Προς το περιεχόμενο

Τι τερμάτισα πρόσφατα και πώς μου φάνηκε (Console Games Version)


jerry banana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τερματίστηκε το εκπληκτικό Triangle Strategy στο switch.

Ένα tactics rpg, κατηγορία την οποία αγαπώ, με πρώτο από όλα που έπαιξα αν θυμάμαι καλά το Shining Force στο megadrive. 

Το βασικό hub του παιχνιδιού είναι ο χάρτης του στον οποίο εκτυλίσσονται όλα τα γεγονοτα. Φυσικά μιλάμε για linear εμπειρία, ο χρήστης δεν έχει επιλογές σε αυτό το κομμάτι. Εκτός από το main mission υπάρχουν και κάποια narrative κομμάτια που μαθαίνεις για τους χαρακτήρες του παιχνιδιού, το παρελθόν τους κτλ.

Φυσικά το βασικό του χαρακτηριστικό είναι οι μάχες σε turn based μορφή. Σε αυτές διαλέγεις τους χαρακτήρες που έχεις να συμμετάσχουν καθώς δεν μπορείς να τους έχεις όλους μαζί. Πρέπει να διαλέξεις το κατάλληλο group ανάλογα τους εχθρούς και περισσότερο την μορφολογία του πεδίου μάχης.

Το γεγονός ότι έχεις πληθώρα επιλογών στο ποιους χαρακτήρες θα διαλέξεις μου άρεσε πάρα πολύ. Υπήρχαν φορές που διάλεξα κάποιους οι οποίοι δεν μου άρεσαν πολύ, αλλά αποδείχθηκαν εξαιρετικά χρήσιμοι στην μάχη. Είναι πολύ ωραίο το συναίσθημα να αποτυγχάνεις παταγωδώς μια η δυο φορές σε μια μάχη μόνο και μόνο για να την βγάλεις άνετα την τρίτη φορα, πολύ απλά γιατί διάλεξες διαφορετικούς χαρακτήρες, τακτική και φυσικά (ίσως πάνω από όλα) την τοποθέτηση των ηρώων σου στο πεδίο μάχης.

Οι χαρακτήρες σου φυσικά ανεβαίνουν lvl, αποκτούν νέα skills, ανεβαίνουν ranks κτλ. Παρόλο που το παιχνίδι είναι γραμμικό, έκανα αρκετό farming μέσω των mock battles (κάτι σαν training) διότι σε ανταμοιβουν με υλικά τα οποία είναι αναγκαία για την πρόοδο των χαρακτήρων.

Πολύ ωραίο σενάριο και εξαιρετική μουσική!

Τα γραφικά του επίσης είναι στο στυλ που μου αρέσει. Γενικά ένα φοβερό παιχνίδι, το είχα στο νου μου από τότε που βγήκε αλλα επιτέλους ήρθε η ώρα του!

Πάμε τώρα στο ps5 και ξεκινάμε το Until Dawn! 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τερματίστηκε και το Until Dawn στο ps5 με κάμποσα χρόνια καθυστέρηση!

Ένα horror παιχνίδι που διηγείται την ιστορία μιας παρέας νεαρών ατόμων οι οποίοι επισκέπτονται ξανά ένα χειμερινό θέρετρο, μετά από μια τραγωδία που συνέβη ένα έτος πριν.

Αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού είναι και ο πρόλογος του, ο οποίος μαθαίνει στον παίκτη κάποιες βασικές λειτουργίες καθώς η έκβαση νομίζω δεν μπορεί να αλλάξει.

Αυτό φυσικά που αλλάζει είναι η έκβαση του κυρίως παιχνιδιού με απώτερο σκοπό την επιβίωση όσο το δυνατόν περισσότερων ατόμων ( η και όλων) από την παρέα. Να πω την αλήθεια, κατά την πρώτη μισή ώρα, βρήκα την συντριπτική πλειοψηφία των πρωταγωνιστών τέρμα βλαμενους και δε με ένοιαζε τόσο αν θα ζήσουν η όχι! Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν έβαλα τα δυνατά μου αν και απέτυχα παταγωδώς, ειδικά στο τέλος και έμειναν ζωντανοί μόνο 3..

