Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος που έχει το παλιό δίπλωμα αυτοκινήτου ( το ροζ το χάρτινο ) και δίπλωμα για μοτοποδήλατο από την τροχαία 50cc , σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Έχει ρωτήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν παιδιά, πήγα στη σχολή οδηγών, έδωσα χαρτιά, πρέπει να βγάλω φωτογραφίες και να επικυρώσω την αίτηση (δύο αιτήσεις βασικά) σε ΚΕΠ ή αστυνομικό τμήμα.

Το σημαντικό είναι ότι μου είπε ο άνθρωπος εκεί ότι το προσωρινό που δίνουν είναι επίσημο έγγραφο του υπουργείου με σφραγίδα, δεν είναι απλό έγγραφο που δίνει η σχολή ότι απλά πέρασες την παράσταση.

Μίλησα και με την ασφαλίστριά μου η οποία επιβεβαίωσε τον άλλον, και μου είπε ότι είσαι πλήρως καλυμμένος και σε περίπτωση ατυχήματος από την ασφαλιστική.

Ειδικά πέρσι λόγω του ιού δεν εκδίδονταν διπλώματα και όλοι ήταν με προσωρινά για πολλούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λοιπόν παιδιά, πήγα στη σχολή οδηγών, έδωσα χαρτιά, πρέπει να βγάλω φωτογραφίες και να επικυρώσω την αίτηση (δύο αιτήσεις βασικά) σε ΚΕΠ ή αστυνομικό τμήμα.

Το σημαντικό είναι ότι μου είπε ο άνθρωπος εκεί ότι το προσωρινό που δίνουν είναι επίσημο έγγραφο του υπουργείου με σφραγίδα, δεν είναι απλό έγγραφο που δίνει η σχολή ότι απλά πέρασες την παράσταση.

Μίλησα και με την ασφαλίστριά μου η οποία επιβεβαίωσε τον άλλον, και μου είπε ότι είσαι πλήρως καλυμμένος και σε περίπτωση ατυχήματος από την ασφαλιστική.

Ειδικά πέρσι λόγω του ιού δεν εκδίδονταν διπλώματα και όλοι ήταν με προσωρινά για πολλούς μήνες.

Εμένα πάλι από την σχολή οδηγών γιατί μου είπαν ότι δεν δίνουν τίποτα προσωρινό ούτε θα φαίνομαι στο σύστημά και απλά να περιμένω 2 με 3 μήνες να πάρω το νέο δίπλωμα. 

Θα πάρω τηλέφωνο να ξανά ρωτήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το τίποτα στο δίπλωμα μηχανής είναι καλύτερα από το αυτοκίνητο στο δίπλωμα μηχανής, αυτό διαβάζω και απορώ, μήπως απλά υπάρχει ρατσισμός !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, jimzak είπε

Κάποιος που έχει το παλιό δίπλωμα αυτοκινήτου ( το ροζ το χάρτινο ) και δίπλωμα για μοτοποδήλατο από την τροχαία 50cc , σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Έχει ρωτήσει κάποιος;

Απλά κάνεις ανανέωση διπλώματος. Το κάνεις και μέσω ΚΕΠ και σου βγαίνει το νέο δίπλωμα-κάρτα και με τα 2 μέσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jimzak είπε

Κάποιος που έχει το παλιό δίπλωμα αυτοκινήτου ( το ροζ το χάρτινο ) και δίπλωμα για μοτοποδήλατο από την τροχαία 50cc , σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Έχει ρωτήσει κάποιος;

Διπλωμα εχεις ακομα το παλιο της τροχαιας;

Σιγουρα σε γραφουν αμα σε πετυχουν με αυτο το διπλωμα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Εμένα πάλι από την σχολή οδηγών γιατί μου είπαν ότι δεν δίνουν τίποτα προσωρινό ούτε θα φαίνομαι στο σύστημά και απλά να περιμένω 2 με 3 μήνες να πάρω το νέο δίπλωμα. 

Θα πάρω τηλέφωνο να ξανά ρωτήσω. 

μάλλον πρέπει να αλλάξεις σχολή οδηγών

γιατί και εγώ έναν φίλο (σχολή οδηγών) που ρώτησα μου είπε τα ίδια που είπε ο φίλος @phanispal όπως και μια φίλη (κεπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Πρέπει να το επιβεβαιώσουμε ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα με την ασφαλιστική αν είναι έτσι.

