Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Αυτα θα τα κανεις αν θες να φορτιζεις τσαμπα.

Αλλιως δεν ασχολεισαι καθολου και πληρωνεις μονο την μεταφορα ενεργειας στον ΔΕΔΔΗΕ.

Σωστό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Παντως βασει απογραφης, το 46% των σπιτιων της Ελλαδας εχουν θεση σταθμευσης.

Ετσι βγάζουν τις στατιστικές οι εταιρείες όταν θέλουν να μας πασάρουν κάτι.

Αλλο πράγμα η θεση στάθμευσης και άλλο πραγμα ιδιόκτητο γκαράζ. Σε μια πολυκατοικία που υπάρχουν στην ανοιχτή πυλωτή π.χ. 15 θέσεις στάθμευσης ανοιχτοί  κανένας δεν μπορεί να εκδώσει άδεια για εγκατάσταση σταθμού φόρτισης οποτε το 46% το βλέπω να γίνεται 16 αντε 20% (το 20 μεγάλο το βλέπω αλλά το αφήνω) που έχουν νόμιμο δηλωμένο στην άδεια οικοδομής κλειστό χώρο σταθμευσης .

Θα πετάμε καλούμπα;; Και γω έχω μία θέση στάθμευσης στην πολυκατοικία αλλά πως θα φορτίζω;;; Θα πετάω μπαλαντέζα από το μπαλκόνι😁 Ασε φίλε αυτό είδαν και οι εταιρείες και ψάχνεις να βρείς που είναι  φορτιστές. Αν θέλεις και ταχυφορτιστές εκεί άστο πονεμένη ιστορία.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, papoys1 said:

Αλλο πράγμα η θεση στάθμευσης και άλλο πραγμα ιδιόκτητο γκαράζ. Σε μια πολυκατοικία που υπάρχουν στην ανοιχτή πυλωτή π.χ. 15 θέσεις στάθμευσης ανοιχτοί  κανένας δεν μπορεί να εκδώσει άδεια για εγκατάσταση σταθμού φόρτισης οποτε το 46% το βλέπω να γίνεται 16 αντε 20% (το 20 μεγάλο το βλέπω αλλά το αφήνω) που έχουν νόμιμο δηλωμένο στην άδεια οικοδομής κλειστό χώρο σταθμευσης.

Χρειάζεται άδεια για να βάλεις φορτιστή ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις καινούργιες οικοδομές είναι υποχρεωτική να υπάρχουν θέσεις φορτίσης. 

Στις παλιές νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια τεχνική έκθεση η οποία να λέει ότι δεν θα προκαλέσεις ζημιές στον κχ χώρο ή ότι θα τις επιδιορθωσεις... Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς.. 

Αλλα γενικά στις παλιές ειναι θέμα.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Στις καινούργιες οικοδομές είναι υποχρεωτική να υπάρχουν θέσεις φορτίσης. 

Στις παλιές νομίζω ότι πρέπει να κάνεις μια τεχνική έκθεση η οποία να λέει ότι δεν θα προκαλέσεις ζημιές στον κχ χώρο ή ότι θα τις επιδιορθωσεις... Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς.. 

Αλλα γενικά στις παλιές ειναι θέμα.. 

Υποχρεωτική είναι η εγκατάσταση υποδομής (καλώδια, κανάλια κτλ) για μελλοντική εγκατάσταση φορτιστή, όχι ο ίδιος ο φορτιστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λυθει η φορτιση τα ηλεκτρικα θα κυριαρχησουν. Για την ωρα επαφιονται στη διαθεση του καθενος ναναι early adopter. Δε θελω να σκεφτω ουτε κανεις περιγραφει τι θα κανεις σε μια αναγκη που θες αμαξι αμεσα αλλα ξεχασες να το φορτισεις το βραδυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Δε θελω να σκεφτω ουτε κανεις περιγραφει τι θα κανεις σε μια αναγκη που θες αμαξι αμεσα αλλα ξεχασες να το φορτισεις το βραδυ.

FctE6gqX0AAR2g_.png

 

  • Like 3
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, magicnumbers είπε

Οταν λυθει η φορτιση τα ηλεκτρικα θα κυριαρχησουν. Για την ωρα επαφιονται στη διαθεση του καθενος ναναι early adopter. Δε θελω να σκεφτω ουτε κανεις περιγραφει τι θα κανεις σε μια αναγκη που θες αμαξι αμεσα αλλα ξεχασες να το φορτισεις το βραδυ.

