Προς το περιεχόμενο

Epson L550 - Καμένη κεφαλή


aristospl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω έναν epson L550 εδώ και 3-4 χρόνια και πλέον δεν εκτύπωνε καθόλου καλά!  Έτσι αποφάσισα να τον ανοίξω μπας και καταφέρω να τον καθαρίσω, αλλιώς θα έπαιρνα καινούριο. Έβγαλα λοιπόν την κεφαλή και την έβαλα μέσα σε ένα μπολ με λίγο άζαξ, καθάρισε αρκετά και την έβαλα ξανά στον εκτυπωτή αλλά μάλλον δεν στέγνωσε πολύ καλά(όπως μου είπε ένας τεχνικός εκ των υστέρων) και ξαφνικά ο εκτυπωτής έσβησε μετά από λίγο. Από τότε δεν έχει ξανά ανάψει. Ο τεχνικός μου είπε ότι κάηκε η κεφαλή επειδή δεν είχε στεγνώσει και έκανε βραχυκύκλωμα. Με μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο google βρήκα με περίπου 25 ευρώ κεφαλή από την κίνα, αξίζει να αγοράσει κανείς τέτοια; Επίσης σε αυτό το ξαφνικό σβήσιμο του εκτυπωτή γνωρίζει κανείς αν κάηκε και τίποτα άλλο που θέλει αντικατάσταση;
Γενικά αγόρασα καινούριο επειδή τον χρειαζόμουν, απλά λυπάμαι να τον πετάξω αυτόν και είπα δω μήπως μπορεί κάτι να γίνει.

Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!

Επεξ/σία από aristospl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως ακούγεται, η κεφαλή πήρε μαζί της και το logic board ή και το τροφοδοτικό. 99,9% είναι για την ανακύκλωση, δεν αξίζει καν ούτε να το σκέφτεσαι αν επισκευάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πιο πιθανό.

Το κόστος του εκτυπωτή αυτού ήταν αρκετά μεγάλο και αν τον είχα εγώ Θα έδινα 25 ευρώ για μία δοκιμή. Εννοείται βέβαια και κακώς δεν  το ανάφερα πριν, θα έβγαζα την κεφαλή να δω αν ανάβει χωρίς αυτήν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, aristospl είπε

έβαλα μέσα σε ένα μπολ με λίγο άζαξ, καθάρισε αρκετά και την έβαλα ξανά στον εκτυπωτή αλλά μάλλον δεν στέγνωσε πολύ καλά(όπως μου είπε ένας τεχνικός εκ των υστέρων) και ξαφνικά ο εκτυπωτής έσβησε μετά από λίγο. Από τότε δεν έχει ξανά ανάψει. Ο τεχνικός μου είπε ότι κάηκε η κεφαλή επειδή δεν είχε στεγνώσει

Χίλιες φορές να τον έστελνες στην Epson με 25€ θα στο καθάριζαν αυτοί. Εμένα μου το έχουν καθαρίσει 2 φορές μέσα στην εγγύηση. Τέλος πάντων πάει ο εκτυπωτής. Όχι δεν αξίζει να το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smpt είπε

Αυτό είναι το πιο πιθανό.

Το κόστος του εκτυπωτή αυτού ήταν αρκετά μεγάλο και αν τον είχα εγώ Θα έδινα 25 ευρώ για μία δοκιμή. Εννοείται βέβαια και κακώς δεν  το ανάφερα πριν, θα έβγαζα την κεφαλή να δω αν ανάβει χωρίς αυτήν.

Καλημέρα, σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες σας, αποσύνδεσα τώρα την κεφαλή και ο εκτυπωτής άναψε, πηγαινοερχόταν μέσα η θέση της και έγραφε στην οθόνη Printer mode σε κάποια φάση έγραψε Push (start) button και αφού το πάτησα απλά έμεινε στο Printer mode.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά τώρα το τροφοδοτικό λειτουργεί, σκέφτομαι να πάρω μια κεφαλή μιας και αυτή δημιουργεί το πρόβλημα και αν και πάλι δεν φτιαχτεί να πάρω και μία πλακέτα. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...