Προς το περιεχόμενο

Gaming Monitors News/Comparison


Masma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Arkin είπε

Δοκιμασε λιγο να πας στο nvidia control panel και να ανεβασεις το vibrance στο 65-70% απο εδω. Αν παλι δεν σου κανουν τα χρωματα τοτε να δουμε για κατι καλυτερο. 

 

Screenshot_1.png

Να είσαι καλά Arkin βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση με την αύξηση του Digital Vibrance. Οπότε προς το παρόν αφήνω στην άκρη την αγορά νέας οθόνης. Έτσι κι αλλιώς για να δω αισθητή διαφορά θα πρέπει να πάω σε OLED που είναι πολύ ακριβές προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Να είσαι καλά Arkin βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση με την αύξηση του Digital Vibrance. Οπότε προς το παρόν αφήνω στην άκρη την αγορά νέας οθόνης. Έτσι κι αλλιώς για να δω αισθητή διαφορά θα πρέπει να πάω σε OLED που είναι πολύ ακριβές προς το παρόν.

Αψογα ναι κανει πολυ καλη δουλεια το vibrance και αν παιξεις και με reshade στα παιχνιδια θα δεις ακομα μεγαλυτερη διαφορα. Levels+vibrance με το reshade και θα εισαι αψογα. Oled οσο βγαινουν νεα μοντελα ολο και θα πεφτουν οι τιμες οποτε καθυστερησε το λιγο ακομα και δεν θα αργησουν να πεσουν κατω απο 500. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Inler είπε

Χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.

Πλαίσιο με έκπτωση στο 2ο προϊόν - 30% αν κάποιοι παραγγείλουν 2 τεμάχια 32αρια PG32UCDM και μπορούν να συνεννοηθούν βγαίνει το ένα 1274€.

Αντίστοιχα και το 27αρι Corsair βγαίνει 679€

Αν υπαρχει απο καποιο μελος θεληση για το 27 corsair ας το γραψει για δυο κομματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Να είσαι καλά Arkin βελτιώθηκε αισθητά η κατάσταση με την αύξηση του Digital Vibrance. Οπότε προς το παρόν αφήνω στην άκρη την αγορά νέας οθόνης. Έτσι κι αλλιώς για να δω αισθητή διαφορά θα πρέπει να πάω σε OLED που είναι πολύ ακριβές προς το παρόν.

Προσωπικά σε IPS panel δεν θα ανέβαινα πάνω 55% γιατί όσο ανεβαίνεις τα χρώματα γίνονται oversaturated δλδ αφύσικα. Αν πάλι δεν έχει θέμα με αυτό τότε ανέβα μέχρι το 60% αλλά όχι παραπάνω γιατί μετά  γίνονται τελείως αφύσικα. Δοκίμασε να το βάλεις στο 100% και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν είχες κανένα TN panel θα σου έλεγα ok καλά είναι τα 65% γιατί έχουν θέμα με τα χρώματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Προσωπικά σε IPS panel δεν θα ανέβαινα πάνω 55% γιατί όσο ανεβαίνεις τα χρώματα γίνονται oversaturated δλδ αφύσικα. Αν πάλι δεν έχει θέμα με αυτό τότε ανέβα μέχρι το 60% αλλά όχι παραπάνω γιατί μετά  γίνονται τελείως αφύσικα. Δοκίμασε να το βάλεις στο 100% και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν είχες κανένα TN panel θα σου έλεγα ok καλά είναι τα 65% γιατί έχουν θέμα με τα χρώματα.

Γενικα το βαζεις μεχρι εκει που να μην κρασαρει καποιο χρωμα και υπερκαλυπτει τα υπολοιπα η τα υποχρωματα του ιδιου χρωματος. Ειναι αναλογα το mode που εχουμε το monitor και απο εκει και περα τεσταρεις. Πανω απο 65 δεν θα εβαζα με τιποτα υπο περιπτωσεις οπως λες μπορεις να παιξεις και πιο χαμηλα αναλογα το mode και την οθονη. Το 50% ειναι αρκετα λιγο νομιζω παντως στην ενταση του καθε χρωματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2024 στις 8:51 ΜΜ, _Theo_ είπε

Παιδιά καλησπέρα και καλή Ανάσταση.

Έχω την Dell S2721DGFA. Δεν λέω καλή οθόνη, αλλά κάτι δεν μου πάει καλά, τα χρώματα δεν είναι τόσο έντονα και ζωντανά. Έχω κάνει και calibration αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε ιδιαίτερα. Οπότε σκέφτομαι να την πουλήσω και να αγοράσω μια άλλη καλύτερη. 

Το πρόβλημα είναι ότι πραγματικά δεν έχω ιδέα ποια πρέπει να αγοράσω. Θα ήθελα να πάω σε OLED αλλά το budget είναι περιορισμένο (το ανώτερο 400 €). Όλες που βλέπω έχουν σχεδόν ίδια χαρακτηριστικά με την δικιά μου. Να τονίσω ότι δεν θέλω να είναι κυρτή.

Οπότε ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη 1440p οθόνη, όχι OLED και όχι κυρτή; Δεν με νοιάζει αν θα είναι IPS ή VA αρκεί να είναι καλή η απόδοση των χρωμάτων και η ποιότητα εικόνας όσο γίνεται. Μήπως να μην αγοράσω καμία και να περιμένω έως ότου γίνουν πιο φθηνές οι OLED;

Όσον αφορά την αλλαγή οθόνης σε κάτι που θα αποδώσει καλύτερα τα χρώματα, με δεδομένο ότι έχεις ήδη μια καλή όσον αφορά το θέμα των χρωμάτων ips οθόνη, δεν υπάρχει κάτι μέχρι τα 400 ευρώ που θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα. Και γενικά όσον αφορά το SDR δεν νομίζω ότι αξίζει να αλλάξεις γενικά οθόνη. Η μεγάλη διαφορά γίνεται στο HDR εκεί όπου θα πρέπει να διαλέξεις μια OLED ή mini led οθόνη με το ανάλογο κόστος φυσικά. Μέσες άκρες παραμένεις ως έχεις και όταν πέσουν οι τιμές ή αυξήσεις το μπάτζετ σου αξίζει να ασχοληθείς με αναβάθμιση της οθόνης σου.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, music_lover είπε

2 year’s warranty? Πέσαμε από τα 3? 🤔

Καμια μείωση. Ολες οι LG Oled 2 έχουν..

Δυστυχώς..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...