Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, manolis940 είπε

Και από το δίκτυο να παίρνεις ρεύμα πάλι σε συμφέρει.

Θεωρητικά αν φτάσεις στο σημείο να έχεις εναλλασόμενες μπαταρίες πιθανών να μην έχεις "δικιά σου" μπαταρία και να αγοράζεις το αυτοκίνητο χωρίς αυτή. Αλλά ακόμη και έτσι όσο κακή και να είναι θα βάλεις την επόμενη που θα είναι καλή. Φυσικά θα χάσεις το κομμάτι του να είσαι αυτόνομος και δεν ξέρω κατά πόσο το θέλει αυτό ο μέσος οδηγός ηλεκτροκίνητου οχήματος.

Η μικτή είναι απαραίτητη σε κάθε νέο όχημα καθώς και η παραμικρή γρατζουνιά θα φτιαχτεί στην αντιπροσωπεία για να μην χάσεις την εγγύηση με αυξημένο κόστος.

Τώρα όσον αφορά τα ηλεκτρικά που τα εξωτερικά συνεργεία είναι μετρημένα στα δάκτυλα και οι παροχές τους επίσης είναι χαζό να μην βάλεις ασφάλεια.

Γνωστό μου πρόσωπο τράκαρε Tesla model 3 και πήρε μπροστά και δεξιά και η αντιπροσωπία στο service πχ στην Ελλάδα είναι η αγαπημένη σε όλους μας Καρέντα η οποία του ζήτησε περισσότερα απ' ότι κάνει το αμάξι για να το επισκευάσει.

Αυτά είναι τα ουσιαστικά αρνητικά των ηλεκτρικών που θα πρέπει να μπουν στο τραπέζι απ' την "αντίπαλη" πλευρά αλλά καθόμαστε και αναλωνόμαστε αν βγάζει 800χμ με μία φόρτιση ή αν θα κάνουμε στάση να φάμε και να πιούμε κάτι κάθε 300 χιλιόμετρα.

 

Τα εχουμε πει και αυτα μην νομίζεις. Ακριβες βλαβες και ακριβες επισκευες. Μεικτή ασφαλεια δεν εχω δει ποτε κατω απο 600ευρω και για τοσο ακριβο αμαξι απορω πως βγηκε κατω απο 800. Ο κωδικος πρακτικερ τι ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

Τα εχουμε πει και αυτα μην νομίζεις. Ακριβες βλαβες και ακριβες επισκευες. Μεικτή ασφαλεια δεν εχω δει ποτε κατω απο 600ευρω και για τοσο ακριβο αμαξι απορω πως βγηκε κατω απο 800. Ο κωδικος πρακτικερ τι ειναι;

Έχει σημασία το που ψάχνεις αλλά πρέπει πάντα να βλέπεις και στις ασφάλειες τα ψιλά γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_dimos είπε

Αυτό είναι στο άλλο άκρο νομίζω...

Ισχυει απλα ειναι απο συγκεκριμενη ασφαλιστικη που συνεργαζονται. Θα παρω και αλλες προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, aionnou είπε

Βόρεια προάστια Αττικής είμαι,  δεν έκανα τίποτα από το να βάλω τον κωδικο praktiker και όλα τα αυτοκίνητα μας τα έχουνε εκεί ασφαλισμένα.

σόρυ για το οφτόπιτς αλλά στη HD μάλλον παίζει μεγαλο ρόλο αυτό.Παλιά είχα και γω ασφαλισμένα τέσσερα αυτοκίνητα της οικογένειας. Για κάποιο λόγο τα πήρα όλα και πήγα αλλού.

Τώρα αν δοκιμάσω να πάρω τιμή για κάποιο από αυτά μου δίνει τιμές στο θεό, σαν να μου λέει δεν σε θέλω πλέον.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Εάν φτάσουμε σε 5' φόρτιση δε ξέρω αν προτιμώ τύπου αντικατάσταση ή να φορτίζω τη δικιά μου.

Και πού θα ξέρω αυτή που θα μπεί πόσες ωφέλιμες kWh θα έχει?

Και πόσο αξιόπιστες θα είναι δεδομένου ότι κουμάντο θα κάνει η εταιρία = κέρδος. 

Μπαίνουμε σε άλλα μονοπάτια που θα χρειάζεται να έχει κάποιος συνδρομή κλπ.

Προτιμώ να φορτίζω τη δικιά μου όποτε θέλω σε 5'.

Φορτιστές υπάρχουν σχεδόν παντού ήδη.

