Προς το περιεχόμενο

Η προοπτική της ηλεκτροκίνησης


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Που να δεις και αυτούς που έδωσαν +45χιλ για υβριδικό με 36 λίτρα ρεζερβουάρ και να μην μπορούν να κάνουν Θεσσαλονίκη Αθήνα και να θέλουν τουλάχιστον μία στάση.

τα plugin για τα λεφτά τους είναι χειρότερα και απο ηλεκτρικά ,αλλά και να μη φτάνει η βενζίνη (δεν έχω εικόνα για κατανάλωση) , σε 5 λεπτά φουλάρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

προς το παρών για γούστα καλά είναι τα ηλεκτρικά κουβαδάκια

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οι πρώτοι που θα πάρουν ηλεκτρικό γιατί "θα" αξίζει θα είναι όσοι κινούνται με lpg/cng σήμερα 😛

Παιδιά μην γίνεστε γραφικοί, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, στην ίδια τιμή, υπερτερουν σε όλα έναντι των θερμικών με εξαιρεση την αυτονομία-φόρτιση, όπου θα τα φτάσουν σε 5 χρόνια.

Παρε για παράδειγμα το Τesla Model 3 Performance στα 56000 €. Βρες μου ενα θερμικο στα ίδια λεφτά που να συγκρίνεται και να υπερτερει και ας δούμε τότε ποιο είναι το κουβαδάκι

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Red_Bear είπε

Παρε για παράδειγμα το Τesla Model 3 Performance στα 56000 €. Βρες μου ενα θερμικο στα ίδια λεφτά που να συγκρίνεται και να υπερτερει και ας δούμε τότε ποιο είναι το κουβαδάκι

56 χιλιάρικα για λαμαρίνες με ρόδες είναι θέμα γούστου άσχετα ηλεκτρικού ή θερμικού , κουβάς παραμένει για τη συντριπτική πλειονότητα ...

2 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

Παιδιά μην γίνεστε γραφικοί, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα, στην ίδια τιμή, υπερτερούν σε όλα έναντι των θερμικών

αν ανεβάσουν και άλλο τις τιμές στα θερμικά , μια χαρά θα νομίζει ο κόσμος οτι συμφέρει το ηλεκτρικό  😂

4 λεπτά πριν, Red_Bear είπε

με εξαίρεση την αυτονομία-φόρτιση, όπου θα τα φτάσουν σε 5 χρόνια.

όταν "θα" τότε "θα" δούμε (όπως και τις τιμές χωρίς "επιδοτήσεις")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ομορφια ισως? γιατι εμενα δεν μου αρεσει καθολου για ενα αυτοκινητο των 56.000 ευρων.μια μπενζ ομως σαυτα τα λεφτα την αγοραζα ευχαριστως

παιδια το MG SUV που κυκλοφορει και στην χωρα μας ,τι λεει? γιατι βλεπω πολλα στους δρομους ηδη,πρεπει να πουλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

56 χιλιάρικα για λαμαρίνες με ρόδες είναι θέμα γούστου άσχετα ηλεκτρικού ή θερμικού , κουβάς παραμένει για τη συντριπτική πλειονότητα ...

αν ανεβάσουν και άλλο τις τιμές στα θερμικά , μια χαρά θα νομίζει ο κόσμος οτι συμφέρει το ηλεκτρικό  😂

όταν "θα" τότε "θα" δούμε (όπως και τις τιμές χωρίς "επιδοτήσεις")

Ευχαριστώ για την "απάντηση"

5 λεπτά πριν, Sorath είπε

Σε ποιούς τομείς να υπερτερεί και να συγκρίνεται;

Επιδόσεις, οδικη συμπεριφορά, κόστος συντηρησης και κινησης, χώροι.

6 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

σε ομορφια ισως? γιατι εμενα δεν μου αρεσει καθολου για ενα αυτοκινητο των 56.000 ευρων.μια μπενζ ομως σαυτα τα λεφτα την αγοραζα ευχαριστως

παιδια το MG SUV που κυκλοφορει και στην χωρα μας ,τι λεει? γιατι βλεπω πολλα στους δρομους ηδη,πρεπει να πουλαει.

Μια ΒΕΝΖ σε αυτα τα λεφτά, απλά σέρνεται μπροστα στο Τεσλα. Οχι άλλα ΑΡΓΑ αυτοκινητα, plz

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπες βρες μου ενα θερμικο που να υπερτερει και να συγκρινεται..ομως δεν διευκρινησες σε τι..και εγω εβαλα την ομορφια,εκει το τεσλα δεν βλεπεται,ολα τα τεσλα.γιαυτο μολις μπαινεις στην σελιδα του μοντελλου το πρωτο πραγμα που βλεπεις ειναι οι αριθμοι επιδοσεων. .στο αυτοκινητο δεν ειναι ολα επιδοσεις.

