Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Burgos είπε

Ξεκολλήστε με το 50% των νοικοκυριών έχουν πάρκινγκ. Ο αριθμός αυτός υπάρχει επειδή στα χωριά ΟΛΟΙ έχουν πάρκινγκ. Αθήνα, Θεσσαλονίκη και ακόμα και στις μικρές επαρχιακές πόλεις δεν παίζουν αυτά τα νούμερα. Στα χωριά δε νοιάζονται για ηλεκτρικά. Αγροτικά θέλουν οι άνθρωποι γιατί αυτά τους βολεύουν.

Η ίδια ακριβώς συζήτηση περί πάρκινγκ και στατιστικών γινόταν και πριν καμια 100αριά και βάλε σελίδες.

Μια χαρά θέλουμε ηλεκτρικά. Έχει ξηγηθεί ο Αυγενάκης με τις επιδοτήσεις και ελπίζουμε και ο διάδοχος του. Η Rivian δεν έρχεται Ελλάδα. /s

Στα σοβαρά τώρα στο χωριό μια χαρά θέλουμε ηλεκτρικά και όσοι δεν θέλουν δεν το ξέρουν. Γιατί; Γιατί κάνουμε καθημερινά αποστάσεις των 100 χιλιομέτρων. Οπότε ένα ηλεκτρικό θα μας κάνει μια χαρά οικονομία. Το αγροτικό ( για όποιον είναι αγρότης ) μια χαρά χρειάζεται αλλά δεν μπορεί να είναι ούτε το καθημερινό ούτε το οικογενειακό του αυτοκίνητο. Πέραν απ' την άνεση του ταξιδιού και την ασφάλεια, σε αυτά τα 100 χιλιόμετρα θα φάει 20€ πετρέλαιο. Εξαιρούνται κάτι καινούργια hilux που κάνουν μόνο για την "βόλτα" και σε καμία περίπτωση δεν είναι αγροτικά.

Επίσης στα χωριά έχουμε δική μας ταράτσα γιατί έχουμε μονοκατοικίες. Δώσε και κάπου στα 2000€ και βάλε γύρω στα 3500KW panel και είσαι άρχοντας με ένα υβριδικό inverter και μία μπαταριούλα ίσα ίσα για την σταθερότητα. Έχεις εξοικονομίσει τουλάχιστον το μισό ρεύμα και την άλλη χρονιά δίνεις άλλα 1000€ και έχεςι φτάσει τα 7000KW και είσαι αυτόνομος στο κομμάτι της φόρτισης ακόμα και όταν κάνεις μεγάλα ταξίδια.

Τέλος στο χωριό και parking να μην έχεις έξω απ' το σπίτι σου θα παρκάρεις ο κόσμος να χαλάσει. Τραβάς και 5m καλούμπα και φόρτισες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 minutes ago, manolis940 said:

Δεν υπάρχει αμάξι με 150€ εκτός και αν κάνει 5000€ και είναι μεταχειρισμένο. Πληθωρισμός τι εννοείς δεν ξέρεις αν είναι; Δεν μπορείς να δεις αν υπάρχει ποσοστιαία αύξηση τιμών μετά τον covid;  Δεν μιλάμε για 2% και 3% Μιλάμε ότι το Focus για παράδειγμα απ' τα 20Κ πήγε στα 30Κ

Όσον αφορά τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ τα οποία είναι 5 σελίδες πίσω max δείχνουν αυτά που σου λέω. Ότι σχεδόν το 50% που έχουν αυτοκίνητο έχουν και parking

 

Προφανώς μεταχ......

Πληθωρισμός συνήθης είναι όταν τιμές αναβαίνουν χωρίς ιδιαίτερο λόγο.... πχ αυτοκίνητά ανέβηκαν για 2 λόγους

1. Πρώτες υλες που ανέβηκαν λογο Πολέμου (και συγκεκριμένα αποκοπή κάποιον συγκεκριμένων προμηθευτών χωρών
2. λογο κανονισμών euro μεσα έχουν τοση τεχνολογία που τημη ανεβαίνει έτσι και αλλιώς εκει που ανεβαίνει..

σε γενικες γραμμές απλα πάρα πολλα πράγματά λογο εξεληξεων έχουν γίνει μη προσβάσιμα για απλό κοσμο πρακτικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Προφανώς μεταχ......

