Προς το περιεχόμενο

Τσάντα μεταφοράς DSLR


laxanoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εδώ και περίπου 1 χρόνο χρησιμοποιώ την Cullmann PANAMA BackPack 200 ως τσάντα μεταφοράς της κάμερας μου. Μέχρι τώρα την τσάντα ποτέ δεν την έβαλα στην πλάτη μου. Την χρησιμοποιούσα περισσότερο ως προστασία, και όταν χρησιμοποιούσα την κάμερα την τσάντα την είχα πάντα στο αυτοκίνητο(γιατί συνήθως το έχω κοντά μου)

Πλέον, επειδή ίσως χρειαστεί κάποιες φορές να κουβαλάω τον εξοπλισμό μαζί μου, είπα να κοιτάξω να πάρω κάτι μεγαλύτερο σε τσάντα(backpack) γιατί το Cullmann, αν και πολύ ποιοτικό, είναι αρκετά έως πολύ μικρό για την πλάτη και φαίνεται λίγο περίεργο.

 

Εδώ είναι που θέλω βοήθεια. Έχω δει κάποια backpacks και θα ήθελα γνώμη. Θα ήθελα, ιδανικά, να είναι άμεσα διαθέσιμα για αγορά γιατί θέλω να αγοράσω τσάντα άμεσα. 

 

Παρακάτω παραθέτω τις επιλογές:

Puluz PU5011B

Case Logic Bryker Camera Backpack

Beaspire BP-L6

με μεγαλύτερη κλίση προς την Puluz λόγω τιμής και του μεγέθους της.

Νέες προτάσεις εννοείται πως είναι ευπρόσδεκτες αλλά με την προϋπόθεση του ότι είναι άμεσα διαθέσιμες προς αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν συμπάθησα τις backpack για λόγους εργονομίας. Χρειάζεται διαδικασία και χρόνος για να βγάλεις τη φωτογραφική, να πυροβολήσεις και να την βάλεις πάλι πίσω.

Αντιθέτως, με μια τσάντα ώμου πχ. σαν αυτή που έχω, η μηχανή είναι πάντα άμεσα προσβάσιμη. Φυσικά όλα είναι θέμα γούστου και επιλογών.

Πάντως αν έπαιρνα backpack θα ήταν οπωσδήποτε αντικλεπτικό (που ανοίγει από την εσωτερική πλευρά), γιατί ο εξοπλισμός κοστίζει και οι κλεφτρόνια ψοφάνε για συνωστισμούς…

Ενδεικτικά αναφέρω αυτή και αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την case logic που έβαλες. Μια χαρά ειναι, μου χωράει d7500 με 3 φακούς (ο ένας κουμπωμένος στην μηχανή) 18-55, 70-300 και 35 1.8 και 4 φίλτρα και Godox led m150 και άλλα ψιλοπράγματα στις θήκες της.

Αρνητικό, ιδρώνει η πλάτη σου σε ζεστό καιρό με το ύφασμα που έχει πίσω, αλλά αυτό μπορεί να συμβαίνει με όλες..

Και οι άλλες επιλογές σου μια χαρά μου φαίνονται πάντως και έχουν και θέση στο πλάι για τρίποδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εχω την case logic που έβαλες. Μια χαρά ειναι, μου χωράει d7500 με 3 φακούς (ο ένας κουμπωμένος στην μηχανή) 18-55, 70-300 και 35 1.8 και 4 φίλτρα και Godox led m150 και άλλα ψιλοπράγματα στις θήκες της.

Αρνητικό, ιδρώνει η πλάτη σου σε ζεστό καιρό με το ύφασμα που έχει πίσω, αλλά αυτό μπορεί να συμβαίνει με όλες..

Και οι άλλες επιλογές σου μια χαρά μου φαίνονται πάντως και έχουν και θέση στο πλάι για τρίποδο.

Την κάμερα την χρησιμοποιώ σε events, άρα αυτό σημαίνει πως από την ώρα που θα φτάσω θα την έχω στο χέρι μου, μέχρι και την ώρα που θα φύγω. Την τσάντα θα την έχω αν χρειαστεί να την βάλω για λίγο μέσα ξανά την μηχανή. Γι αυτό και δεν ψάχνω για ώμου.

