Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Δεν σου εχει ερθει ακομα? :(

Τσου. Στις 20 Ιουνίου είναι η επίσημη ημερομηνία σύμφωνα με την προπαραγγελία, ωστόσο ήλπιζα ότι θα είχαν φέρει κομμάτια νωρίτερα και θα μου είχαν παραδώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, Zus said:

Τσου. Στις 20 Ιουνίου είναι η επίσημη ημερομηνία σύμφωνα με την προπαραγγελία, ωστόσο ήλπιζα ότι θα είχαν φέρει κομμάτια νωρίτερα και θα μου είχαν παραδώσει.

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη μιλησα με Πλαισιο μου ειπαν οτι ο λογος που δεν ειναι τωρα διαθεσιμη για παραγγελια ειναι γιατι τους ειπε η Asus οτι μπορει να κανει και 3 μηνες να ερθει και οτι η ημερομηνια παραλαβης που εγραφε στο σαιτ πιθανοτατα δεν θα ισχυσει. Την εχεις προπληρωσει? Αν θελεις κανε και εσυ ενα τηλεφωνο να δουμε αν θα πουνε και σε εσενα τα ιδια..

Πολλες επιλογες, επιτελους, αλλα δεν υπαρχει κανενα απ'τα νεα μονιτορς ουτε για δειγμα δυστυχως.

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα επειδη μιλησα με Πλαισιο μου ειπαν οτι ο λογος που δεν ειναι τωρα διαθεσιμη για παραγγελια ειναι γιατι τους ειπε η Asus οτι μπορει να κανει και 3 μηνες να ερθει και οτι η ημερομηνια παραλαβης που εγραφε στο σαιτ πιθανοτατα δεν θα ισχυσει. Την εχεις προπληρωσει? Αν θελεις κανε και εσυ ενα τηλεφωνο να δουμε αν θα πουνε και σε εσενα τα ιδια..

Πολλες επιλογες, επιτελους, αλλα δεν υπαρχει κανενα απ'τα νεα μονιτορς ουτε για δειγμα δυστυχως.

Θέλω να πιστεύω ότι τις προπαραγγελίες που συγκέντρωσαν θα τις εξυπηρετήσουν. Έχω δώσει προκαταβολή. Εξάλλου, δεν υπάρχει κάτι άλλο διαθέσιμο στην αγορά, να πεις ότι μου στερούν τα λεφτά από άλλη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, Zus said:

Θέλω να πιστεύω ότι τις προπαραγγελίες που συγκέντρωσαν θα τις εξυπηρετήσουν. Έχω δώσει προκαταβολή. Εξάλλου, δεν υπάρχει κάτι άλλο διαθέσιμο στην αγορά, να πεις ότι μου στερούν τα λεφτά από άλλη αγορά.

Εχω εγω φιλο που εκανε το Asus προ παραγγελια στο Πλαισιο πολυ μετα απο εσενα και τον εχουν παρει εδω και κατι μερες τηλ για να του το στειλουν..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εχω εγω φιλο που εκανε το Asus προ παραγγελια στο Πλαισιο πολυ μετα απο εσενα και τον εχουν παρει εδω και κατι μερες τηλ για να του το στειλουν..

Θα καλέσω αύριο να δω που βρισκόμαστε.

10 Απριλίου έβαλα παραγγελία. Πότε έβαλε ο φίλος σου;

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, akoinonitos said:

γτ αν ειχες matte σε αυτο το σκηνικο νομιζεις θα εβλεπες? Μια ασπριλα θα ειχε η οθονη. Οτι μονιτορ και να εχεις αν το εχεις διπλα απο το παραθυρο να βαραει το φως προβλημα θα εχεις

Εγώ να το δεχτώ αυτό που λες, πως θα ήταν χάλια και η LG.
Ένα παράδειγμα ήταν.
Σε χώρο που θα είχε π.χ. το 50% αυτής την έντασης του φωτός τι θα γινόταν;
Το 30%;
Πέρα από τις αντανακλάσεις, τα raised blacks τα βλέπουμε; Μας αρέσουν;
 

15 hours ago, optimus prime said:

Συνεχισε εσυ να του απαντας γιατι εγω βαρεθηκα..