ενω η ομορφια σε φτιαχνει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

ειπες βρες μου ενα θερμικο που να υπερτερει και να συγκρινεται..ομως δεν διευκρινησες σε τι..

to ειπα σε αλλη απαντησ μου: Επιδόσεις, οδικη συμπεριφορά, κόστος συντηρησης και κινησης, χώροι.

Εβαλα δλδ αντικειμενικά μετρησιμα κριτηρια και οχι υποκειμενικά (πχ ομορφια). Αν θελεις ομορφια κατσε στο σαλονι του σπιτιου σου. Εγω οταν μπαινω σε ενα αυτοκινητο θελω να οδηγήσω και με ενδιαφέρουν οδηγοκεντρικά χαρακτηριστικά

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

προς το παρών για γούστα καλά είναι τα ηλεκτρικά κουβαδάκια

Μάλιστα …..

Δηλαδη το Model 3 και το KIA EV6 είναι «κουβαδάκια» μπροστά στα σε όλο το Α/Β segment που συνεχώς αναφέρονται εδώ (Picanto, Matiz, Yiaris/Aygo/Corsa κλπ). Ακόμη και το C segment, Corolla, Astra, κλπ,  είναι «αυτοκίνητα» όχι κουβαδάκια. 
Μάλιστα τ ακούσαμε και αυτό. 

3 ώρες πριν, megapaixtaras είπε

ενω η ομορφια σε φτιαχνει.

Αν ίσχυε αυτό, που θα το ευχόμουν, το Lancia Y θα είχε πενταπλάσιες πωλήσεις από το Yiaris. Δεν έχει….. Δυστυχώς 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπαμε. Σε όποιον δεν αρέσουν τα κουβαδακια έχει Corsa με 25.000 και  bwm 1 με 35.000 η ότι άλλο θέλετε με όσα χρήματα διαθέτετε... 

Τι ασχολείστε; Αφήστε εμάς να νομίζουμε ότι οδηγαμε αυτοκίνητα.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Red_Bear είπε

 

to ειπα σε αλλη απαντησ μου: Επιδόσεις, οδικη συμπεριφορά, κόστος συντηρησης και κινησης, χώροι.

Εβαλα δλδ αντικειμενικά μετρησιμα κριτηρια και οχι υποκειμενικά (πχ ομορφια). Αν θελεις ομορφια κατσε στο σαλονι του σπιτιου σου. Εγω οταν μπαινω σε ενα αυτοκινητο θελω να οδηγήσω και με ενδιαφέρουν οδηγοκεντρικά χαρακτηριστικά

δεν τα διαβασα ολα.. καλα μετα γινεσαι υπερβολικος.η ιστορια της αυτοκινησης δεν φτιαχτηκε στις επιδοσεις μονο,αυτο που αγοραζεις το αγοραζεις 50% και παραπανω γιατι ειναι ομορφο,μετα ολα τα αλλα.πρωτα ερχεται η εικονα ,αυτο σε τραβαει.θα το βλεπεις καθε μερα πρεπει να σου αρεσει,οπως μια γυναικα.σαλονι πλεον λιγοι εχουν,αλλα κι να ειχα δεν με ενδιαφερει,το αυτοκινητο με νοιαζει σαν παθος.

7 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Μάλιστα …..

Δηλαδη το Model 3 και το KIA EV6 είναι «κουβαδάκια» μπροστά στα σε όλο το Α/Β segment που συνεχώς αναφέρονται εδώ (Picanto, Matiz, Yiaris/Aygo/Corsa κλπ). Ακόμη και το C segment, Corolla, Astra, κλπ,  είναι «αυτοκίνητα» όχι κουβαδάκια. 
Μάλιστα τ ακούσαμε και αυτό. 

Αν ίσχυε αυτό, που θα το ευχόμουν, το Lancia Y θα είχε πενταπλάσιες πωλήσεις από το Yiaris. Δεν έχει….. Δυστυχώς 

ενω το  Yiaris ειναι πιο ομορφο η' πολυ γρηγορο και το αγοραζουν? το αγοραζουν λογω αξιοπιστιας και οικονομιας.ατυχο το παραδειγμα.

24 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Είπαμε. Σε όποιον δεν αρέσουν τα κουβαδακια έχει Corsa με 25.000 και  bwm 1 με 35.000.

Τι ασχολείστε; Αφήστε εμάς να νομίζουμε ότι οδηγαμε αυτοκίνητα.. 

αλλο ατυχο παραδειγμα.ο ασσος ομως f20/facelift  ειναι κουκλος μια χαρα ειναι,καλα για το νεο 3αρι δεν το συζητω.