Πληθωρισμός συνήθης είναι όταν τιμές αναβαίνουν χωρίς ιδιαίτερο λόγο.... πχ αυτοκίνητά ανέβηκαν για 2 λόγους

1. Πρώτες υλες που ανέβηκαν λογο Πολέμου (και συγκεκριμένα αποκοπή κάποιον συγκεκριμένων προμηθευτών χωρών
2. λογο κανονισμών euro μεσα έχουν τοση τεχνολογία που τημη ανεβαίνει έτσι και αλλιώς εκει που ανεβαίνει..

σε γενικες γραμμές απλα πάρα πολλα πράγματά λογο εξεληξεων έχουν γίνει μη προσβάσιμα για απλό κοσμο πρακτικά

Πληθωρισμός είναι και στις 2 περιπτώσεις. Με τα παραπάνω περιγράφεις τα αίτια της αύξησης του. Τέλος πάντων με ένα ξεφύλισμα στο βιβλίο της οικονομίας του λυκείου η στην wikipedia θα το δεις και μόνος σου

Αναφορά σε κείμενο

Πληθωρισμός είναι η συνεχής αύξηση του γενικού επιπέδου τιμών μιας οικονομίας σε μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο, που προκαλεί πτώση στην αγοραστική δύναμη, καθώς κάθε μονάδα χρήματος (π. χ. €) αγοράζει λιγότερα αγαθά και υπηρεσίες. Αναγκαία συνθήκη για την ύπαρξη του πληθωρισμού είναι η μεταβολή των τιμών.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CE%B8%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82&ved=2ahUKEwj3sJKE_s-IAxX-Q_EDHZEjMX0QFnoECB4QAw&usg=AOvVaw2mjwJFoQpSwSwLe81m-MjS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Προσωπικά θα ήθελα να επεκταθεί η απόφαση και στα μεταχειρισμένα. Να μη μπορεί να γίνει μεταβίβαση θερμικού μετά το 2035.

αν τσοντάρεις για ηλεκτρικό και εγώ μέσα είμαι .... τι άλλο θα ακούσουμε ...

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Τέλος στο χωριό και parking να μην έχεις έξω απ' το σπίτι σου θα παρκάρεις ο κόσμος να χαλάσει. Τραβάς και 5m καλούμπα και φόρτισες.

μάλιστα ....

35 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Πληθωρισμός είναι και στις 2 περιπτώσεις.

πληθωρισμός το euro ? 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Black Demis είπε

Προφανώς μεταχ......

Για να πάρεις μτχ κάποιος πρέπει να το πάρει καινούργιο.

Είτε είναι σαπακια από τη Βουλγαρία βαφτισμενο γερμανικό ειτε "το οδηγεί γυναίκα,  ελληνικής αντιπροσωπίας,  πάντα σε κλειστό γκαραζ" κάποιος το έχει αγοράσει καινούργιο,  του έχει πιει το αίμα και στο πουλάει ορίζοντας αυτός και η αγορά τη τιμή.

Για αυτό το 2007 το golf5 gt είχε 24.000€ αγορά καινούργιο και το 2012 με 70.000χλμ αγοράστηκε 7.200€. (Κρίση,  μνημόνια , παρα πολλά καινούργια μεταξύ 2002-2006)

Ενώ τώρα το yaris 1.5 active plus 2019 αγοράστηκε καινούργιο 14.500€ και με 30.000χλ φεύγει για πλάκα πάνω από 16.000€. (Λίγα καινουργια αυτοκίνητα μεταξύ 2010 - 2017 , covid , πληθωρισμός)

Όταν σήμερα ο πανέξυπνος πάει και αγοράζει Peugeot 3008 PHEV 50.500€ ή CLA 250 hybrid 62.000€ θα περιμένεις πολύ να στο πουλήσει 5.000€ ( Οσο ο Ζακ Λακαν να πείσει τη Γαλλική τάξη για τη μετάβαση στο μεταδομισμό)

Στη αναμονή βλέπεις και το 'Μια αιωνιότητα και μια μέρα".

