Προς το περιεχόμενο

Το Surface Pro X 2ης γενιάς έχει καλύτερο ARM επεξεργαστή και διπλάσια μνήμη


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δεύτερη γενιά του Surface Pro X, του υβριδικού της laptop που ενσωματώνει επεξεργαστή ARM, ανακοίνωσε η Microsoft μαζί με μια αύξηση τιμής.

Το form factor του Surface Pro X παραμένει ίδιο, διαθέτοντας οθόνη PixelSense 13 ιντσών με ανάλυση 2880 x 1920 και διαφορετικές συνθέσεις με μνήμη έως 16GB καθώς και διαθέσιμο χώρο έως 512GB ο οποίος μάλιστα είναι αποσπώμενος, με τον χρήστη να μπορεί να τοποθετήσει τον SSD της προτίμησής του. Συνολικά δύο USB-C θύρες είναι διαθέσιμες ενώ δεν λείπει και η θύρα Surface Connect. Το Type Cover που μετατρέπει το Pro X από tablet σε laptop είναι παρόμοιο με αυτά της σειράς Surface Pro όμως έχει ειδική θέση τοποθέτησης του Surface Pen με παράλληλη δυνατότητα ασύρματης φόρτισης. 

Όπως και στο περσινό μοντέλο που σηματοδότησε την επιστροφή των Surface σε ARM επεξεργαστές μετά την κυκλοφορία του Surface RT, έτσι και το νέο μοντέλο στηρίζεται στο νέο SQ2 chipset, προϊόν συνεργασίας της Microsoft με τη Qualcomm. Αν και για την ώρα δεν γνωρίζουμε πολλά για το τι καινούριο φέρνει, η Microsoft αναφέρει ότι οι χρήστες θα παρατηρήσουν βελτιωμένες επιδόσεις ενώ ενσωματώνει το Snapdragon X24 LTE modem για συνεχή σύνδεση με το Internet. Από τις διαθέσιμες πληροφορίες πάντως βλέπουμε ότι το SQ2 SoC αποτελείται από οκταπύρηνο επεξεργαστή χρονισμένο στα 3GHz, και είναι βασισμένο στο Snapdragon 8CX chipset της Qualcomm αν και χωρίς υποστήριξη 5G. 

Το δυνατό χαρτί των συστημάτων που ενσωματώνουν επεξεργαστή με ARM αρχιτεκτονική είναι η αυτονομία, όπου και στη συγκεκριμένη περίπτωση το νέο Surface Pro X μπορεί να φτάσει τις 15 ώρες έναντι 13 ωρών του προκάτοχού του. Σε επίπεδο λογισμικού τρέχει την ειδική έκδοση των Windows για ARM συστήματα που σύντομα θα είναι συμβατή με όλες τις Windows εφαρμογές. Και αυτό επειδή εκτός από τις 32/64-bit ARM εφαρμογές, τα Windows 10 on ARM θα μπορούν να «τρέξουν» σύντομα ακόμα και 64-bit εφαρμογές της x86 έκδοσης των Windows 10, μέσω emulation όπως ανακοινώθηκε πρόσφατα.

Οι τιμές του Surface Pro X δεύτερης γενιάς έχουν τιμή εκκίνησης τα $1499 για το μοντέλο με 16GB RAM και 256GB SSD ενώ το δεύτερο διαθέσιμο μοντέλο με διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο στοιχίζει $1799. Οι τιμές είναι σημαντικά υψηλότερες από αυτές της πρώτης γενιάς η οποία όμως ερχόταν με 8GB RAM και 128GB SSD. Όπως μαθαίνουμε, το νέο Surface Pro X δεν είναι ανάμεσα στα συστήματα που θα δούμε επίσημα στη χώρα μας, σε αντίθεση με το Surface Laptop Go.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τους αναγνωρισω την επιμονη σε μια προσπάθεια ήδη καταδικασμενη, το οικοσυστημα μηδεν και οι πραγματικές δυνατοτητες των arm ελαχιστες. το πιο πιθανον να το κανουν για να κοντραρουν την apple , η οποια με το ετσι θελω θα προσπαθησει να επιβαλει arm και να αφησει στην απεξω το x86 x64   οικοσυστημα, αν και θα κρατησει μια πισινη για το failure. Για την intel ειναι χρηματα απλα και μονο για την κοντρα... ...

Επεξ/σία από forgotten
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS αν θέλει να έχει λόγο στις εξελίξεις θα πρέπει να μεγαλώσει την προσπάθεια πάνω στην ολοκλήρωση των windows on arm και να μην είναι τόσο διστακτική...