Το gameplay χωρίζεται σε δύο κομμάτια βασικά. Το πρώτο είναι το exploration στο οποίο χειρίζεσαι κανονικά τους χαρακτήρες και όπου μπορείς να κάνεις interact με το περιβάλλον. Συνήθως δύο πράγματα θα κληθείς να κάνεις. Είτε συλλέγεις clues για να μάθεις κομμάτια του story ( τουλάχιστον δε νομίζω ότι επηρεάζουν την επιβίωση των χαρακτήρων) είτε μαζεύεις totems τα οποία σε βοηθάνε στις διάφορες καταστάσεις που θα αντιμετωπίσεις. ουσιαστικα λειτουργούν κάπως σαν σύντομα οράματα που είτε σε προειδοποιούν για κάποιο κινδυνο είτε σου δίνουν μια κατεύθυνση για το πώς θα πρέπει να δράσεις κάποια στιγμή.

Το δεύτερο μέρος του gameplay αποτελείται από τις επιλογές που σου δίνονται και έχουν άμεση σχέση με το αν θα ζήσει η όχι κάποιος. Οι επιλογές αυτές είναι στην μορφή quick time events, είτε πατώντας κάποιο κουμπί, είτε επιλέγοντας στο ποια κίνηση θα κάνεις ( πχ να στρίψεις δεξιά ή αριστερά η να επιλέξεις αν θα κλειδώσεις η όχι μια πορτα).

Σε όλο αυτό το κομμάτι κολλάνε τα butterfly effects..πολλές από τις επιλογές σου έχουν άμεσο αποτέλεσμα στην ιστορία και στο πώς θα εξελιχθουν διάφορα γεγονότα.

Γενικά μου άρεσε πολύ και μου δίνει πάσα να ξεκινήσω κάποια στιγμή παρόμοια παιχνίδια όπως το The Quarry.

Σειρά λοιπόν παίρνει το series x όπου και ξεκινάω άμεσα το εκπληκτικό Pathfinder Wrath of the Righteous. Δεν με βλέπω να παίζω άλλο παιχνίδι για τουλάχιστον ένα μήνα!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τερματισα το Joe Dever's Lone Wolf Console Edition στο ps4, αν εχετε μεγαλωσει με τα βιβλιοπαιχνιδια του μοναχικου λυκου τοτε θα περασετε υπεροχα, τα γεγονοτα ειναι μετα την αποκτηση του εκπληκτικου σπαθιου που βοηθαει πολυ στις μαχες. Φυσικα αν πεθανετε δεν αρχιζετε απο την αρχη αλλα το παιχνιδι σας δινει πολλες δυνατοτητες π.χ. να αρχισετε ξανα την ιδια μαχη, το τελευταιο τσεκποιντ, ολο το κεφαλαιο απο την αρχη η να χαμηλωσετε την δυσκολια.

Γενικα περασα πολυ καλα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα στο πσ4, τερματισα το The Walking Dead Season 4 The Final Season, (μετα απο κανα 20ημερο παιξιματος) νταξ, κλασσικο της τελτειλ γκαμες απλα δεν δινει πλατινα με την μια πρεπει η να το παιξεις δυο φορες η να κανεις μπακ απ τα σειβς και ξανα μανα κλπ, δεν μπαινω σε τετοια διαδικασια.

πολυ ωραια ιστορια με ωραιες και δυνατες στιγμες, την φχαριστηθηκα και το τελος πολυ δυνατο.

