Προς το περιεχόμενο

PS5 Teardown: Επίσημο «ξεγύμνωμα» της κονσόλας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Zewer είπε

@xenos.p To Ps5 τραβάει αέρα απο τα πλάγια και τον φυσάει μέσα απο το heatsink προς τo πίσω μέρος της κονσόλας και έξω(μπορεί και προς τα μπροστά δεν μπορώ να το καταλάβω απο το βίντεο). Τώρα για turbulence δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ απίθανο και δεν μπορούμε να ξέρουμε χωρίς προσωμοίωση. Το push είναι καλύτερο απο το pull, το xbox τραβάει ο ανεμιστήρας που βρίσκεται πάνω απο το κάτω μέρος μέσα απο το heatsink.

Τώρα για το τροφοδοτικό είναι όντως αρκετά κοντά στο APU, αλλά δεν νομίζω να δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα. Ίσα ίσα που νομίζω το APU θα θερμαίνει περισσότερο το PSU.

Το liquid metal δεν είναι απλώς ένας άλλος τύπος πάστας, είναι ουσιαστικά μέταλλο, είναι ακριβό, έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις και δεν το περιμένεις να μπει σε μια κονσόλα που κόβει απο εδώ και απο εκεί για να γλυτώσει ακόμα και 1 ευρώ απο κάθε κονσόλα.

EDIT: Επίσης σημαντικό που ο ανεμιστήρας παίρνει φρέσκο αέρα και απο τις δύο μεριές, πράγμα που αυξάνει την επίδοση του επειδή είναι blower.

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερο το push η το pull.. το ιδανικό θα ήταν να έχει 2 ανεμιστήρες για την καλυτερη ροη αέρα.. σ αυτή τη γενιά πάντως η ψύξη του PS4 δεν ήταν και η καλύτερη (δεν έχω ιδέα τι έκανε το Xbox one).. ελπίζω να το έφτιαξαν στο 5.. σε κάνα μήνα θα ξέρουμε..

Επεξ/σία από xenos.p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, MTX είπε

αυτό σκέφτηκα και εγώ , επειδή θα προκύψουν πολλές βλάβες από τον δίσκο ελπίζω αν χαλάσει ο onboard να μπορείς να εγκαταστήσεις λειτουργικό στον αποσπώμενο , αλλιώς αν δεν γίνετε και το λειτουργικό μπαίνει μονο στον ενσωματωμένο ssd μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα , ήρθε ο καιρός να δουλέψουμε και εμείς λίγο με τα reballing γιατί οι βλάβες από κάρτες γραφικών έχουν λιγοστέψει

Thank U!!
Γιατί τους τα λες και γελάνε... Τόσα ξέρουνε... 😉 
Και είναι και μικρός για το μέγεθος των παιχνιδιών και καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει... 😉
Η SONY για εμένα κατασκεύαζε ποιοτικές κονσόλες και game pads στο Playstation 1 & 2, μετά όσο κρατάει η εγγύηση και όσο πάει το χειροτερεύει αυτό, και κάτι διάβασα πιο πάνω ότι δίνει ένα χρόνο εγγύηση; Δεν θέλω να το πιστέψω αυτό...
Έκλαψααα στο σημείο που αναφέρεσαι στο reballing... 🤣
Για πες, γιατί λιγόστεψαν οι βλάβες από κάρτες; Καλύτερες υλοποιήσεις; Μ'ενδιαφέρει.. 😉

17 λεπτά πριν, Poleimechanos2 είπε

Εγώ είμαι pcάκιας από την εποχή του spectrum zx, αλλά αυτό εδώ είναι πολύ καλό μηχάνημα, liquid metal ΤΙΜ ή whatever, σίγουρα το έχουν σκεφτεί καλά οι άνθρωποι το θέμα, 2 χρόνια το δούλευαν.

