Προς το περιεχόμενο

Φακοί για a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν εμείς στο σπίτι θέλαμε έναν φακό για Sony a5000 μεγάλου εστιακού εύρους (18-135).

Ο φακός αυτός της Sony κοστίζει κοντά 600 ευρώ.

Έτσι, με 599 ευρώ πήραμε έναν Canon 18-135mm USM Nano, και δώρο... μια Canon 800D.

Για όποιον έχει μια κάποια ιδέα για τι μιλάμε, θα πω ότι δεν έχω δει ποτέ κάτι ανάλογο με αυτό το φακό. Είχα διαβάσει ότι εστιάζει ταχύτερα από ότι μπορείς να αντιληφθείς αλλά νόμιζα ότι ήταν φήμες. Μιλάμε για τον ορισμό της ακαριαίας εστίασης. Και ποιότητα εικόνας εξαιρετική.

Και, πλέον, αν (ή μάλλον όταν) είναι να πάρουμε τον 50άρη f1.8 STM της Canon (ο φακός είναι ξυράφι) ξέρουμε ότι κοστίζει 110 ευρώ.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2020 στις 4:16 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Λοιπόν εμείς στο σπίτι θέλαμε έναν φακό για Sony a5000 μεγάλου εστιακού εύρους (18-135).

Ο φακός αυτός της Sony κοστίζει κοντά 600 ευρώ.

Έτσι, με 599 ευρώ πήραμε έναν Canon 18-135mm USM Nano, και δώρο... μια Canon 800D.

Για όποιον έχει μια κάποια ιδέα για τι μιλάμε, θα πω ότι δεν έχω δει ποτέ κάτι ανάλογο με αυτό το φακό. Είχα διαβάσει ότι εστιάζει ταχύτερα από ότι μπορείς να αντιληφθείς αλλά νόμιζα ότι ήταν φήμες. Μιλάμε για τον ορισμό της ακαριαίας εστίασης. Και ποιότητα εικόνας εξαιρετική.

Και, πλέον, αν (ή μάλλον όταν) είναι να πάρουμε τον 50άρη f1.8 STM της Canon (ο φακός είναι ξυράφι) ξέρουμε ότι κοστίζει 110 ευρώ.

Χα χα! Ποιο πουλάκι τα έλεγε; Καλές λήψεις!!! :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/12/2020 στις 6:56 ΠΜ, RTW4ever είπε

Χα χα! Ποιο πουλάκι τα έλεγε; Καλές λήψεις!!! :) :)

Ευχαριστώ! Το κιτ αυτό ανήκει στο αίσθημα αλλά εννοείται θα τον τιμήσω κι εγώ δεόντως.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2020 στις 4:16 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Λοιπόν εμείς στο σπίτι θέλαμε έναν φακό για Sony a5000 μεγάλου εστιακού εύρους (18-135).

Ο φακός αυτός της Sony κοστίζει κοντά 600 ευρώ.

Έτσι, με 599 ευρώ πήραμε έναν Canon 18-135mm USM Nano, και δώρο... μια Canon 800D.

Για όποιον έχει μια κάποια ιδέα για τι μιλάμε, θα πω ότι δεν έχω δει ποτέ κάτι ανάλογο με αυτό το φακό. Είχα διαβάσει ότι εστιάζει ταχύτερα από ότι μπορείς να αντιληφθείς αλλά νόμιζα ότι ήταν φήμες. Μιλάμε για τον ορισμό της ακαριαίας εστίασης. Και ποιότητα εικόνας εξαιρετική.

Και, πλέον, αν (ή μάλλον όταν) είναι να πάρουμε τον 50άρη f1.8 STM της Canon (ο φακός είναι ξυράφι) ξέρουμε ότι κοστίζει 110 ευρώ.

Πολύ καλη επιλογη αλλα δεν ειναι mirrorless και ισως πολλους να μην τους βολευει........ερώτηση η 800d συνδεεται με κινητά ?