περασα καλα και με αυτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα το Yakuza 0. Άκουγα τόσο καιρό τα καλύτερα λόγια και λέω δεν πάει άλλο, θα το δοκιμάσω, Ό,τι και να πω είναι λίγο. Το παιχνίδι το λάτρεψα. Kiryu και Gorogorogoro έγιναν αυτόματα από τους αγαπημένους μου πρωταγωνιστές όλων των εποχών. Τρομερή over the top ιστορία με μισή ώρα cut scenes και φοβερές ερμηνείες. 55 ώρες μου πήρε και δεν με κούρασε καθόλου. Το μόνο που με ενόχλησε είναι η απουσία checkpoint, αλλά και αυτό το συνήθισα.

Τώρα κρατιέμαι να μην πιάσω κατευθείαν το Kiwami.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Έπαιξα το Yakuza 0. Άκουγα τόσο καιρό τα καλύτερα λόγια και λέω δεν πάει άλλο, θα το δοκιμάσω, Ό,τι και να πω είναι λίγο. Το παιχνίδι το λάτρεψα. Kiryu και Gorogorogoro έγιναν αυτόματα από τους αγαπημένους μου πρωταγωνιστές όλων των εποχών. Τρομερή over the top ιστορία με μισή ώρα cut scenes και φοβερές ερμηνείες. 55 ώρες μου πήρε και δεν με κούρασε καθόλου. Το μόνο που με ενόχλησε είναι η απουσία checkpoint, αλλά και αυτό το συνήθισα.

Τώρα κρατιέμαι να μην πιάσω κατευθείαν το Kiwami.

 

Το χαμε πει οτι ειναι παιχνιδαρα. Δυστυχως ομως αμα παιξεις το 0 πρωτα, τα υπολοιπα μεχρι και το 6 θα δεις οτι δε συγκρινονται με αυτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gtsoui είπε

 

Το χαμε πει οτι ειναι παιχνιδαρα. Δυστυχως ομως αμα παιξεις το 0 πρωτα, τα υπολοιπα μεχρι και το 6 θα δεις οτι δε συγκρινονται με αυτο. 

Αυτό φοβάμαι και εγώ γαμώτο. Εδώ να φανταστείς επειδή είχα πολλά χρόνια να ασχοληθώ με αμιγώς γιαπωνέζικο παιχνίδι, δυσκολεύτηκα αρκετά να συνηθίσω κάμποσες από τις ιδιαιτερότητες (έλλειψη checkpoint, ομιλίες δίχως ήχο κλπ). Προσωπικά πάντως μου αρκεί μόνο τα επόμενα να έχουν έστω μια δυο στιγμές κάθε φορά σαν αυτές που είχε το 0, που έβλεπες τι γινόταν στην ιστορία και έλεγες "πωωω τι είπες/έκανες (π.χ πυροβόλησες εκείνον)...θα σας σπάσω όλους στο ξύλο. Όλους όμως, δεν θα αφήσω κανέναν". Χρόνια είχα να νιώσω τέτοια αίσθηση με ιστορία κάποιου παιχνιδιού.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stevenfins είπε

Προσωπικά πάντως μου αρκεί μόνο τα επόμενα να έχουν έστω μια δυο στιγμές κάθε φορά σαν αυτές που είχε το 0, που έβλεπες τι γινόταν στην ιστορία και έλεγες "πωωω τι είπες/έκανες (π.χ πυροβόλησες εκείνον)...θα σας σπάσω όλους στο ξύλο. Όλους όμως, δεν θα αφήσω κανέναν".

Δεν έχω προλάβει ακόμα να πιάσω τα υπόλοιπα (3 και μετά), αλλά μιλόντας για τα Yakuza 1 και 2 σίγουρα θα ζήσεις πολλές τέτοιες στιγμές όπως στο 0, προχώρα άφοβα σαν τον Kiryu-san! Επίσης, τα side-quests (δεν αναφέρομαι στα mini-games) συνεχίζουν να είναι μια κατηγορία μόνα τους, απολαυστικότατα, μικρές ανθρώπινες στιγμές! 