Πολύ δύναμη το μηχάνημα, 8core/16 thread Zen2 cpu, big navi γραφικά, μεγάλος και πολύ γρήγορος SSD, UHD Bluray και όλα αυτά με μόνο 500€;

Απλά εκπληκτικό, πραγματικά το καλύτερο PS ever τεχνολογικά σχετικά με την εποχή του και η τιμή του για τα χαρακτηριστικά που προσφέρει απλά δεν υπάρχει!

Μόνο downside είναι ο SSD onboard στην μητρική, κακή επιλογή αυτό κατά την γνώμη μου, και ειδικά αν δεν έχεις την δυνατότητα να εκκινήσεις το μηχάνημα από τον δεύτερο SSD εγκατεστημένο στο Μ.2 socket σε περίπτωση που χρειαστεί. Ελπίζω η SONY να μην έχει θέσει τέτοιο περιορισμό, γιατί αν ισχύει αυτό θα κλάψουνε πολλές μανούλες μόλις αρχίσουν και λήγουν οι εγγυήσεις των πρώτων μηχανημάτων στα οποία θα σκάσουν οι onboard SSD.

Καλύτερα να με αφήνεις να δουλέψω το σύστημά μου από τον δεύτερο SSD που οκ θα είναι πιο αργός από τον onboard αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το μηχάνημά μου μια χαρά, παρά να με αναγκάζεις να αλλάξω ολόκληρη μητρική για έναν SSD που έσκασε.

Γνωρίζοντας όλα τα υπόλοιπα, αυτό είναι το χαρακτηριστικό που προσωπικά αναμένω να μάθω με την κυκλοφορία του μηχανήματος, για μένα σαν χρήστης είναι πλέον η σημαντικότερη πληροφορία που θέλω να μάθω πριν το αγοράσω.

Thank U!!
PCάκιας και εγώ από εποχή Amstrad CPC 6128 & Commodore Amiga 1200 AGA μεταγενέστερα... 😉
Το ίδιο ακριβώς ανάφερα εν συντομία για τον SSD και όρμηξαν να με φάνε... Ελληνικά forums...
Αν και επειδή πιστεύω πολύ στην SONY είμαι σίγουρος ότι θα το έχει κάνει έτσι, με του που κλατάρει ο SSD αλλαγή πλακέτας!! 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Liquid metal έχω και βάλει κ στο PS3 slim!!! Καιρός να πληρώσουν κάτι παραπάνω για να γλυτώσουμε τις "φρυγανισμενες" παστες. Φυσικά δεν μιλάμε για αλλαγή σε 2 χρόνια κτλ καμία σχέση με τις απλές θερμοαγωγιμες παστές. Όμως έχω μια μεγάλη ένσταση για το βίντεο: θα περίμενε κανείς ότι σε ένα επίσημο teardown βίντεο θα φορούσε κάποια γάντια ο τεχνικός... ή έστω ένα κατάλληλο βραχιολακι στο χέρι (χρησιμοποιώ ένα τέτοιο που ενώνεται με καλώδιο με την επιφάνεια εργασίας για αποφυγή στατικού ηλεκτρισμού). Εκτός αν η κονσόλα δεν ήταν λειτουργική αλλά κ πάλι δείνει λάθος μύνημα σε επίδοξους χρήστες που θα ακολουθήσουν τα βήματα του.

Edit: οκ όταν εισέρχεται στα ενδότερα το κάνει πάνω σε μεταλλική επιφάνεια που υποθέτω είναι γειωμενη και ακουμπά τα χέρια του πάνω της, αλλά παλι θεωρώ ότι με γαντακια θα ήταν καλύτερα...

Επεξ/σία από aoc4000
Update
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NickTG είπε

Έχει καμία επαφή σε δύναμη με το PS5 αυτό? 

Μα αυτό λέω, με τέτοια specs που έχει το ps5 και με τέτοιον όγκο που έχει η συσκευή, μπορεί εύκολα η εταιρεία να το κάνει να έχει και πρόσθετες δυνατοτητες σαν κανονικός υπολογιστής οπότε 2 σε 1, πιστευω θα είχε σημειώσει τρελές πωλήσεις. 

