Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Zus είπε

Μέχρι να φέρουν απόθεμα στην Ελλάδα οι συγκεκριμένες εταιρείες, δεν θα χρειάζεσαι υποστήριξη. Θα έχουν σταματήσει να υποστηρίζουν τόσο παλιά προϊόντα. 😜

Καλό το χιούμορ και δεκτό αλλά ελπίζω να γελάσει και όποιος απευθυνθεί στην Asus σε ενδεχόμενο πρόβλημα.

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Παιδες σε ολες τις εταιριες μπορει να σου τυχει καλη αντιμετωπιση και κακη θεωρω. πως θα σου κατσει ειναι. Και η dell που λεμε για φοβερο support  οντως απαντανε αμεσως και σου στελνουν και μονιτορ πριν στειλεις το δικο σου αλλα μπορει να σου στελνουν καθε φορα μονιτορ με τα ιδια θεματα η refub. 

Ενα παλικαρι που ειχε ανοιξει εδω θεμα  εφαγε φολα με lg.

Οποτε ολοι εχουν τα κουσουρια τους απλα παρακαλας να μην τυχει σε εσενα.

Εγω πχ απο asus οσες φορες εχω κανει rma παντα ειχα γρηγορη αντιμετωπιση ,βεβαια δεν ηταν σε μονιτορ.

Το θέμα με την Asus είναι πως είναι γενικότερο, δεν είναι μία και δύο αναφορές, είναι ολόκληρη ιστορία η οποία είναι γνωστή. Καβάλησαν το καλάμι ενώ δεν είναι έτοιμοι να προσφέρουν ανάλογη του ονόματος του υποστήριξη. Η LG πχ έχει 56 επισκευαστικά σημεία ανά την Ελλάδα για να απευθυνθείς σε ενδεχόμενο πρόβλημα, πόσα έχει η Asus?

https://www.lg.com/gr/support/locate-repair-center

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Καλό το χιούμορ και δεκτό αλλά ελπίζω να γελάσει και όποιος απευθυνθεί στην Asus σε ενδεχόμενο πρόβλημα.

Το θέμα με την Asus είναι πως είναι γενικότερο, δεν είναι μία και δύο αναφορές, είναι ολόκληρη ιστορία η οποία είναι γνωστή. Καβάλησαν το καλάμι ενώ δεν είναι έτοιμοι να προσφέρουν ανάλογη του ονόματος του υποστήριξη. Η LG πχ έχει 56 επισκευαστικά σημεία ανά την Ελλάδα για να απευθυνθείς σε ενδεχόμενο πρόβλημα, πόσα έχει η Asus?

https://www.lg.com/gr/support/locate-repair-center

 

Σε σερβις της lg απευθυνθηκε το παλικαρι και εκανε ποσο καιρο να παρει πισω επισκευασμενο το καινουριο μονιτορ που ειχε αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σε σερβις της lg απευθυνθηκε το παλικαρι και εκανε ποσο καιρο να παρει πισω επισκευασμενο το καινουριο μονιτορ που ειχε αγορασει.

Δεν αντιλέγω αλλά απευθύνεσαι σε ελληνικό κατάστημα στον τόπο κατοικίας σου. Στην περίπτωση της Asus τρέχα γύρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμ αυτά τα υπολογίζουν από πριν,κατεβάζεις manual,κοιτάς διαστάσεις,παίρνεις μέτρο και μετράς...

Έρευνα αγοράς λέγεται...

Πάρε βραχίονα εάν σε παίρνει και πήγαινε το πίσω.. 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, optimus prime είπε

Εμ αυτά τα υπολογίζουν από πριν,κατεβάζεις manual,κοιτάς διαστάσεις,παίρνεις μέτρο και μετράς...

Έρευνα αγοράς λέγεται...

Πάρε βραχίονα εάν σε παίρνει και πήγαινε το πίσω.. 

Βραχίονας της ASUS βλέπω κάνει 200€. Συνεπώς NOT. Προφανώς προτιμώ να πάρω άλλο γραφείο, πιο οικονομικά θα μου έρθει. Αν έχεις κάποια πιο οικονομική πρόταση για βραχίονα να το συζητήσουμε.

Πάντως η αρχική αίσθηση ήταν αυτή, τώρα τη συνήθισα. Σε τι απόσταση πρέπει να βρίσκομαι κανονικά από τον οθόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Zus είπε

Βραχίονας της ASUS βλέπω κάνει 200€. Συνεπώς NOT. Προφανώς προτιμώ να πάρω άλλο γραφείο, πιο οικονομικά θα μου έρθει. Αν έχεις κάποια πιο οικονομική πρόταση για βραχίονα να το συζητήσουμε.

Πάντως η αρχική αίσθηση ήταν αυτή, τώρα τη συνήθισα. Σε τι απόσταση πρέπει να βρίσκομαι κανονικά από τον οθόνη;

Τοση ωστε να μην ενοχλει τα ματια σου ,εσυ κοιτα που νοιωθεις ανετα , υπαρχου  και πιο φθηνοι βραχιονες ρε βρισκεις και με  κατω απο 100 ευρω , επισης δεν μπορεις να την βαλεις στον τοιχο? ειναι και αυτη μια επιλογη