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis940 είπε

Επίσης στα χωριά έχουμε δική μας ταράτσα γιατί έχουμε μονοκατοικίες. Δώσε και κάπου στα 2000€ και βάλε γύρω στα 3500KW panel και είσαι άρχοντας με ένα υβριδικό inverter και μία μπαταριούλα ίσα ίσα για την σταθερότητα. Έχεις εξοικονομίσει τουλάχιστον το μισό ρεύμα και την άλλη χρονιά δίνεις άλλα 1000€ και έχεςι φτάσει τα 7000KW και είσαι αυτόνομος στο κομμάτι της φόρτισης ακόμα και όταν κάνεις μεγάλα ταξίδια.

 

7kw με 3κ? που ρε μαστορα να βαλω και εγω. κατι δεκαρικα μου ζητανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πως κάποιοι ζούνε σε γυάλα , σε χωριά με άπλα ,  μονοκατοικίες με κλειστά γκαράζ , ή δουλειά με πάρκιν και δωρεάν φόρτιση.

Ξέρετε τι είναι να μένεις σε πολυκατοικία στην Αθήνα και να έχεις έστω πάρκιν στην πυλωτή;; Ποιος θα ρισκάρει να βάλει σταθμό φόρτισης έστω και αν πάρει το οκ από το 51% των ενοίκων;; Θα μπεί σε έξοδα 1000 και 1500 ευρώ ,γιατί πρέπει να σώσει τον πλανήτη , με το φόβο κάποιο πρωί να ψάχνει να βρεί καλώδια και σταθμό;;; Εδώ η ανένταχτη φυλή κόβει εξατμίσεις , καταλύτες για 50 ευρώ  ,  τρυπάει σωλήνες ή τη δεξαμενή να κλέψει 10 και 20 ευρώ βενζίνη (το έχω πάθει και σε πάρκιν πυλωτής και πλήρωσα 150 για επισκευή)

Τώρα τι λέει ο κάθε πολιτικός αλήθεια τα πιστεύετε;;;; Είστε τόσο αφελείς;;;Λένε και ξελένε αυτοί. Που ζείτε;; Δεν τους έχουμε φάει 10ετίες στη μάπα;;; Μόλις έρθει η ώρα της κάλπης και δεν τους βγαίνουν τα κουκιά το άσπρο μαύρο  κάνουν.

 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

7kw με 3κ? που ρε μαστορα να βαλω και εγω. κατι δεκαρικα μου ζητανε

Στις διαφημίσεις🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πως όλη έχετε την αποψάρα σας, ενώ υπάρχει η στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ από την απογραφή. Λέτε να βγάλανε τα νούμερα από το κεφάλι τους; Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά, έχει και ανά νομό, στην Αττική είναι το ποσοστό πιο κάτω, δεν είναι 50%, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 30%. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η εικόνα που παρουσιάζετε κάποιοι (4 εκατομμύρια στην Αθήνα και 2-3 στη περιφέρεια δεν έχουν parking έγραψε ο @papoys1 ). 

@korakios Έχεις χρόνο μέχρι το 2035 να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις. Αν αφήσει η ΕΕ να έρχονται μεταχειρισμένα θερμικά από τις βόρειες χώρες σε μας μετά το 2035 θα είναι σα να μας πασάρει τον καρκίνο τους. Να μας λείπει. Τα χρονοδιαγράμματα έχουν τεθεί, κάντε τα κουμάντα σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, malakudi said:

Μου αρέσει πως όλη έχετε την αποψάρα σας, ενώ υπάρχει η στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ από την απογραφή. Λέτε να βγάλανε τα νούμερα από το κεφάλι τους; Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά, έχει και ανά νομό, στην Αττική είναι το ποσοστό πιο κάτω, δεν είναι 50%, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 30%. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η εικόνα που παρουσιάζετε κάποιοι (4 εκατομμύρια στην Αθήνα και 2-3 στη περιφέρεια δεν έχουν parking έγραψε ο @papoys1 ). 

@korakios Έχεις χρόνο μέχρι το 2035 να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις. Αν αφήσει η ΕΕ να έρχονται μεταχειρισμένα θερμικά από τις βόρειες χώρες σε μας μετά το 2035 θα είναι σα να μας πασάρει τον καρκίνο τους. Να μας λείπει. Τα χρονοδιαγράμματα έχουν τεθεί, κάντε τα κουμάντα σας.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει ΕΕ σε 15 χρονια απο τωρα.

