Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, plasTOST said:

Επιτελους! Με τουλαχιστον 10ετη καθυστερηση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Επιτελους! Με τουλαχιστον 10ετη καθυστερηση!

Μόνο 10 χρόνια; Το οδόστρωμα τραγικό, η συντήρηση ελλειπής και άλλα πολλά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2024 στις 11:20 ΜΜ, kostasgr78 είπε

Υπάρχουν κάποια με 550λτ με τιμές κάτω από 30000. Και ακόμα περισσότερα με παραπάνω από 360λτ γύρω στα 25000.

Αυτό που λέω εξαρχής είναι ότι πρέπει κάποιος να δώσει 44000+ για να πάρει αργότερα πίσω την επιδότηση, και να του βγει 35000 για να πάρει ένα άνετο οικογενειακό (επαναδιατυπώνω αφού διαφωνούμε τί θα πει οικογενειακό και επιμένουμε να βαφτίζουμε οικογενειακά τα ποντικολαμαρινοκούτια, επειδή «παίρνουμε λιγότερα ρούχα και χωράμε»).

Ε, τί να κάνουμε, πόσες ελληνικές οικογένειες μπορούν να σκάσουν 45000+- σε αυτοκίνητο; Αυτό λέω εξαρχής, ως απρόσιτη ηλεκτροκίνηση μέχρι τώρα τουλάχιστον.

Μπορεί να υπάρχει και νερό στον Άρη.

Κάνε μου το πενηνταράκια. Εγώ για χάρην της οικονομίας του χρόνου δέχτηκα ότι αν ένα αυτοκίνητο δεν είναι 550lt δεν είναι οικογενειακό. Οπότε και το θέτουμε ως όριο αυτό. Θέλω να πάρω λοιπόν αύριο το MG5 το οποίο κοστίζει 36000€ προ επιδότησης. Πια αντιπρόταση υπάρχει στα θερμικά σε αυτή την τιμή με αυτό τον χώρο αποσκευών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Μπορεί να υπάρχει και νερό στον Άρη.

Κάνε μου το πενηνταράκια. Εγώ για χάρην της οικονομίας του χρόνου δέχτηκα ότι αν ένα αυτοκίνητο δεν είναι 550lt δεν είναι οικογενειακό. Οπότε και το θέτουμε ως όριο αυτό. Θέλω να πάρω λοιπόν αύριο το MG5 το οποίο κοστίζει 36000€ προ επιδότησης. Πια αντιπρόταση υπάρχει στα θερμικά σε αυτή την τιμή με αυτό τον χώρο αποσκευών;

Έπιασες μια εξαίρεση, μιας τελειωμένης - και κυρίως - ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ κατηγορίας αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Τα Station Wagon. Δεν χωράς πουθενά σε πόλεις και χώρους στάθμευσης.

Πάμε σε SUV και βάλε και λιγότερα από 550lt, αν σε βολεύει. Πάμε να δούμε τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Έπιασες μια εξαίρεση, μιας τελειωμένης - και κυρίως - ΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗΣ κατηγορίας αυτοκινήτων στην Ελλάδα. Τα Station Wagon. Δεν χωράς πουθενά σε πόλεις και χώρους στάθμευσης.

Πάμε σε SUV και βάλε και λιγότερα από 550lt, αν σε βολεύει. Πάμε να δούμε τιμές.

Το ένα σου ξινίζει το άλλο σου βρωμάει. Δεν θα μπω στον κόπο να σου πω ότι δεν ζούμε όλοι σε πόλη, βαρέθηκα ήδη. Θα μας δώσεις καμιά αντιπρόταση σε κάνα όχημα με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο σε τιμή μικρότερη των 30Κ πριν κλείσουν οι αντιπροσωπείες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το ένα σου ξινίζει το άλλο σου βρωμάει. Δεν θα μπω στον κόπο να σου πω ότι δεν ζούμε όλοι σε πόλη, βαρέθηκα ήδη. Θα μας δώσεις καμιά αντιπρόταση σε κάνα όχημα με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο σε τιμή μικρότερη των 30Κ πριν κλείσουν οι αντιπροσωπείες;

Αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση κάνοντας και προσωπική επίθεση.