Ευχαριστω..

Θα μπορούσα να σε ειρωνευτώ κι εγώ τώρα αλλά δεν θα το κάνω.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Εγώ να το δεχτώ αυτό που λες, πως θα ήταν χάλια και η LG.
Ένα παράδειγμα ήταν.
Σε χώρο που θα είχε π.χ. το 50% αυτής την έντασης του φωτός τι θα γινόταν;
Το 30%;
Πέρα από τις αντανακλάσεις, τα raised blacks τα βλέπουμε; Μας αρέσουν;
 

Θα μπορούσα να σε ειρωνευτώ κι εγώ τώρα αλλά δεν θα το κάνω.

Καλημέρα

Ρε συ απο τη στιγμη που ειναι σεναριο στο οποιο οτι και οθονη να εχεις ειναι ενοχλητικο δεν εχει νοημα συγκρισης αφου κανεις δεν θα δουλεψει αυτο το σεναριο. Εγω εκανα την δοκιμη με την δικη μου διπλα στη μπαλκονοπορτα ,οσο μπορουσα να δω με το ips τοσο μπορουσα να δω και με το qdoled ,τοσο φως ειναι ενοχλητικο και στις δυο οθονες. 

Επισης αυτα με τις αντανακλασεις κλπ που φαινονται απο τις καμερες στα διαφορα review καθως και το "μωβ" μαυρο που φαινεται οταν εχουν φως ανοιχτο στην πραξη δεν ειναι ετσι. Βασικα δεν εχει καμια σχεση. Και εγω οταν εβλεπα τα review ελεγα πω μαλακια ,φαινεται μωβ η οθονη.

Εγω βασικα αναβω επιτειδες μια μικρη λαμπα που εχω διπλα απο την οθονη για να εχω περισσοτερο  την αισθηση του glossy 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, trabakoulas είπε

Bro και 15 να έχεις δεν αλλάζει κάτι.
Λέγαμε για μια συγκεκριμένη LG αν θυμάσαι και για την Asus.
Αυτό που είπα εγώ είναι πως ανάλογα το use case (χώρο/φωτισμό/χρήση), αλλά και τις προτιμήσεις του καθενός, μπορεί να έχει νόημα και η LG.

Δεν είναι η μόνη διαφορά τους το coating, είναι το sub-pixel layout (που έχει η συγκεκριμένη LG) και τα raised blacks π.χ. μέσα στις διαφορές τους.

π.χ. στο use case αυτού εδώ του video εγώ θα προτιμούσα ξεκάθαρα την LG.
Hint: δεν χρειάζεται να δεις το video, το thumb αρκεί.
Νομίζω πιο κατανοητό από μια εικόνα δε γίνεται.
Αυτά.

 

Κοιτα επειδη εχω την ιδια με 1000 lumen φως απο πανω λαμπα ειναι μια χαρα μαυρο το μαυρο της καμια σχεση με μωβ η γκρι. Δεν την εχω δει με φουλ φως ηλιου ειμαι ακριβως απο πισω το παραθυρο οποτε το εχω κλειστο οταν τη δουλευω δεν μου αρεσει και το πολυ φως ηλιου οταν βλεπω ταινια η παιχνιδι και τη λαμπα συνηθως την εχω κλειστει η πολυ χαληλο φως ισα ισα να βλεπω. Υπερβολες τετοιων βιντεο δεν μπορω. Ναι αν θες να βαλεις monitor σε δωματιο με 10 παραθυρα και ολη μερα τερμα ανοιχτα με φως ηλιου ας πανε σε καμια IPS η VA. Σε oled ειτε matte ειτε glossy το ιδιο θα δειχνει. Τα χρωματα και το luminance των χρωματων στις qd oled δεν συγκρινετε με την woled τεχνολογια. Η οποια μπορει να δινει μεγαλυτερο peak σε white ειδικα στο 10% APL λογο του τεταρτου λευκου led που δινει για την εικονα αλλα στην φωτεινοτητα των χρωματων ειναι αρκετα πισω. Βλεπεις κατι HDR ταινιων σε qd oled και το χρωμα απλα ειναι ετοιμο να πεταχτει εξω εχω εκπλαγει παρα πολυ απο κιτρινο κοκκινο και μπλε χρωμα το μπλε δεν δινει μεγαλο peak luminance και δεν υπαρχει συγκριση με woled. Λιγο τη φοβαμαι στο καθαρισμα συγκριτικα με το matte το glossy ειναι δυσκολο στις qd oled αλλα θελει καλο micro fiber απαλα και καθαριζει τελεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ο καημενος που δεν εχω ενα παραθυρο μπροστα απο την οθονη αλλα δυο τι πρεπει να κανω δηλαδη?