Στο 1 θα βγάλουν και καλύτερο νόημα κάποια γεγονότα που είδες στο 0, αν και θεωρώ ότι θα έδεναν καλύτερα αν τα έπαιζες σύμφωνα με το release date τους, δηλαδή πρώτα το 1 και μετά το 0. Για παράδειγμα στο 0 από την εισαγωγή κιόλας σου κλείνει το μάτι σε γεγονότα των 80s που όμως μαθαίνεις στο 1 ή ακόμα και στο 2. Αν δεν τα έχεις δει δυστυχώς τα χάνεις εντελώς και είναι κρίμα καθώς κουβαλάνε αρκετή ειρωνία (και ανάποδα δε λειτουργεί προφανώς).

Επεξ/σία από xlinger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και το Tactics Ogre Let Us Cling Together.Πολύ καλό.Για όποιον ενδιαφέρεται για ένα καλό strategy rpg τώρα που έχει βγει και το remake αξίζει να το παίξει.Απλά να κάνει διαφορετικά saves γιατί χωρίς να το καταλάβω μπήκα στο τελικό dungeon χωρίς προετοιμασία και δυσκολεύτηκα αρκετά στο τελικό boss.Μια συμβουλή.Κάντε archer τον Canopus.Εξαφανίζει τα πάντα σαν archer.Και επίσης ανάλογα το terrain οι archers έχουν range μεγαλύτερο από τα φωτεινά τετράγωνα.Ειδικα αν είσαι σε ψηλό σημείο μπορείς να χτυπήσεις πολύ μακριά με two hand bow.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τερματισα το Uncharted  lost legacy  στο ps4, ξερετε αυτο με τα κοριτσια, το συγκεκριμενο το ειχα αρχισει περσι αλλα στα τελευταια δυο κεφαλαια το ειχα αφησει επειδη στεναχωριομουνα που θα το τερματιζα και θα τελειωνε αυτη η εκπληκτικη σειρα καθως θα ειχα παιξει ολα τα αντσαρτεδ... Νταξ, οτι και να πω ειναι λιγο, η απολυτη κινηματογραφικη εμπειρια και σε αυτο οπως και σε ολα τα προηγουμενα. νιωθεις πως εισαι ο/η πρωταγωνιστης/ρια και βιωνεις απολυτα ακρως περιπετειωδεις καταστασεις, εξαιρετικο σε ολα του.

ναι το τελειωσα, σνιφ, ελπιζω να βρω τετοιες εμπειριες και σε αλλα παιγνια, καλη συνεχεια συμφουριτες!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

resident evil remastered 2&3 στο ps5.Απολαυση πραγματικα,βεβαια μετα απο τοσα χρονια σου φαινεται τρομερα παλιο το item managment κτλ,αλλα ως παιχνιδια ειναι αψογα εχει γινει τρομερη δουλεια στο remastering.Απορω δε πως αντεξα και επαιξα το δυο ως πιτσιρικας αφου ειναι τρομερα δυσκολο και χωρις οδηγο ευκολα χανεις τα αυγα κ τα πασχαλια...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ημέρα που έκανε release το Resident Evil Biohazard ήθελα σαν τρελή να το παίξω. Το αγόρασα δισκάκι, έπαιξα δέκα λεπτά και το έκλεισα από τον φόβο μου. Αργότερα πούλησα το δισκάκι. Αγόρασα PS5 και αυτό εκεί στη Ps plus λίστα μου. Ο καημός μου μεγάλος. Το κατεβάζω, βάζω να παίξω και το κλείνω στα 15 λεπτά. Στη πορεία έπαιξα τα παλιά resident evil και το village και κατάλαβα πως θα το παίξω. Πήρα βαθιές ανάσες και το έβαλα ξανά 3η φορά μετά από χρόνο! Ε αυτή τη φορά παρόλο που η καρδιά μου και το στομάχι μου είχαν γίνει κόμπος από το άγχος τα κατάφερα!!!! Έμεινα με ένα κενό στο τέλος. Αυτό που λίγο πολύ νιώθουμε όλοι μας όταν τελειώνουμε ένα απολαυστικό παιχνίδι. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, sp3cial είπε

