Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Γνωριζει καποιος αν απο τα 27αρια woled μονο τα Asus εχουν heatsink..? Ολα τα αλλα εχουν fan cooling...

εχει βγει αλλο  woled περα απο το asus φετος 27αρι? η μιλας και για τα παλια? βεβαια ποσα αλλα ηταν περαν του asus και του lg?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχει βγει αλλο  woled περα απο το asus φετος 27αρι? η μιλας και για τα παλια? βεβαια ποσα αλλα ηταν περαν του asus και του lg?

Μιλαω και για τα παλια οπως το corsair 27HD240...αλλα λογικα οσα δεν εχουν heatsink θα εχουν fan cooling καθως ολα τα oled εχουν συστημα ψυξης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mtifosi είπε

Μιλαω και για τα παλια οπως το corsair 27HD240...αλλα λογικα οσα δεν εχουν heatsink θα εχουν fan cooling καθως ολα τα oled εχουν συστημα ψυξης..

Δεν νομιζω οτι πολυ αξιζει να κοιταξεις παλιο woled και ειχαν θεμα με την γραμματοσειρα και δεν ειναι και τοσο φθηνα σε σχεση με το asus ,εκτος αν βρισκεις καποιο προσφορα ξερω γω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δεν νομιζω οτι πολυ αξιζει να κοιταξεις παλιο woled και ειχαν θεμα με την γραμματοσειρα και δεν ειναι και τοσο φθηνα σε σχεση με το asus ,εκτος αν βρισκεις καποιο προσφορα ξερω γω.

Έτσι είναι, το Corsair έχει σχετικά καλή τιμή τώρα με hdmi 2.1 αλλά υπάρχει και το ASUS  με heatsink .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2024 στις 11:05 ΜΜ, starmanwarz είπε

Με ενεργοποιημενο το HDR στα windows πρεπει να πας στο μενου του μονιτορ και να το γυρισεις απο Dolby Vision που ειναι προεπιλεγμενο μετα το update σε HDR.

Χάλια μαύρα μπροστά στο Dolby Vision...

Το απενεργοποίησα.

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει MacBook Pro στην ASUS μέσω USB C ; Το monitor δεν το βλέπει και δεν φορτίζει.

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.xda-developers.com/lg-32gs95ue-review/

Δυστυχως και στη LG UltraGear 32GS95UE απο οτι φαινεται το Color Accuracy δεν ειναι πολυ καλο ... Θα περιμενω και το review του Rtings..

Επειδη δινω βαρυτητα στο Color Accuracy προς το παρον μονο η Dell AW3225QF εχει αριστη επιδοση. Εαν δεν ηταν curve θα την ειχα "χτυπησει" καλοκαιριατικα(αν και μου αρεσει εμφανισιακα )

Η ASUS ROG PG32UCDM δυστυχώς εχει ψηλή βαση και οχι καλο καλιμπραρισμα (κριμα γιατι φαινεται η πιο ομορφη και η πιο ποιοτικη)

Στη Gigabyte AORUS FO32U2P( εχει καλο Color Accuracy βαση rtings) και στη MSI MPG 321URX(περιμενω review) με φοβιζει το support..

Τελικα θα περιμενω το Φθινόπωρο για να αποφασίσω... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Zus είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει MacBook Pro στην ASUS μέσω USB C ; Το monitor δεν το βλέπει και δεν φορτίζει.

Χρειάζεται κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει;

Solved

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ εξακολουθώ να έχω θέμα με το HDR.

Γυρίζω σε HDR 10 από monitor menu, ενεργοποιώ HDR από windows settings και όλα γίνονται μπλε - γκρι. 

Δοκίμαζα χθες να παίξω Cyberpunk με Dolby Vision. Μόλις νυχτώσει δεν βλέπω που πατάω και που πηγαίνω από το αβυσαλλέο σκοτάδι ακόμα και αν χαμηλώσω τη φωτεινότητα. Μόλις ενεργοποιώ HDR χαραυγή στο παιχνίδι, ωστόσο η πλοήγηση στα windows αποκαρδιωτική με αυτά τα χρώματα.

Gamevisual χρησιμοποιώ FPS mode, ωστόσο όταν παίζω Apex με Dolby Vision αλλά και γενική χρήση PC, έχω επιλεγμένο Scenery mode καθώς δίνει την πιο έντονη χρωματικά εικόνα και απεικονίζει με εντυπωσιακό τρόπο και την παραμικρή λεπτομέρεια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Zus είπε

Πάντως εγώ εξακολουθώ να έχω θέμα με το HDR.

Γυρίζω σε HDR 10 από monitor menu, ενεργοποιώ HDR από windows settings και όλα γίνονται μπλε - γκρι. 

Δοκίμαζα χθες να παίξω Cyberpunk με Dolby Vision. Μόλις νυχτώσει δεν βλέπω που πατάω και που πηγαίνω από το αβυσαλλέο σκοτάδι ακόμα και αν χαμηλώσω τη φωτεινότητα. Μόλις ενεργοποιώ HDR χαραυγή στο παιχνίδι, ωστόσο η πλοήγηση στα windows αποκαρδιωτική με αυτά τα χρώματα.

Gamevisual χρησιμοποιώ FPS mode, ωστόσο όταν παίζω Apex με Dolby Vision αλλά και γενική χρήση PC, έχω επιλεγμένο Scenery mode καθώς δίνει την πιο έντονη χρωματικά εικόνα και απεικονίζει με εντυπωσιακό τρόπο και την παραμικρή λεπτομέρεια. 

 

Εχει συγκεκριμενη ρυθμιση το 2077, για το επιπεδο φωτεινοτητας του HDR. Αν πικαρει στα 1000 nits η οθονη σου, πρεπει να κανεις την αναλογη ρυθμιση μεσα απο το παιχνιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...