Οποτε μαλλον problem solved.

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει ΕΕ σε 15 χρονια απο τωρα.

Οποτε μαλλον problem solved.

Ηλεκτρικά λες να υπάρχουν ή μήπως είναι μία μόδα που ξεπεραστει;;;😁

Εγραψα όχι ότι δεν έχουν πάρκιν όλοι απλά ένα ποσοστό έχει σε πυλωτές στις οποίες πρέπει να πάρουν άδεις από διαχειριστή - ενοίκους για σταθμό φόρτισης αλλά ποιος θα ρισκάρει να το κάνει βάζοντας σταθμό σε κοινόχρηστο χώρο;; Πιστεύει κανείς ότι είναι εφικτό η κάθε πολυκατοικία να έχει στην πυλωτή καμιά 15αριά σταθμούς φόρτισης;; με απλωμένα καλώδια να φορτίζουν;;; Το σκέφτομαι και γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, papoys1 said:

Ηλεκτρικά λες να υπάρχουν ή μήπως είναι μία μόδα που ξεπεραστει;;;😁

Εγραψα όχι ότι δεν έχουν πάρκιν όλοι απλά ένα ποσοστό έχει σε πυλωτές στις οποίες πρέπει να πάρουν άδεις από διαχειριστή - ενοίκους για σταθμό φόρτισης αλλά ποιος θα ρισκάρει να το κάνει βάζοντας σταθμό σε κοινόχρηστο χώρο;; Πιστεύει κανείς ότι είναι εφικτό η κάθε πολυκατοικία να έχει στην πυλωτή καμιά 15αριά σταθμούς φόρτισης;; με απλωμένα καλώδια να φορτίζουν;;; Το σκέφτομαι και γελάω.

Εχω τυχει σε 'πολυκατοικιες' με 3 διαμερισματα και 3 διαφορετικα νοικοκυρια. Ουτε εκει δεν μπορουσαν να συννενοηθουν για τα πιο βασικα. Δεν συζητω για μεγαλυτερες πολυκατοικιες. Εδω βλεπεις ταρατσες και εχουνε πανω καμια 20αρια κεραιες...τι λεμε τωρα....στην Ελλαδα ζουμε, μη ξεχνιομαστε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εμένα μου φαίνεται πως κάποιοι ζούνε σε γυάλα , σε χωριά με άπλα ,  μονοκατοικίες με κλειστά γκαράζ , ή δουλειά με πάρκιν και δωρεάν φόρτιση.

Ξέρετε τι είναι να μένεις σε πολυκατοικία στην Αθήνα και να έχεις έστω πάρκιν στην πυλωτή;; Ποιος θα ρισκάρει να βάλει σταθμό φόρτισης έστω και αν πάρει το οκ από το 51% των ενοίκων;; Θα μπεί σε έξοδα 1000 και 1500 ευρώ ,γιατί πρέπει να σώσει τον πλανήτη , με το φόβο κάποιο πρωί να ψάχνει να βρεί καλώδια και σταθμό;;; Εδώ η ανένταχτη φυλή κόβει εξατμίσεις , καταλύτες για 50 ευρώ  ,  τρυπάει σωλήνες ή τη δεξαμενή να κλέψει 10 και 20 ευρώ βενζίνη (το έχω πάθει και σε πάρκιν πυλωτής και πλήρωσα 150 για επισκευή)

Τώρα τι λέει ο κάθε πολιτικός αλήθεια τα πιστεύετε;;;; Είστε τόσο αφελείς;;;Λένε και ξελένε αυτοί. Που ζείτε;; Δεν τους έχουμε φάει 10ετίες στη μάπα;;; Μόλις έρθει η ώρα της κάλπης και δεν τους βγαίνουν τα κουκιά το άσπρο μαύρο  κάνουν.

 

Στις διαφημίσεις🤣

Ούτε το 51% χρειάζεται αλλά ούτε και σταθμός φόρτισης χρειάζεται για το 99% των οδηγών. 

