Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, Red_Bear said:

Πωλήσεις ηλεκτρικών στην Ελλάδα - Έσπασε κάθε ρεκόρ ο Ιούλιος

Έσπασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων στην Ελλάδα, αφού πέτυχαν το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει καταγραφεί ποτέ.

Κατι σαν τις 'μετοχες' που ετοιμαζονται να 'απογειωθουν' δηλαδη. Οταν ακουσεις και την κουτση Μαρια να ασχολειται με αυτα, να ξερεις ερχεται μεγαλη καρπαζια, και τα ζησαμε! Ομοιως με τα ηλεκτροκινητα που εγιναν trendy!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Κατι σαν τις 'μετοχες' που ετοιμαζονται να 'απογειωθουν' δηλαδη. Οταν ακουσεις και την κουτση Μαρια να ασχολειται με αυτα, να ξερεις ερχεται μεγαλη καρπαζια, και τα ζησαμε! Ομοιως με τα ηλεκτροκινητα που εγιναν trendy!

Νομίζω ότι ο συλλογισμός σου είναι κάπως άκυρος. Άλλοι παράγοντες καθορίζουν το ανεβοκατεβασμα των μετοχών και τελείως άλλοι την αγορά των ηλεκτρικών αυτοκινήτων. Τα ηλεκτρικά θα πουλάνε όλο και περισσότερο. Το αποφάσισαν κυβερνήσεις και κατασκευαστές και καμία κουτσή Μαρία δεν μπορεί να το αποτρέψει, ούτε θα έρθει καμία μεγάλη καρπαζιά. Με εμπόδια και δυσκολίες η ηλεκτροκίνηση θα προχωρήσει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2024 στις 9:36 ΠΜ, @pnea1973 είπε

Αυτο που λες, δεν γίνεται......Είναι σαν να λες ότι είχες λαμπάκι στο θερμικό για 80χιλ και ξέχασες να βάλεις βενζίνη και για μια ανάγκη το θέλεις αλλά οι βενζινοπωλες έχουν απεργία! 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μιλάμε με το αν!!! 

Ποσες φορες πας με λαμπακι κ λες θα βαλω..δε σε νοιάζει κ πολυ γιατι καθε 3 τετραγωνα εχει πρατηριο κ σε 4 λεπτα εχεις φουλ ντεπόζιτο πάλι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Ποσες φορες πας με λαμπακι κ λες θα βαλω..δε σε νοιάζει κ πολυ γιατι καθε 3 τετραγωνα εχει πρατηριο κ σε 4 λεπτα εχεις φουλ ντεπόζιτο πάλι 

Δεν μπορείς να φανταστείς πως την έχω πατήσει μ' αυτό το βράδυ. Να ανοίγω Google maps όλα τα πρατήρια να δείχνουν ανοικτά και κάνοντας βόλτες δεξιά και αριστερά να βλέπω τα χιλιόμετρα να πέφτουν. . .

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Ποσες φορες πας με λαμπακι κ λες θα βαλω..δε σε νοιάζει κ πολυ γιατι καθε 3 τετραγωνα εχει πρατηριο κ σε 4 λεπτα εχεις φουλ ντεπόζιτο πάλι 

Πολλές.. Και πολλές φορές δεν έβρισκα πρατηριο.. Ενώ στο ηλεκτρικό το έχω σπίτι μου το πρατηριο. 

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ας αλλαξουμε θεμα. Μη μετρατε τις &$#ες σας με το ποιος εχει πιο πολλα "πρατηρια" δικα του για 4-5 σελιδες ακομα.
Τα πραγματα ειναι απλα, αυτη τη στιγμη το πιο βολικο ειναι το πρατηριο βενζινης. Καταλαβαινουμε οτι ειναι επισης βολικο για τους ιδιοκτητες ηλεκτρικων οχηματων που εχουν το πρατηριο σπιτι τους 🤣 αλλα μην κανουμε το ασπρο μαυρο με παραδειγματα που υποστηριζουν τη γνωμη μας. Δεν χρειαζεται κανενας να πεισει κανεναν, αρκει που ο καθενας μας ειναι ευχαριστημενος με αυτο που εχει.  
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, manolis940 είπε

Δεν μπορείς να φανταστείς πως την έχω πατήσει μ' αυτό το βράδυ. Να ανοίγω Google maps όλα τα πρατήρια να δείχνουν ανοικτά και κάνοντας βόλτες δεξιά και αριστερά να βλέπω τα χιλιόμετρα να πέφτουν. . .

