Προς το περιεχόμενο

PS5 Teardown: Επίσημο «ξεγύμνωμα» της κονσόλας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γεγονος οτι ο δισκος ειναι φιξ πανω στη μητρικη με προβληματιζει για νεες εκδοσεις.

Δεν ξερω αν αυτος που θα βαζεις εσυ θα εχεις τις ιδιες επιδοσεις...υποτιθεται εχουν custom chip κλπ κλπ

Κατα τα αλλα βλεπω θετικο τα αποσπωμενα faceplates. Το μηχανημα ειναι αθορυβο οπως εχει λεχθει, προσωπικα γουσταρω που ειναι θηριακι και εννοειται πολυ καλυτερο απο ενα τετραγωνο κουτι με μηδεν φαντασια και μηδεν ταυτοτητα...αλλα τι να λεμε εδω καποιοι θα δωσουν 500 ευρω για να παιζουν οτι μπορουν να παιξουν και στο Pc τους...

Ειναι προφανες οτι ειναι ενα custom design απο τη μητρικη μεχρι το σασι σε σχεση με το xbox που φαινεται και απο το drive σαν να ειναι ενωμενα components. Μου αρεσει αυτο γιατι δειχνει αφοσιωση σε ενα πραγμα και οχι φασον και χυμα...

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

8 ώρες πριν, xenos.p είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερο το push η το pull.. το ιδανικό θα ήταν να έχει 2 ανεμιστήρες για την καλυτερη ροη αέρα.. σ αυτή τη γενιά πάντως η ψύξη του PS4 δεν ήταν και η καλύτερη (δεν έχω ιδέα τι έκανε το Xbox one).. ελπίζω να το έφτιαξαν στο 5.. σε κάνα μήνα θα ξέρουμε..

Νομίζω καλύτερο είναι το push-pull

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

`Τοπ η παρουσιαση του teardown  ,δειχνει στιβαρη κατασκευη και πολυ καλο συστημα ψυξης που ηταν το μεγαλο μειονεκτημα στην προηγουμενη γενια .

Το θελω και θα το παρω .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, aoc4000 είπε

Liquid metal έχω και βάλει κ στο PS3 slim!!! Καιρός να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να γλυτώσουμε τις "φρυγανισμενες" παστες. Φυσικά δεν μιλάμε για αλλαγή σε 2 χρόνια κτλ καμία σχέση με τις απλές θερμοαγωγιμες παστές. Όμως έχω μια μεγάλη ένσταση για το βίντεο: θα περίμενε κανείς ότι σε ένα επίσημο teardown βίντεο θα φορούσε κάποια γάντια ο τεχνικός... ή έστω ένα κατάλληλο βραχιολακι στο χέρι (χρησιμοποιώ ένα τέτοιο που ενώνεται με καλώδιο με την επιφάνεια εργασίας για αποφυγή στατικού ηλεκτρισμού). Εκτός αν η κονσόλα δεν ήταν λειτουργική αλλά κ πάλι δείνει λάθος μύνημα σε επίδοξους χρήστες που θα ακολουθήσουν τα βήματα του.

Edit: οκ όταν εισέρχεται στα ενδότερα το κάνει πάνω σε μεταλλική επιφάνεια που υποθέτω είναι γειωμενη και ακουμπά τα χέρια του πάνω της, αλλά παλι θεωρώ ότι με γαντακια θα ήταν καλύτερα...

fashionιστας πήγαινε στο gntm forum να γράψεις 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, garfield39gr said:

Ερασιτεχνισμοί μεν και δε αχ ποτέ η apple θα βγάλει παιχνιδομηχανή να πάει το θέμα μερικά βήματα παρακάτω 

Εδώ είσαι:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Apple_Bandai_Pippin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Και μόνο που έχει κολλημένο τον SSD στην μητρική είναι άκυρο από εμένα!! 😉

Αυτο με τον SSD πολυ φοβαμαι οτι θα τους γυρισει ασχημα πισω, ευχομαι να ειναι πολυ σιγουροι οτι δεν θα βγαλουν προβλημα με τετοιες θεμοκρασιες και τοσα σβησε γραψε ... Διοτι αν βγαλουν προβλημα μετα παει για πεταμα ολο το MOBO.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εικονα μου αρέσει. Φαινεται ομως πολυ πλαστικο και ψευτικο. Οι απορία μου, σαν μελλοντικός αγοραστής (σε 2-3 χρονια), είναι αν θα υπάρχει εκδοση με μαυρο χρώμα. Γιατι το setup μου προσπαθω να ειναι μινιμαλιστικο, ειναι ολα μαυρα και δεν μπορώ να χωνέψω το λευκο. Επίσης η ψυξη μονο σε εμενα φαινεται τεράστια; Συν το liquid metal, με κάνει να πιστευω οτι οι φήμες για δυσκολιες της Sony ηταν αληθινες.