θα σας εχω συντομα απαντηση απο τον ασφαλιστη μου οταν μες στην αλλη βδομαδα παρω το καινουριο scooter 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Διπλωμα εχεις ακομα το παλιο της τροχαιας;

Σιγουρα σε γραφουν αμα σε πετυχουν με αυτο το διπλωμα....

 

κάτσε και εμένα η άδεια οδήγησης (Β) για ΙΧ αυτοκίνητο είναι αυτό το ροζ που γράφει το (GR) έκδοση το 1993 και λήξη το 2037.

δεν το έχω αλλάξει με την πλαστική κάρτα

περιμένω να αλλάξουν οι ταυτότητες

και τότε θα τα αλλάξω όλα ταυτότητα (έχω την παλιά) - άδεια οδήγησης - διαβατήριο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

τι εννοείς εξωπραγματικές ;

Το Symphony 125 που είναι γενικώς από τα best sellers της αγοράς έχει 2 χιλιάρικα

https://sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/

Πόσο θα ήθελες να έχει ;

Φίλος που το πήρε, του έσπασαν οι βάσεις στα πλαστικά από τις λακκούβες στους 7 μήνες.  Άλλος γνωστός μου είπε ότι σε 1 χρόνο ξεθωριασαν.

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφερομαι για το διπλωμα της τροχαιας 

Σιγουρα γραφουν 100%

Ισχυει απο παλια

https://www.motomag.gr/news/epikairotita/allaxe-diploma-motopodilatoy-soy-allios-tha-pliroseis-prostimo

Τωρα για του αυτοκινητου δεν ξερω....

6 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Φίλος που το πήρε, του έσπασαν οι βάσεις στα πλαστικά από τις λακκούβες στους 7 μήνες.  Άλλος γνωστός μου είπε ότι σε 1 χρόνο ξεθωριασαν.

ε καλα δεν περνεις sym για την ποιοτητα.....Απλα για να κανεις τη δουλεια σου....Δεν ειναι κ honda Απλα εχει δει καλες μερες αυτη η μαρκα στη Ελλαδα λογω της κρισης κ τπτ παραπανω

Εγω συντομα θα χω το medley  μου 

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

μάλλον πρέπει να αλλάξεις σχολή οδηγών

γιατί και εγώ έναν φίλο (σχολή οδηγών) που ρώτησα μου είπε τα ίδια που είπε ο φίλος @phanispal όπως και μια φίλη (κεπ)

Τι να πω πραγματικά τα λεφτά τα έδωσα αύριο πάω να υπογράψω ότι έκανα τα 5 μαθήματα να κάνει κατάθεση. Δεν ξέρω αν θα φανεί στο taxis να το βγάλω μετά από μέρες φωτοτυπία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
27 λεπτά πριν, dinos234 είπε

Τι να πω πραγματικά τα λεφτά τα έδωσα αύριο πάω να υπογράψω ότι έκανα τα 5 μαθήματα να κάνει κατάθεση. Δεν ξέρω αν θα φανεί στο taxis να το βγάλω μετά από μέρες φωτοτυπία 

εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το ψάξεις ρώτα σε ΚΕΠ.

μην δίνετε έτσι εύκολα χρήματα

αν π.χ τα πάρει και δεν σου δώσει τίποτα π.χ. προσωρινή άδεια οδήγησης τι κάνεις τότε.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimzak είπε

Κάποιος που έχει το παλιό δίπλωμα αυτοκινήτου ( το ροζ το χάρτινο ) και δίπλωμα για μοτοποδήλατο από την τροχαία 50cc , σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται; Έχει ρωτήσει κάποιος;

Πρέπει να τα ενσωματώσεις στο καινούργιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εγώ πάντως θα σου πρότεινα να το ψάξεις ρώτα σε ΚΕΠ.

μην δίνετε έτσι εύκολα χρήματα

αν π.χ τα πάρει και δεν σου δώσει τίποτα π.χ. προσωρινή άδεια οδήγησης τι κάνεις τότε.?

ε καλα σχολη οδηγων ειναι πελατες θελουν φημη χτιζουν ... δεν νομιζω να ναι λαμογιο να μην του κανει τη δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...