Απτο να βλεπεις την ωρα να περνάει ως να φορτισει κ συ ναχεις επειγον αναγκη.. Καλο το χιουμορ αλλα αλλο να φουλάρεις σε 5 λεπτα με την οδήγηση μαζί κ αλλο να θες αναλλγα το.φορτιστη απο 1μιση ωρα μεχρι κανα 8ωρο. Εκτος κ αν εχεις 2-3 αμαξια κ 1 ηλεκτρικο για τα γουστα.

15 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Πολλές.. Και πολλές φορές δεν έβρισκα πρατηριο.. Ενώ στο ηλεκτρικό το έχω σπίτι μου το πρατηριο. 

Σε μονοκατοικία με δικο.σου φορτιστη καπου στα μεσογεια ξέρω γω. Πες το στον Τάκη απτο Παγκράτι που πετάει μπαλαντεζα να φορτισει επειδη δεν εχει ουτε καν παρκιν η κυνηγάει τα λιντλ.

Στις 2/8/2024 στις 11:16 ΠΜ, filarhos είπε

Έχουμε γλιτώσει από καύσιμα τουλάχιστον 2000€ κι αν σκεφτούμε ότι το αγοράσαμε στην τιμή golf μόνο κέρδος έχουμε.

Αρα πηγε ενα 30αρι..θα επαιρνες ετσι κ αλλιως αμαξι η απλα προέκυψε κ λες ας πάρω. Θελω να διαστασιολογησω την εξοικονομηση καυσιμων με τα χρόνια χρησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

 

Σε μονοκατοικία με δικο.σου φορτιστη καπου στα μεσογεια ξέρω γω. Πες το στον Τάκη απτο Παγκράτι που πετάει μπαλαντεζα να φορτισει επειδη δεν εχει ουτε καν παρκιν η κυνηγάει τα λιντλ.

 

Σε διαμέρισμα με ενοίκιο και δικό του πάρκινγκ. Όπως έχω πει και έχω βαρεθεί να το λέω αν ο Τάκης είναι χαζός και δεν ξέρει τις ανάγκες του ας πάρει και λιμουζίνα με υγραέριο και μετά να ψάχνει πάρκινγκ... Γιατί ο Τάκης θα έχει θέμα με ότι και να παρει λόγω του πάρκινγκ και όχι μόνο με το ηλεκτρικό...

 

Αλλα αυτό δεν έχει καμία σχέση με το "ξεχνάω να το φορτίσω το βράδυ και θα μου τύχει το πιο απίθανο έκτακτο και θα πρέπει να κάνω 500χιλ σε 1 ώρα ακόμα και αν δεν έχω κάτι τέτοιο" 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, magicnumbers είπε

Απτο να βλεπεις την ωρα να περνάει ως να φορτισει κ συ ναχεις επειγον αναγκη.. Καλο το χιουμορ αλλα αλλο να φουλάρεις σε 5 λεπτα με την οδήγηση μαζί κ αλλο να θες αναλλγα το.φορτιστη απο 1μιση ωρα μεχρι κανα 8ωρο. Εκτος κ αν εχεις 2-3 αμαξια κ 1 ηλεκτρικο για τα γουστα.

Αρχικά δεν έχω ηλεκτρικό. Ηρέμησε για να μπορέσεις να καταλάβεις τι γράφει το μήνυμα μου. Η ουσία είναι ότι οι αντλίες της βενζίνης- πετραιλέου  δεν είναι 24/7 διαθέσιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, manolis940 είπε

Αρχικά δεν έχω ηλεκτρικό. Ηρέμησε για να μπορέσεις να καταλάβεις τι γράφει το μήνυμα μου. Η ουσία είναι ότι οι αντλίες της βενζίνης- πετραιλέου  δεν είναι 24/7 διαθέσιμες

Συνήθως ξέρεις ποια πρατήρια είναι πάντα ανοιχτά στη γύρω περιοχή.

Γενικά σε αυτό το θέμα κερδίζουν τα θερμικά και για μένα είναι και το μεγαλύτερο μείον των ηλεκτρικών μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει μόνο ηλεκτρικό.

Δεν το θεωρώ τόσο ακραίο και απίθανο δηλαδή να χρειαστεί να πας κάπου επειγόντως ενώ έχεις λίγη μπαταρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, zio10 είπε

Συνήθως ξέρεις ποια πρατήρια είναι πάντα ανοιχτά στη γύρω περιοχή.

Γενικά σε αυτό το θέμα κερδίζουν τα θερμικά και για μένα είναι και το μεγαλύτερο μείον των ηλεκτρικών μέχρι στιγμής, αν κάποιος έχει μόνο ηλεκτρικό.

