Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Μπορεί για σένα να είναι θέσφατο η στατιστική, αφού ΠΟΤΕ δεν έχουν "μαγειρευτεί" τα νούμερα για συγκεκριμένες ατζέντες ;) αλλά για μένα (χωρίς στατιστικά νούμερα) και απλά κυκλοφορώντας στο κέντρο και τα νότια προάστια λόγω διαμονής και δουλειάς, ΔΕΝ βλέπω αυτό το νούμερο. Ούτε η Καλλιθέα μου το βγάζει, ούτε ο Νέος Κόσμος, ούτε ο Βύρωνας. Μπορεί να νομίζει κάποιος ότι ισχύει πχ στη Ν.Σμύρνη. Και πάλι όμως ΔΕΝ αφού μια γύρα θα σου δείξει τα μεγάλα της πεζοδρόμια καβαλημένα από οχήματα ΚΑΘΕΤΑ, τα οποία αποτρέπουν τη χρήση από πεζούς (άρα προφανώς δεν υπάρχουν οι χώροι ή τελικά τα οχήματα είναι πολλά περισσότερα ανά νοικοκυριό από την 1 θέση της στατιστικής).

Οπότε ποια είναι αυτή η περιοχή στην Ελλάδα που έχει τέτοια υπερεπάρκεια για να μου "διορθώσει" έστω και αριθμητικά το στατιστικό νούμερο (ακόμα και σε επίπεδο χώρας);

Αυτό που λες είναι το αντίστοιχο με το "πήγα σε 3-4 παραλίες και δεν είδα ψάρια σε καμία. Άρα δεν υπάρχουν ψάρια στη θάλασσα." Το τι βλέπεις και τι νομίζεις πως βλέπεις είναι αδιάφορο όταν μιλάμε με τα στοιχεία της απογραφής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αυτό που λες είναι το αντίστοιχο με το "πήγα σε 3-4 παραλίες και δεν είδα ψάρια σε καμία. Άρα δεν υπάρχουν ψάρια στη θάλασσα." Το τι βλέπεις και τι νομίζεις πως βλέπεις είναι αδιάφορο όταν μιλάμε με τα στοιχεία της απογραφής.

Για βοήθησέ με να καταλάβω τι "νομίζω" ότι βλέπω στις φωτογραφίες (Νέα Σμύρνη). Γιατί εγώ "νομίζω" ότι βλέπω τη Νέα Σμύρνη, με παρκαρισμένα αυτοκίνητα στα φαρδιά της πεζοδόμια, μέρα μεσημέρι. Και μάλιστα στη μία φωτογραφία θα δεις ότι πίσω υπάρχει και η πυλωτή. Άρα είτε περισσεύουν τα οχήματα της συγκεκριμένης πολυκατοικίας, είτε των γειτονικών.

Σημ. Αν δεν σου αρκεί ο λόγος μου ότι οι φωτό δεν αποτελούν μεμονωμένο περιστατικό feel free για καφεδάκι στην πλατεία και μετά κάνε βολτούλα. Άνω ή κάτω Νέα Σμύρνη, διάλεξε εσύ. Μάλιστα φύγε και από την πλατεία για να μη νομίζεις ότι η κατάσταση αφορά τους επισκέπτες της. Και σου έβαλα Νέα Σμύρνη γιατί έχει τη φήμη της άπλας. Φαντάζομαι ότι δεν αμφισβητεί κανείς την κατάσταση στη γειτονική Καλλιθέα όπου τα περισσότερα κτήρια είναι πριν το 2000

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

Για βοήθησέ με να καταλάβω τι "νομίζω" ότι βλέπω στις φωτογραφίες (Νέα Σμύρνη). Γιατί εγώ "νομίζω" ότι βλέπω τη Νέα Σμύρνη, με παρκαρισμένα αυτοκίνητα στα φαρδιά της πεζοδόμια, μέρα μεσημέρι. Και μάλιστα στη μία φωτογραφία θα δεις ότι πίσω υπάρχει και η πυλωτή. Άρα είτε περισσεύουν τα οχήματα της συγκεκριμένης πολυκατοικίας, είτε των γειτονικών.