Για τέλος αφηνω την σκεψη μου και για τους 2 παικτες. θεωρω τραγικο οτι σε μηχανηματα οπως αυτα τα κανανε τεραστια και ορθια. και ναι οκ μπορεις να τα ξαπλωσεις αλλά ειναι ακομα μεγαλυτερα ετσι. Τουλάχιστον το ψυγειο της MS μπαινει σαν κομματι τετρις και ειναι πιο ευκολο να το βαλεις καπου σε σχεση με το περιεργο πράγμα που εφτιαξε η Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aoc4000 είπε

Liquid metal έχω και βάλει κ στο PS3 slim!!! Καιρός να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να γλυτώσουμε τις "φρυγανισμενες" παστες. Φυσικά δεν μιλάμε για αλλαγή σε 2 χρόνια κτλ καμία σχέση με τις απλές θερμοαγωγιμες παστές. Όμως έχω μια μεγάλη ένσταση για το βίντεο: θα περίμενε κανείς ότι σε ένα επίσημο teardown βίντεο θα φορούσε κάποια γάντια ο τεχνικός... ή έστω ένα κατάλληλο βραχιολακι στο χέρι (χρησιμοποιώ ένα τέτοιο που ενώνεται με καλώδιο με την επιφάνεια εργασίας για αποφυγή στατικού ηλεκτρισμού). Εκτός αν η κονσόλα δεν ήταν λειτουργική αλλά κ πάλι δείνει λάθος μύνημα σε επίδοξους χρήστες που θα ακολουθήσουν τα βήματα του.

Edit: οκ όταν εισέρχεται στα ενδότερα το κάνει πάνω σε μεταλλική επιφάνεια που υποθέτω είναι γειωμενη και ακουμπά τα χέρια του πάνω της, αλλά παλι θεωρώ ότι με γαντακια θα ήταν καλύτερα...

Δεν νομίζω ότι θα τη ξανά συνδέσει.Η κατάληξη θα είναι σακούλα και σκουπίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2020 στις 10:54 ΠΜ, ethereum είπε

3GqjcB7.gif

βλέποντας τον τεχνικό της sony με τα 5 κατσαβίδια στο τραπέζι 

Nαι λογικά έτσι θα είναι το τελικό προιον και έτσι θα το κάνεις εσυ σε περίπτωση που θες να το κάνεις service...  Πιστεύεις όντως δηλαδή ότι η κονσόλα δεν θα έχει ούτε μια βίδα μέσα και θα κρατιέται με μαγνητάκια? 

Στις 8/10/2020 στις 1:48 ΠΜ, aoc4000 είπε

Liquid metal έχω και βάλει κ στο PS3 slim!!! Καιρός να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να γλυτώσουμε τις "φρυγανισμενες" παστες. Φυσικά δεν μιλάμε για αλλαγή σε 2 χρόνια κτλ καμία σχέση με τις απλές θερμοαγωγιμες παστές. Όμως έχω μια μεγάλη ένσταση για το βίντεο: θα περίμενε κανείς ότι σε ένα επίσημο teardown βίντεο θα φορούσε κάποια γάντια ο τεχνικός... ή έστω ένα κατάλληλο βραχιολακι στο χέρι (χρησιμοποιώ ένα τέτοιο που ενώνεται με καλώδιο με την επιφάνεια εργασίας για αποφυγή στατικού ηλεκτρισμού). Εκτός αν η κονσόλα δεν ήταν λειτουργική αλλά κ πάλι δείνει λάθος μύνημα σε επίδοξους χρήστες που θα ακολουθήσουν τα βήματα του.

Edit: οκ όταν εισέρχεται στα ενδότερα το κάνει πάνω σε μεταλλική επιφάνεια που υποθέτω είναι γειωμενη και ακουμπά τα χέρια του πάνω της, αλλά παλι θεωρώ ότι με γαντακια θα ήταν καλύτερα...

Τα αντι-στατικά βραχιολάκια πλέον είναι λίγο obsolete, πλέον τα ηλεκτρονικά έχουν πολλές προστασίες. Βέβαια εντάξει δεν πρέπει να το πας στο έπακρο και να ανοίξεις την κονσόλα ενώ πατάς σε χαλί και φοράς μάλλινο πουλοβερ. :P

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, polaki είπε

Το έχει αυτό που λες... και λέγεται ΧΒΟΧ. 

Γιατί να το κάνει για PC? Για να βάζεις εσύ σπασμένα κλειδιά ή αγορασμένα από τις διαφημίσεις του insomnia 10€ και να παίζεις παιχνίδια απο reloaded? (υπάρχουν ακόμα αυτοί άραγε?)

Γιατι να μην το κανεις? τα windows ειναι ενα λειτουργικο που τρεχει απο πισω διαφορες διεργασιες..οι οποιες ειναι μοιρασμενες σε ολο το συστημα για διαχειριση συσκευων και προγραμματων ασχετες με το gaming και πολλες απο αυτες μπορει να εχουν επιπτωσεις στην αποδοση.

Υπαρχουν  οδηγοι που δειχουν πως να βελτιστοποιησεις τα windows για να εχουν την μεγιστη αποδοση οταν τα windows τρεχουν παιχνιδια, θα μπορουσε η ms να βγαλει μια τετοια ειδικη ετοιμη εκδοση και να το πουλαει ως gaming edition

Δεν θελουν να παρουν ολοι xbox μπορει ο αλλος να εχει επενδυσει στο steam και να εχει εκει την συλλογη του. ;)
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...