Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες Bias lighting προτείνω το παρακάτω που το έχω και στην TV και προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.

https://www.biaslighting.com/products/medialight-mk2-flex-6500k-cri-98-bias-lighting

Υπάρχει και πιο φθηνή έκδοση:

https://www.biaslighting.com/products/lx1-bias-lighting-cri-95-6500k-simulated-d65-white-bias-lights

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, Grisos said:

Φθηνό δεν είναι για κανέναν λόγο αλλά είναι top από ότι έχω καταλάβει. Έχει στην συσκευασία βάσεις που τις κολλάς στο μόνιτορ. Εναλλακτικές που να έχετε δοκιμάσει υπάρχουν;

Tα εχω βαλει σε 2 τηλεορασεις απο πισω,εχω δυο ζευγαρια δλδ.

Δεν χρειαζεται να τα κολλησεις,στεκονται απο μονα τους μια χαρα με την βαση πανω στο γραφειο,ασε που ετσι θα σε βολευει και να τα αλλαζεις θεση..

Κανουν καλη δουλεια,τα χειριζεσαι και απο το app της Hue στo τηλεφωνο αλλα υπαρχει και app για windows.

Για το γραφειο ειναι μια χαρα,αλλα μην περιμενεις να σου φωτισουν ολο το δωματιο.

Προσεχε ομως γιατι μονα τους δεν αξιζουν,θελουν να τα συνδεσεις σε Hue Bridge.

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω και λίγες ημέρες έχει έρθει η aw3225qf. Να πω πως πριν είχα 49+34 qdoled (32:9 + 21:9 δηλαδή). 

- Περίμενα να μην μου αρέσει η επιστροφή στο 16:9 όμως τελικά το μεγαλύτερο ύψος της σε συνδιασμό με 4Κ ανάλυση με κέρδισε και σε desktop χρήση αλλά και σε gaming.

- Τα αυξημένα ppi επίσης κάνουν την διαφορά και είναι το πρώτο που παρατηρεί κάποιος. Δεν θα πω πως είχα μεγάλο θέμα με το text fringing στις 1440p όμως σε κάποιες περιπτώσεις ήταν ορατό στο μισό μέτρο και ψιλο-ενοχλητικό. Στην 32" απλά δεν φαίνεται ούτε κάτω από μισό μέτρο απόσταση.

- 4Κ με 100% scaling είναι δύσκολο αλλά δεν μου άρεσε ούτε στο 125%, το έβαλα 110% με λίγο μεγαλύτερα fonts και είναι τέλειο στα μάτια μου σε 80cm απόσταση.

- Δεν έχω κάποιο θέμα με hdr, όλα ίδια με την 3423dw μου φαίνονται (latest fw - το γράφω κυρίως γιατί έβλεπα αρκετά παράπονα)

- Το μοναδικό blower που έχει εσωτερικά δεν έχει δουλέψει ακόμη αλλά και στο test που έχει είναι αθόρυβο στο low mode. Της 3423dw μετά από ώρα και τα 2 fan της έκαναν αρκετό θόρυβο.

- Το Purple Tint είναι ολόιδιο με τις gen1 δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι έχουν γράψει πως έχει βελτιωθεί - καμιά διαφορά σε αυτό το θέμα.

- Έχει γρήγορο wake-up time 

- Δεν έχω παρατηρήσει καθόλου flickering με ανοιχτό gsync. Ήταν από αυτά που φοβόμουν γιατί παντού διάβαζα πως έχει αρκετό αλλά τίποτα. Ούτε στην 3423dw είχα δει. Τα fps μου βέβαια είναι πάντα minimum ~120.

- Είχε ζελατίνα  στο πάνελ  όμως και πάλι έχει 2-3 μικρο-γρατσουνιές, μη ορατές στην χρήση όπως και στις 3423 αλλά fail οκ

- Έχει αρκετό coil whine όταν μπαίνει standby με DP (και μόνο όταν το pc δουλεύει) που όμως φέυγει εντελώς εάν συνδέσεις την usb στο pc. Το έχουν και άλλοι αυτό το θέμα, είναι και αυτό από τα fail της αλλά τουλάχιστον διορθώνεται.

Δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο.

image.jpeg.8f71e059af339bf301518ee112ab0365.jpeg

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

Εδω και λίγες ημέρες έχει έρθει η aw3225qf. Να πω πως πριν είχα 49+34 qdoled (32:9 + 21:9 δηλαδή). 

- Περίμενα να μην μου αρέσει η επιστροφή στο 16:9 όμως τελικά το μεγαλύτερο ύψος της σε συνδιασμό με 4Κ ανάλυση με κέρδισε και σε desktop χρήση αλλά και σε gaming.

- Τα αυξημένα ppi επίσης κάνουν την διαφορά και είναι το πρώτο που παρατηρεί κάποιος. Δεν θα πω πως είχα μεγάλο θέμα με το text fringing στις 1440p όμως σε κάποιες περιπτώσεις ήταν ορατό στο μισό μέτρο και ψιλο-ενοχλητικό. Στην 32" απλά δεν φαίνεται ούτε κάτω από μισό μέτρο απόσταση.

- 4Κ με 100% scaling είναι δύσκολο αλλά δεν μου άρεσε ούτε στο 125%, το έβαλα 110% με λίγο μεγαλύτερα fonts και είναι τέλειο στα μάτια μου σε 80cm απόσταση.

- Δεν έχω κάποιο θέμα με hdr, όλα ίδια με την 3423dw μου φαίνονται (latest fw - το γράφω κυρίως γιατί έβλεπα αρκετά παράπονα)

- Το μοναδικό blower που έχει εσωτερικά δεν έχει δουλέψει ακόμη αλλά και στο test που έχει είναι αθόρυβο στο low mode. Της 3423dw μετά από ώρα και τα 2 fan της έκαναν αρκετό θόρυβο.

- Το Purple Tint είναι ολόιδιο με τις gen1 δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι έχουν γράψει πως έχει βελτιωθεί - καμιά διαφορά σε αυτό το θέμα.

- Έχει γρήγορο wake-up time 

- Δεν έχω παρατηρήσει καθόλου flickering με ανοιχτό gsync. Ήταν από αυτά που φοβόμουν γιατί παντού διάβαζα πως έχει αρκετό αλλά τίποτα. Ούτε στην 3423dw είχα δει. Τα fps μου βέβαια είναι πάντα minimum ~120.

- Είχε ζελατίνα  στο πάνελ  όμως και πάλι έχει 2-3 μικρο-γρατσουνιές, μη ορατές στην χρήση όπως και στις 3423 αλλά fail οκ

- Έχει αρκετό coil whine όταν μπαίνει standby με DP (και μόνο όταν το pc δουλεύει) που όμως φέυγει εντελώς εάν συνδέσεις την usb στο pc. Το έχουν και άλλοι αυτό το θέμα, είναι και αυτό από τα fail της αλλά τουλάχιστον διορθώνεται.

Δεν μου έρχεται τώρα κάτι άλλο.

image.jpeg.8f71e059af339bf301518ee112ab0365.jpeg

με γειες ,καλοδουλευτη ! Εμενα flickering μπορει να εχει μονο αν ειμαι πανω απο 180- 200fps  

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα να σου πω την αληθεια μου λειπει το ultrawide,καθε φορα που αναβω την δικια μου στο 2ο γραφειο λεω αντε να βγει μια σε 4κ να γυρισω παλι εκει.

To Diablo ειδικα σε ultrawide ειναι απολαυση..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

με γειες ,καλοδουλευτη ! Εμενα flickering μπορει να εχει μονο αν ειμαι πανω απο 180- 200fps  

Thank youu! Να σου πω ούτε με 200+ δεν βλέπω πέρα από diablo όταν κάνει load για 2 δευτερόλεπτα. In-game δεν έχω δει και παίζω πολλές ώρες. Δεν έχω προλάβει να παίξω κάτι άλλο.