Δεν το θεωρώ τόσο ακραίο και απίθανο δηλαδή να χρειαστεί να πας κάπου επειγόντως ενώ έχεις λίγη μπαταρία.

Στην δική μου περιοχή δεν είναι τίποτα ανοικτό. Πρέπει να πας Ηράκλειο. Έτσι όμως πίστευα και εγώ ότι γνωρίζω, πίστευα ότι και το maps γνωρίζει. Αλλά έστω κι έτσι δεν είσαι πάντα σε γνώριμο μέρος.

Όπως και να το κάνουμε είναι αρνητικό του θερμικού το ότι χρειάζεται υπάλληλο για να γεμίσει, είναι αρνητικό του ηλεκτρικού ότι θα πάρει ώρα.

Το σενάριο σου δεν το θεωρώ ακραίο αλλά αν στο αυτοκίνητο μου έχω 50km range ακόμα, δεν μπορώ να κάνω και πολλά το βράδυ αν πρέπει να πάω κάπου πιο μακρυά με το θερμικό μου. Γενικά όμως είναι χαζό να αφήνεις άδειο το αμάξι σου είτε είναι ηλεκτρικό, είτε είναι βενζινοκίνητο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2024 στις 3:51 ΠΜ, magicnumbers είπε

Ποσες φορες πας με λαμπακι κ λες θα βαλω..δε σε νοιάζει κ πολυ γιατι καθε 3 τετραγωνα εχει πρατηριο κ σε 4 λεπτα εχεις φουλ ντεπόζιτο πάλι 

Και τα μισα κλεβουν η πουλανε νοθευμενη με κατουρο.

9 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Σε μονοκατοικία με δικο.σου φορτιστη καπου στα μεσογεια ξέρω γω. Πες το στον Τάκη απτο Παγκράτι που πετάει μπαλαντεζα να φορτισει επειδη δεν εχει ουτε καν παρκιν η κυνηγάει τα λιντλ.

 

Ο τακης δε θα πρεπε να εχει καν αμαξι, γιατι αυτο που εχει τωρα, το παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο "αφου δεν εχει αλλου"

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ψάχνουμε να βρούμε το απίθανο. Ενώ όλοι ξέρουμε την ποιότητα των καυσίμων, το οτι μπορεί να γίνει λάθος (όπως έγινε και σε εμένα, όταν ξεκινούσα για ταξίδι με το Diesel και επειδή είχα πάει για καφέ ο υπάλληλος έκανε λάθος και μου έβαλε βενζίνη, και προφανώς έχασα το 3ημερο)..

 

Το μόνο "μειονέκτημα" του ηλεκτρικού είναι οτι θα πρέπει σε ταξίδι να υπάρχει στην διαδρομή ταχυφορτιστής. Ολα τα άλλα δεν υπάρχουν. Μια πρίζα στο κατάλυμα θα βρεθεί. 

Βέβαια όπως έχω πολλάκις (με γιώτα!) αναφέρει, η απόκτηση ηλεκτρικού (προσωπική εκτίμηση) προϋποθέτει κάλυψη των αναγκών του ιδιοκτήτη, αλλά και κάποιες προϋποθέσεις (Πχ δυνατότητα φόρτισης σπίτι)
Δεν θέλω να είμαι σκλάβος του αυτοκινήτου. Αλλά να με εξυπηρετεί όταν το χρειαστώ. Ε αυτή την στιγμή το ηλεκτρικό για εμένα (και όχι για τον κάθε Τακη, Μάκη, Σούλα (απο την γνωστή διαφήμιση για τους μεγαλύτερους)) είναι η καλύτερη λύση. Το έκτακτο που μπορεί να τύχει βρίσκεται (μερικές φορές, κατά το καλοκαίρι συνήθως) σε απόσταση 125χιλ. Κάτι άλλο έκτακτο δεν υπάρχει.

 

Ξαναλέω....Πρώτα σκέψη και μετά αγορά. Οταν γίνεται κάτι παρορμητικά, αντι να καταλάβουμε το λάθος μας, ψάχνουμε να βρούμε τρόπους να μειώσουμε την λάθος αγορά μας....

Καλές διακοπές σε όλους !!!!!!!

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, magicnumbers said:

Αρα πηγε ενα 30αρι..θα επαιρνες ετσι κ αλλιως αμαξι η απλα προέκυψε κ λες ας πάρω. Θελω να διαστασιολογησω την εξοικονομηση καυσιμων με τα χρόνια χρησης.

Ναι λίγο πάνω από 30αρι. Είχαμε ένα ατύχημα χωρίς ζημιές και είδα ότι έπρεπε να αλλάξουμε αυτοκινητο. Δεν μας χωραγε κιόλας...

