Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πήρα ως μοναδικό αυτοκίνητο ηλεκτρικό. Εντάξει έχω και θερμικό σκούτερ οπότε βολεύομαι!! 

7 ώρες πριν, petrankar είπε

Αφηνω τις ειρωνείες στην άκρη και και όποιος θέλει να συζητήσουμε για ποιο λόγο θέλει να πάρει ηλεκτρικό και να του μιλήσω με  επιχειρήματα πολύ ευχαριστως. Αλλιώς πρέπει να γράψω ολόκληρο σεντόνι - βιβλιο για τα μειονέκτηματα

Άφησα ένα σύντομο μυνημα για τους ανθρώπους που σκέφτονται να δαπανησουν ένα σημαντικό ποσό για το ΜΟΝΑΔΙΚΟ τους οχημα ως κίνητρο για να το ψάξουν καλύτερα μόνοι τους. 

Επίσης ως απάντηση στους εξυπνακισμους σαν επάγγελματιας θα έχω τεράστιο κερδος αν πάρετε όλοι ηλεκτρικά αλλά σαν συνάνθρωπος και την αγάπη που έχω για την τεχνολογια  λόγω επαγγέλματος δεν μπορώ να παραλείψω την φαρσοκωμωδια της συγκεκριμένης τεχνολογίας  μπαταριων και τις σκοπιμότητες της

 

Θα ήθελα να γράψεις το σεντόνι. 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 hours ago, petrankar said:

Αφηνω τις ειρωνείες στην άκρη και και όποιος θέλει να συζητήσουμε για ποιο λόγο θέλει να πάρει ηλεκτρικό και να του μιλήσω με  επιχειρήματα πολύ ευχαριστως. Αλλιώς πρέπει να γράψω ολόκληρο σεντόνι - βιβλιο για τα μειονέκτηματα

Άφησα ένα σύντομο μυνημα για τους ανθρώπους που σκέφτονται να δαπανησουν ένα σημαντικό ποσό για το ΜΟΝΑΔΙΚΟ τους οχημα ως κίνητρο για να το ψάξουν καλύτερα μόνοι τους. 

Επίσης ως απάντηση στους εξυπνακισμους σαν επάγγελματιας θα έχω τεράστιο κερδος αν πάρετε όλοι ηλεκτρικά αλλά σαν συνάνθρωπος και την αγάπη που έχω για την τεχνολογια  λόγω επαγγέλματος δεν μπορώ να παραλείψω την φαρσοκωμωδια της συγκεκριμένης τεχνολογίας  μπαταριων και τις σκοπιμότητες της

 

Κλεινω 3 χρόνια με μοναδικο μου όχημα ενα ηλεκτροκινητο. Δε μπορω να φανταστώ ποσο κακο έχω κάνει στη καθημερινοτητα μου οποτε κ εγω θα ηθελα το σεντόνι μηπως συνέλθω 

Υγ: Δεν ειρωνεύομαι 

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Θα ήθελα να γράψεις το σεντόνι. 

Ωχ, τι το 'θελες τώρα αυτό ?  Φαντάσου να μας το γράψει, θα είσαι ο ηθικός υπεύθυνος...😄

Επεξ/σία από Red_Bear
  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Ωχ, τι το 'θελες τώρα αυτό ?  Φαντάσου να μας το γράψει, θα είσαι ο ηθικός υπεύθυνος...😄

Εγώ θα το διαβάσω!. 

Πρέπει να το γράψει. Ειδάλλως θα είναι ένας ο οποίος πέταξε μια εξυπνάδα όπως πολλοί άλλοι. 

1 ώρα πριν, sndev είπε

Κλεινω 3 χρόνια με μοναδικο μου όχημα ενα ηλεκτροκινητο. Δε μπορω να φανταστώ ποσο κακο έχω κάνει στη καθημερινοτητα μου οποτε κ εγω θα ηθελα το σεντόνι μηπως συνέλθω 

Υγ: Δεν ειρωνεύομαι 

Και εγώ.. Επίσης αν είναι δυνατόν να μας πείτε και την επαγγελματική σας ιδιότητα γενικά βέβαια πάντα. 