 

15 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εμενα να σου πω την αληθεια μου λειπει το ultrawide,καθε φορα που αναβω την δικια μου στο 2ο γραφειο λεω αντε να βγει μια σε 4κ να γυρισω παλι εκει.

To Diablo ειδικα σε ultrawide ειναι απολαυση..

Σε 2 χρόνια που λογικά θα έχει βγει κάτι σε 40" 5Κ2K ultrawide (140ppi ftw) θα το ξανασκεφτώ και εγώ, να έχουν βγει και οι next gen GPUs.. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εμενα να σου πω την αληθεια μου λειπει το ultrawide,καθε φορα που αναβω την δικια μου στο 2ο γραφειο λεω αντε να βγει μια σε 4κ να γυρισω παλι εκει.

To Diablo ειδικα σε ultrawide ειναι απολαυση..

Τα παντα ειναι καλυτερα σε ultrawide optimus απο παιχνιδια μεχρι ταινιες μεχρι browsing. Ανοιγω 3 παραθυρα διπλα διπλα πχ δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αλλα αργουν τα 4Κ UW που εκει εχεις το απολυτο αλλα σκεψου τι θα γινει με το performance θα γονατισει και η 5090 και οτι αλλο βγει μιλαμε για 33% πανω απο το 4Κ. Θα ειναι εμπειρια ομως. 5160x2160 αναλυση. 

23 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

Thank youu! Να σου πω ούτε με 200+ δεν βλέπω πέρα από diablo όταν κάνει load για 2 δευτερόλεπτα. In-game δεν έχω δει και παίζω πολλές ώρες. Δεν έχω προλάβει να παίξω κάτι άλλο.

 

Σε 2 χρόνια που λογικά θα έχει βγει κάτι σε 40" 5Κ2K ultrawide (140ppi ftw) θα το ξανασκεφτώ και εγώ, να έχουν βγει και οι next gen GPUs.. 

Καλοριζικη να τη χαρεις. Δεν βλεπεις καθολου flickering σε loading screen πχ? Εκει θα πεσει και κατω απο τα 50fps πχ η οθονη εγω μονο εκει βλεπω και κυριως στο hogwarts καποιες φορες που λογο shader cache για κανα δευτερο πεφτουν τα fps στο loading και κανει καμια φορα. Σε gameplay δεν εχω δει ακομα μεχρι σημερα. 

 

34αρα UW 4K βγαζει 163PPI. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα παντα ειναι καλυτερα σε ultrawide optimus απο παιχνιδια μεχρι ταινιες μεχρι browsing. Ανοιγω 3 παραθυρα διπλα διπλα πχ δεν υπαρχει κατι καλυτερο. Αλλα αργουν τα 4Κ UW που εκει εχεις το απολυτο αλλα σκεψου τι θα γινει με το performance θα γονατισει και η 5090 και οτι αλλο βγει μιλαμε για 33% πανω απο το 4Κ. Θα ειναι εμπειρια ομως. 5160x2160 αναλυση. 

Καλοριζικη να τη χαρεις. Δεν βλεπεις καθολου flickering σε loading screen πχ? Εκει θα πεσει και κατω απο τα 50fps πχ η οθονη εγω μονο εκει βλεπω και κυριως στο hogwarts καποιες φορες που λογο shader cache για κανα δευτερο πεφτουν τα fps στο loading και κανει καμια φορα. Σε gameplay δεν εχω δει ακομα μεχρι σημερα. 

 

34αρα UW 4K βγαζει 163PPI. 

Ευχαριστώ! Ναι το έγραψα σε loading screen έχει αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. 

