Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

H Νορβηγια δεν εγινε πλουσια απο τυχη, εγινε γιατι ειναι ανθρωποι με εγκεφαλο.

Στην ελλαδα ξοδευουμε το μισο αεπ στα φρουτακια

Μην τα ισιωνουμε ολα. Ο τζόγος αυξάνεται στις φτωχες χώρες. 

Ειναι μια ψεύτικη ελπίδα οτι κατι θα αλλαξει για εμας. Οπως στην Βραζιλία παιζουν ποδόσφαιρο για να βγουν απο τη φτωχια. 

Το παράδειγμα σου ειναι ατυχές. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, dbrillis είπε

Μην τα ισιωνουμε ολα. Ο τζόγος αυξάνεται στις φτωχες χώρες. 

Ειναι μια ψεύτικη ελπίδα οτι κατι θα αλλαξει για εμας. Οπως στην Βραζιλία παιζουν ποδόσφαιρο για να βγουν απο τη φτωχια. 

Το παράδειγμα σου ειναι ατυχές. 

Ο τζογος αυξανεται με τους ηλιθιους και αμορφωτους, που δεν εχουν ιδεα απο μαθηματικα.

Οτι ο τζογος αυξανεται στις πτωχες χωρες ειναι ραδιο αρβυλα.

Η Ελλαδα ειχε παρα πολυ τζογο τα χρονια προ κρισης. Τωρα εκτοξευτηκε παλι λογω της δυνατοτητας να παιζεις απο το κινητο σου.

Ειναι φτωχοι οι φινλανδοι και οι ολλανδοι? 

Γιατι βασει της λογικης σου θα πρεπε να ειναι στο Νο1 η Αλβανια και το Μαροκο

Chart_5-768x565.jpg.webp

S'poreans remain second-biggest gamblers in the world - TODAY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

H Νορβηγια δεν εγινε πλουσια απο τυχη, εγινε γιατι ειναι ανθρωποι με εγκεφαλο.

Στην ελλαδα ξοδευουμε το μισο αεπ στα φρουτακια

.

Αναφορά σε κείμενο

The Gross Domestic Product (GDP) in Greece was estimated to be $479 billion dollars in 2023 by World Economics - 27% larger than official estimates. The official estimate for Greece's GDP published by the World Bank was $377 billion at the end of 2023 in puchasing power partity terms.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε ξέρω ούτε μπορώ να καταλάβω από μια γραμμή αν γράφεις σοβαρά ή ειρωνικά. 

Και ειδικά στο μπλα μπλα που έχουμε δει να γράφονται τα πιο άκυρα πράματα και να τα λένε σοβαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NT1G είπε

Ούτε σε ξέρω ούτε μπορώ να καταλάβω από μια γραμμή αν γράφεις σοβαρά ή ειρωνικά. 

Και ειδικά στο μπλα μπλα που έχουμε δει να γράφονται τα πιο άκυρα πράματα και να τα λένε σοβαρά.

Δεκτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, csontheline είπε

Και προτίμησες να επιλέξεις τον κουβά με lpg και ρόδες, α;

image.png.6ee3c018aa6bd869bc7b5efb65ba652a.png

Εννοείται

Κουβάς = άχρηστες λαμαρίνες με ρόδες 

Το αμάξι είναι εργαλείο πρώτα και μετα τα άλλα …

3 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Άρα συμφωνούμε :)

Αγοράζεις αυτοκίνητο με βάση τα οικονομικά σου. Αν είχες περισσότερα χρήματα δεν θα αγόραζες το ίδιο. 

Το βασικό σου κριτήριο είναι η τσέπη σου και πάς με βάση αυτή. Έκανες μία λογική επιλογή με βάση τα οικονομικά σου.

Αν είχες +100.000 εισόδημα το χρόνο δεν θα ήταν λογική επιλογή το panda. 

