Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, optimus prime said:

Eαν θελεις να κανεις σοβαρη δουλεια θα πρεπει να εχεις 2 μονιτορ,οχι επειδη οι youtubers για να καλυψουν μεγαλυτερη γκαμα υποψηφιων αγοραστων σου τα λανσαρουν οτι ειναι και για δουλεια.

Καμμια επιχειρηση δεν χρησιμοποιει oled μονιτορς στο εργασιακο της περιβαλλον,ουτε οι ιδιοι οι devs που φτιαχνουν τα παιχνιδια που ολοι παιζουμε δεν τα χρησιμοποιουν κτλ.

Μονο στο Hollywood τα χρησιμοποιουν-και οχι αυτα που εχουμε εμεις φυσικα- γιατι οταν κανουν Master μια ταινια θα πρεπει να την κανουν να φαινεται σωστα και σε Oled τηλεορασεις..

Αυτη η χρηση που αναφερεστε εσεις ειναι πιο πολυ για ''χομπιστες'' παρα για επαγγελματιες..

Το έκανες πολύ συγκεκριμένο, ούτε σε mastering αναφέρθηκα, ούτε σε γραφεία επιχείρησης. Ένα τυχαίο παράδειγμα.

Είναι κάποιος και δουλεύει από το σπίτι εξ'αποστάσεως 8ωρο στον υπολογιστή (οποιαδήποτε δουλειά μπορεί να χρειάζεται υπολογιστή). Που και που μπορεί να θέλει να παίζει και κάνα game στον ελεύθερο χρόνο του. Θέλει απλά μια οθόνη. Ούτε χομπίστας είναι, μια χαρά σοβαρή δουλειά μπορεί να κάνει, ούτε είναι απαραίτητο να έχει δύο οθόνες στο γραφείο του στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, trabakoulas said:

Το έκανες πολύ συγκεκριμένο, ούτε σε mastering αναφέρθηκα, ούτε σε γραφεία επιχείρησης. Ένα τυχαίο παράδειγμα.

Είναι κάποιος και δουλεύει από το σπίτι εξ'αποστάσεως 8ωρο στον υπολογιστή (οποιαδήποτε δουλειά μπορεί να χρειάζεται υπολογιστή). Που και που μπορεί να θέλει να παίζει και κάνα game στον ελεύθερο χρόνο του. Θέλει απλά μια οθόνη. Ούτε χομπίστας είναι, μια χαρά σοβαρή δουλειά μπορεί να κάνει, ούτε είναι απαραίτητο να έχει δύο οθόνες στο γραφείο του στο σπίτι.

Eαν δουλευει καποιος 8ωρα με στατικα συνεχεια στην οθονη παιζει με την φωτια.

Ακομα και ολες τι προφυλαξεις-oled care- να εχει ενεργοποιημενες ειναι μεγαλο ρισκο..

Εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να μεινει μονιμο αποτυπωμα απο καποιον αλλον που το χρησιμοποιει καθαρα για media consumption...

Καλυτερα να μην παρει oled εαν πρεπει να εχει ενα μονιτορ για αυτο και σου εγραψα παραπανω οτι δεν χρησιμοποιουνται για επαγγελματικη χρηση αυτες οι οθονες περα απο συγκεκριμενους κλαδους....

Ποσο πιο απλα να το γραψω..

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, kostiger said:

Screenshot_20240520_164809_Chrome.jpg

Δωροεπιταγη 30% συν 3 χρόνια εγγύηση κύριοι.. 

Συνολικά 38 οθόνες  LG συμμετέχουν στην προωθητική.. 

 

 

Δηλαδη για να γινει χρηση της εκπτωσης 30% πρεπει μετα το μονιτορ να γινει αλλη αγορα αξιας τουλαχιστον 3.000 ευρω? Η μηπως εννοει διπλασια αξια του 30% (των 450 ευρω δηλαδη, αρα αγορα 900 ευρω?)

Επεξ/σία από starmanwarz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, starmanwarz είπε

Δηλαδη για να γινει χρηση της εκπτωσης 30% πρεπει μετα το μονιτορ να γινει αλλη αγορα αξιας τουλαχιστον 3.000 ευρω? 

900 ευρω οχι 3000.

30% του 1500 και x2 μετα της αξιας του 30%. Πρακτικα 50% στη δευτερη αγορα αν ειναι ακριβως x2 του ποσου του 30%.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, akoinonitos said:

Τι γινεται με την dell ρε? πεταει χαρταετο? φτανουμε ιουνιο και τπτ ακομα

Τους ρωτησα το ΣΚ, ακομα δεν εχουν νεοτερα αλλα υπαρχει ηδη λιστα αναμονης για το 32αρι.

Το οτι πλεον υπαρχει στοκ σε ολα τα Ευρωπαικα μαγαζια (και στην Αμερικη) και εδω δεν ξερουμε καν τι τιμη θα εχει, ασχολιαστο.

Επεξ/σία από starmanwarz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, optimus prime said:

Eαν δουλευει καποιος 8ωρα με στατικα συνεχεια στην οθονη παιζει με την φωτια.

Ακομα και ολες τι προφυλαξεις-oled care- να εχει ενεργοποιημενες ειναι μεγαλο ρισκο..

