Προς το περιεχόμενο

Φακοί για a6000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.Αφου περάσανε 4 χρόνια με την εν λόγω μηχανή και τον Κιτ φακό,με αρκετές λήψεις και βίντεο, συνήθως οικογενειακές στιγμές και δραστηριότητες,έχω πλέον λόγο να ξέρω τι θέλω από 2 φακους.Πλεον με τον Κιτ φακό σε γενέθλια και λίγο κλειστούς χώρους,με φωτισμό χαμηλό,δεν μπορώ να βγάλω αυτά που θελω.Οταν είναι τα θέματα μου λίγο μακριά και πάλι έχει λίγο φωτισμό,πάλι έχω περιορισμένες επιλογές.(σε zoom).Οποτε ψάχνω,κυρίως μεταχειρισμένους φακους που να με καλύψουν σε κάτι καλύτερο από το ήδη υπάρχον.Η σκέψη μου είναι ένας 55-210,18-200,ξέροντας όμως ότι και αυτός σε πλήρες ΖΟΟΜ θα σκοτεινιάσει,αλλά θα μπορώ να έχω αυτό το παραπάνω ζοομ,και έναν prime 1,8-2,8f(αλλά δεν ξέρω σε πόσα mm)για πορτρέτα και εσωτερικούς χώρους,ώστε να εκμεταλευτω την φωτεινότητα του.Οποτε εδώ θέλω τα φώτα σας,για κάτι οικονομικο και ο,τι έχετε δοκιμασμένο που να πληρεί τις ανάγκες μου,σε όσα έχω αναφέρει.Εχω βρει δύο φακούς,έναν 55-210 και έναν 16mm 2,8(μεταχειρισμένους) και μου φάνηκαν ότι ίσως με καλύψουν σε αυτό που θέλω.Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν κούρασα.

 

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από τον 55-210 περνάει ακόμα λιγότερο φως σε σχέση με τον κιτ.

Βγάζει ωραία πορτρέτα όμως στα 210mm σε καλές συνθήκες φωτισμού πάντα.!

Ο 16mm 2,8 δεν είναι κατάλληλος για πορτρέτα βολεύει όμως σε εσωτερικούς χώρους .

Επιτρέπει περισσότερο φως να φτάσει στον αισθητήρα σε σχέση με τον κιτ αλλά δε συγκρίνεται με έναν f 1.8.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Αρα,αν εξαιρέσουμε τα πορτρέτα,ο 16αρης είναι ο ένας φακός για εσωτερικούς χώρους που θα μου κάνει πιο εύκολα την δουλειά μου και ίσως να μείνει μόνιμα ως κύριος φακος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πορτραιτοφακός χαμηλού κόστους:

7artisans 55mm f1.4. Δεν έχει αυτόματη εστίαση αλλά οι mirrorless έχουν focus peaking. Τον έχω σε μ43 mount. Πολύ καλός.

Ευρυγώνιος φωτεινός φακός χαμηλού κόστους:

7artisans 12mm. Ούτε αυτός έχει αυτόματη εστίαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ.Νομιζω ο 7artisans 55mm f1.4 πολυ τιμιος σε χρηματα.Σιγουρα στην λιστα μου.Εκτος απο πορτραιτα,σαν γενικος φακος και σε κλειστους ή ανοικτους χώρους,θα μου κανει ή να παρω και τον 7artisans 12mm?Θα προτιμουσα ομως εναν οχι τοσο για πορτραιτα,αλλα πιο πολυ σαν κυριο φακο φωτεινο με καλο bokeh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, vangelis2696 είπε

Ευχαριστω πολυ.Νομιζω ο 7artisans 55mm f1.4 πολυ τιμιος σε χρηματα.Σιγουρα στην λιστα μου.Εκτος απο πορτραιτα,σαν γενικος φακος και σε κλειστους ή ανοικτους χώρους,θα μου κανει ή να παρω και τον 7artisans 12mm?Θα προτιμουσα ομως εναν οχι τοσο για πορτραιτα,αλλα πιο πολυ σαν κυριο φακο φωτεινο με καλο bokeh

    Έναν , έναν ........ πρέπει πρώτα να δείτε την χρηστικότητα του focus peaking . Αν σας βολεψει έχει καλώς . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Πριν λιγο ειδα μερικα reviews και μου αρεσε αρκετα.Ολα στο χειροκινητο,αλλα δεν με πειραζει.Μια χαρα φακος ο 55mm f1.4.Για τετοια τιμη ειναι vfm.Τωρα για καποιον τηλεφακο,ποιον θα προτεινατε,για να τα βαλω και εγω σε μια σειρα?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πορτραίτα, δεν περιμένεις να φέρει κομμάτια το e-infinity  να πάρεις έναν sony 50mm f/1.8 ;

Αυτόματη εστίαση , μαμά , f/1.8 .... τα πάντα όλα με κάτι λιγότερο από 235€ .Του κουτιού. 

 

Δες δείγμα πορτραίτου στο flickr με το φακό στη μηχανή σου, f/1.8 , 1/320 , ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣ, iso1600 σε εσωτερικό χώρο.

Clara

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Σε κάτι πιο οικονομικό έλεγα να κινηθώ,αλλιώς είναι μια χαρά και αυτός ο φακός.Σ'ευχαριστω πάντως.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.Νομιζω πως βρήκα τον έναν φακό που λογικά θα είναι ο κύριος.Δεν μένει παρά να τον βάλω πάνω και να αρχίσω να τραβάω.7artisans 25mm f1/8.Οχι για πορτρέτα,αλλά πιο γενικός σε κλειστούς χώρους με χαμηλό φωτισμό,αλλα και για street photography.Τι έχετε να πείτε για αυτή την επιλογή?Τώρα για έναν ζουμ φακό,έχω βρει σε αγγελία έναν Sony 55-210 στα 140€.Ο,τι έχετε να μου προτείνετε για αυτές τις επιλογές μου,θα χαρώ να τις ακούσω.Ευχαριστω πολύ και πάλι.

Επεξ/σία από vangelis2696
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τους sigma.16 1.4 και 30 1.4 για εσωτερικούς χώρους και τοπία ο πρωτος και γενική χρήση ο δεύτερος.

Με af και οι δύο.

Με λίγο ψάξιμο θα βρεις στα 200-250 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.Τελικα η πρωτη επιλογη φακου εγινε με εναν sony 50mm f1/8 oss.Ειναι απιστευτος το ποσο οξυς και γρηγορος ειναι.Σας ευχαριστω πολυ ολους. 

ΥΓ:Παμε τωρα να βρουμε και εναν πιο wide.Για εσωτερικους χωρους.Νομιζω απο 20-30mm ειναι καλα και θα προτιμουσα auto focus.Ο sigma παντως οπου ανεφερε ο φιλος anagnostopoulosd,ειναι μια καλη επιλογη.Απλα δεν ξερω αν απο 50mm που εχω τωρα,αν εχει μεγαλη διαφορα με τον 30αρη.

Επεξ/σία από vangelis2696
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την αμμεση απαντηση.Ο 18αρης δεν θα με βολεψει.Νομιζω ο Sigma εχει το εστιακο μηκος που θελω.Απλα λεω μιας και εχω τωρα τον 50αρη,μηπως κανω λαθος επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...