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ θα το διαβάσω!. 

Πρέπει να το γράψει. Ειδάλλως θα είναι ένας ο οποίος πέταξε μια εξυπνάδα όπως πολλοί άλλοι. 

Και εγώ.. Επίσης αν είναι δυνατόν να μας πείτε και την επαγγελματική σας ιδιότητα γενικά βέβαια πάντα. 

Όχι εσύ sdev.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2024 στις 1:13 ΜΜ, Just_travel_everywhere είπε

  το αυτοκίνητο υπάρχει για να μας εξυπηρετεί όχι για να εξυπηρετούμε εμείς το αυτοκίνητο. 

ο ένας λόγος που δεν γουστάρω ηλεκτρικό και κύριος είναι αυτός , ο δεύτερος είναι ότι έχω ενα αυτοκίνητο με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις και δεν θα πάω να πετάξω 30-40-50 Κ να πάρω κάτι το οποίο μου προκαλεί απέχθεια..

14 ώρες πριν, petrankar είπε

Παιδιά μακριά από ηλεκτροκινητα για όσους ενδιαφέρονται για αγορα και κατοχή ενός κυρίου και μοναδικού οικογενειακόυ αυτοκινήτου. Προσοχή μην πέσετε στην παγίδα.

Φίλε και γω κατά του ηλεκτρικού είμαι αλλά το είπες απότομα 😛και έπεσε βαρύ στους φαν του ηλεκτρικού όσοι και αν είναι αυτοί. Ο καθένας ότι γουστάρει αγοράζει.Μην γράψεις σεντόνι δε χρειάζεται.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

ο ένας λόγος που δεν γουστάρω ηλεκτρικό και κύριος είναι αυτός , ο δεύτερος είναι ότι έχω ενα αυτοκίνητο με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις και δεν θα πάω να πετάξω 30-40-50 Κ να πάρω κάτι το οποίο μου προκαλεί απέχθεια..

Φίλε και γω κατά του ηλεκτρικού είμαι αλλά το είπες απότομα 😛και έπεσε βαρύ στους φαν του ηλεκτρικού όσοι και αν είναι αυτοί. Ο καθένας ότι γουστάρει αγοράζει.Μην γράψεις σεντόνι δε χρειάζεται.

Το να πετάξεις λεφτά για κάτι που σου προκαλεί απέχθεια φυσικά και είναι ότι χειρότερο. Και ακόμα πιο πολύ αν δεν χρειάζεσαι αλλαγή... 

Βέβαια αυτό είναι δική σου προσωπική εκτίμηση. 

Γιατί και εγώ έλεγα, όταν κάποιοι αγόραζαν διλιτρα οχήματα και μετά τα κατεστρεφαν βάζοντας τους υγραέριο, στον μπάρμπα Μήτσο, γιατί έλεγαν ότι καίει πολύ... Λες και δεν το ήξεραν αυτό πριν.. Αλλά στην τελική αυτό είναι κάτι που και εμένα μου προκαλούσε απέχθεια κάνοντας τα αυτοκίνητα τους ψησταριές υγραερίου... Οπότε αυτοί καλά έκαναν.. Και εγώ μπορώ  να πω ότι βάζοντας υγραέριο καταστρέφεις το αυτοκίνητο και μην το κάνετε. Αλλά δεν με νοιάζει γιατί ο καθένας κάνει ότι θέλει.... 

 

Θα ήθελα να δω το σεντόνι που αναφέρθηκε παραπάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Πρέπει να το γράψει. Ειδάλλως θα είναι ένας ο οποίος πέταξε μια εξυπνάδα όπως πολλοί άλλοι. 

Ετσι που του το σέρβιρες μπορει και να τσιμπήσει

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Θα ήθελα να δω το σεντόνι που αναφέρθηκε παραπάνω.. 

 Φυρι-φυρί το πας και φοβάμαι οτι μπορει και να απαντήσει 😄

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Red_Bear είπε

Ετσι που του το σέρβιρες μπορει και να τσιμπήσει

 Φυρι-φυρί το πας και φοβάμαι οτι μπορει και να απαντήσει 😄

 

Χαχχαχχα. Μα αυτό θέλω. 