Δε θα φτάσουμε σε 5' και δε χρειάζεται. Φόρτιση σε νεκρό χρόνο (όταν κοιμάσαι, όταν ψωνίζεις, όταν διασκεδάζεις) και μία στο τόσο σε μεγάλα ταξίδια, φόρτιση 50 KWh (200 ως 250km με υψηλές ταχύτητες) σε 10 λεπτά.

edit: στα 10 λεπτά για 50 KWh είμαστε ήδη σήμερα αλλά σε πανάκριβα αυτοκίνητα (Porsche Taycan, AUDI RS e-tron GT κτλ). Σε 10 χρόνια το πολύ θα έχουμε αυτές τις επιδόσεις σε οικονομικότερα αυτοκίνητα.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, malakudi είπε

Δε θα φτάσουμε σε 5' και δε χρειάζεται. Φόρτιση σε νεκρό χρόνο (όταν κοιμάσαι, όταν ψωνίζεις, όταν διασκεδάζεις) και μία στο τόσο σε μεγάλα ταξίδια, φόρτιση 50 KWh (200 ως 250km με υψηλές ταχύτητες) σε 10 λεπτά.

edit: στα 10 λεπτά για 50 KWh είμαστε ήδη σήμερα αλλά σε πανάκριβα αυτοκίνητα (Porsche Taycan, AUDI RS e-tron GT κτλ). Σε 10 χρόνια το πολύ θα έχουμε αυτές τις επιδόσεις σε οικονομικότερα αυτοκίνητα.

Το ioniq έχω και στα 18' για 10-80% δεν έχω κανένα παράπονο για τις δικές μου ανάγκες (ένα ταξίδι/έτος με αμάξι). Σπίτι φορτίζω όλες τις άλλες φορές. 

Και άν έπρεπε να αλλάξω αυτοκίνητο δεν θα ήταν κριτήριο ένας γρηγορότερος ρυθμός φόρτισης.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, teodor_ch είπε

Το ioniq έχω και στα 18' για 10-80% δεν έχω κανένα παράπονο για τις δικές μου ανάγκες (ένα ταξίδι/έτος με αμάξι). Σπίτι φορτίζω όλες τις άλλες φορές. 

Και άν έπρεπε να αλλάξω αυτοκίνητο δεν θα ήταν κριτήριο ένας γρηγορότερος ρυθμός φόρτισης.

 

μια φωτο απο τα συβοτα με το αμαξι στο βαθος δεν εχουμε δει ακομα 💔

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε να σας κάνω τη χάρη! 🤪

Καφετέρια στα Σύβοτα που το είχα βάλει να φορτίσει σε έναν 22άρη (άρα 11άρη) όσο βλέπαμε τα Σύβοτα. Δεν χρειαζόταν τελικά, αλλά γιατί όχι, αφού είχαμε και δωρεάν στάθμευση παράλληλα!

 

(Μόλις βρώ καλύτερη φωτογραφία θα ανεβάσω! 1800 φωτογραφίες απο το roadtrip και δε βρίσκω μία του αυτοκινήτου!)

image.png.0e5d71d5a6834e65cd40761c46ec3475.png

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 1
  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

Άντε να σας κάνω τη χάρη! 🤪

Καφετέρια στα Σύβοτα που το είχα βάλει να φορτίσει σε έναν 22άρη (άρα 11άρη) όσο βλέπαμε τα Σύβοτα. Δεν χρειαζόταν τελικά, αλλά γιατί όχι, αφού είχαμε και δωρεάν στάθμευση παράλληλα!

 

(Μόλις βρώ καλύτερη φωτογραφία θα ανεβάσω! 1800 φωτογραφίες απο το roadtrip και δε βρίσκω μία του αυτοκινήτου!)

image.png.0e5d71d5a6834e65cd40761c46ec3475.png

Τους μαυρους κυκλους κοιταμε ετσι?

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο CEO της Ford μίλησε ανοικτά για τα κινεζικά αυτοκίνητα

Παρέλειψα τις τελευταίες λέξεις του τίτλου γιατί μπήκαν για εντυπωσιασμό. 

Στο άρθρο δεν διαβάζουμε και κάτι σημαντικό, οι περισσότεροι μάλλον τα γνωρίζετε ήδη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Άντε να σας κάνω τη χάρη! 🤪

Καφετέρια στα Σύβοτα που το είχα βάλει να φορτίσει σε έναν 22άρη (άρα 11άρη) όσο βλέπαμε τα Σύβοτα. Δεν χρειαζόταν τελικά, αλλά γιατί όχι, αφού είχαμε και δωρεάν στάθμευση παράλληλα!

 

(Μόλις βρώ καλύτερη φωτογραφία θα ανεβάσω! 1800 φωτογραφίες απο το roadtrip και δε βρίσκω μία του αυτοκινήτου!)

image.png.0e5d71d5a6834e65cd40761c46ec3475.png

Ειμαι σιγουρος πως οσο ετρωγες  στο καφε ησουν καπως ετσι :

so wholesome : r/MadeMeSmile

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...