Προς το περιεχόμενο

PS5 Teardown: Επίσημο «ξεγύμνωμα» της κονσόλας


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Εγώ γι'αυτό που έχω ενδοιασμούς είναι η "Liquid Metal" θερμαγώγιμη μιας και είναι ηλεκτρικά αγώγιμη. Πόσο αξιόπιστα θα είναι μετά από καιρό τα μονωτικά (αφρώδη αυτοκόλλητα φαίνονται να είναι) που έχουν βάλει γύρω από το Die και ποιος εγγυάται ότι δεν θα γίνονται λάθη κατά την συναρμολόγηση?? Αν η "πάστα" τρέξει και πάει στα Caps / Resistors που βρίσκονται περιμετρικά, έχει να κλάψει πολύς κόσμος. Χρησιμοποιώ LM TIM στον Delidded Intel μου και έχω μονώσει με σιλικόνη ότι υπάρχει γύρω από το Die για να μην γίνει κανά βραχυκύκλωμα...

Επιπλέον μειονεκτήματα, ο ένας χρόνος εγγύησης που δίνει η Sony έναντι των δυό χρόνων της MS και το ότι η συγκεκριμένες "πάστες" θέλουν οπωσδήποτε αντικατάσταση ανά δυό χρόνια...

Πρόσεξετο λίγο καλύτερα, έχει ολόκληρο μεταλικό πλαίσιο κάτω από το σφουγγαρακι για να μην υπάρχουν διαρροές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Εγώ γι'αυτό που έχω ενδοιασμούς είναι η "Liquid Metal" θερμαγώγιμη μιας και είναι ηλεκτρικά αγώγιμη. Πόσο αξιόπιστα θα είναι μετά από καιρό τα μονωτικά (αφρώδη αυτοκόλλητα φαίνονται να είναι) που έχουν βάλει γύρω από το Die και ποιος εγγυάται ότι δεν θα γίνονται λάθη κατά την συναρμολόγηση?? Αν η "πάστα" τρέξει και πάει στα Caps / Resistors που βρίσκονται περιμετρικά, έχει να κλάψει πολύς κόσμος. Χρησιμοποιώ LM TIM στον Delidded Intel μου και έχω μονώσει με σιλικόνη ότι υπάρχει γύρω από το Die για να μην γίνει κανά βραχυκύκλωμα...

Επιπλέον μειονεκτήματα, ο ένας χρόνος εγγύησης που δίνει η Sony έναντι των δυό χρόνων της MS και το ότι η συγκεκριμένες "πάστες" θέλουν οπωσδήποτε αντικατάσταση ανά δυό χρόνια...

Το αν έγινε σωστή τοποθέτηση της πάστας το εγγυάται η εγγύηση. Αν δεν έγινε σωστά θα φανεί αμέσως, σε φάση θα κλείνει η κονσόλα να μην πάθει ζημιά. Τα μονωτικά θα φανούν αλλά αν προσέξεις έχει ένα πλαστικό κάλυμα (λογικά για να μην βραχυκυκλώσει το die σε περίπτωση leak) και απο επάνω έχει κάτι σαν αφρό για να μην φύγει σε άλλα κομμάτια της μητρικής. Φαίνεται να το σκέφτηκαν αρκετά.

Για την αντοχή στο βάθος χρόνου, είναι ανάλογα την ποιότητα της πάστας, αλλά απο ότι διαβάζω δεν είναι αναγκαίο το κάθε 2 χρόνια.

Για την εγγύηση 1 χρόνου που λες, πολλές χώρες (περισσότερο Ευρώπη) υποχρεώνουν περισσότερα χρόνια. Εμείς είμαστε στα 2 υποχρεωτικά νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, squall69 είπε

Αρκετα ωραιο το PS5 και αρκετα διαφορετικο με τις μεχρι τωρα κονσολες. Ο φουτουριστικος σχεδιασμος και η διχρωμια ειναι κατι που δεν το βλεπουμε συχνα σε κονσολες. Ξαφνιαζομαι με τα σχολια καποιον που μιλανε για ενα πολυ πιο ομορφο XBOX. Μιλαμε απλα για ενα ορθογωνιο κουτι. Παιδακι 5-6 χρονων πιο πολυπλοκο θα το σχεδιαζε

