Προς το περιεχόμενο

Οδήγηση μηχανάκι μέχρι125 κυβικά με δίπλωμα αυτοκινήτου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεοτερα :

Σημερα εκανα την αιτηση μου κ γω

Δεν χρειαζετε να κανω μαθηματα επειδη εχω 50αρι ηδη κ το κοστος για ολα 70 ευρο

(Σε αλλον που ειχα ρωτησει κ παραλιγο να κανα την αιτηση μου χε πει 120 ευρο ολα κ δηλωνουν κ οτι εκανα μαθηματα)

Γενικα μπαχαλο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 340
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Νεοτερα :

Σημερα εκανα την αιτηση μου κ γω

Δεν χρειαζετε να κανω μαθηματα επειδη εχω 50αρι ηδη κ το κοστος για ολα 70 ευρο

(Σε αλλον που ειχα ρωτησει κ παραλιγο να κανα την αιτηση μου χε πει 120 ευρο ολα κ δηλωνουν κ οτι εκανα μαθηματα)

Γενικα μπαχαλο.....

Όταν λες έκανες την αίτηση, εννοείς σε σχολή οδηγών; Ή πλήρωσες τα παράβολα μόνος σου και έκανες σε κάποια πλατφόρμα την αίτηση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι κανονικα δυο αιτησεις συμπληρωσα σε σχολη οδηγων ναι

Μου βγαλαν φωτοτυπια ταυτοτητα κ διπλωμα εδωσα κ δυο φωτογραφιες κ κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι θα μου δωσει προσωρινο

Τοσα χρονια δεν με εχουν σταματησει ποτε

Λες να μαι τοσο γκαντεμης;

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά την ίδια διαδικασία θα μπορεί να την κάνει και κάποιος χωρίς την σχολή οδηγών. Αφού δεν θέλει μαθήματα, μόνο το παράβολο της ανανέωσης άδειας θα χρειάζεται. Έχει ρωτήσει κανείς σε υπουργείο ή ΚΕΠ;

Αναφέρομαι σε αυτούς που έχουν ήδη ΑΜ

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Ναι θα μου δωσει προσωρινο

Τοσα χρονια δεν με εχουν σταματησει ποτε

Λες να μαι τοσο γκαντεμης;

αυτό είναι το λιγότερο. Αν εμπλακείς σε ατύχημα ή ακόμα χειρότερα σε δυστύχημα, τι κάνεις? Ποιος σε καλύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, pigos23 είπε

ε γι αυτο δεν  δινει το προσωρινο ;

Δεν ξέρω αλλά είναι μεγάλη βλακεία αυτό. Από τη στιγμή που πληροίς τις προϋποθέσεις ένα χαρτί δε θα αλλάξει τον τρόπο που οδηγείς. Κανονικά έπρεπε να βγαίνουν αμέσως σε εσάς τα νέα διπλώματα. 2 και 3 μήνες είναι μεγάλο διάστημα

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι θα σε καλύψει το προσωρινό σε περίπτωση ατυχήματος, εδώ ακόμα και κανονικό δίπλωμα να έχεις οι ασφαλιστικές κοιτάνε πώς θα γλιτώσουν ό,τι μπορούν.

Αλλά ναι, είναι πολύ μεγάλο διάστημα οι 2-3 μήνες, και απλά θα οδηγήσουν πολύ κόσμο στο να κυκλοφορεί με το προσωρινό, ειδικά τώρα καλοκαιριάτικα.

Αύριο μάλλον θα πάω κι εγώ σε μια σχολή να ξεκινήσω τις διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επανέρχομαι.

Η δική μου περίπτωση είναι λίγο πιο πολύπλοκη γιατί το δίπλωμα για 50ρι το είχα βγάλει πριν 29 χρόνια στην τροχαία και δεν ξέρω που βρίσκεται μιας και από την εφηβεία δεν το ξαναχρειάστηκα .  Πήγα λοιπόν στην τροχαία και το βρήκαν γιατί έχουν αρχεία. Έπειτα πήγα στην ασφάλεια όπου δήλωσα απώλεια και μου έδωσαν μια βεβαίωση ότι έχω δηλώσει απώλεια.   Έπειτα πήγα στο τμήμα μεταφορών και επικοινωνιών στη Βέροια και μου έδωσαν μια αίτηση την οποία θα τους δώσω μαζί με την βεβαίωση.  Η αίτηση αυτή αναφέρει μέσα για συγχώνευση του διπλώματος του μοτοποδηλάτου μαζί με το δίπλωμα του αυτοκινήτου και σε κάποιο σημείο αναφέρεται και για Α1.   Όταν τους τα πάω θα μου πουν τι άλλο θα πρέπει να κάνω ( είπαν ).   Σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ένα νέο δίπλωμα σε μμορφή πιστωτικής κάρτας πια όπου θα αναφέρει συνολικά τι έχω άδεια να οδηγήσω.   Επίσης πιθανολογώ πως σε εμένα δεν θα αναφέρει και τον κωδικό 121 όπου σημαίνει ( για τα 125cc ) ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω μόνο στην Ελληνική επικράτεια γιατί η διαφορά σε σχέση με το να κάνει κάποιος μόνο μαθήματα είναι ότι εγώ είχα δώσει και εξετάσεις (σήματα και οδήγηση) .   Για ότι νεότερο θα ενημερώσω.

 

1621406959682.jpg

Επεξ/σία από geobikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

να ρωτήσω ρε παλικάρια γιατί είμαι κάτοχος άδειας οδήγησης (Β) ΙΧ Αυτοκινήτου και με ενδιαφέρει το να αποκτήσω άδεια οδήγησης (Α) για μηχανή έως 125κκ αλλά από το ψάξιμο που έριξα στο διαδίκτυο είδα κάτι τιμές...εξωπραγματικές για καινούργια μηχανή (Scooter) οι οποίες αν ισχύουν κάνουν πιο οικονομικό το να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πατίνι ή ποδήλατο (στην έσχατη περίπτωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να ρωτήσω ρε παλικάρια γιατί είμαι κάτοχος άδειας οδήγησης (Β) ΙΧ Αυτοκινήτου και με ενδιαφέρει το να αποκτήσω άδεια οδήγησης (Α) για μηχανή έως 125κκ αλλά από το ψάξιμο που έριξα στο διαδίκτυο είδα κάτι τιμές...εξωπραγματικές για καινούργια μηχανή (Scooter) οι οποίες αν ισχύουν κάνουν πιο οικονομικό το να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πατίνι ή ποδήλατο (στην έσχατη περίπτωση).

τι εννοείς εξωπραγματικές ;

Το Symphony 125 που είναι γενικώς από τα best sellers της αγοράς έχει 2 χιλιάρικα

https://sym.gr/model/symphony-sr-125i-abs/

Πόσο θα ήθελες να έχει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...