Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι τηλεοράσεις είναι άλλο θέμα γιατί και σε μεγαλύτερη απόσταση τις βλέπεις και καλύτερο επεξεργαστή εικόνας έχουν. Το θέμα είναι οι 32αρες 4k OLED που δεν διαθέτουν κάποιον σοβαρό επεξεργαστή και τις κοιτάμε σε κάτω του ενός μέτρου απόσταση. Ο λόγος είναι η αδύναμη GPU. Η μόνη που τα καταφέρνει σε 4k είναι η 4090 και οριακά η 4080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, chrisde said:

Προφανώς. Τι σχέση έχει αυτό με αυτό που λέω εγώ; Μια παλιά, αργή, πες την όπως θες κάρτα δεν μπορεί να τρέξει έστω fsr; Ειδικά αν έχει nvidia με dlss, σε 4Κ ακόμα και το performance (1080p) θα έχει και καλύτερη εικόνα και καλύτερη απόδοση απ' ότι αν το βάλει native 1440p.

Ρε φιλαρακο ρωταει για μονιτορ απαντας για τηλεοραση.

Σου λεω οτι ο ανθρωπος μπορει να εχει αργη gpu και λες να βαλει performance dlss.

Eχεις βαλει ποτε dlss performance να δεις τι artifacts βγαζει και shimering?

Και δεν σου βαζω καν μεσα την θολουρα που βγαζει..

Οταν το εχεις το μονιτορ μπροστα στα μουτρα σου ολα αυτα κανουν μπαμ κατευθειαν.

Ε οχι,χιλιες φορες καλυτερα να παιξει native 1440p η εστω με quality παρα 4k dlss performance.

1 hour ago, music_lover said:

Οι τηλεοράσεις είναι άλλο θέμα γιατί και σε μεγαλύτερη απόσταση τις βλέπεις και καλύτερο επεξεργαστή εικόνας έχουν. Το θέμα είναι οι 32αρες 4k OLED που δεν διαθέτουν κάποιον σοβαρό επεξεργαστή και τις κοιτάμε σε κάτω του ενός μέτρου απόσταση. Ο λόγος είναι η αδύναμη GPU. Η μόνη που τα καταφέρνει σε 4k είναι η 4090 και οριακά η 4080.

Η 4080 τα παει μια χαρα σε πληροφορω,τωρα υπαρχουν και μερικα παιχνιδια που θα την γονατισουν,αυτο θα συμβει και με την 4090 ομως.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ρε φιλαρακο ρωταει για μονιτορ απαντας για τηλεοραση.

Σου λεω οτι ο ανθρωπος μπορει να εχει αργη gpu και λες να βαλει performance dlss.

Eχεις βαλει ποτε dlss performance να δεις τι artifacts βγαζει και shimering?

Ε οχι,χιλιες φορες καλυτερα να παιξει native 1440p η εστω με quality παρα 4k dlss performance.

Η 4080 τα παει μια χαρα σε πληροφορω,τωρα υπαρχουν και μερικα παιχνιδια που θα την γονατισουν,αυτο θα συμβει και με την 4090 ομως.

Μην είσαι εριστικός, κουβέντα κάνουμε. Καταρχάς για τι gpu μιλάμε, αργή και παλιά είναι και η 2060 και υποστηρίζει dlss. Μιλάω για tv διότι εκεί μόνο το έχω δοκιμάσει, όποιος έχει εμπειρία σε οθόνη, ας τη μοιραστεί.

Αναλόγως την υλοποίηση, το dlss performance σε 4Κ σε γενικές γραμμές είναι αποδεκτό και θεωρώ ότι είναι σαφώς προτιμότερη λύση απ το να ρίχνει native ανάλυση. Αν κάποιο παιχνίδι δεν έχει καλή υλοποίηση, πάσο, δεν είναι όλα το ίδιο, μπορεί όμως αναλόγως τη gpu να δοκιμάσει και balanced ή φυσικά και quality αν τον παίρνει, ξαναλέω δεν ξέρω για τι gpu μιλάμε. Κατά τα άλλα η 4080 προφανώς και είναι μια χαρά για 4Κ (για την ώρα τουλάχιστον) ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει dlss3 + fg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το θέμα είναι αυτό που λέει ο @optimus prime, η GPU δεν είναι αρκετά δυνατή να οδηγήσει 4k οθόνη, η 4080 κοστίζει 1100 και πάλι είναι οριακή, δεν αξίζει δλδ να την αγοράσει κανείς τώρα λίγο πριν την έλευση της νέας σειράς οπότε λένε να παίξουμε στα 1440p μέχρι να εμφανιστεί η 5000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ το κρίνεις και το αποφασίζεις αυτό, ενημερωτικά πάντως διάβασα σήμερα στο φόρουμ για ένα παλικάρι που πήρε 4080 super με 950. Αν περιμένεις δηλαδή μπορεί να πετύχεις μια ανάλογη τιμή. Τώρα η 5080 θα έρθει από του χρόνου και μην περιμένεις να τη βρεις κάτω από 1300 στην αρχή και λίγα λέω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, με προλάβατε παραπάνω αλλά ας ρωτήσω και γω τους αρμόδιους😁

Ζαχαρώνω εδώ και καιρό την Asus PG32UCDM.