1 ώρα πριν, garfield39gr είπε

Ερασιτεχνισμοί μεν και δε αχ ποτέ η apple θα βγάλει παιχνιδομηχανή να πάει το θέμα μερικά βήματα παρακάτω 

Οταν θα διαπιστώσει ότι μπορεί να αποβεί κερδοφόρο για αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, garfield39gr είπε

Ερασιτεχνισμοί μεν και δε αχ ποτέ η apple θα βγάλει παιχνιδομηχανή να πάει το θέμα μερικά βήματα παρακάτω 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Apple_Bandai_Pippin

Ου τι να λεμε τωρα, θα φυσαγε μια κονσολα της

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους φτιάξανε το airflow με inlet και επιτελους μπορει καποιος να καθαρίσει έυκολα τον ανεμιστήρα του.

Φαουλ και πάλι που πρεπει να ξηλωσεις μητρική για την μπαταρία και φάουλ ο κολλημένος SSD ελέω custoμιάς. Ας τον είχαν σε ειδικό slot με spare part αν γίνει κάτι.

Αυτό με το που αγοραστεί πάει κατευθείαν για 1-2ΤΒ ssd upgrade.

Επεξ/σία από Seaside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρνητικό το ότι αφαιρέσανε την είσοδο οπτικής. Τουλάχιστον για εμένα που ενισχυτής μου είναι λίγο παλιότερος και τη χρησιμοποιούσα για την απόδοση DTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Πηγαίνοντας ακόμη πιο μέσα, βλέπουμε πως διάφορα εξαρτήματα, όπως η μονάδα Blu-Ray

.......

Το PlayStation 5 κυκλοφορεί στις 19 Νοεμβρίου στη χώρα μας, σε δύο εκδόσεις: με blu-ray drive (499€) και digital edition (399€).

  • Το blue ray disk  έχω την εντύπωση ότι πιάνει απλά χώρο και 100€
  • Η κονσόλα ωστόσο στο όρθιο δεν είναι καθόλου άσχημη.
  • Ωστόσο είναι τόσο ογκώδες και παρόλα αυτά έχει τα πάντα κολλημένα στην μητρική. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη στην υποδοχη Μ.2 θα μπορουμε να βαλουμε πχ εναν Crucial P1 (1TB) με 92 ευρω για επεκταση χωρου?

Παντως για τον onboard SSD δεν ανησυχω, θα βγαλει βλαβη (αν βγαλει ποτε...) μετα απο πολλα χρονια, ουσιαστικα ειναι σαν την RAM... το MTBF ειναι πολυ ψηλα σε αυτους...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2020 στις 10:30 ΜΜ, ChrisN.S. είπε

meh... σαν το xbox series x που είναι σχεδόν modular μέσα δεν είναι.

που ειδατε οτι ειναι modular το series X ενας Θεος ξερει. Ηθελα να ξερα καταλαβαινετε τι βλεπετε; ετσι με μαγνητες για να το δειξουν πιο ευκολα χωρις να βιδωνουν-ξεβιδωνουν τα εξαρτηματα. Το λενε κιολας και οι ιδιοι κατα την διαρκεια της παρουσιασης. 

Στις 8/10/2020 στις 9:08 ΠΜ, kostis76 είπε

Δηλαδη στην υποδοχη Μ.2 θα μπορουμε να βαλουμε πχ εναν Crucial P1 (1TB) με 92 ευρω για επεκταση χωρου?

Παντως για τον onboard SSD δεν ανησυχω, θα βγαλει βλαβη (αν βγαλει ποτε...) μετα απο πολλα χρονια, ουσιαστικα ειναι σαν την RAM... το MTBF ειναι πολυ ψηλα σε αυτους...

θα βγαλει η sony λιστα η οποια θα ανανεωνεται συνεχως με το ποιοι δισκοι υποστηριζονται απο την κονσολα. Πρεπει να εχουν συγκεκριμενες επιδοσεις και τουλαχιστον στην αρχη οπως ολα δειχνουν θα ειναι αρκετα ακριβοι. Η τιμη τους θα πεσει σε βαθος χρονου λογω ανταγωνισμου.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...