Οπότε ξεκίνησα να κοιτάω με όλα τα συστήματα ασφαλείας, αυτόματο, με κινητήρα καλύτερο από αυτόν που είχα (δηλαδή >110 ίππους πετρέλαιο ή βενζίνη) και εκτός του c3 aircross στα 24 με παραχώρηση στην δύναμη, με τα hatchback φλερταραμε την 30αρα.

Τελικά δώσαμε 3 Χιλ παραπάνω και πήραμε το id. Εχουμε ήδη εξοικονομήσει παραπάνω από τα μισά μόνο από το κόστος καυσίμου. (17χιλχλμ σήμερα)

Γενικά δεν περιμένω να κάνω απόσβεση όλο το ποσό, αλλά όταν με το καλό μπορούμε να πάρουμε αλλο μεγαλυτερο πχ στα 7 χρόνια που θα έχει κάποια αξία με ενεργή την εγγύηση, θα έχω γλιτώσει τα μισά από όσα δώσαμε.

Βέβαια αυτό με τα δεδομένα του τώρα αύριο μπορεί πχ να μην κάνουμε τοσο μεγάλες αποστάσεις κάθε χρόνο οπότε να μειωθεί η "εξοικονόμηση". Γενικά είχα βάλει excelακια κάτω για να δω τι αξίζει...

Πάντως και 5χιλ τον χρόνο να κάνω (μόνο χωριό δηλαδή) πάλι θα ήθελα να μπορώ να πάρω ηλεκτρικό πάλι. Το μόνο μειονεκτήματα που έχει αυτή τη στιγμή  είναι η αυτονομία (από 250χλμ μέχρι 450).

 

Ένα ακόμα θετικό για εμένα είναι ότι δεν χάνω τον χρόνο μου για το 95% της μετακίνησης μου για να πηγαίνω στο πρατήριο κάθε βδομάδα και να περίμενω 2-3 αυτοκίνητα να γεμίσουν για να έρθει η σειρά μου. Λέω για εμένα γιατί πάντα έβαζα σε συγκεκριμένα πρατήρια, έχω καεί από ιδιωτικά πρατήρια και δεν θα ήθελα να ξαναπληρωσω για νοθευμένα καύσιμα. Το προηγούμενο αυτοκίνητο που κάναμε 140χιλ σε 7 χρόνια είχα βάλει μονο μια φορά 20 λίτρα σε πρατήριο που δεν ήταν εταιρικό κι αυτό από λάθος.

Επεξ/σία από filarhos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως, νομιζα, οτι με τις επικρατουσες συνθηκες στην Ελλαδα, δηλαδη με απλα ελληνικα, ποσοι μισθοι χρειαζονται για να παρεις ενα αμαξι (πχ μισθοι 6 ετων, αν τα βαζεις ολα στην ακρη, διχως να ξοδευεις τιποτε),

νομιζα λοιπον, οτι και παλια (70-80), αλλα και τωρα (τα τελευταια 10 χρονια τουλαχιστον),

ο Ελληνας παιρνει αμαξι για να το κρατησει τουλαχιστον 20ετια.

Ναι, τα εχουν σκαρτεψει κλπ, αλλα ο σκοπος του μεσου Ελληνας (λεγε μισθο και εσοδα οπως τα ξερετε), δεν ειναι να αλλαξει το αμαξι στην....7ετια. Γιατι απλα δεν μπορει να το κανει. Γιατι προτιμα να κρατησει δυο δραχμες για θεματα υγειας-κουφια η ωρα, ή για τα παιδια του.

Εγω ξερω κοσμο, που κυκλοφορει με...Nissan sunny του 1987 (made in Volos! - καιω και αμολυβδη!), καθως και ford focus του 1998. Δηλαδη 25 και 35 ετη και βαλε...

Δεν ξερω αν ειναι η αντιπροσωπευτικη η εικονα που παρουσιαζεται εδω, οπου ανθρωποι εξαρχης, παρουσιαζονται προθυμοι και με συμβιβασμενοι με τη ιδεα, οτι κατω της 10ετιας θα πανε σε νεο αμαξι.

Εμενα αν μου πεις, και τα λεφτα να εχω, οτι αγορασε αμαξι και στην δεκαετια θελει αλλαγμα, θα σου πω δεν αγοραζω! Δεν αγοραζω αυτοκινητο "μιας χρησης"!

Νομιζω ειναι distorted reality, it can't be. Εκτος και αν κανουμε δειγματοληψια στα βορεια προαστια, στη Σαντορινη, στη Ροδο, και στη Χερσονησο Κρητης.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...