Αυτήν την στιγμή έχω έναν φορητό OMEN 17 (13700ΗΧ με RTX 4080 πάνω σε ένα LG 27GL850 1440p).
Του χρόνου είμαι για γερή αναβάθμιση σε gaming desktop pc. Θα δω διαφορά φέτος αν την πάρω και παίζω στα 2Κ σε σχέση με την 27άρα ή δεν αξίζει και πρέπει να περιμένω του χρόνου ? Βέβαια έσκασε και από πάνω ο άλλος με την 27άρα😛 (PG27AQDP) αλλά πάλι 27 ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!

Επεξ/σία από FrankyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, chrisde said:

Μην είσαι εριστικός, κουβέντα κάνουμε. Καταρχάς για τι gpu μιλάμε, αργή και παλιά είναι και η 2060 και υποστηρίζει dlss. Μιλάω για tv διότι εκεί μόνο το έχω δοκιμάσει, όποιος έχει εμπειρία σε οθόνη, ας τη μοιραστεί.

Αναλόγως την υλοποίηση, το dlss performance σε 4Κ σε γενικές γραμμές είναι αποδεκτό και θεωρώ ότι είναι σαφώς προτιμότερη λύση απ το να ρίχνει native ανάλυση. Αν κάποιο παιχνίδι δεν έχει καλή υλοποίηση, πάσο, δεν είναι όλα το ίδιο, μπορεί όμως αναλόγως τη gpu να δοκιμάσει και balanced ή φυσικά και quality αν τον παίρνει, ξαναλέω δεν ξέρω για τι gpu μιλάμε. Κατά τα άλλα η 4080 προφανώς και είναι μια χαρά για 4Κ (για την ώρα τουλάχιστον) ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει dlss3 + fg.

Με συγχωρεις εαν σε προσελαβα αλλα εγω παντα ετσι γραφω..

Τα παιδια με ξερουν εδω,τους μπαρουτιαζω που και που αλλα δεν εχω κακια προθεση..

48 minutes ago, FrankyGR said:

Καλησπέρα παιδιά, με προλάβατε παραπάνω αλλά ας ρωτήσω και γω τους αρμόδιους😁

Ζαχαρώνω εδώ και καιρό την Asus PG32UCDM.

Αυτήν την στιγμή έχω έναν φορητό OMEN 17 (13700ΗΧ με RTX 4080 πάνω σε ένα LG 27GL850 1440p).
Του χρόνου είμαι για γερή αναβάθμιση σε gaming desktop pc. Θα δω διαφορά φέτος αν την πάρω και παίζω στα 2Κ σε σχέση με την 27άρα ή δεν αξίζει και πρέπει να περιμένω του χρόνου ? Βέβαια έσκασε και από πάνω ο άλλος με την 27άρα😛 (PG27AQDP) αλλά πάλι 27 ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !!

Ναι θα δεις φιλε και μετα δεν θα γυρισεις ξανα σε χαμηλοτερη αναλυση..

Αλλα εχε υποψην σου οτι απο θεμα fps μεχρι να αναβαθμισεις θα εισαι χαμηλα...

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα ps5 και παίζω χαλαρά όταν έχω χρόνο. Μέχρι στιγμής η τηλεόραση που παίζω είναι μια απλή 50αρα Samsung 4K. Μια χαρά ικανοποιημένος είμαι αλλά μου χει μπει το μικρόβιο να πάρω ένα μόνιτορ για να στήσω στο γραφείο το ps5 .

 

Με 250-300 παίρνω κάτι αξιόλογο σε minimum 27 ίντσες ; Δε με νοιάζει να είναι 4Κ γιατί δε ξέρω αν θα ναι τόσο ορατό από κοντά αλλα θα μου πείτε εσείς καλύτερα γιατί δε γνωριζω και πολλά! Να είστε καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατσε με την τηλεοραση,οτι και να παρεις σε αυτο το price point δεν θα σου δωσει κατι παραπανω..

Αραξε καναπε και παιξε σαν αρχοντας στην 50αρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Είναι για αγορές από 26/8 ως 23/9.

Το 9/9 που αναφέρεις (ως και 7/10), είναι το διάστημα όπου κάνεις τη διαδικασία για να πάρεις πίσω τα χρήματα της έκπτωσης.

Αφορά αγορές από Πλαίσιο και Msystems ως συνήθως.

https://promotion.asus.com/en/gr/back-to-school

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Άρχοντας όπως πάντα. Εκεί ψηλά δεν φτάνω αλλά asus είναι και αυτή που κοιτάω από πλαίσιο και μάλιστα την έχει στην χαμηλότερη τιμή και σε σχέση με skroutz best price. Οπότε ότι παραπάνω κερδίσουμε μια χαρά. Είσαι ωραίος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Despotas είπε

Είναι για αγορές από 26/8 ως 23/9.

Το 9/9 που αναφέρεις (ως και 7/10), είναι το διάστημα όπου κάνεις τη διαδικασία για να πάρεις πίσω τα χρήματα της έκπτωσης.

Αφορά αγορές από Πλαίσιο και Msystems ως συνήθως.

https://promotion.asus.com/en/gr/back-to-school

Ναι το διαβασα γρηγορα και καταλαβα λαθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...