Παντως ενας πολυ καλος φακος e mount με oss ειναι και ο 30μμ macro tis SONY εχω παρει πολυ ωραιες ληψεις kai se macro και σε πορτραιτα  τον βρισκεις ευκολα μτχ 130 ευρω.......επισης τελειος για φωτο αντικειμενων για πωλησεις σε ιντερνετ macro 1:1 AF

η γνώμη μου είναι να επενδύσεις σε φακούς για mirrorless γιατί εκεί είναι το μέλλον και είναι και απίστευτα βολική Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από φωτογράφιση και για αυτό και το διευκρινίζω ότι είναι η προσωπική μου γνώμη

 

_DSC6066.JPG

_DSC5405.JPG

_DSC5797.JPG

Επεξ/σία από sils
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sils είπε

ερώτηση η 800d συνδεεται με κινητά ?

Ναι. Αντιγράφω από τον κατασκευαστή:

"Ενσωματωμένη μετάδοση Wi-Fi
Η σύνδεση σε έξυπνες συσκευές είναι δυνατή με τις εκδόσεις Android 4.0-4.4/5.0-5.1 ή iOS 7.1/8-8.3.
Η σύνδεση μέσω NFC είναι δυνατή μόνο με συμβατές συσκευές Android
Bluetooth® (Έκδοση προδιαγραφών 4.1, Τεχνολογία Bluetooth χαμηλής ενέργειας)
"

Ωραίες οι φωτογραφίες σου. Με τον 30mm της Sony βγήκαν;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ναι. Αντιγράφω από τον κατασκευαστή:

"Ενσωματωμένη μετάδοση Wi-Fi
Η σύνδεση σε έξυπνες συσκευές είναι δυνατή με τις εκδόσεις Android 4.0-4.4/5.0-5.1 ή iOS 7.1/8-8.3.
Η σύνδεση μέσω NFC είναι δυνατή μόνο με συμβατές συσκευές Android
Bluetooth® (Έκδοση προδιαγραφών 4.1, Τεχνολογία Bluetooth χαμηλής ενέργειας)
"

Ωραίες οι φωτογραφίες σου. Με τον 30mm της Sony βγήκαν;

Ωραια ... ευχαριστώ πολύ για την απαντηση φιλε μου.

Ναι με τον 30μμ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω οτι ο 50αρης που πήρα με βόλεψε αρκετά,λεω να μην προβώ σε αγορά πιο ευρυγώνιου φακου,για την ώρα.Αυτο που μου λείπει ειναι ενας ζουμ,για τις δραστηριότητες των παιδιών(οταν με το καλο βγούμε)και για δικά μου θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 50 αρης ειναι φανταστηκος φακος και εχει την εστιακη αποσταση του ματιου. 

Edit Λαθος την γωνια θεασης...

Ειναι φανταστικος για πορτραιτα prime φακος.....αλλα σε τοπιο οταν βαζεις πολυ χαμηλo f Χανεις το βαθος πεδιου.

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ενθουσιασμένος με τον 50αρη και γι αυτο δεν κοιταω για αλλον σταθερο.Αυτο που τωρα μου λειπει ειναι ενας 55-210.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sils είπε

Ο 50 αρης ειναι φανταστηκος φακος και εχει την εστιακη αποσταση του ματιου. 

Ειναι φανταστικος για πορτραιτα prime φακος.....αλλα σε τοπιο οταν βαζεις πολυ χαμηλo f Χανεις το βαθος πεδιου.

Το μάτι δεν έχει εστιακή απόσταση αλλά εύρος (γωνία) θέασης..αν έπρεπε να το παρομοιάσουμε με έναν φακό αυτός θα ήταν κοντά στα 42mm με αισθητήρα πλήρους καρέ (FF). Σε τοπίο αν η εστίαση και το θέμα σου είναι στο άπειρο τότε δε χάνεις βάθος πεδίου!

 

 

1 ώρα πριν, vangelis2696 είπε

Ειμαι ενθουσιασμένος με τον 50αρη και γι αυτο δεν κοιταω για αλλον σταθερο.Αυτο που τωρα μου λειπει ειναι ενας 55-210.

Μάλλον θα σε απογοητεύσει ο 55-210. Δοκίμασε τον πρώτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ως προς το ζουμ ή σαν φακός? Επειδή χρειάζομαι έναν ζουμ γι αυτό το λέω.Να κοιτάξω κάποιον άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...