Σημ. Αν δεν σου αρκεί ο λόγος μου ότι οι φωτό δεν αποτελούν μεμονωμένο περιστατικό feel free για καφεδάκι στην πλατεία και μετά κάνε βολτούλα. Άνω ή κάτω Νέα Σμύρνη, διάλεξε εσύ. Μάλιστα φύγε και από την πλατεία για να μη νομίζεις ότι η κατάσταση αφορά τους επισκέπτες της. Και σου έβαλα Νέα Σμύρνη γιατί έχει τη φήμη της άπλας. Φαντάζομαι ότι δεν αμφισβητεί κανείς την κατάσταση στη γειτονική Καλλιθέα όπου τα περισσότερα κτήρια είναι πριν το 2000

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Σου εξηγεί πολύ όμορφα ότι η προσωπική σου εμπειρία δεν μπορεί να θεωρείται πιο αξιόπιστη από μία συνολική απογραφή. Ο κόσμος δεν γυρνάει γύρω απ' την γειτονιά σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, papoys1 said:

Εμένα μου φαίνεται πως κάποιοι ζούνε σε γυάλα , σε χωριά με άπλα ,  μονοκατοικίες με κλειστά γκαράζ , ή δουλειά με πάρκιν και δωρεάν φόρτιση.

Ξέρετε τι είναι να μένεις σε πολυκατοικία στην Αθήνα και να έχεις έστω πάρκιν στην πυλωτή;; Ποιος θα ρισκάρει να βάλει σταθμό φόρτισης έστω και αν πάρει το οκ από το 51% των ενοίκων;; Θα μπεί σε έξοδα 1000 και 1500 ευρώ ,γιατί πρέπει να σώσει τον πλανήτη , με το φόβο κάποιο πρωί να ψάχνει να βρεί καλώδια και σταθμό;;; Εδώ η ανένταχτη φυλή κόβει εξατμίσεις , καταλύτες για 50 ευρώ  ,  τρυπάει σωλήνες ή τη δεξαμενή να κλέψει 10 και 20 ευρώ βενζίνη (το έχω πάθει και σε πάρκιν πυλωτής και πλήρωσα 150 για επισκευή)

Τώρα τι λέει ο κάθε πολιτικός αλήθεια τα πιστεύετε;;;; Είστε τόσο αφελείς;;;Λένε και ξελένε αυτοί. Που ζείτε;; Δεν τους έχουμε φάει 10ετίες στη μάπα;;; Μόλις έρθει η ώρα της κάλπης και δεν τους βγαίνουν τα κουκιά το άσπρο μαύρο  κάνουν.

 

Στις διαφημίσεις🤣

Ετσι ακριβως, βαλτε φορτιστες σε πυλωτες για να τους πωλουν μετα οι Ρομα στα φαναρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έχετε περπατήσει στην Κυψέλη στα Πατήσια στο Παγκράτι , Γκύζη , Κολωνό, Πειραιά (που όπου και να πας κοπανάς καθρέφτες) ακόμη και πιο έξω Γαλάτσ,ι Φιλαδέφεια, Νέα Ιωνία , Περιστέρι ή λέτε φανταστικές ιστορίες και παραμύθια;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Σου εξηγεί πολύ όμορφα ότι η προσωπική σου εμπειρία δεν μπορεί να θεωρείται πιο αξιόπιστη από μία συνολική απογραφή. Ο κόσμος δεν γυρνάει γύρω απ' την γειτονιά σου.

Δεν είπα ότι είναι πιο αξιόπιστη αλλά πιο ρεαλιστική σε σχέση με τα νούμερα και την καθημερινότητα όπως την βιώνουμε σήμερα (όχι όπως ελπίζουμε/θέλουμε να γίνει). Θα έχετε φαντάζομαι ακούσει για τη φάση που "ευημερούν οι αριθμοί αλλά δυστυχεί ο κόσμος" (προφανώς για άλλο θέμα αλλά you get the point)