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,πρωτη φορα κατοχος oled(πριν λιγες ημερες αγορα corsair xeneon 27qhd 240hz που επαιξε προσφορα απο msystems και websuppl) με panel lg,τωρα καταλαβα γιατι υπαρχει τοσος ντορος ! Απιστευτα χρωματα,πολυ καλο το hdr,πολυ καλη κ στιβαρη η βαση του,me usb-hdmi 2.1 και οτι χρειαζεσαι για να εχεις συνδεσιμοτητα στα παντα ! Δεν εχω συγκριση Oled με oled αλλα ερχομενος απο Ips δεν υπαρχει καμια επαφη πραγματικα,οποιος το σκεφτεται ας προχωρησει στην αγορα !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Τοση ωστε να μην ενοχλει τα ματια σου ,εσυ κοιτα που νοιωθεις ανετα , υπαρχου  και πιο φθηνοι βραχιονες ρε βρισκεις και με  κατω απο 100 ευρω , επισης δεν μπορεις να την βαλεις στον τοιχο? ειναι και αυτη μια επιλογη

Προτιμώ όχι, θέλω να μπορώ να τη ρυθμίσω. Στην αρχή μου φάνηκε τεράστια, λόγω απόστασης, μετά τη συνήθισα. Να με ενοχλεί στα μάτια, δεν με ενοχλεί, έπαιξα ένα 5ωρο Apex χθες και όλα καλά. Απλά μου φαίνεται ότι λόγω μεγέθους - απόστασης χάνω πληροφορία. Η απόσταση που κάθομαι είναι ένας τεντωμένος βραχίονας και κάτι. Νομίζω ιδανικά η απόσταση θα ήταν 2 βραχίονες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Zus είπε

Προτιμώ όχι, θέλω να μπορώ να τη ρυθμίσω. Στην αρχή μου φάνηκε τεράστια, λόγω απόστασης, μετά τη συνήθισα. Να με ενοχλεί στα μάτια, δεν με ενοχλεί, έπαιξα ένα 5ωρο Apex χθες και όλα καλά. Απλά μου φαίνεται ότι λόγω μεγέθους - απόστασης χάνω πληροφορία. Η απόσταση που κάθομαι είναι ένας τεντωμένος βραχίονας και κάτι. Νομίζω ιδανικά η απόσταση θα ήταν 2 βραχίονες.

Καλα καψιματα στη νεα οθονη σου ευχομαι!

Στη θεση σου απο περιεργεια θα κοιταζα και τι προτεινει αν προτεινει ο κατασκευαστης. Στη δικη μου περιπτωση (Alienware AW3423DW) η Dell οριζει στο manual ως ιδεωδη αποσταση τα 50 με 70 εκ για παραδειγμα, αποσταση στην οποια κι εγω ειμαι ανετος και immersed. Καπου εκει θα σου προτεινα οπως και να εχει να καθεσαι, στα 70 με 80 εκατοστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με βάση το γραφείο μου σίγουρα θα χρειαστώ βραχίoνα. Ειδικά η άφαντη DELL έχει πολύ κώλο. Ο σκοπός είναι να πάρω και τον βραχίoνα της DELL.  Διαφορετικά με βέπω με κάνα Ergotron XL από Amazon αν καταλήξω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Zus said:

Βραχίονας της ASUS βλέπω κάνει 200€. Συνεπώς NOT. Προφανώς προτιμώ να πάρω άλλο γραφείο, πιο οικονομικά θα μου έρθει. Αν έχεις κάποια πιο οικονομική πρόταση για βραχίονα να το συζητήσουμε.

Πάντως η αρχική αίσθηση ήταν αυτή, τώρα τη συνήθισα. Σε τι απόσταση πρέπει να βρίσκομαι κανονικά από τον οθόνη;

Οχι της Asus ρε αδερφε,του εμποριου..

Δεν μπορεις να βρεις εναν φθηνο βραχιονα,ελα τωρα...

https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478584/vrachionas.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Οχι της Asus ρε αδερφε,του εμποριου..

Δεν μπορεις να βρεις εναν φθηνο βραχιονα,ελα τωρα...

https://www.skroutz.gr/c/4867/monitor-mount/f/1478584/vrachionas.html

Πάντως, επειδή μιλάμε για 32αρια μονιτορια στις περισσοτερες περιπτώσεις, και για να μην πετάτε 30ευρα χωρίς λόγο, να τσεκάρετε κριτικές. Ας πούμε σε ένα από σκρουτζ, που έχει και καλές κριτικές, λεει ότι χάνει με τον καιρό. Αν είναι να έχεις σκάσει 1,5 χιλιάρικο και να μην μπορείς να την έχεις στο ύψος ακριβώς που θες, ε το λες και μαλακία.

image.png.fa69e2f2d54d44dbfe231a20e63a244e.png

image.png.aa7d2be05234b2a79a70d196b1aff47f.png

 

Τι θέλω να πω, δεν υπάρχει λόγος να πάρεις τον πιο ακριβό βραχίονα, αλλά θέλει από την άλλη και προσοχή και ας λέει 32".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποιος δεν θελει να ξοδεψει πεντε φραγκα παραπανω  να παρει κατι ποιοτικο ας κατσει να ψαχτει να βρει αυτο που θα τον βολευει καλυτερα..

Επιλογες υπαρχουν...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Οποιος δεν θελει να ξοδεψει πεντε φραγκα παραπανω  να παρει κατι ποιοτικο ας κατσει να ψαχτει να βρει αυτο που θα τον βολευει καλυτερα..

Επιλογες υπαρχουν...

Ναι δεν διαφωνώ, επιλογές υπάρχουν άλλες πολυ καλές και ακριβές, άλλες καλές σε λογικές τιμές και άλλες απλά ακατάλληλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...