Για άλλον με ακόμα λιγότερο εισόδημα απο το δικό σου ένα μεταχειρισμένο panda 10ετίας θα ήταν μία λογική επιλογή. (λέμε τώρα γιατί το panda ποτέ δεν είναι λογική επιλογή 🤪)

αν είχα 100+ εισόδημα σίγουρα θα έπαιρνα κάτι άλλο (θερμικό cng/lpg) μιας και τα υπόλοιπα λεφτά θα τα επένδυα σε κάτι που να μου δίνει λεφτά 

Για  μικρότερο εισόδημα , ναι 10ετιας μτχ και lpg/cng σίγουρα , λογικο είναι 

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Φίλε μου αν αυτό καταλαβαίνεις δεν εκφράστηκα σωστά. Ο korakios έχει τα περισσότερα post σε αυτό το νήμα χωρίς να έχει εμπειρία ηλεκτροκίνησης και όπως φάνηκε από το διάλογο, χωρίς καν να ενδιαφέρεται να αγοράσει νέο αυτοκίνητο αφού το target του είναι αυτοκίνητα των 12000 που είτε έτσι είτε αλλιώς δεν υπάρχουν πλέον. Οπότε τι προσφέρει στη συζήτηση εδώ; Επαναλαμβάνει γνωστά κλισέ κατά της ηλεκτροκίνησης και στην ουσία μόνο FUD προσφέρει. Επιπλέον υποστηρίζει μία θεωρία συνομωσίας πως αυξήθηκαν οι τιμές στα αυτοκίνητα για να προωθηθεί η ηλεκτροκίνηση και πως οι προδιαγραφές ρυπών δε χρειάζονται πραγματικά αλλά είναι μέρος της ίδιας συνωμοσίας. Ε κάπου έλεος πια με αυτή τη προπαγάνδα.

Δεν κλισέ , πραγματικότητα είναι , έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς , στη τελική υπάρχει η επιλογή αγνόησης χρήστη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Δεν κλισέ , πραγματικότητα είναι , έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς , στη τελική υπάρχει η επιλογή αγνόησης χρήστη :)

Κλισέ είναι. Το θέμα δεν είναι να σε αγνοήσω εγώ, εγώ ξέρω τι συμβαίνει στην ηλεκτροκίνηση. Το θέμα είναι πως σκορπάς FUD και μπερδεύεις φίλους που θέλουν να μάθουν. Anyway δε πειράζει, κάθε φορά που θα γράφεις κάτι που δεν ισχύει θα σου κάνω quote με το παρακάτω: "Αγνοήστε τον, δε γνωρίζει από ηλεκτρικά και δεν ενδιαφέρεται για νέα αυτοκίνητα αλλά μόνο για μεταχειρισμένα αξίας το πολύ 10000 ευρώ"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν κλισέ , πραγματικότητα είναι , έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς , στη τελική υπάρχει η επιλογή αγνόησης χρήστη :)

Κρίνεις υποκειμενικά με τις δικές σου ανάγκες και πορτοφόλι.

Όπως στο ρεύμα χρειάζεται excel για να επιλέξει ο καθένας τί τον συμφέρει, έτσι είναι και στα αυτοκίνητα.

Σε 2 μήνες έχουμε κάνει ~4500χλμ με <€20 έξοδα καυσίμου ;)

(έξτρα ~300kWh στο 2μηνο στις ρυθμιζόμενες, είναι όλες απο παραγωγή μου αλλά εκτός ταυτοχρονισμού)

Πόσα θα δίναμε αν είχαμε ένα τύπου Ioniq5 θερμικό?

Είχα golf 15ετίας οικονομικότατο για τις επιδόσεις του (0-100 8") με μέση κατανάλωση 6.5l/100km. Θα θέλαμε +€500 για βενζίνες για το 2μηνο ή +€3.000/έτος !!!!!

Επεξ/σία από teodor_ch
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teodor_ch είπε

Κρίνεις υποκειμενικά με τις δικές σου ανάγκες και πορτοφόλι.

Ούτε αυτό δε κάνει, του ζήτησα να μας πει πόσα km κάνει το μήνα και που (αστικό ιστό, επαρχιακοί δρόμοι, εθνικές οδούς) για να του αποδείξω πως θα είχε οικονομία αλλά δεν απαντάει. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να σκορπά FUD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, teodor_ch είπε

Κρίνεις υποκειμενικά με τις δικές σου ανάγκες και πορτοφόλι.