Με τιμή στα 1500 και τρέχοντας τις περισσότερες 32bit εφαρμογές σε emulation και μελλοντικά τις 64bit... εεε πως να πιάσει και να επιτύχει το project με αυτές τις προϋποθέσεις?

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να συνεργαστεί με μεγάλα ονόματα και να δώσει στο Store της εφαρμογές ασχολείται με emulation.....

48 λεπτά πριν, forgotten είπε

.... να κοντραρουν την apple , η οποια με το ετσι θελω θα προσπαθησει να επιβαλει arm και να αφησει στην απεξω το x86 x64   οικοσυστημα

Σιγά μη την κοντράρουν...περιμένουν πως και πως να ξεκινήσει ώστε να ασχοληθούν οι προγραμματιστές για πέρασμα σε arm πλατφόρμες . Αν περιμέναμε την MS σαν τα RT θα τα έκανε...

56 λεπτά πριν, forgotten είπε

το οικοσυστημα μηδεν και οι πραγματικές δυνατοτητες των arm ελαχιστες

Δεν έχεις ιδέα τι παίζει από προγράμματα βίντεο/εικόνας/ήχου σε iPad, ε?
Θα εκπλαγείς ...

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, korakios είπε

Αντί να συνεργαστεί με μεγάλα ονόματα και να δώσει στο Store της εφαρμογές ασχολείται με emulation.....

Σιγά μη την κοντράρουν...περιμένουν πως και πως να ξεκινήσει ώστε να ασχοληθούν οι προγραμματιστές για πέρασμα σε arm πλατφόρμες . Αν περιμέναμε την MS σαν τα RT θα τα έκανε...

Δεν έχεις ιδέα τι παίζει από προγράμματα βίντεο/εικόνας/ήχου σε iPad, ε?
Θα εκπλαγείς ...

για φανφαρες φρου φρου και αρωματα οχι δεν εχω ιδεα , το τι τρεχει σε ipad προφανως τρεχει  και πολυ ανωτερα με  πολυ καλυτερες  αποδοσεις  σε υπολογιστες  ή tablet με x86,x64 αρχιτεκτονικης... Ξαναλεω οτι τα κλειστα οικοσυστηματα δεν αποτελουν λυση παρα μονοπωλια...

Επεξ/σία από forgotten
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forgotten είπε

για φανφαρες φρου φρου και αρωματα οχι δεν εχω ιδεα , το τι τρεχει σε ipad προφανως εχω πολυ καλυτερες υπολογιστες σε x86....

Αφού τις έχεις κάτι θα ξέρεις παραπάνω...🤣

Έλα πες μου, είσαι πραγματικά x86 fanboy και δε γουστάρεις ARM ή απλά δε γουστάρεις Apple που πάει για ARM ?!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Αφού τις έχεις κάτι θα ξέρεις παραπάνω...🤣

οπως εχω και την ικανοτητα να μην περιοριζομαι απο φανατισμους εταιριων... ωστοσο εδω και αρκετο διαστημα βλεπω την apple να προσπαθει με το ζορι να πιεσει την αγορα σε οτι εκεινη την βολευει ανεξαρτητως κοστους σε devs κλπ, εαν εσυ θεωρεις οτι οι κινησεις της ειναι ορθες δικαιωμα σου, κρατα ομως μια πισινη γιατι περαν απο μεγαλα λογια δεν θεωρω οτι θα εχουμε δραματικες επεκτασεις σε arm αρχιτεκτονικη και απο τις δυο εταιριες...

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Αφού τις έχεις κάτι θα ξέρεις παραπάνω...🤣

Έλα πες μου, είσαι πραγματικά x86 fanboy και δε γουστάρεις ARM ή απλά δε γουστάρεις Apple που πάει για ARM ?!!!!

και εχω macbook pro 15 του 2017  , καμια φανατικοτητα ομως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, forgotten είπε

και εχω macbook pro 15 του 2017  , καμια φανατικοτητα ομως...

πλην του να πεθάνει το ARM του γείτονα βεβαίως βεβαίως...

11 λεπτά πριν, forgotten είπε

βλεπω την apple να προσπαθει με το ζορι να πιεσει την αγορα σε οτι εκεινη την βολευει ανεξαρτητως κοστους σε devs κλπ,

εδω σε έχασα, τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

πλην του να πεθάνει το ARM του γείτονα βεβαίως βεβαίως...

εδω σε έχασα, τι εννοείς?