Ουτε η LG με σωζει... Με βλεπω με QD και οτι θελει ας γινει.

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Εγω ο καημενος που δεν εχω ενα παραθυρο μπροστα απο την οθονη αλλα δυο τι πρεπει να κανω δηλαδη?

Ουτε η LG με σωζει... Με βλεπω με QD και οτι θελει ας γινει.

Βρε σκουρες κουρτινες και εισαι αρχοντας. Ενταξει μην ειναι νταλα ο ηλιος εκει σε σωζει μονο τιποτα qled panel με τρελα nits δεν πας σε oled εκει που ειναι πιο σκοτεινες συνολικα. Η oled θα σου δωσει το απολυτο σε σκοτεινο περιβαλλον οπως αντιστοιχα μια qled/ips με τρελα nits θα σε δωσει το απολυτο σε πολυ φωτεινο περιβαλλον με πολλα παραθυρα κτλ. Αν θα βλεπεις ταινιες σειρες παιχνιδια βραδυ η oled ειναι μονοδρομος και απλα εχεις το απολυτο στις σκοτεινες σκηνες κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, starmanwarz είπε

Εγω ο καημενος που δεν εχω ενα παραθυρο μπροστα απο την οθονη αλλα δυο τι πρεπει να κανω δηλαδη?

Ουτε η LG με σωζει... Με βλεπω με QD και οτι θελει ας γινει.

βαζεις το γραφειο μπροστα απο το παραθυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

βαζεις το γραφειο μπροστα απο το παραθυρο

Και φοράς γυαλιά ηλίου για να μην σε στραβώνει ο ήλιος που θα πέφτει πάνω σου. Θα κάνεις τη δουλειά σου και θα φαίνεσαι cool.:cool: Profit! PC fucking master race ftw :P Άσε που το μαύρο θα φαίνεται ακόμα πιο μαύρο, βασικά fuck it και με ips μαύρο θα είναι, χεστο μην πάρεις καν oled🤪.

Βασικά αυτό που είπε ο Arkin, μπροστά από το παράθυρο είναι ανάλογα το χώρο και τον φωτισμό, προσωπικά δεν είμαι φαν. Τώρα αν είναι με τέντες μονίμως κατεβασμένες ξέρω γω και δεν μπαίνει πολύ φως, πάσο.

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chrisde είπε

Και φοράς γυαλιά ηλίου για να μην σε στραβώνει ο ήλιος που θα πέφτει πάνω σου. Θα κάνεις τη δουλειά σου και θα φαίνεσαι cool.:cool: Profit! PC fucking master race ftw :P Άσε που το μαύρο θα φαίνεται ακόμα πιο μαύρο, βασικά fuck it και με ips μαύρο θα είναι, χεστο μην πάρεις καν oled🤪.

Βασικά αυτό που είπε ο Arkin, μπροστά από το παράθυρο είναι ανάλογα το χώρο και τον φωτισμό, προσωπικά δεν είμαι φαν. Τώρα αν είναι με τέντες μονίμως κατεβασμένες ξέρω γω και δεν μπαίνει πολύ φως, πάσο.

καλα ρε κουρτινες δεν εχετε? :P

και με ανοιχτες κουρτινες βεβαια δεν εχω καποιο θεμα

spacer.png

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...