titanfall 2 υπερπαιχνιδαρα και αδικημενο, οσοι δεν το εχετε παιξει, τολμηστε το, ποτε δεν ειναι αργα.

αυτα.

Είναι το killzone κοντά στον Ρυθμό του Titanfall 2? Aπο trailers είδα ότι έχουν ομοιότητες! 

22 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Αν δεν με απατάει η μνήμη μου το λάθος που είχε γίνει με το Titanfall ήταν πως κυκλοφόρησε ανάμεσα σε CoD και BF. Γενικά πολύ δυνατό και με πολύ καλό multiplayer. Και πλέον με τιμή που φτάνει κάτω των 5 ευρώ αξίζει κάργα. Οχι πως παλαιότερα δεν άξιζε.

Φαντασου ένα Titanfall 3 σε γραφικά νέας γενιάς τώρα. Τολμώ να πω ότι το traversal του μου θύμισε αρκετά το Cyberpunk 2077, slide με double jump το αγαπημένο μου, χωρίς φυσικά τον πλούτο σε όλα τα gadgets του 2ου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω πως το killzone 2 ειναι κοντά στον ρυθμό του Titanfall 2 επειδη εχει καταιγιστικη δραση σε πολλα και διαφορετικα περιβαλλοντα και οι εχθροι εχουν πολυ καλη νοημοσυνη, φυσικα εχει βγει και killzone 3 και στο ps4 το killzone shadow fall.

Στο δυο ειμαι στην μεση και το απολαμβανω, οταν το τελειωσω θα επανελθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρίν απο λίγο τελείωσα το Borderlands 3 στο ps5 με free upgrade το base game. 

Πρώτη φορά ασχολήθηκα με τέτοιο είδος, ιστορία κάπως αδιάφορη. Ο πρωταγωνιστής είναι το φοβερό loot και gun play. Απίστευτες μάχες, άπειρα όπλα, δεν βαρέθηκα καθόλου. 

Έκανα όλα τα main και αφησα τα side για το τέλος, να κάνω βόλτες στο game που και που. 

Εθιστικό gameplay. Αν σας αρεσουν τα shooter, το προτείνω ανεπιφύλακτα!!! 

ΥΓ. Ο Χάρτης φαίνεται λίγο περίεργος στην αρχή. Θέλει λίγο συνήθεια και το μαθαίνεις. Το καλό είναι ότι δεν έχει 10000 εικονίδια να σε μπερδέψουν. 

Επεξ/σία από Tatofski64
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2024 στις 9:34 ΜΜ, koproli8os είπε

τελειωσα στο ps3 το f.e.a.r. 2 project origins του 2009, ενα first person shooter με στοιχεια τρομου, ενταξει, εχω μπει σε διαδικασια να παιξω ολα τα first person shooters που εχω στη συλλογη επειδη βασικα αυτα απολαμβανα ανεκαθεν στον υπολογιστη και τωρα θελω τα τροπαια στο προφιλ μου.

Απο την μεση και μετα εγινε αγγαρεια το ολο θεμα, το επαιζα για να το τελειωσω, δεν με ενοιαζαν ουτε οι σκηνες τρομου ουτεη ιστορια, ουτε τιποτα, αντε να το τελειωνουμε και ετσι και εγινε τελικα.

Το κακο ειναι πως εχω και το τριτο της σειρας οποτε θα πρεπει να παιχτει και αυτο μετα.

εκανα διαλειμμα ξεκινωντας το killzone 2 και εχω παθει την πλακα μου, παιχνιδι του 2009 και αυτο αλλα τρομερο σουτερ και οι εχθροι δεν καθονται να τους πυροβολησεις, ολο κουνιουνται, φανταστικο για την εποχη του.

 

καλα το titanfall 2 υπερπαιχνιδαρα και αδικημενο, οσοι δεν το εχετε παιξει, τολμηστε το, ποτε δεν ειναι αργα.

αυτα.

Φοβερό το titanfall 2 👌

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίστηκε το Evil West στο series x μέσω gamepass. Το είχα στο ραντάρ μου να το αγοράσω σε έκπτωση, αλλά τώρα ήταν ευκαιρία.

Πρόκειται για ένα action παιχνίδι με rpg στοιχεία, στο οποίο αναλαμβάνεις τον ρόλο του πράκτορα Jesse Renier, μέλος ενός οργανισμού που πολεμά βαμπίρ και αλλά παρόμοια τέρατα.

Το setting του παιχνιδιού μου άρεσε πολύ, καθώς είναι μια μίξη αγριας Δύσης με μεταφυσικά στοιχεία. 

Το Evil West είναι γραμμικό παιχνίδι και τα επίπεδα του είναι αυτοτελή. Δηλαδή, βλέπεις ένα cutscene όπου εκτυλίσσεται η ιστορία του και ύστερα μεταφερεσαι στο επίπεδο όπου λαμβάνει χώρα το action κομμάτι του. 