Πες τα ρε μάστορα.. Και εγώ αυτό λέω... Που τον είδαν τον "όμορφο" σχεδιασμό ένας θεός ξέρει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Crash24 είπε

Γνωρίζουμε πως το PS5 έχει ύψος 39 εκατοστά, οπότε αν είσαι καλός στις πράξεις... 😛

τρύπες για να το πιάνεις απο κάτω με παλετοφόρο χωρίς παλέτα έχει τότε :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@absoluteblade @Zewer Τα είδα αυτά που αναφέρετε και μακάρι να αποδειχθούν αντοχής. Όσο για την εγγύηση, όλα τα μαγαζιά που το είχαν προπαραγγελία, ένα χρόνο αναφέρουν και γενικά δεν θυμάμαι ποτέ το Service της Sony να έχει δεχθεί κονσόλα σε εγγύηση μέσα στον 2ο χρόνο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, konstantinos77g είπε

Και μόνο που έχει κολλημένο τον SSD στην μητρική είναι άκυρο από εμένα!! 😉

αυτό σκέφτηκα και εγώ , επειδή θα προκύψουν πολλές βλάβες από τον δίσκο ελπίζω αν χαλάσει ο onboard να μπορείς να εγκαταστήσεις λειτουργικό στον αποσπώμενο , αλλιώς αν δεν γίνετε και το λειτουργικό μπαίνει μονο στον ενσωματωμένο ssd μιλάμε για μεγάλο πρόβλημα , ήρθε ο καιρός να δουλέψουμε και εμείς λίγο με τα reballing γιατί οι βλάβες από κάρτες γραφικών έχουν λιγοστέψει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λευκό δωμάτιο ο τύπος με το λευκό πουκάμισο μας δείχνει το εσωτερικό του λευκού PlayStation πάνω στο λευκό τραπέζι! 

Μα πόσο άσπρο πχια!!!  

Ωραία ψυκτρα,  όλα σ ένα,  σε μια ρομποτικής κατασκευή πλακέτα αν σου χαλάσει οτιδήποτε το πετάς γιατί η αντικατάσταση της πλακέτας θα είναι πανάκριβη. Το μοναδικό ξεχωριστό κομμάτι είναι το blue ray drive και απ ότι κατάλαβα το τροφοδοτικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Βασίλης_29 said:

Το μηχάνημα αυτό έχει ίδιο μέγεθος σχεδόν με ουν lenovo thinkcentre m92, υπάρχουν και μικρότεροι

Έχει καμία επαφή σε δύναμη με το PS5 αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Zewer είπε

Που το είδες το modular στο Xbox? Κονσόλες είναι, δεν είναι σχεδιασμένες να είναι modular.

Σχόλια για θόρυβο και λοιπά τελείως άκυρα, ώρες ώρες αναρωτιέμαι γιατί σχολιάζεται μερικοί εδω μέσα. Το PS5 παίζει να έχει καλύτερο σύστημα ψύξης από το Xbox. Ο ανεμιστήρας του ps5 είναι 120mm, ενώ του xbox 130mm (απειροελάχιστη διαφορά). Σύν ότι ο ανεμιστήρας του ps5 είναι σε push, ενώ στο xbox είναι pull. Το heatsink του ps5 είναι μεγαλύτερο του xbox, και έχει αρκετά heat pipes. Το vapour chamber του xbox δεν κάνει τρελή διαφορά, το έχουμε δει και στο χώρο των PC.

Όλα αυτά τα λέω για να συγκρίνω το ps5 με το xbox και να καταλήξω στο ότι τα συστήματα ψύξης δεν έχουν τρελές διαφορές, οπότε όσο περίπου θόρυβο κάνει το ένα τόσο θα κάνει και το άλλο.