Θέλω να δω τι άλλο μπορεί να γράψει κάποιος ο οποίος σύμφωνα με αυτόν είναι ειδικός, που να μην έχει ήδη αναφερθεί.. 

Γράφουν λες και δεν έχουμε θερμικά.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

  το αυτοκίνητο υπάρχει για να μας εξυπηρετεί όχι για να εξυπηρετούμε εμείς το αυτοκίνητο. 

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

ο ένας λόγος που δεν γουστάρω ηλεκτρικό και κύριος είναι αυτός , ο δεύτερος είναι ότι έχω ενα αυτοκίνητο με το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από όλες τις απόψεις και δεν θα πάω να πετάξω 30-40-50 Κ να πάρω κάτι το οποίο μου προκαλεί απέχθεια..

Το να λέει βλακείες κανείς που ακούγονται όμορφα στα αυτιά μας είναι εύκολο. Το να τις στηρίζει είναι που δυσκολεύει λίγο. Σέβομαι και εγώ λοιπόν το δικαίωμα σου στην αγοραστική σου δύναμη και επιλογή αλλά να λες σε κάποιους παραπάνω ότι έχουν μετατραπεί σε υπηρέτες των αυτοκινήτων τους εδώ και 3+ χρόνια, θα πρέπει και εσύ να γράψεις ένα σεντόνι και να το δικαιολογήσεις.

Απ' την άλλη με παραξενεύει το γεγονός. Έχουμε ένα θέμα 238 σελίδες τώρα και μόλις κάποιος ανάψει το φιτίλι, πετάγεστε 2-3 για να βάλετε φωτιά; Ειλικρινά αν δεν σας ενδιαφέρει το BEV γιατί κάθεστε και τα διαβάζετε όλα αυτά;

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Γιατί και εγώ έλεγα, όταν κάποιοι αγόραζαν διλιτρα οχήματα και μετά τα κατεστρεφαν βάζοντας τους υγραέριο, στον μπάρμπα Μήτσο, γιατί έλεγαν ότι καίει πολύ... Λες και δεν το ήξεραν αυτό πριν.. Αλλά στην τελική αυτό είναι κάτι που και εμένα μου προκαλούσε απέχθεια κάνοντας τα αυτοκίνητα τους ψησταριές υγραερίου... Οπότε αυτοί καλά έκαναν.. Και εγώ μπορώ  να πω ότι βάζοντας υγραέριο καταστρέφεις το αυτοκίνητο και μην το κάνετε. Αλλά δεν με νοιάζει γιατί ο καθένας κάνει ότι θέλει....

Φίλε υγραέριο το μετέτρεψα πριν 12 χρόνια. 254.000 οικονομικά χιλιόμετρα με υγραέριο και συνεχίζω. Και να δικαιολογήσω το υπηρέτη του οχήματος.Λογω δουλειάς πάω δύο φορές το μήνα Βόλο και γυρίζω αυθημερόν Αθήνα συνολικά 700 χιλιόμετρα. Χωρίς άγχος φουλάρω Αθήνα κάνω τη δουλειά μου Βόλο προσθέτω εκεί ένα ποσό να με φτάσει να γυρίσω Αθήνα και δεν έχω κανενα αγχος μη μείνω που θα φορτίσω μη βάλω πολύ αιρκοντίσιον και αδειάσει η Μπαταρία. Φουλ αιρκοντίσιον πάνω κάτω με κόστος;;;; Κάτω από 40 ευρώ πήγαινε έλα. Πες μου εσύ ένα λόγο να δω συμπαθητικά κάποιο ηλεκτρικό.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

 

Γιατί και εγώ έλεγα, όταν κάποιοι αγόραζαν διλιτρα οχήματα και μετά τα κατεστρεφαν βάζοντας τους υγραέριο, στον μπάρμπα Μήτσο, γιατί έλεγαν ότι καίει πολύ... Λες και δεν το ήξεραν αυτό πριν.. Αλλά στην τελική αυτό είναι κάτι που και εμένα μου προκαλούσε απέχθεια κάνοντας τα αυτοκίνητα τους ψησταριές υγραερίου... Οπότε αυτοί καλά έκαναν.. Και εγώ μπορώ  να πω ότι βάζοντας υγραέριο καταστρέφεις το αυτοκίνητο και μην το κάνετε. Αλλά δεν με νοιάζει γιατί ο καθένας κάνει ότι θέλει.... 