Μία πρίζα με 16Α ασφάλεια χρειάζεται μόνο και κουμπώνεις τον type 3 αντάπτορα που συνήθως έρχεται δωρεάν με το αυτοκίνητο. Το βράδυ 11-7 έχεις πάρει >20kWh. Με κατανάλωση πές 20kWh γιατί αγόρασες τέρας SUV και κυκλοφορείς μόνο Αττική οδό και κουβαλάς και 20 εξάδες νερό γιατί έτσι σου κάπνισε, κάθε μέρα σου βγάζει 100χλμ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.

Πριν βάλω σταθμό φόρτισης έτσι το δούλευα και εγώ και δεν ζορίστηκα ούτε μία στιγμή. Είναι μόνο το αρχικό άγχος που δεν θα γεμίσει σε 1' αλλά σε κάποιες ώρες. Στη χειρότερη είχα 50άρη σταθμό στα 500μ απο το σπίτι μου.

Να πώ ότι δε με συμφέρει να αγοράζετε ηλεκτρικά (εκτός βέβαια του Ioniq για να έχω φθηνά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά) γιατί χάνει το κράτος σε φόρους απο καύσιμα και τέλη κυκλοφορίας. Μένω και επαρχία οπότε έχω άφθονο καθαρό αέρα. Μήπως να αρχίσω να σπέρνω FUD και εγώ? 😇

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Ηλεκτρικά λες να υπάρχουν ή μήπως είναι μία μόδα που ξεπεραστει;;;😁

Εγραψα όχι ότι δεν έχουν πάρκιν όλοι απλά ένα ποσοστό έχει σε πυλωτές στις οποίες πρέπει να πάρουν άδεις από διαχειριστή - ενοίκους για σταθμό φόρτισης αλλά ποιος θα ρισκάρει να το κάνει βάζοντας σταθμό σε κοινόχρηστο χώρο;; Πιστεύει κανείς ότι είναι εφικτό η κάθε πολυκατοικία να έχει στην πυλωτή καμιά 15αριά σταθμούς φόρτισης;; με απλωμένα καλώδια να φορτίζουν;;; Το σκέφτομαι και γελάω.

Σου απάντησα πως δεν ισχύει αυτό που λες, ούτε 51% χρειάζεται ούτε τίποτα. Δες τι έγραψα παραπάνω

51 λεπτά πριν, mindreader είπε

Δεν ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει ΕΕ σε 15 χρονια απο τωρα.

Οποτε μαλλον problem solved.

Αν σταματήσει να υπάρχει ΕΕ, τα αυτοκίνητα θα είναι το λιγότερο από τα προβλήματα που θα έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, malakudi είπε

Μου αρέσει πως όλη έχετε την αποψάρα σας, ενώ υπάρχει η στατιστική της ΕΛΣΤΑΤ από την απογραφή. Λέτε να βγάλανε τα νούμερα από το κεφάλι τους; Μπορείτε να δείτε τα στατιστικά, έχει και ανά νομό, στην Αττική είναι το ποσοστό πιο κάτω, δεν είναι 50%, αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στο 30%. Σε κάθε περίπτωση δεν υπάρχει η εικόνα που παρουσιάζετε κάποιοι (4 εκατομμύρια στην Αθήνα και 2-3 στη περιφέρεια δεν έχουν parking έγραψε ο @papoys1 ). 

@korakios Έχεις χρόνο μέχρι το 2035 να μαζέψεις χρήματα και να πάρεις. Αν αφήσει η ΕΕ να έρχονται μεταχειρισμένα θερμικά από τις βόρειες χώρες σε μας μετά το 2035 θα είναι σα να μας πασάρει τον καρκίνο τους. Να μας λείπει. Τα χρονοδιαγράμματα έχουν τεθεί, κάντε τα κουμάντα σας.