Αυτο που λες, δεν γίνεται......Είναι σαν να λες ότι είχες λαμπάκι στο θερμικό για 80χιλ και ξέχασες να βάλεις βενζίνη και για μια ανάγκη το θέλεις αλλά οι βενζινοπωλες έχουν απεργία! 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μιλάμε με το αν!!! 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Αυτο που λες, δεν γίνεται......Είναι σαν να λες ότι είχες λαμπάκι στο θερμικό για 80χιλ και ξέχασες να βάλεις βενζίνη και για μια ανάγκη το θέλεις αλλά οι βενζινοπωλες έχουν απεργία! 

Οπότε όπως καταλαβαίνεις μιλάμε με το αν!!! 

Βγάλε το απεργία απ' την μέση καθώς το θεωρώ υπερβολικό. Ας πούμε ότι τα βενζινάδικα στην περιοχή μας ανοίγουν στις 7:00.

Στις 5:00 και στην μία περίπτωση έχω ξεχάσει να φορτίσω ή έχω λαμπάκι αναμμένο. Το ηλεκτρικό θα το βάλω στον φορτιστή του σπιτιού μου ή σε κάποιον ελεύθερο φορτιστή και σε μισή ώρα δηλαδή 5:30 θα ξεκινήσω για τον προορισμό μου. Βενζινάδικο, καλή τύχη να βρεις ανοικτό. Οπότε το ηλεκτρικό

7:00 πάλι στην ίδια κατάσταση το θερμικό θα ξεκινήσει 7:10 ενώ το ηλεκτρικό 7:30.

Συνεπώς σε όλα υπάρχουν pros and cons.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Βγάλε το απεργία απ' την μέση καθώς το θεωρώ υπερβολικό. Ας πούμε ότι τα βενζινάδικα στην περιοχή μας ανοίγουν στις 7:00.

Στις 5:00 και στην μία περίπτωση έχω ξεχάσει να φορτίσω ή έχω λαμπάκι αναμμένο. Το ηλεκτρικό θα το βάλω στον φορτιστή του σπιτιού μου ή σε κάποιον ελεύθερο φορτιστή και σε μισή ώρα δηλαδή 5:30 θα ξεκινήσω για τον προορισμό μου. Βενζινάδικο, καλή τύχη να βρεις ανοικτό. Οπότε το ηλεκτρικό

7:00 πάλι στην ίδια κατάσταση το θερμικό θα ξεκινήσει 7:10 ενώ το ηλεκτρικό 7:30.

Συνεπώς σε όλα υπάρχουν pros and cons.

Απλά ήθελα να τονίσω το παράλογο του γεγονότος.....Η δικαιολογία οτι θα γίνει κάποια ανάγκη και θα έχεις το ηλεκτρικό χωρίς μπαταρία απλά δεν υπάρχει. Προσωπικό φροντίζω να είμαι πάντα μεταξύ 50-75% μπαταρίας όταν είμαι στην πόλη. Ε αυτό μου καλύπτει όλες τις πιθανές και απίθανες ανάγκες μου!!!!!!!! 

Ολά είμαι όπως τα λές.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ηλεκτρικό 10 μήνες. Βγάζουμε τους τελευταίους 4 που συνήθως φορτίζω στη δουλειά από απλή shuko με 1,5kwh και τα ταξίδια που φορτίζω έξω. Τους πρώτους 6 μήνες λοιπόν φόρτιζα στο σπίτι από shuko στα ~3kwh. Το άφηνα 2 βράδια την εβδομάδα και φόρτιζε, ΣΚ βόλτες. Σε 10 ώρες έπαιρνε 35-40%. Για τα ~500χλμ την εβδομάδα ήταν αρκετό.

Η στάθμη παίζει από 30% έως και 80%.

Στην αρχή έψαχνα για να εγκαταστήσω φορτιστή "γρήγορο" 11-22kw αλλά μετά είδα ότι μου φτάνει η shuko. Τελικά πέρασα μια με καινούρια καλώδιο με ασφάλεια 20Α και πλέον δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.  

Έχουμε γλιτώσει από καύσιμα τουλάχιστον 2000€ κι αν σκεφτούμε ότι το αγοράσαμε στην τιμή golf μόνο κέρδος έχουμε.
Όπως είπε και ο 940 όταν κι αν αλλάξουν τα πράγματα καλά να είμαστε και να πάρουμε κάτι που να συμφέρει...