 

Ήξεραν από πριν πόσο καίει αλλά δεν υπολόγιζαν τις αυξήσεις στην τιμή του καυσίμου και στην τελική αυτοί είναι τυχεροί γιατί έχουν εναλλακτική. Και ο κάτοχος του ηλεκτρικού ξέρει από πριν πόσο καταναλωνει αλλά με τις τιμές του ρεύματος μπορεί το αρχικό του πλάνο να πάει περίπατο και να μην έχει εναλλακτική όπως μετατροπή βενζίνη αέριο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Φίλε υγραέριο το μετέτρεψα πριν 12 χρόνια. 254.000 οικονομικά χιλιόμετρα με υγραέριο και συνεχίζω. Και να δικαιολογήσω το υπηρέτη του οχήματος.Λογω δουλειάς πάω δύο φορές το μήνα Βόλο και γυρίζω αυθημερόν Αθήνα συνολικά 700 χιλιόμετρα. Χωρίς άγχος φουλάρω Αθήνα κάνω τη δουλειά μου Βόλο προσθέτω εκεί ένα ποσό να με φτάσει να γυρίσω Αθήνα και δεν έχω κανενα αγχος μη μείνω που θα φορτίσω μη βάλω πολύ αιρκοντίσιον και αδειάσει η Μπαταρία. Φουλ αιρκοντίσιον πάνω κάτω με κόστος;;;; Κάτω από 40 ευρώ πήγαινε έλα. Πες μου εσύ ένα λόγο να δω συμπαθητικά κάποιο ηλεκτρικό.

Φαντάζομαι ότι όλοι κάποια στιγμή στην ζωή μας θα χρειαστεί να κάνουμε αυθημερόν το Αθήνα Βόλος καθημερίνα και να υποθέσω αν και δεν το είπες χωρίς 2 στάσεις των 30 λεπτών που θα ήταν υπεραρκετές για να καθαρίσει λίγο το κεφάλι σου και να φορτίσεις το αυτοκίνητο σου με κόσμος λιγότερο από 20€*. Άρα γιατί να κάνεις 50% οικονομία στο κόστη των καυσίμων δηλαδή να πληρώνεις 600€; αντί για 1200€; Γιατί εφόσον θες καθημερινά το όχημα σου να μην το βάζεις κάθε 50Κ χιλιόμετρα service ή σε άλλα όπως τα Tesla να κάνεις μόνο έλεγχο στα τακάκια στα 120Κ και να γλιτώσεις και ένα σωρό λεφτά από εκεί; Δεν ξέρω, εσύ το ξέρεις. Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων κάνει 100 χιλιόμετρα την μέρα maximum οπότε παρόλο που το παραπάνω έχει το λογικό σφάλματα εκ' αρχής δεν αποτελεί αντεπιχείρημα των ηλεκτρικών.

*Η τιμή είναι και κάπως τσιμπημένη αλλά είναι κατά προσέγγιση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος στην διαδρομή έχει και σημεία τα οποία πλέον η φόρτιση είναι εντελώς τζάμπα!