προφανως αυτο που δεν αντιλαμβανεσαι, το οικοσυστημα οπως ειναι φτιαγμενο βρισκεται σε κωδικα για x86/x64 οι προγραμματιστες αναγκαστικα θα πρεπει να καθισουν ειτε απο το μηδεν να ξαναγραψουν εφαρμογή ή θα προσπαθησουν να τρεξουν τις εφαρμογες τους μεσω emulator , αυτο σημαινει κοστος για μια εταιρια που παραγει προγραμματα , αυτοματα σημαινει  επισηςοτι αρκετες εφαρμογες που στο mac os θα εξαφανιστουν. Οποτε αγαπητε μου δεν ειναι ολα καταπληκτικα και τελεια . Απο αποψη hardware τωρα θελω να δω real time αποδοση σε βαρια προγραμματα video editing , ή Layered map analysis  για να πειστω οτι η arm αρχιτεκτονικη ειναι το ιδιο αποδοτική ή και παραπανω απο τους x86/x64, εσυ μιλας για τυφλα βηματα κατευθειαν επειδη απλα σερβιριστικαν απο μια εταιρεια , ειτε αυτη λεγεται apple ή microsoft

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, forgotten είπε

προφανως αυτο που δεν αντιλαμβανεσαι, το οικοσυστημα οπως ειναι φτιαγμενο βρισκεται σε κωδικα για x86/x64 οι προγραμματιστες αναγκαστικα θα πρεπει να καθισουν ειτε απο το μηδεν να ξαναγραψουν εφαρμογή ή θα προσπαθησουν να τρεξουν τις εφαρμογες τους μεσω emulator , αυτο σημαινει κοστος για μια εταιρια που παραγει προγραμματα , αυτοματα σημαινει  επισηςοτι αρκετες εφαρμογες που στο mac os θα εξαφανιστουν. Οποτε αγαπητε μου δεν ειναι ολα καταπληκτικα και τελεια . Απο αποψη hardware τωρα θελω να δω real time αποδοση σε βαρια προγραμματα video editing , ή Layered map analysis  για να πειστω οτι η arm αρχιτεκτονικη ειναι το ιδιο αποδοτική ή και παραπανω απο τους x86/x64, εσυ μιλας για τυφλα βηματα κατευθειαν επειδη απλα σερβιριστικαν απο μια εταιρεια , ειτε αυτη λεγεται apple ή microsoft

Ερώτηση που δεν ξέρω αλλά έχω διαβάσει... οι προγραμματιστές δεν έχουν την δυνατότητα μέσω των εργαλείων που τους έχει δώσει η ίδια η apple, όταν κάνουν τις εφαρμογές τους αυτόματα να αποφασίζουν αν η εφαρμογή που φτιάχνουν είναι συμβατή με arm ή x86-64 ή και με της δύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ερώτηση που δεν ξέρω αλλά έχω διαβάσει... οι προγραμματιστές δεν έχουν την δυνατότητα μέσω των εργαλείων που τους έχει δώσει η ίδια η apple, όταν κάνουν τις εφαρμογές τους αυτόματα να αποφασίζουν αν η εφαρμογή που φτιάχνουν είναι συμβατή με arm ή x86-64 ή και με της δύο?

δεν υπαρχει μαγικη λυση ,αυτο που λες ειναι απο πολυ δυσκολο εως απιθανο...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forgotten είπε

δεν υπαρχει μαγικη λυση ,αυτο που λες ειναι απο πολυ δυσκολο εως απιθανο...

Μα προγραμματιστές εδώ μέσα το έχουν αναφέρει και κανένας δεν τους διέψευσε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, forgotten είπε

οι προγραμματιστες αναγκαστικα θα πρεπει να καθισουν ειτε απο το μηδεν να ξαναγραψουν εφαρμογή ή θα προσπαθησουν να τρεξουν τις εφαρμογες τους μεσω emulator , αυτο σημαινει κοστος για μια εταιρια που παραγει προγραμματα

Ναι οι καημένοι προγραμματιστές , ειδικά αν δεν είναι εταιρία , τι θα κάνουν σε ένα νέο οικοσύστημα ?
Πολλοί καημένοι φτιάξανε απλές εφαρμογές σε iOS με 5 ευρώ και καμια 10αριά εκατομμύρια αγορές. Άντε έστω ένα να τους έμεινε δε θα ήθελα να ήμουν στη θέση τους....

Όσο για τις μεγάλες εταιρίες , να μια ευκαιρία να μη βλέπουν τις εφαρμογές τους στα τορεντάδικα ...
Φυσικά η MS δεν έχω ιδέα τι θα κάνει με το store και αν θα επιτρέπει εγκατάσταση εκτός Store ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...