Τα οικογενειακά ηλεκτρικά των 45.000-55.000 μού αρέσουν, πολύ κιόλας. Τα θεωρώ ολοκληρωμένα σε πολλά επίπεδα. Απλά αυτό που είχα γράψει σε αυτό που παρέθεσες είναι ότι η μέση ελληνική οικογένεια δεν μπορεί να τα προσεγγίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, plasTOST είπε

Μόνο 10 χρόνια; Το οδόστρωμα τραγικό, η συντήρηση ελλειπής και άλλα πολλά. 

ΕΦ όσον ανήκε στο Δημόσιο, όλα αυτά φαίνονται λογικά. 
Αλλωστε ίσχυαν και για όλους τους υπόλοιπους αυτοκινητοδρόμους. 
Τώρα που η σύμβαση παραχώρησης έχει υπογραφεί  και θα είναι σε ισχύ από το 2025, η ΕΓΝΑΤΙΑ θα αποκτήσει και ΣΕΑ αλλά και όλες τι υπόλοιπες υποδομές  ώστε να γίνει ανθρώπινος αυτοκινητόδρομος. 
Τουλάχιστο τα διόδια θα πιάνουν τόπο. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Αποπροσανατολίζεις τη συζήτηση κάνοντας και προσωπική επίθεση.

Τα οικογενειακά ηλεκτρικά των 45.000-55.000 μού αρέσουν, πολύ κιόλας. Τα θεωρώ ολοκληρωμένα σε πολλά επίπεδα. Απλά αυτό που είχα γράψει σε αυτό που παρέθεσες είναι ότι η μέση ελληνική οικογένεια δεν μπορεί να τα προσεγγίσει.

Οκ, το πήρα το μήνυμα . . .

47 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Τουλάχιστο τα διόδια θα πιάνουν τόπο. 

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά προσωπικά κρατάω πολύ μικρό καλάθι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Οκ, το πήρα το μήνυμα . . .

Μακάρι να έχεις δίκιο, αλλά προσωπικά κρατάω πολύ μικρό καλάθι!

Νομίζω θα φανεί (σχετικά) σύντομα ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2024 στις 8:53 ΠΜ, plasTOST είπε

Πριν λίγους μήνες έκανα ταξίδι και στην επιστροφή για Αθήνα αργά το βράδυ άναψε λαμπάκι για ανεφοδιασμό. Καθημερινή, 01:00 τα ξημερώματα: Σείριος κλειστός, Βαρυμπόμπη το βενζινάδικο στην εθνική κλειστό, βγήκα στον κόμβο για Λαϊνόπουλο κλειστά μέχρι που βρήκα πλέον μέσα στην Αθήνα. Δεν είναι μόνο η Εγνατία λοιπόν που σε άκυρες ώρες, όπως έκανα ταξίδι, δεν θα βρεις να βάλεις βενζίνη. Θα μου πεις αν είχες ηλεκτρικό θα έβρισκες; (πχ έχει  ο ΑΒ Βασιλόπουλος στην Βαρυμπόμπη 300άρη ή στην έσχατη Golden Hall)

Το καλο με τους φορτιστες ειναι οτι δεν χρειαζονται υπαλληλο αρα ειναι on 24/7.

Το κακο ειναι, οτι πολλες φορες απλα δε δουλευουν σωστα η και καθολου, αρα δεν ειναι παντα 24/7.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Το καλο με τους φορτιστες ειναι οτι δεν χρειαζονται υπαλληλο αρα ειναι on 24/7.

Το κακο ειναι, οτι πολλες φορες απλα δε δουλευουν σωστα η και καθολου, αρα δεν ειναι παντα 24/7.

Ναι, αλλά ιδίως στις μεγάλες πόλεις και αργα το βράδυ όλο και κάποιος θα δουλεύει. 

Στην πόλη μου και σε ακτίνα 300 μέτρων έχω 3 50ρηδες.. Εκτός από το σπίτι μου!!. 

Το θέμα είναι σε ταξίδι να έχεις back up!!! 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ SUV της Alfa Romeo, η Alfa Junior ανακοινώθηκε επίσημα στην Ελλάδα. 