Επειδή λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα (ηλεκτροκίνηση) έχει υποστηρικτές και πολέμιους κι εγώ δεν ανήκω σε καμία από αυτές τις κατηγορίες (για την ώρα είμαι στην παρατήρηση) απλά κατέθεσα αυτό που βλέπω/βιώνω. Τώρα ο καθείς ας "πάρει" αυτό που λέω όπως ακριβώς θέλει και ας του βάλει το πρόσημο που επιθυμεί (λόγω ίσως ηλικίας δεν έχω καμία απολύτως φαγούρα να πείσω κανένα)

Καλή συνέχεια ως προς αυτό το κομμάτι (θα επανέλθω αν κάτι διαφορετικό μου κινήσει το ενδιαφέρον και αισθανθώ ότι θέλω να το σχολιάσω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, papoys1 said:

Ρε παιδιά έχετε περπατήσει στην Κυψέλη στα Πατήσια στο Παγκράτι , Γκύζη , Κολωνό, Πειραιά (που όπου και να πας κοπανάς καθρέφτες) ακόμη και πιο έξω Γαλάτσ,ι Φιλαδέφεια, Νέα Ιωνία , Περιστέρι ή λέτε φανταστικές ιστορίες και παραμύθια;;;

Μια χαρα ειναι, μολις παραγγειλαμε μερικα κονταινερ με μπαλαντεζες......θα κανουμε χοντρες δουλειες!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Για βοήθησέ με να καταλάβω τι "νομίζω" ότι βλέπω στις φωτογραφίες (Νέα Σμύρνη). Γιατί εγώ "νομίζω" ότι βλέπω τη Νέα Σμύρνη, με παρκαρισμένα αυτοκίνητα στα φαρδιά της πεζοδόμια, μέρα μεσημέρι. Και μάλιστα στη μία φωτογραφία θα δεις ότι πίσω υπάρχει και η πυλωτή. Άρα είτε περισσεύουν τα οχήματα της συγκεκριμένης πολυκατοικίας, είτε των γειτονικών.

Σημ. Αν δεν σου αρκεί ο λόγος μου ότι οι φωτό δεν αποτελούν μεμονωμένο περιστατικό feel free για καφεδάκι στην πλατεία και μετά κάνε βολτούλα. Άνω ή κάτω Νέα Σμύρνη, διάλεξε εσύ. Μάλιστα φύγε και από την πλατεία για να μη νομίζεις ότι η κατάσταση αφορά τους επισκέπτες της. Και σου έβαλα Νέα Σμύρνη γιατί έχει τη φήμη της άπλας. Φαντάζομαι ότι δεν αμφισβητεί κανείς την κατάσταση στη γειτονική Καλλιθέα όπου τα περισσότερα κτήρια είναι πριν το 2000

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

Και 1000 φωτογραφίες να ανεβάσεις δεν έχει σημασία. Η απογραφή είναι ξεκάθαρη. Το που είναι αυτές οι θέσεις στην Αθήνα δε το γνωρίζω μιας και δεν είμαι από εκεί. Στη Θεσσαλονίκη πχ μπορώ να σου πω πως περιοχές όπως η Καλαμαριά έχουν θέσεις στάθμευσης όλες οι πολυκατοικίες.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομιζω οτι δεν θα παιζει μεγαλο ρολο η θεση σταθμευσης.

Για χρηση πολης οι πιο πολλοι πανε και βαζουν ενα 20ρικο βενζινης οταν φταζει στο 20% το τεποζιτο.

Αυτο σε λιγο καιρο θα παιρνει 5 λεπτα με τα ηλεκτρικα οσο περιπου και η αντλια.

Το θεμα ηταν οτι πληρωνες πιο ακριβα το ηλεκτρικο και περιμενες αποσβεση με το κοστος φορτισης απο το σπιτι.

Τωρα δεν ισχυει αυτο ειναι στην ιδια τιμη και της BYD και πιο φτηνα απο τα θερμικα και το ωραιο ειναι οτι θα πεσουν και αλλο γιατι το μεγαλο κοστος ειναι οι μπαταριες που συνεχεια πεφτουν ενω οι ηλεκτροκινητηρες ειναι πολυ πιο φτηνοι απο ενα θερμικο.