Μπορεί για σένα να είναι θέσφατο η στατιστική, αφού ΠΟΤΕ δεν έχουν "μαγειρευτεί" τα νούμερα για συγκεκριμένες ατζέντες :P αλλά για μένα (χωρίς στατιστικά νούμερα) και απλά κυκλοφορώντας στο κέντρο και τα νότια προάστια λόγω διαμονής και δουλειάς, ΔΕΝ βλέπω αυτό το νούμερο. Ούτε η Καλλιθέα μου το βγάζει, ούτε ο Νέος Κόσμος, ούτε ο Βύρωνας (βλέπεις την Κυψέλη δεν την αναφέρω γιατί πια είναι πολύ κλισέ :P). Μπορεί να νομίζει κάποιος ότι ισχύει πχ στη Ν.Σμύρνη. Και πάλι όμως ΔΕΝ αφού μια γύρα θα σου δείξει τα μεγάλα της πεζοδρόμια καβαλημένα από οχήματα ΚΑΘΕΤΑ, τα οποία αποτρέπουν τη χρήση από πεζούς (άρα προφανώς δεν υπάρχουν οι χώροι ή τελικά τα οχήματα είναι πολλά περισσότερα ανά νοικοκυριό από την 1 θέση της στατιστικής).

Οπότε ποια είναι αυτή η περιοχή στην Ελλάδα που έχει τέτοια υπερεπάρκεια για να μου "διορθώσει" έστω και αριθμητικά (ακόμα και σε επίπεδο χώρας) το στατιστικό νούμερο αυτών των περιοχών;

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

7kw με 3κ? που ρε μαστορα να βαλω και εγω. κατι δεκαρικα μου ζητανε

Ναι η αλήθεια είναι πως δεν έχω υπολογίσει βάσεις και εργασία αλλά οι τιμές για πάνελ και inverter είναι πολύ χαμηλές. Οι μπαταρίες κοστίζουν πολλά παραπάνω. Και πάλι βέβαια επειδή έχω κάνει κοστολόγηση με μπαταρίες 30KW στο σπίτι μου βγαίνουν και με αυτά κάτω από 10Κ.

 

7 ώρες πριν, korakios είπε

αν τσοντάρεις για ηλεκτρικό και εγώ μέσα είμαι .... τι άλλο θα ακούσουμε ...

μάλιστα ....

πληθωρισμός το euro ? 🤣

Έχεις κάτι να πεις πάνω στα όσα είπα ή προσπαθείς να γίνεις ο γελωτοποιός της παρέας;

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Ηλεκτρικά λες να υπάρχουν ή μήπως είναι μία μόδα που ξεπεραστει;;;😁

Εγραψα όχι ότι δεν έχουν πάρκιν όλοι απλά ένα ποσοστό έχει σε πυλωτές στις οποίες πρέπει να πάρουν άδεις από διαχειριστή - ενοίκους για σταθμό φόρτισης αλλά ποιος θα ρισκάρει να το κάνει βάζοντας σταθμό σε κοινόχρηστο χώρο;; Πιστεύει κανείς ότι είναι εφικτό η κάθε πολυκατοικία να έχει στην πυλωτή καμιά 15αριά σταθμούς φόρτισης;; με απλωμένα καλώδια να φορτίζουν;;; Το σκέφτομαι και γελάω.

Πλέον οι νεότερες πολυκατοικίες έχουν έτσι κι αλλιώς υποχρεωτικά την καλωδίωση ή την αναμονή αυτής ( δεν θυμάμαι καλά ) για φορτιστή ηλεκτρικού. Στις παλαιότερες όπως αναφέρθηκε ο νόμος πάλι είναι με το μέρος αυτουνού που θέλει να βάλει φορτιστή.

Σε ένα κόσμο που διαμορφώνεται για ηλεκτρικά αυτοκίνητα ( φορτιστές, εγκαταστάσεις σπιτιών κτλ ) εσύ πιστεύεις ότι σε 15 χρόνια τα ηλεκτρικά δεν θα υπάρχουν; Μάλλον θα καταλήξεις σαν εκείνους που το 2024 προτιμούν να μην έχουν τηλέφωνο και είναι οπαδοί του παραδοσιακού ταχυδρομείου εναντίων του email.

Όσον αφορά τις εταιρείες αυτοκίνησης το έργο το έχουμε δει και με παλαιότερες αλλαγές στην τεχνολογία. Όπως για παράδειγμα στις ψηφιακές φωτογραφικές, την μετάβαση στα smartphones όπου όσοι δεν ακολούθησαν την εξέλιξη έγιναν ιστορία και νεότερες εταιρείες πήραν την θέση τους. Δεν θα μου φαινόταν περίεργο σε 15 χρόνια από τώρα οι BMW και Toyota να κάνουν παρέα στην Kodak στην Nokia και στην Blackberry.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...