 

Υ.Γ. Αρνητικός ήμουν και με το πετρέλαιο και είχα μείνει με βενζίνη μέχρι το '15, χάνοντας πόσα χρόνια όφελος από το χαμηλότερο κόστος χρήσης. Αλλά ένα testdrive με έπεισε και είχαμε για 8 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, filarhos said:

Βγάζουμε τους τελευταίους 4 που συνήθως φορτίζω στη δουλειά από απλή shuko με 1,5kwh και τα ταξίδια που φορτίζω έξω

Mπορεις να το βαλεις ανετα και στα 12Α παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, filarhos said:

Έχω ηλεκτρικό 10 μήνες. Βγάζουμε τους τελευταίους 4 που συνήθως φορτίζω στη δουλειά από απλή shuko με 1,5kwh και τα ταξίδια που φορτίζω έξω. Τους πρώτους 6 μήνες λοιπόν φόρτιζα στο σπίτι από shuko στα ~3kwh. Το άφηνα 2 βράδια την εβδομάδα και φόρτιζε, ΣΚ βόλτες. Σε 10 ώρες έπαιρνε 35-40%. Για τα ~500χλμ την εβδομάδα ήταν αρκετό.

Η στάθμη παίζει από 30% έως και 80%.

Στην αρχή έψαχνα για να εγκαταστήσω φορτιστή "γρήγορο" 11-22kw αλλά μετά είδα ότι μου φτάνει η shuko. Τελικά πέρασα μια με καινούρια καλώδιο με ασφάλεια 20Α και πλέον δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.  

Έχουμε γλιτώσει από καύσιμα τουλάχιστον 2000€ κι αν σκεφτούμε ότι το αγοράσαμε στην τιμή golf μόνο κέρδος έχουμε.
Όπως είπε και ο 940 όταν κι αν αλλάξουν τα πράγματα καλά να είμαστε και να πάρουμε κάτι που να συμφέρει...

Ξεκινά να ψωνίζεις και από Lidl 🤣

Και εγώ έτσι είμαι, δεν έχω βάλει ακόμα μετά από 2 χρόνια φορτιστή σπίτι, με την απλή σουκο. Επίσης μπορώ να φορτίσω στην δουλειά αλλά και στα Σείριος που είναι δωρεάν αλλά και στα Lidl. 

Έχω κάνει 45.000χλμ σε 2 χρόνια, κυρίως επειδή έχω δωρεάν/φθηνά καύσιμα 🤣 κοινώς έχω λιώσει στην βόλτα.  

Επεξ/σία από Vasilisxd
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gbras said:

Mπορεις να το βαλεις ανετα και στα 12Α παντως.

Δεν ξέρω τι εγκατάσταση έχουν κάνει και δεν μου αρέσει και η noname πρίζα που έχουν βάλει. Και η πλάκα είναι ότι η δικιά μου στο 3+kw οι ακροδέκτες είναι απλώς ζεστές, στη δουλειά στα 8Α κάθε φορά που το βγάζει οι ακροδέκτες καίνε...

2 hours ago, Vasilisxd said:

Ξεκινά να ψωνίζεις και από Lidl 🤣

Και εγώ έτσι είμαι, δεν έχω βάλει ακόμα μετά από 2 χρόνια φορτιστή σπίτι, με την απλή σουκο. Επίσης μπορώ να φορτίσω στην δουλειά αλλά και στα Σείριος που είναι δωρεάν αλλά και στα Lidl. 

Έχω κάνει 45.000χλμ σε 2 χρόνια, κυρίως επειδή έχω δωρεάν/φθηνά καύσιμα 🤣 κοινώς έχω λιώσει στην βόλτα.  

Πάμε lidl, αλλά εδώ είναι κάποιοι συγκεκριμένοι που τα παρατάνε όλη μέρα... Κάπως άλλαξε που έχουν βάλει όριο μισής ώρα και έχει θέσεις. Αλλά και στο σπίτι όσο έχει φως δωρεάν είναι, έχουμε φ/β. Από την άλλη μου αρέσει η αργή φόρτιση...

Α και Σείριο έχουμε πάει, περνάμε πηγαίνοντας χωριό, τυχαία σταματήσαμε γιατί ο μικρός πάλι... και ο τεχνικός που τους επιβλέπει ήρθε και μας είπε να φορτίσουμε... 

Εγώ πλέον δεν έχω χρόνο για βόλτα οπότε τα ~20χιλχλμ έρχονται εύκολα και δεν πάω και κάθε μέρα δουλειά...

Υ.Γ. Είχαμε πρόγραμμα, φ/β μετά αντλία και τέλος αυτοκίνητο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωλήσεις ηλεκτρικών στην Ελλάδα - Έσπασε κάθε ρεκόρ ο Ιούλιος

Έσπασαν κάθε προηγούμενο ρεκόρ οι πωλήσεις ηλεκτρικών αυτοκινήτων στην Ελλάδα, αφού πέτυχαν το μεγαλύτερο ποσοστό που έχει καταγραφεί ποτέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...