Επεξ/σία από manolis940
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Φίλε υγραέριο το μετέτρεψα πριν 12 χρόνια. 254.000 οικονομικά χιλιόμετρα με υγραέριο και συνεχίζω. Και να δικαιολογήσω το υπηρέτη του οχήματος.Λογω δουλειάς πάω δύο φορές το μήνα Βόλο και γυρίζω αυθημερόν Αθήνα συνολικά 700 χιλιόμετρα. Χωρίς άγχος φουλάρω Αθήνα κάνω τη δουλειά μου Βόλο προσθέτω εκεί ένα ποσό να με φτάσει να γυρίσω Αθήνα και δεν έχω κανενα αγχος μη μείνω που θα φορτίσω μη βάλω πολύ αιρκοντίσιον και αδειάσει η Μπαταρία. Φουλ αιρκοντίσιον πάνω κάτω με κόστος;;;; Κάτω από 40 ευρώ πήγαινε έλα. Πες μου εσύ ένα λόγο να δω συμπαθητικά κάποιο ηλεκτρικό.

Οπως είπα. Δική σου επιλογή. Δεν χρειάζεται να μου δικαιολογήσεις κάτι για την επιλογή σου. Οπως έχω πεί πολλές φορές, αλλά μάλλον δεν φαίνεται, ο καθένας μας επιλέγει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Εγώ δεν σου είπα ποτέ τι μπορεί να κάνει το υγραέριο...Εσύ μπαίνεις σε θέμα για BEV και μας λες πράγματα που ούτως η άλλως είναι γνωστά. Το εαν σου προκαλεί απέχθεια κάτι, προφανώς και σε ενδιαφέρει, ειδάλλως δεν θα ασχολούσουν με αυτό. Εγώ δεν θα μπώ σε θέμα με το υγραέριο να αρχίσω να λέω διάφορα, γιατί απλά δεν με ενδιαφέρει...Ούτε ποτέ μου είχε περάσει η σκέψη μετατροπής ή αγοράς αυτοκινήτου με υγραέριο διότι έχω πολλές προσωπικές απόψεις σχετικά με αυτό, που δεν αφορά κανέναν άλλον.... Και επίσης όπως έχω πεί, θα συγκριθούν αυτοκίνητα που προσφέρουν τα ίδια. Δεν θα συγκρίνω το Renegade πετρέλαιο που είχα, με αυτό που έχω, γιατί απλά δεν υπάρχει καμία σύγκριση.....

27 λεπτά πριν, Morosana είπε

Ήξεραν από πριν πόσο καίει αλλά δεν υπολόγιζαν τις αυξήσεις στην τιμή του καυσίμου και στην τελική αυτοί είναι τυχεροί γιατί έχουν εναλλακτική. Και ο κάτοχος του ηλεκτρικού ξέρει από πριν πόσο καταναλωνει αλλά με τις τιμές του ρεύματος μπορεί το αρχικό του πλάνο να πάει περίπατο και να μην έχει εναλλακτική όπως μετατροπή βενζίνη αέριο 

Επειδή όπως ξέρεις όλα είναι αλυσίδα, πίστεψέ με αν γίνουν ανατιμήσεις, δεν θα γίνουν μόνο στο ρεύμα!

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

 

Επειδή όπως ξέρεις όλα είναι αλυσίδα, πίστεψέ με αν γίνουν ανατιμήσεις, δεν θα γίνουν μόνο στο ρεύμα!

Όλα θα τα πάρει η μπάλα αλλά όταν τα ηλεκτρικά μαζί με mild hybrid γίνουν τριπλάσια που δεν θα αργήσει να συμβεί το κράτος θα βρει την επόμενη κότα με τα χρυσά αβγά. Γνωστή η τακτική πρώτα δίνουμε κίνητρο να αγοράσουν όπως κάποτε στα 3λιτρα και όταν πιάσουμε το στόχο στη συνέχεια τους γλεντάμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Morosana είπε

Όλα θα τα πάρει η μπάλα αλλά όταν τα ηλεκτρικά μαζί με mild hybrid γίνουν τριπλάσια που δεν θα αργήσει να συμβεί το κράτος θα βρει την επόμενη κότα με τα χρυσά αβγά. Γνωστή η τακτική πρώτα δίνουμε κίνητρο να αγοράσουν όπως κάποτε στα 3λιτρα και όταν πιάσουμε το στόχο στη συνέχεια τους γλεντάμε. 

Μα αυτό εννοείται. Είναι γνωστή η τακτική των κυβερνόντων.......Ευελπιστώ να αργήσει!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...