Η αμιγώς ηλεκτρική της έκδοση λοιπον (στην standard version) θα έχει (κρατηθείτε) 1) ισχύ 156 ΗΡ !!!! 2) μέση αυτονομία 410 km !!! 3) Η μπαταρία έχει μικτή χωρητικότητα 54 kWh !!! 3) 0-100 = 9 sec !!!!!!!!!!  4) τελική 150 km/h !!!!

Πλήρης εξευτελισμός του θρυλικου ονόματος της Alfa....

 

Tην κατάσταση πάει να σώσει κάπως η Veloce έκδοση που θα εχει 1) ισχύ 282 ΗΡ  2) μπαταρία με μικτή χωρητικότητα 54 kWh !!! με ακομα μικρότερη όμως αυτονομία 3) 0-100 = 5,9 sec (απλώς σβέλτη) 4) τελική  200 km/h 

Και μετά λέμε γιατί τους κάνουν πλάκα οι Κινέζοι

Επεξ/σία από Red_Bear
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Red_Bear είπε

Το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ SUV της Alfa Romeo, η Alfa Junior ανακοινώθηκε επίσημα στην Ελλάδα. 

Η αμιγώς ηλεκτρική της έκδοση λοιπον (στην standard version) θα έχει (κρατηθείτε) 1) ισχύ 156 ΗΡ !!!! 2) μέση αυτονομία 410 km !!! 3) Η μπαταρία έχει μικτή χωρητικότητα 54 kWh !!! 3) 0-100 = 9 sec !!!!!!!!!!  4) τελική 150 km/h !!!!

Πλήρης εξευτελισμός του θρυλικου ονόματος της Alfa....

 

Tην κατάσταση πάει να σώσει κάπως η Veloce έκδοση που θα εχει 1) ισχύ 282 ΗΡ  2) μπαταρία με μικτή χωρητικότητα 54 kWh !!! με ακομα μικρότερη όμως αυτονομία 3) 0-100 = 5,9 sec (απλώς σβέλτη) 4) τελική  200 km/h 

Και μετά λέμε γιατί τους κάνουν πλάκα οι Κινέζοι

Όπως είχα πει, πριν αποφασίσω για το BYD και εκτός των άλλων, περίμενα και την Milano,. 

Όταν είδα φώτο από το διαδίκτυο, είπα ότι αποκλείεται να είναι έτσι..  Αυτό είναι peugeot..... . Μόλις κυκλοφόρησε αμέσως έκλεισα το byd.... 

Πάει η ALFA... 

Είναι δυνατόν η ALFA ROMEO να έχει 2 καινούργια μοντέλα, και να είναι και τα 2 SUV;;;;  Είναι δυνατόν να έχει μοντέλο της peugeot με το σήμα της ALFA.. ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΣΤΟ ΠΕΡΊΠΟΥ.......Είμαστε με τα καλά μας;;;;;;  

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Όπως είχα πει, πριν αποφασίσω για το BYD και εκτός των άλλων, περίμενα και την Milano,. 

Όταν είδα φώτο από το διαδίκτυο, είπα ότι αποκλείεται να είναι έτσι..  Αυτό είναι peugeot..... . Μόλις κυκλοφόρησε αμέσως έκλεισα το byd.... 

Πάει η ALFA... 

Είναι δυνατόν η ALFA ROMEO να έχει 2 καινούργια μοντέλα, και να είναι και τα 2 SUV;;;;  Είναι δυνατόν να έχει μοντέλο της peugeot με το σήμα της ALFA.. ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΣΤΟ ΠΕΡΊΠΟΥ.......Είμαστε με τα καλά μας;;;;;;  

 

Η Fiat έχει καιρό που "αναπτύχθηκε"  , συγχωνεύτηκε με το PSA group και είναι πλέον Stellantis . Ίδια πλατφόρμα έχουν .

Νομίζω μόνο η Lancia κατασκευάζεται στην Ιταλία (δεν είμαι σίγουρος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

Η Fiat έχει καιρό που "αναπτύχθηκε"  , συγχωνεύτηκε με το PSA group και είναι πλέον Stellantis . Ίδια πλατφόρμα έχουν .

+ η αμερικάνικη Chrysler 

Chrysler
Dodge
Jeep
Ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...