Άσχετα από το θόρυβο όπως είπα και πριν το σύστημα ψύξης του Xbox μου φαίνεται πιο σωστό.. το pull που κάνει ο ανεμιστήρα του ps5 και σε εκείνο το σημείο που είναι πιστεύω πως θα δημιουργεί turbulence σε κάποια σημεία της κονσόλας, ενώ το heat sink σε κάποια σημεία φαίνεται να μην το διαπερνά ο αέρας του ανεμιστήρα αλλά να το χτυπά κάθετα που δεν είναι ιδανικό και μάλιστα αυτά τα σημεία είναι κοντά στο soc, το οποίο με τη σειρά του βρίσκεται κοντά στο τροφοδοτικό που παράγει έξτρα θερμότητα.. Και στο βίντεο μιλά τόση ώρα για το liquid metal που είναι απλά άλλος ένας τύπος θερμοαγωγιμης πάστας 🤔

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@xenos.p To Ps5 τραβάει αέρα απο τα πλάγια και τον φυσάει μέσα απο το heatsink προς τo πίσω μέρος της κονσόλας και έξω(μπορεί και προς τα μπροστά δεν μπορώ να το καταλάβω απο το βίντεο). Τώρα για turbulence δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ απίθανο και δεν μπορούμε να ξέρουμε χωρίς προσωμοίωση. Το push είναι καλύτερο απο το pull, το xbox τραβάει ο ανεμιστήρας που βρίσκεται πάνω απο το κάτω μέρος μέσα απο το heatsink.

Τώρα για το τροφοδοτικό είναι όντως αρκετά κοντά στο APU, αλλά δεν νομίζω να δημιουργηθεί μεγάλο πρόβλημα. Ίσα ίσα που νομίζω το APU θα θερμαίνει περισσότερο το PSU.

Το liquid metal δεν είναι απλώς ένας άλλος τύπος πάστας, είναι ουσιαστικά μέταλλο, είναι ακριβό, έχει αρκετά καλύτερες επιδόσεις και δεν το περιμένεις να μπει σε μια κονσόλα που κόβει απο εδώ και απο εκεί για να γλυτώσει ακόμα και 1 ευρώ απο κάθε κονσόλα.

EDIT: Επίσης σημαντικό που ο ανεμιστήρας παίρνει φρέσκο αέρα και απο τις δύο μεριές, πράγμα που αυξάνει την επίδοση του επειδή είναι blower.

Επεξ/σία από Zewer
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι pcάκιας από την εποχή του spectrum zx, αλλά αυτό εδώ είναι πολύ καλό μηχάνημα, liquid metal ΤΙΜ ή whatever, σίγουρα το έχουν σκεφτεί καλά οι άνθρωποι το θέμα, 2 χρόνια το δούλευαν.

Πολύ δύναμη το μηχάνημα, 8core/16 thread Zen2 cpu, big navi γραφικά, μεγάλος και πολύ γρήγορος SSD, UHD Bluray και όλα αυτά με μόνο 500€;

Απλά εκπληκτικό, πραγματικά το καλύτερο PS ever τεχνολογικά σχετικά με την εποχή του και η τιμή του για τα χαρακτηριστικά που προσφέρει απλά δεν υπάρχει!

Μόνο downside είναι ο SSD onboard στην μητρική, κακή επιλογή αυτό κατά την γνώμη μου, και ειδικά αν δεν έχεις την δυνατότητα να εκκινήσεις το μηχάνημα από τον δεύτερο SSD εγκατεστημένο στο Μ.2 socket σε περίπτωση που χρειαστεί. Ελπίζω η SONY να μην έχει θέσει τέτοιο περιορισμό, γιατί αν ισχύει αυτό θα κλάψουνε πολλές μανούλες μόλις αρχίσουν και λήγουν οι εγγυήσεις των πρώτων μηχανημάτων στα οποία θα σκάσουν οι onboard SSD.

Καλύτερα να με αφήνεις να δουλέψω το σύστημά μου από τον δεύτερο SSD που οκ θα είναι πιο αργός από τον onboard αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να χρησιμοποιήσω το μηχάνημά μου μια χαρά, παρά να με αναγκάζεις να αλλάξω ολόκληρη μητρική για έναν SSD που έσκασε.

Γνωρίζοντας όλα τα υπόλοιπα, αυτό είναι το χαρακτηριστικό που προσωπικά αναμένω να μάθω με την κυκλοφορία του μηχανήματος, για μένα σαν χρήστης είναι πλέον η σημαντικότερη πληροφορία που θέλω να μάθω πριν το αγοράσω.

Επεξ/σία από Poleimechanos2
  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...