Από την ημέρα που έκανε release το Resident Evil Biohazard ήθελα σαν τρελή να το παίξω. Το αγόρασα δισκάκι, έπαιξα δέκα λεπτά και το έκλεισα από τον φόβο μου. Αργότερα πούλησα το δισκάκι. Αγόρασα PS5 και αυτό εκεί στη Ps plus λίστα μου. Ο καημός μου μεγάλος. Το κατεβάζω, βάζω να παίξω και το κλείνω στα 15 λεπτά. Στη πορεία έπαιξα τα παλιά resident evil και το village και κατάλαβα πως θα το παίξω. Πήρα βαθιές ανάσες και το έβαλα ξανά 3η φορά μετά από χρόνο! Ε αυτή τη φορά παρόλο που η καρδιά μου και το στομάχι μου είχαν γίνει κόμπος από το άγχος τα κατάφερα!!!! Έμεινα με ένα κενό στο τέλος. Αυτό που λίγο πολύ νιώθουμε όλοι μας όταν τελειώνουμε ένα απολαυστικό παιχνίδι. 

Αυτό το έπαθα εγώ με το RE 7 που ξεκίνησα λόγω PS Collection. 

Με το που μπήκα στο σπίτι και ένιωσα τι πρόκειται να γίνει, το σταμάτησα αλλά δεν το συνέχισα ποτέ. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τέλειωσα 100% το Thymesia. Καταπληκτικό gameplay που συνδυάζει sekiro και bloodborne. Λιγες πίστες και λίγα boss αλλα εχει πολυ ωραιο συστημα μαχης και talent tree που μπορεις να το προσαρμοσεις σε πολλα διαφορετικά στυλ. 

Το λάτρεψα γιατι ειναι sekiro clone με λιγο extra spice. Δεν εχει καθολου φρουφρου, βίντεο κτλ. Ειναι καθαρό gameplay. Γενικα αν σας αρεσε το sekiro απλα παρτε το.

Υποτίθεται οτι ειναι μικρο, αλλα για να κανω τα πάντα μου πηρε συνολο καπου 145 ωρες (αν κ φαντάζομαι πολλες απο αυτες ηταν idle). Αν θελει κανεις βοήθεια με share play στο last boss η οπουδηποτε, ας πει. Τον φαρμαρα για ενα trophy και πλεον βγαίνει στο λεπτο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Death Stranding.

Ούτε ζέστη ούτε κρύο.Σεναριακά πολύ ενδιαφέρον.Στο gameplay έχανε λίγο και δικαίως αποκαλείται walking/delivery simulator.Σαν λάτρης του μυστηρίου όμως με κράτησε το πλοτ.

 
Windwaker HD(emulator)

Είχα να παίξω το windwaker απο όταν κυκλοφόρησε κοντά 20 χρόνια πριν.Τότε ήμουν μικρός και παρόλο που ήμουν αντίθετος στα γραφικά μου άρεσε όταν το έπαιξα.Είπα λοιπόν να δω εαν θα μου άρεσε το ίδιο σήμερα.

Μπορώ να πω πως πλέον μου άρεσε ακόμη περισσότερο.Σχεδόν τέλειο θα έλεγα και τα γραφικά γέρασαν άψογα.Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι παιχνίδι που κυκλοφόρησε φέτος.Έχοντας το BOTW φρέσκο θα πω ότι προτιμώ το windwaker.

Το μόνο μειονέκτημα του που μπόρεσα να βρώ είναι οτι σχεδόν τα πάντα είναι μέρος του main quest.Θα ήθελα λίγα παραπάνω side quests να εξερευνήσω στη θάλασσα.

Ελπίζω να ξαναδούμε Zelda στη θάλασσα.

Hollow Knight

Πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι το οποίο είχα αφήσει στο library καιρό.
Δεν θα επεκταθώ πολύ.Όσοι αγαπάνε metroidvania στιλ θα βρούν ένα τέλειο παιχνίδι.Ατμόσφαιρα - lore - δυσκολία κορυφαία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...