Προς το περιεχόμενο

Τον κρατάω ή τον αλλάζω;


bilham

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω τον Canon MX925 εδώ και 4,5 χρόνια! Έβγαλε βλάβη 1403 και δεν επιδιορθώνεται παρά μόνο με αντικατάσταση κεφαλής. Η κεφαλή κοστίζει γύρω στα 100€.

Οι δυνατότητές του είναι: Εκτύπωση, Αντιγραφή, Σάρωση και Φαξ με σύνδεση Wi-Fi και Ethernet

Εκτύπωση:  Έως 9600 x 2400dpi, Ταχύτητα εκτύπωσης ασπρόμαυρο 15 ppm έγχρωμο 10ppm

Σάρωση: Έως 2400 x 4800dpi 48bit

Αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, 5 ανεξάρτητα μελάνια, Έγχρωμη οθόνη TFT 7,5cm, Bluetooth v2.0, ADF, εκτύπωση σε δίσκο CD/DVD, κλπ

Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ μελανάκια imitation με λιγότερο από 1€ το καθένα (15ml έγχρωμα /25ml μαύρο)

Εκτυπώνω 30-50 σελίδες κάθε εβδομάδα και μερικές φωτογραφίες. Γενικά έχει τα θεματάκια του αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και με καλύπτει η ποιότητά του

Αξίζει να τον κρατήσω;  Με 100€ - 150€ βρίσκω κάτι ανάλογο;

Τι με συμβουλεύετε;

 

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Με φαξ μόνο δύο μπορώ να βρω για οικιακή χρήση, από αυτά που μου έστειλες. Τον Canon Pixma TR7550 και τον TR8550. Θα πληρώσω επιπλέον τουλάχιστον 20€ για την αγορά τους (σε σχέση με το να αλλάξω κεφαλή) και θα ανέβω σε κόστος μελανιών τουλάχιστον 7 φορές. Δεν βλέπω κάτι που θα κερδίσω... κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, bilham είπε

Με φαξ μόνο δύο μπορώ να βρω για οικιακή χρήση, από αυτά που μου έστειλες. Τον Canon Pixma TR7550 και τον TR8550. Θα πληρώσω επιπλέον τουλάχιστον 20€ για την αγορά τους (σε σχέση με το να αλλάξω κεφαλή) και θα ανέβω σε κόστος μελανιών τουλάχιστον 7 φορές. Δεν βλέπω κάτι που θα κερδίσω... κάνω λάθος;

Πάνω από 20€ και μάλιστα χωρίς εγγύηση ενός έτους δε θα έδινα για μια κεφαλή. Που ξέρεις ότι δεν στην έκαψε το logic board; Πόσο είσαι σίγουρος ότι θα αντέξει η καινούρια κεφαλή και ολόκληρο το πολυμηχάνημα ακόμα; Τα γράφω αυτά γιατί η μέση ζωή ενός inkjet είναι 3 χρόνια και ο δικό σου τα έχει ξεπεράσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bilham είπε

Έχω τον Canon MX925 εδώ και 4,5 χρόνια! Έβγαλε βλάβη 1403 και δεν επιδιορθώνεται παρά μόνο με αντικατάσταση κεφαλής. Η κεφαλή κοστίζει γύρω στα 100€.

Οι δυνατότητές του είναι: Εκτύπωση, Αντιγραφή, Σάρωση και Φαξ με σύνδεση Wi-Fi και Ethernet

Εκτύπωση:  Έως 9600 x 2400dpi, Ταχύτητα εκτύπωσης ασπρόμαυρο 15 ppm έγχρωμο 10ppm

Σάρωση: Έως 2400 x 4800dpi 48bit

Αυτόματη εκτύπωση διπλής όψης, 5 ανεξάρτητα μελάνια, Έγχρωμη οθόνη TFT 7,5cm, Bluetooth v2.0, ADF, εκτύπωση σε δίσκο CD/DVD, κλπ

Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ μελανάκια imitation με λιγότερο από 1€ το καθένα (15ml έγχρωμα /25ml μαύρο)

Εκτυπώνω 30-50 σελίδες κάθε εβδομάδα και μερικές φωτογραφίες. Γενικά έχει τα θεματάκια του αλλά εγώ είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής και με καλύπτει η ποιότητά του

Αξίζει να τον κρατήσω;  Με 100€ - 150€ βρίσκω κάτι ανάλογο;

Τι με συμβουλεύετε;

Σπάνια περίπτωση να έχει ξεκολλήσει το κεραμικό της κεφαλής. Συνήθως, σε αυτόν τον εκτυπωτή, είτε είναι βουλωμένες παροχές μελανιού, είτε οξειδωμένες επαφές ελεγκτή.
Δες αυτά τα δύο βίντεος, μπορεί να γλιτώσεις ένα άσκοπο 100στάρικο.

https://www.youtube.com/watch?v=UaVgjdyhwdw

https://www.youtube.com/watch?v=Z4OEtz2-yTA


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, snbblp είπε

Σπάνια περίπτωση να έχει ξεκολλήσει το κεραμικό της κεφαλής. Συνήθως, σε αυτόν τον εκτυπωτή, είτε είναι βουλωμένες παροχές μελανιού, είτε οξειδωμένες επαφές ελεγκτή.
Δες αυτά τα δύο βίντεος, μπορεί να γλιτώσεις ένα άσκοπο 100στάρικο.

https://www.youtube.com/watch?v=UaVgjdyhwdw

https://www.youtube.com/watch?v=Z4OEtz2-yTA

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά τα έχω κάνει αυτά που δείχνουν στα βίντεο (το δεύτερο βέβαια ο τύπος απλά κουνάει λίγο την κεφαλή) αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Είτε βάζω την κεφαλή είτε όχι το μήνυμα 1403 είναι σταθερό... Το μόνο που δεν έκανα είναι να τρίψω λίγο τις επαφές της κεφαλής, αλλά νομίζω ότι είναι από χρυσό και δεν οξειδώνονται... νομίζω...
 

Επεξ/σία από bilham
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2020 στις 2:06 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Πάνω από 20€ και μάλιστα χωρίς εγγύηση ενός έτους δε θα έδινα για μια κεφαλή. Που ξέρεις ότι δεν στην έκαψε το logic board; Πόσο είσαι σίγουρος ότι θα αντέξει η καινούρια κεφαλή και ολόκληρο το πολυμηχάνημα ακόμα; Τα γράφω αυτά γιατί η μέση ζωή ενός inkjet είναι 3 χρόνια και ο δικό σου τα έχει ξεπεράσει.

Ένα δίκιο έχεις σε αυτό... Απλά μου φαίνεται κρίμα να πετάξω ολόκληρο μηχάνημα με καλές δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, bilham είπε

Ένα δίκιο έχεις σε αυτό... Απλά μου φαίνεται κρίμα να πετάξω ολόκληρο μηχάνημα με καλές δυνατότητες

Το βάζεις στην αποθήκη και όταν βρεις μια νέα κεφαλή με 10-20€ από κίνα τον ανασταίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά και μετά τη γνώμη κάποιων ειδικών στην περιοχή, ο ΜΧ925 δυστυχώς θα πάει για απόσυρση.

Αγοράστηκε ο Canon TR-8550 που είναι η επόμενη γενιά. Δεν πήγα σε inktank λύσεις γιατί θεωρώ ότι για να έχω κάτι αντίστοιχο σε δυνατότητες θα πρέπει να ανέβω πάνω από 400€, τα οποία και θεωρώ σε αυτή τη φάση υπερβολικά. Ίσως μετά από 2 χρόνια που θα έχει ωριμάσει η αγορά αυτή να πάω προς τα εκεί.

Ευχαριστώ όλους που απάντησαν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...