IMG_2222.PNG.d014f5e2a370dac03c459cc71c1079db.PNG

Το στοιχείο της εξερεύνησης λοιπόν δεν υφίσταται καθόλου στο παιχνίδι. Απλά, σε κάθε επίπεδο, υπάρχουν κάποια μονοπάτια μικρά σε μέγεθος, τα οποία έχουν κάποιο σεντούκι η πουγκί με χρυσά νομίσματα. Αυτα, χρησιμοποιούνται ως μέσο για την αναβάθμιση των gadget σου, τα οποία είναι αρκετά. 

Στην αρχή, ξεκινάς μόνο με το περίστροφο σου, αλλά αργότερα κατέχεις τουφέκι, δυναμίτη, φλογοβόλο, πυροβόλο όπλο κτλ. Όλα αυτά μπορούν να αναβαθμιστούν με χρήματα και αποτελούν το ένα στοιχείο του progress του χαρακτήρα σου. Το άλλο, είναι το κλασικό lvl up, όπου παίρνεις ένα perk point και επιλέγεις μέσω του skill tree που θα το αναθέσεις.

IMG_2221.PNG.91ff0b13773b4efabe34b516e833d974.PNG

Φυσικα, το melee combat είναι το βασικό του συστατικό στις μάχες. Κατά την διάρκεια αυτών, το Evil West είναι ένα κλασικό hack n slash παιχνίδι. Εδώ να πω ότι μου έκανε εντύπωση η δυσκολία του και το περίμενα πολύ πιο εύκολο. Δεν αποτελεί κάποια ιδιαίτερη πρόκληση, αλλά δεν περίμενα να πεθαίνεις τόσο εύκολα. Υπήρχαν πολλές μάχες που έχασα και αυτό γιατί οι εχθροί κάνουν αρκετό damage και θέλει αρκετή προσοχή. Ενδεικτικά να πω ότι, στο Lies of P που είναι και ενα souls-like παιχνίδι, πέθανα λιγότερες φορές σε μάχες με "απλούς" εχθρούς από ότι στο Evil West! 

Στα του τεχνικού τομέα, τα γραφικά του ήταν ικανοποιητικά, κυρίως λόγω του setting του, αν και φυσικά δεν διεκδικεί δάφνες..

IMG_2220.PNG.bcd30aabc00203ff14ef6360756bc50d.PNG

Από τα λιγα βίντεο που είχα δει για το παιχνίδι, μου άρεσε και χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν έπεσα έξω. Πέρασα πολύ ωραία μαζί του και νομίζω ότι αξίζει να παιχτεί, ειδικά από κάποιον που είναι κάτοχος gamepass μιας και δεν είναι και μεγάλο σε διάρκεια. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gtsoui είπε

Τερματίστηκε το Evil West στο series x μέσω gamepass. Το είχα στο ραντάρ μου να το αγοράσω σε έκπτωση, αλλά τώρα ήταν ευκαιρία.

Πρόκειται για ένα action παιχνίδι με rpg στοιχεία, στο οποίο αναλαμβάνεις τον ρόλο του πράκτορα Jesse Renier, μέλος ενός οργανισμού που πολεμά βαμπίρ και αλλά παρόμοια τέρατα.

Το setting του παιχνιδιού μου άρεσε πολύ, καθώς είναι μια μίξη αγριας Δύσης με μεταφυσικά στοιχεία. 

Το Evil West είναι γραμμικό παιχνίδι και τα επίπεδα του είναι αυτοτελή. Δηλαδή, βλέπεις ένα cutscene όπου εκτυλίσσεται η ιστορία του και ύστερα μεταφερεσαι στο επίπεδο όπου λαμβάνει χώρα το action κομμάτι του. 

IMG_2222.PNG.d014f5e2a370dac03c459cc71c1079db.PNG

Το στοιχείο της εξερεύνησης λοιπόν δεν υφίσταται καθόλου στο παιχνίδι. Απλά, σε κάθε επίπεδο, υπάρχουν κάποια μονοπάτια μικρά σε μέγεθος, τα οποία έχουν κάποιο σεντούκι η πουγκί με χρυσά νομίσματα. Αυτα, χρησιμοποιούνται ως μέσο για την αναβάθμιση των gadget σου, τα οποία είναι αρκετά. 

Στην αρχή, ξεκινάς μόνο με το περίστροφο σου, αλλά αργότερα κατέχεις τουφέκι, δυναμίτη, φλογοβόλο, πυροβόλο όπλο κτλ. Όλα αυτά μπορούν να αναβαθμιστούν με χρήματα και αποτελούν το ένα στοιχείο του progress του χαρακτήρα σου. Το άλλο, είναι το κλασικό lvl up, όπου παίρνεις ένα perk point και επιλέγεις μέσω του skill tree που θα το αναθέσεις.