 

46 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Εχω την case logic που έβαλες. Μια χαρά ειναι, μου χωράει d7500 με 3 φακούς (ο ένας κουμπωμένος στην μηχανή) 18-55, 70-300 και 35 1.8 και 4 φίλτρα και Godox led m150 και άλλα ψιλοπράγματα στις θήκες της.

Αρνητικό, ιδρώνει η πλάτη σου σε ζεστό καιρό με το ύφασμα που έχει πίσω, αλλά αυτό μπορεί να συμβαίνει με όλες..

Και οι άλλες επιλογές σου μια χαρά μου φαίνονται πάντως και έχουν και θέση στο πλάι για τρίποδο.

Τέλεια. Κ εγώ ή στην Case Logic θα καταλήξω ή στην Puluz. Το μέγεθος της είναι ικανοποιητικό στην όψη? Ρωτώ γιατί με την Cullmann που έχω τώρα φαίνομαι σαν την Ντόρα την εξερευνήτρια με 1.90 ύψος. Χαχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είναι καλή στο μάτι, φίλος μου την είχε (που είναι 1.90 και εκείνος) και μετά την πήρα εγώ γιατι εκείνος πήρε το ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος της, μιας και κατέληξε με παραπάνω φακούς (d850, tamron 24-70 g2, tamron 70-200, tamron 15-30 2.8, 50mm 1.4, sigma 105mm 2.8 macro) που δεν τους χώραγε αυτή (και δεν ξέρω αν τους χωράει και η επόμενη που πήρε... :P :P ) 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Ναι, είναι καλή στο μάτι, φίλος μου την είχε (που είναι 1.90 και εκείνος) και μετά την πήρα εγώ γιατι εκείνος πήρε το ακόμα μεγαλύτερο μέγεθος της, μιας και κατέληξε με παραπάνω φακούς (d850, tamron 24-70 g2, tamron 70-200, tamron 15-30 2.8, 50mm 1.4, sigma 105mm 2.8 macro) που δεν τους χώραγε αυτή (και δεν ξέρω αν τους χωράει και η επόμενη που πήρε... :P :P ) 

Η μεγάλη θεωρώ πως είναι πολύ μεγάλη για τον εξοπλισμό που έχω για την ώρα. Αν φτάσω κ εγώ με τόσο εξοπλισμό ίσως να το σκεφτώ για νέα αναβάθμιση. Μέχρι τότε μάλλον θα καταλήξω στην Case Logic. Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είσαι Αθήνα και κατέβεις βόλτα στα φωτομαγαζα ριξε μια ματιά και σε αυτήν

Μικρή, μαζεμένη είναι. 

Και σε εκείνη πίσω μπαίνει η μηχανή και αφήνει λιγο χώρο για κανενα μικρό φακό εκει. Οχι πολλα πράγματα όμως.

Τους αλλους αναγκάστηκα στην επανω θηκη..

 

Κουβαλαω D7500+18-140, 70-300 και 50mm +φιλτρα σκατολοίδια..

Παίρνει και τριποδο στο πλάι. 

 

Δες την όπως και να έχει δε χανεις κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Εάν είσαι Αθήνα και κατέβεις βόλτα στα φωτομαγαζα ριξε μια ματιά και σε αυτήν

Μικρή, μαζεμένη είναι. 

Και σε εκείνη πίσω μπαίνει η μηχανή και αφήνει λιγο χώρο για κανενα μικρό φακό εκει. Οχι πολλα πράγματα όμως.

Τους αλλους αναγκάστηκα στην επανω θηκη..

Κουβαλαω D7500+18-140, 70-300 και 50mm +φιλτρα σκατολοίδια..

Παίρνει και τριποδο στο πλάι. 

Δες την όπως και να έχει δε χανεις κάτι. 

Δυστυχώς δεν είμαι από Αθήνα. Επίσης θεωρώ πως η τιμή της συγκεκριμένης ξεφεύγει λιγάκι από το budget μου. 

Ευχαριστώ πάντως για την πρόταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...