ας μπορουσα να εχω μια απο αυτες και ποιο tesla?

https://www.alamy.com/stock-photo/classic-mercedes-convertible.html?sortBy=relevant

εγω δεν ειμαι κατα ολων των μοντελλων.ειπα εχει ηλεκτρικα που μου αρεσουν περισοτερο απο καποια θερμικα,τα περισοτερα εοχυν πολυ ωραιο ντιζαιν,οχι ομως τα τεσλα,τα θεωρω πολυ hype ,επειδη εχει πεσει πολυ μαρκετινγκ ελεου του ελον και της κουλτουρας του.θεωρω οτι ηταν τυχερος γιατι ηταν πρωτοπορος αλλα πλεον τον εχουν ξεπερασει σαν σχεδιο οι αλλοι.απλα οι οι γκατζετακηδες ειναι το κοινο του.οπως οταν βγηκε το ασχημο i3bmw που το αγορασαν ολοι οι οικολογοι της καλιφορνιας στην αμερικη.ετσι πανε αυτα.μια που το αναφεραμε,θεικο το i8 ,αυτα ειναι ηλεκρικα σχεδια! αυτο το αγοραζα χθες!

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

δεν τα διαβασα ολα.. καλα μετα γινεσαι υπερβολικος.η ιστορια της αυτοκινησης δεν φτιαχτηκε στις επιδοσεις μονο,αυτο που αγοραζεις το αγοραζεις 50% και παραπανω γιατι ειναι ομορφο,μετα ολα τα αλλα.πρωτα ερχεται η εικονα ,αυτο σε τραβαει.θα το βλεπεις καθε μερα πρεπει να σου αρεσει,οπως μια γυναικα.σαλονι πλεον λιγοι εχουν,αλλα κι να ειχα δεν με ενδιαφερει,το αυτοκινητο με νοιαζει σαν παθος.

ενω το  Yiaris ειναι πιο ομορφο η' πολυ γρηγορο και το αγοραζουν? το αγοραζουν λογω αξιοπιστιας και οικονομιας.ατυχο το παραδειγμα.

αλλο ατυχο παραδειγμα.ο ασσος ομως f20/facelift  ειναι κουκλος μια χαρα ειναι,καλα για το νεο 3αρι δεν το συζητω.

ας μπορουσα να εχω μια απο αυτες και ποιο tesla?

https://www.alamy.com/stock-photo/classic-mercedes-convertible.html?sortBy=relevant

εγω δεν ειμαι κατα ολων των μοντελλων.ειπα εχει ηλεκτρικα που μου αρεσουν περισοτερο απο καποια θερμικα,τα περισοτερα εοχυν πολυ ωραιο ντιζαιν,οχι ομως τα τεσλα,τα θεωρω πολυ hype ,επειδη εχει πεσει πολυ μαρκετινγκ ελεου του ελον και της κουλτουρας του.θεωρω οτι ηταν τυχερος γιατι ηταν πρωτοπορος αλλα πλεον τον εχουν ξεπερασει σαν σχεδιο οι αλλοι.απλα οι οι γκατζετακηδες ειναι το κοινο του.οπως οταν βγηκε το ασχημο i3bmw που το αγορασαν ολοι οι οικολογοι της καλιφορνιας στην αμερικη.ετσι πανε αυτα.μια που το αναφεραμε,θεικο το i8 ,αυτα ειναι ηλεκρικα σχεδια! αυτο το αγοραζα χθες!

Ο καθένας έχει το δικό του γούστο. Προσωπικά για τα tesla συμφωνώ μαζί σου. Αλλά όμως εγώ δεν θα αγόραζα ποτέ γερμανικό αυτοκίνητο για δικούς μου λόγους.  Για μένα το Corsa και ο άσσος είναι κουβάδες. Για τον άλλον όχι.. 

Ο καθένας μπορεί να πει χίλια δύό για το αυτοκίνητο που οδηγάει ο άλλος. Στο τέλος της ημέρας το θέμα είναι να χαίρεσαι με αυτό που έχεις. Και εγώ θα ήθελα να αγοράσω μια ALFA quadrifoglio αλλά δεν μπορώ. Αν είχα να διαθέσω 150.000 για αυτοκίνητο θα το έκανα!!! 

Και οχι την Alfa δεν θα τη ήθελα ηλεκτρική ποτέ. 

Αλλα όπως έχω ξαναπεί το ηλεκτρικό γι αυτούς που έχουν τις προϋποθέσεις είναι για μένα η καλύτερη επιλογή. 

Όλα ξεκινούν από τα χρήματα, το χώρο για φόρτιση και τα χιλιόμετρα που κάνεις... 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

αν ανεβάσουν και άλλο τις τιμές στα θερμικά , μια χαρά θα νομίζει ο κόσμος οτι συμφέρει το ηλεκτρικό 

Ναι, ανεβάζουν τις τιμές στα θερμικά οι ευρωπαίοι για να πουλήσουν πιο εύκολα τα ηλεκτρικά τους οι αμερικάνοι και οι κινέζοι. Ωραία λογική αυτή, σε ποια σχολή μάρκετινγκ να πάω για να μάθω τέτοιες απίθανες εμπορικές πρακτικές;

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...