Όπως στο ρεύμα χρειάζεται excel για να επιλέξει ο καθένας τί τον συμφέρει, έτσι είναι και στα αυτοκίνητα.

Σε 2 μήνες έχουμε κάνει ~4500χλμ με <€20 έξοδα καυσίμου ;)

(έξτρα ~300kWh στο 2μηνο στις ρυθμιζόμενες, είναι όλες απο παραγωγή μου αλλά εκτός ταυτοχρονισμού)

Πόσα θα δίναμε αν είχαμε ένα τύπου Ioniq5 θερμικό?

Είχα golf 15ετίας οικονομικότατο για τις επιδόσεις του (0-100 8") με μέση κατανάλωση 6.5l/100km. Θα θέλαμε +€500 για βενζίνες για το 2μηνο ή +€3.000/έτος !!!!!

Με βενζίνη συγκρίνεις ? 😂

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Ούτε αυτό δε κάνει, του ζήτησα να μας πει πόσα km κάνει το μήνα και που (αστικό ιστό, επαρχιακοί δρόμοι, εθνικές οδούς) για να του αποδείξω πως θα είχε οικονομία αλλά δεν απαντάει. Το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να σκορπά FUD

5€/100χλμ μου βγαίνει , στο είπα και πριν , απόσβεση ποτέ δε θα έκανα 

3 ώρες πριν, malakudi είπε

"Αγνοήστε τον, δε γνωρίζει από ηλεκτρικά και δεν ενδιαφέρεται για νέα αυτοκίνητα αλλά μόνο για μεταχειρισμένα αξίας το πολύ 10000 ευρώ"

Εννοείται ξέρω από ηλεκτρικά και χαίρομαι όταν πέφτουν οι τιμές όπως  πχ στο dolphin , αλλά και 20+ χιλιάρικα δε θα τα έδινα για οικονομία , απλά για γούστο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, korakios είπε

5€/100χλμ μου βγαίνει , στο είπα και πριν , απόσβεση ποτέ δε θα έκανα 

Εννοείται ξέρω από ηλεκτρικά και χαίρομαι όταν πέφτουν οι τιμές όπως  πχ στο dolphin , αλλά και 20+ χιλιάρικα δε θα τα έδινα για οικονομία , απλά για γούστο .

Πόσα km το χρόνο άνθρωπέ μου; Το 5 ευρώ τα 100km δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Άλλος κάνει 10000km το χρόνο, άλλος κάνει 30000 km. Εγώ πχ κάνω 10000km το καλοκαίρι και άλλα 15000 km τους υπόλοιπους 9 μήνες. Επίσης πόσα από τα km είναι σε αστικό ιστό, πόσα σε επαρχιακούς δρόμους και πόσα σε εθνικές οδούς; Χονδρικά, δε χρειάζεται απόλυτη ακρίβεια.

Συγνώμη αλλά δε ξέρεις από ηλεκτρικά όταν γράφεις πως ένα μεταχειρισμένο ηλεκτρικό μπορεί να σε αφήσει πηγαίνοντας στο περίπτερο, είτε το λες καθ' υπερβολήν είτε όχι. Υπάρχουν μετρικές SoH με τις οποίες αξιολογείς απόλυτα την κατάσταση μίας μεταχειρισμένης μπαταρίας.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Συγνώμη αλλά δε ξέρεις από ηλεκτρικά όταν γράφεις πως ένα μεταχειρισμένο ηλεκτρικό μπορεί να σε αφήσει πηγαίνοντας στο περίπτερο, είτε το λες καθ' υπερβολήν είτε όχι.

υπερβολήν

4 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πόσα km το χρόνο άνθρωπέ μου; Το 5 ευρώ τα 100km δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Άλλος κάνει 10000km το χρόνο, άλλος κάνει 30000 km. Εγώ πχ κάνω 10000km το καλοκαίρι και άλλα 15000 km τους υπόλοιπους 9 μήνες. Επίσης πόσα από τα km είναι σε αστικό ιστό, πόσα σε επαρχιακούς δρόμους και πόσα σε εθνικές οδούς; Χονδρικά, δε χρειάζεται απόλυτη ακρίβεια.

Έστω 10χλδ 50-50 επαρχιακό / πόλη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...