Προς το περιεχόμενο

Φακοί για a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, vangelis2696 είπε

Εννοείς ως προς το ζουμ ή σαν φακός? Επειδή χρειάζομαι έναν ζουμ γι αυτό το λέω.Να κοιτάξω κάποιον άλλο?

Σα φακός δε συγκρίνεται με την απόδοση του 50άρη που αναφέρεις.

Είναι πολύ πιο σκοτεινός και δεν έχει μεγάλη οξύτητα. Το αν θα κοιτάξεις κάποιον άλλο ή όχι εξαρτάται από τα ζητούμενα σου δεδομένου budget!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχοντας a6000 θα ήθελα να σημειώσω μια δειγματοληπτική παρατήρηση:

Συγκρίνοντας λήψη σε full 3x zoom με τον Sony E 16-50mm f/3.5-5.6 και crop στο ίδιο θέμα από λήψη με τον prime Sony E 50mm f/1.8 παρατήρησα πως ο ακριβός prime δίνει αισθητά καλύτερη ποιότητα, τουτέστιν το zoom του πρώτου ΔΕΝ προσφέρει καλύτερη εικόνα στα μακρινά. Προτιμώ δηλαδή μια λήψη με τον prime και κάνω crop αν θέλω κοντινό στο θέμα, μου βγαίνει καλύτερη ποιότητα από το οπτικό zoom του πρώτου!

Μπορεί ο δεύτερος να στοίχισε κατιτίς, αλλά η ποιότητα λήψης με έκανε από την πρώτη στιγμή να αφήσω τον 16-50 στο συρτάρι (OK, μπορείς να τον έχεις ως πιο ελαφρύ και πιο ευρυγώνιο για κοντινές λήψεις σε κάποιο πάρτυ).

Γενικά θεωρώ πως για να βρεις zoom που να αξίζει στη μηχανή αυτή πρέπει να δώσεις >1000€, αλλιώς κάτσε με κάποιο καλό prime.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Σχεδόν εχω τελειώσει με το θέμα φακοί.Εχοντας πλέον τον Sony 50mm f1,8 oss,αλλα και εναν Sigma 16mm f1,4,εχω καλύψει τα εστιακά μήκη που έψαχνα και που άνοιξα αυτο το θέμα για να ακούσω και τις πολύτιμες απόψεις σας.Το σίγουρο ειναι οτι οπωσδήποτε πρέπει να πάρω εναν zoom.Τον χρειάζομαι.Λογικά με τον Sony 55-210 θα κάνω την δουλειά μου,χωρις πολλές απαιτήσεις και πάντα με το ανάλογο φώς που χρειάζεται για να εχω ενα καλο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...