34" είναι πολύ μικρή θεωρώ για τέτοιες αναλύσεις. Πρέπει να βγει κάτι σε 40". Όπως το U4025QW αλλά σε qdoled.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CMOS_Z είπε

Ευχαριστώ! Ναι το έγραψα σε loading screen έχει αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας. 

34" είναι πολύ μικρή θεωρώ για τέτοιες αναλύσεις. Πρέπει να βγει κάτι σε 40". Όπως το U4025QW αλλά σε qdoled.

Εχεις δικιο ναι εκει εχουν ολες αλλα μικρη σημασια εχει. 

Κοιτα αν υπαρχει η αποσταση μια 38-40αρα ειναι προτιμοτερη αλλα βλεπω τα 160+ppi σαν κατι ουτοπικο μαζι με oled σε αποσταση 60-70 εκατοστα και το endgame για τα επομενα 10 χρονια. Το 2025 θα ερθουν και 34αρια και 38-40 ιντσες 4Κ UW oποτε θα γινει γερο παιχνιδι. Περισσοτερο σκεφτομαι τις gpu που δεν μπορουν ολοι να πανε σε xx90 σειρα ευκολα καθε 2 χρονια ενω το monitor το περνεις μια φορα και το κρατας πολλα χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Αλλα αργουν τα 4Κ UW που εκει εχεις το απολυτο

Τελος του 2025,αρχες του 2026 θα κανουν την εμφανιση τα πρωτα με μεγαλυτερο ppi απο οτι τα τωρινα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, optimus prime είπε

Τελος του 2025,αρχες του 2026 θα κανουν την εμφανιση τα πρωτα με μεγαλυτερο ppi απο οτι τα τωρινα.

Με το καλό γέροι να είμαστε να τις χαρούμε και αυτές. Θα κανουν τίποτα μαγικά εκεί με το dlss 4 οπότε ελπίζω να μπορούμε να τις οδηγήσουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Με το καλό γέροι να είμαστε να τις χαρούμε και αυτές. Θα κανουν τίποτα μαγικά εκεί με το dlss 4 οπότε ελπίζω να μπορούμε να τις οδηγήσουμε. 

Ενταξει στην αρχη θα πρεπει να συμβιβαστουμε λιγο με το performance αλλα εαν βγαλουν κανα μονιτορ το οποιο θα εχει και περισσοτερη φωτεινοτητα σε HDR εγω θα το κρατησω χρονια,επομενως θα ανεβουν οι επιδοσεις οταν θα βγει η 6000 σειρα της Nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Ενταξει στην αρχη θα πρεπει να συμβιβαστουμε λιγο με το performance αλλα εαν βγαλουν κανα μονιτορ το οποιο θα εχει και περισσοτερη φωτεινοτητα σε HDR εγω θα το κρατησω χρονια,επομενως θα ανεβουν οι επιδοσεις οταν θα βγει η 6000 σειρα της Nvidia.

Μακάρι θέλω χρόνια να πάω σε 4Κ monitor αλλά δεν θέλω και να αποχωριστώ το 21:9 οπότε αν και άργησαν πάρα πολύ για 4Κ UW επιτέλους θα γίνει πραγματικότητα. Το 34αρι θα δείχνει κρύσταλλο. Εσύ θα πας για 6090 οπότε δεν σε φοβάμαι εγώ με την 6080 να δούμε. HDR 1000 είναι μια χαρά αλλά να μπορεί να το κρατήσει πχ και στο 50% μην μου πέφτει στα 300nits όπως τα σημερινά qled. Τα woled κρατάνε καλύτερο peak αλλά είναι πίσω σε tonemap χρωμάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μας βοηθησουν οι upscalers,μην ανησυχεις.

Ηdr 1000 δεν ειναι αρκετο,θελουμε τουλαχιστον 1400 peak με 300 full window sustained.

Mε τα νεα στανταρ που εχει βαλει η Vesa πιστευω θα δουμε τα μονιτορ αυτα να ειναι πολυ καλυτερα σεταρισμενα..

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...