Εχει μεγαλυτερες πιθανοτητες να μεινει μονιμο αποτυπωμα απο καποιον αλλον που το χρησιμοποιει καθαρα για media consumption...

Καλυτερα να μην παρει oled εαν πρεπει να εχει ενα μονιτορ για αυτο και σου εγραψα παραπανω οτι δεν χρησιμοποιουνται για επαγγελματικη χρηση αυτες οι οθονες περα απο συγκεκριμενους κλαδους....

Ποσο πιο απλα να το γραψω..

 

Συνεχίζεις να επιλέγεις ένα δικό σου σενάριο (8 ώρες στατική εικόνα, παρέβλεψες εντελώς τον παράγοντα χώρο/φωτισμό) και να χάνεις την ουσία πως υπάρχουν περιπτώσεις χρήσης στα οποία έχει περισσότερο νόημα η LG από την Asus. Σε αυτό αναφέρθηκα εξαρχής, απλά σαν υπενθύμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, trabakoulas said:

Συνεχίζεις να επιλέγεις ένα δικό σου σενάριο (8 ώρες στατική εικόνα, παρέβλεψες εντελώς τον παράγοντα χώρο/φωτισμό) και να χάνεις την ουσία πως υπάρχουν περιπτώσεις χρήσης στα οποία έχει περισσότερο νόημα η LG από την Asus. Σε αυτό αναφέρθηκα εξαρχής, απλά σαν υπενθύμιση.

Άκου φιλαρακο,έχω και τους 3 τύπους οθονών σπίτι μου..

Έχω και glossy,έχω και semi glossy,έχω και matte.

Η 3η ειναι η χειρότερη από άποψη εικόνας και ας έχει τις λιγότερες αντανάκλασεις..

Και η matte που έχω δεν έχει αυτό το κακιστο coating που βάζει η LG,είναι πολύ καλύτερο αλλά και πάλι αυτό δεν φτάνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bro και 15 να έχεις δεν αλλάζει κάτι.
Λέγαμε για μια συγκεκριμένη LG αν θυμάσαι και για την Asus.
Αυτό που είπα εγώ είναι πως ανάλογα το use case (χώρο/φωτισμό/χρήση), αλλά και τις προτιμήσεις του καθενός, μπορεί να έχει νόημα και η LG.

Δεν είναι η μόνη διαφορά τους το coating, είναι το sub-pixel layout (που έχει η συγκεκριμένη LG) και τα raised blacks π.χ. μέσα στις διαφορές τους.

π.χ. στο use case αυτού εδώ του video εγώ θα προτιμούσα ξεκάθαρα την LG.
Hint: δεν χρειάζεται να δεις το video, το thumb αρκεί.
Νομίζω πιο κατανοητό από μια εικόνα δε γίνεται.
Αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, trabakoulas είπε

Bro και 15 να έχεις δεν αλλάζει κάτι.
Λέγαμε για μια συγκεκριμένη LG αν θυμάσαι και για την Asus.
Αυτό που είπα εγώ είναι πως ανάλογα το use case (χώρο/φωτισμό/χρήση), αλλά και τις προτιμήσεις του καθενός, μπορεί να έχει νόημα και η LG.

Δεν είναι η μόνη διαφορά τους το coating, είναι το sub-pixel layout (που έχει η συγκεκριμένη LG) και τα raised blacks π.χ. μέσα στις διαφορές τους.

π.χ. στο use case αυτού εδώ του video εγώ θα προτιμούσα ξεκάθαρα την LG.
Hint: δεν χρειάζεται να δεις το video, το thumb αρκεί.
Νομίζω πιο κατανοητό από μια εικόνα δε γίνεται.
Αυτά.

 

γτ αν ειχες matte σε αυτο το σκηνικο νομιζεις θα εβλεπες? Μια ασπριλα θα ειχε η οθονη. Οτι μονιτορ και να εχεις αν το εχεις διπλα απο το παραθυρο να βαραει το φως προβλημα θα εχεις

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, akoinonitos said:

γτ αν ειχες matte σε αυτο το σκηνικο νομιζεις θα εβλεπες? Μια ασπριλα θα ειχε η οθονη. Οτι μονιτορ και να εχεις αν το εχεις διπλα απο το παραθυρο να βαραει το φως προβλημα θα εχεις

Συνεχισε εσυ να του απαντας γιατι εγω βαρεθηκα..

Ευχαριστω..

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Τι γινεται με την dell ρε? πεταει χαρταετο? φτανουμε ιουνιο και τπτ ακομα

Ό,τι και με την Asus. Έρχεται σήμερα email από Πλαίσιο με θέμα: Η νέα σου οθόνη σε περιμένει.

Το πατάω με κατουρημένα. από χαρά, βρακιά και ήταν το promo για τις LG...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Zus είπε

Ό,τι και με την Asus. Έρχεται σήμερα email από Πλαίσιο με θέμα: Η νέα σου οθόνη σε περιμένει.

Το πατάω με κατουρημένα. από χαρά, βρακιά και ήταν το promo για τις LG...

Δεν σου εχει ερθει ακομα? :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...