IMG_2221.PNG.91ff0b13773b4efabe34b516e833d974.PNG

Φυσικα, το melee combat είναι το βασικό του συστατικό στις μάχες. Κατά την διάρκεια αυτών, το Evil West είναι ένα κλασικό hack n slash παιχνίδι. Εδώ να πω ότι μου έκανε εντύπωση η δυσκολία του και το περίμενα πολύ πιο εύκολο. Δεν αποτελεί κάποια ιδιαίτερη πρόκληση, αλλά δεν περίμενα να πεθαίνεις τόσο εύκολα. Υπήρχαν πολλές μάχες που έχασα και αυτό γιατί οι εχθροί κάνουν αρκετό damage και θέλει αρκετή προσοχή. Ενδεικτικά να πω ότι, στο Lies of P που είναι και ενα souls-like παιχνίδι, πέθανα λιγότερες φορές σε μάχες με "απλούς" εχθρούς από ότι στο Evil West! 

Στα του τεχνικού τομέα, τα γραφικά του ήταν ικανοποιητικά, κυρίως λόγω του setting του, αν και φυσικά δεν διεκδικεί δάφνες..

IMG_2220.PNG.bcd30aabc00203ff14ef6360756bc50d.PNG

Από τα λιγα βίντεο που είχα δει για το παιχνίδι, μου άρεσε και χαίρομαι ιδιαίτερα που δεν έπεσα έξω. Πέρασα πολύ ωραία μαζί του και νομίζω ότι αξίζει να παιχτεί, ειδικά από κάποιον που είναι κάτοχος gamepass μιας και δεν είναι και μεγάλο σε διάρκεια. 

Ήθελα πραγματικά να το παίξω γιατί από τα πρώτα κεφάλαια μου είχε φανεί πολύ fun to play κατάσταση, αλλά δεν μπόρεσα λόγω τεχνικών δυσκολιών. Το save μου για κάποιον λόγο καταστράφηκε και δεν μπορούσε να το κάνει load. Βαριόμουν να το πάρω ξανά όλο από την αρχή, οπότε πήγε για διαγραφή. Επίσης η χρωματική παλέτα ήταν τόσο έντονη σε σημεία, που πραγματικά καιγόνταν τα μάτια μου. Φαντάζομαι ότι θα ήταν ακόμα πιο πλακατζίδικη φάση να παίζεις και co-op με κάποιον φίλο σου. 

Είναι το 2ο παιχνίδι στην ζωή μου το έχω πάθει, την πρώτη φορά ήταν με το Mafia 3 που είχε μπαγκάρει θυμάμαι σε μια αποστολή και δεν προχωρούσε ποτέ. Είχα φτάσει 3 φορές στο ίδιο σημείο και τίποτα δεν δούλευε, οπότε έφτασα στο σημείο να το παρατήσω και εκείνο. 

Στις 19/4/2024 στις 4:04 ΜΜ, music_lover είπε

Μόλις το τερμάτισα και πλέον πάω για το platinum! Ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ single player action-adventure παιχνίδι, από ένα ανεξάρτητο studio με έδρα το los angeles, την Ember Lab που προηγουμένως έφτιαχνε μόνο animated cgi videos! Αφορά την προσπάθεια της Kena να βοηθήσει ένα εγκαταλελειμμένο χωριό να απαλλαγεί από την καταστροφή του δάσους που το περιβάλει και να ανακαλύψει πως και γιατί συνέβη αυτό. Στο πορεία μαζεύει μικροσκοπικά πλασματάκια, τα rot που την βοηθούν στο ταξίδι της. Τα γραφικά είναι υπέροχα και οι gameplay μηχανισμοί θυμίζουν souls-like games όπου ανά διαστήματα έρχεσαι αντιμέτωπος με bosses των οποίων η ποικιλία είναι μεγάλη. Πολύ καλή βρήκα και την αφήγηση της ιστορίας. Αυτό που δεν βρήκα είναι αυτό το επιπλέον δέσιμο που νιώθεις με τους χαρακτήρες αλλά σαν πρώτη προσπάθεια για το ember studio είναι τρομερή, ανυπομονώ για την συνέχεια! Το έπαιξα στην μεσαία δυσκολία και την προτείνω γιατί το παιχνίδι είναι γενικά απαιτητικό όσον αφορά τους εχθρούς του αλλά όχι τόσο δύσκολο όσο τα souls-like games. Διαμαντάκι λοιπόν, παίξτε το όσοι δεν το έχετε ακόμα δοκιμάσει! Είναι must-play από εμένα για όσους αρέσκονται σε αυτού του είδους τα παιχνίδια.

Πολύ παιχνίδαρος και αδικείται γιατί κάποιοι βλέπουν το PIXAR style του παιχνιδιού και χάνουν το ενδιαφέρον τους. Στην μέγιστη δυσκολία χτυπάει στα ίσια Sekiro. Βασικά όταν το τελειώσα σκέφτηκα απευθείας ότι ίσως είναι το προπονητικό στάδιο ενός γονιού για το παιδί του, που θέλει να το προετοιμάσει για να το χώσει βαθιά στα Souls παιχνίδια! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες τερματισα το  Evil West.Το βρηκα λιγο μονοτονο.Σου αφηνει την αισθηση οτι κανεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια και κουραζει λιγο.Η δυσκολια στο ευκολο επιπεδο βγαινει ευκολα το παιχνιδι.Θελει την στρατηγική του αλλα σου δινει πολλες ευκαιρίες το παιχνιδι για να μην χασεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...