Οποτε αν καταφερουν και χωρεσουν 50% παραπανω ενεργεια σε ιδιο μεγεθος μπαταριας που εκει παει το πραγμα και πανε σε 800αρα αρχιτεκτονικη ολοι η και παραπανω που εκει παει και αυτο το πραγμα τελος τα θερμικα.

και φορτιστες μπορεις να βαζεις παντου οχι μονο στα βενζιναδικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, malakudi said:

Αυτό που λες είναι το αντίστοιχο με το "πήγα σε 3-4 παραλίες και δεν είδα ψάρια σε καμία. Άρα δεν υπάρχουν ψάρια στη θάλασσα." Το τι βλέπεις και τι νομίζεις πως βλέπεις είναι αδιάφορο όταν μιλάμε με τα στοιχεία της απογραφής.

Oπως σε κόβω

Να πιστεύεις στατιστικά

Πιστεύεις και τα exit polls

Πιστεύεις και Μητσοτάκη ή και τους υπόλοιπους ?

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrins είπε

Oπως σε κόβω

Να πιστεύεις στατιστικά

Πιστεύεις και τα exit polls

Πιστεύεις και Μητσοτάκη ή και τους υπόλοιπους ?

Εγώ πιστεύω στην φυσική και στην χημεία. /s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Δεν είπα ότι είναι πιο αξιόπιστη αλλά πιο ρεαλιστική σε σχέση με τα νούμερα και την καθημερινότητα όπως την βιώνουμε σήμερα (όχι όπως ελπίζουμε/θέλουμε να γίνει). Θα έχετε φαντάζομαι ακούσει για τη φάση που "ευημερούν οι αριθμοί αλλά δυστυχεί ο κόσμος" (προφανώς για άλλο θέμα αλλά you get the point)

Επειδή λοιπόν το συγκεκριμένο θέμα (ηλεκτροκίνηση) έχει υποστηρικτές και πολέμιους κι εγώ δεν ανήκω σε καμία από αυτές τις κατηγορίες (για την ώρα είμαι στην παρατήρηση) απλά κατέθεσα αυτό που βλέπω/βιώνω. Τώρα ο καθείς ας "πάρει" αυτό που λέω όπως ακριβώς θέλει και ας του βάλει το πρόσημο που επιθυμεί (λόγω ίσως ηλικίας δεν έχω καμία απολύτως φαγούρα να πείσω κανένα)

Καλή συνέχεια ως προς αυτό το κομμάτι (θα επανέλθω αν κάτι διαφορετικό μου κινήσει το ενδιαφέρον και αισθανθώ ότι θέλω να το σχολιάσω)

 Μα εκεί είναι το πρόβλημα ότι δεν είναι πιο ρεαλιστικά τα βιώματα σου γιατί περιορίζονται σε ένα γεωγραφικό πλάτος μήκος και επίσης συλλέχθηκαν κατά τύχη. Δηλαδή ο εγκέφαλος σου συγκράτησε κάτι συγκεκριμένο βάση διάφορων κριτηρίων και όχι το 100% της πληροφορίας.

Ισχύει για όλους τους ανθρώπους αυτό γι αυτό υπάρχουν οι επίσημες απογραφές και η στατιστική για να ξεπερνάμε τα biases που έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Και 1000 φωτογραφίες να ανεβάσεις δεν έχει σημασία. Η απογραφή είναι ξεκάθαρη. Το που είναι αυτές οι θέσεις στην Αθήνα δε το γνωρίζω μιας και δεν είμαι από εκεί. Στη Θεσσαλονίκη πχ μπορώ να σου πω πως περιοχές όπως η Καλαμαριά έχουν θέσεις στάθμευσης όλες οι πολυκατοικίες.

Ε μα πες το ρε φίλε… τόσες σελίδες που γράφεις έλεγα «αυτός είναι είτε από επαρχία ή πιτσιρικάς» 😄

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

Ο ΣΤΑΘΜΟΣ ΦΟΡΤΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ!!!!

Μία ενισχυμένη πρίζα είναι αρκετή για >100χλμ αυτονομίας/μέρα.

 

Και με 32αρα βιομηχανική κάνεις δουλειά στα 7kw με τον ίδιο mobile...?Σε ένα βράδυ έχεις κάνει το 20-80 για πλάκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...