Προς το περιεχόμενο

Σκεψεις για φακό - Nikon 16-80 dx


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλήμερα σας!

Nikon 16-80 f2.8-4 dx

 

Τον εχει δουλέψει καποιος να μας πει τη γνώμη του;

 

Οι σκέψεις μου είναι:

Κρατάω τον κιτ 18-140 για γενικής χρήσης και κάποια στιγμή στο μέλλον παίρνω έναν tokina 11-16 / 11-20

Δίνω τον κιτ 18-140 και παίρνω τον 16-80 για γενικής χρήσης και καλύπτομαι απο το wide των 16mm f2.8

Έχουν κάποια διαφορά αυτα τα 2mm απο τα 18mm στα 16mm άραγε; αν ναι θα ειμαι καλύμενος και απο wide..

Το f2.8 απο το f3.5 πιστεύω θα έχει.

Με τον κιτ λιγες λήψεις βλέπω κανω στα 18mm αλλα οταν κανω ήθελα ένα τσικ λιγο παραπάνω ειδικά για αστροφωτογραφιες.

 

Τα παραπάνω απο τα 80mm θα καλύφθουν απο τον value for money tamron sp 70-300.

 

Ολα αυτα σε Nikon D7500 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Καλήμερα σας!

Nikon 16-80 f2.8-4 dx

Τον εχει δουλέψει καποιος να μας πει τη γνώμη του;

Οι σκέψεις μου είναι:

Κρατάω τον κιτ 18-140 για γενικής χρήσης και κάποια στιγμή στο μέλλον παίρνω έναν tokina 11-16 / 11-20

Δίνω τον κιτ 18-140 και παίρνω τον 16-80 για γενικής χρήσης και καλύπτομαι απο το wide των 16mm f2.8

Έχουν κάποια διαφορά αυτα τα 2mm απο τα 18mm στα 16mm άραγε; αν ναι θα ειμαι καλύμενος και απο wide..

Το f2.8 απο το f3.5 πιστεύω θα έχει.

Με τον κιτ λιγες λήψεις βλέπω κανω στα 18mm αλλα οταν κανω ήθελα ένα τσικ λιγο παραπάνω ειδικά για αστροφωτογραφιες.

Τα παραπάνω απο τα 80mm θα καλύφθουν απο τον value for money tamron sp 70-300.

Ολα αυτα σε Nikon D7500 

    Nikon 10 - 20 , 18 - 70 , 70 - 300 af - p εναλλακτικά 10 - 20 , 18 - 55 , 55 - 200 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Καλήμερα σας!

Nikon 16-80 f2.8-4 dx

Τον εχει δουλέψει καποιος να μας πει τη γνώμη του;

Οι σκέψεις μου είναι:

Κρατάω τον κιτ 18-140 για γενικής χρήσης και κάποια στιγμή στο μέλλον παίρνω έναν tokina 11-16 / 11-20

Δίνω τον κιτ 18-140 και παίρνω τον 16-80 για γενικής χρήσης και καλύπτομαι απο το wide των 16mm f2.8

Έχουν κάποια διαφορά αυτα τα 2mm απο τα 18mm στα 16mm άραγε; αν ναι θα ειμαι καλύμενος και απο wide..

Το f2.8 απο το f3.5 πιστεύω θα έχει.

Με τον κιτ λιγες λήψεις βλέπω κανω στα 18mm αλλα οταν κανω ήθελα ένα τσικ λιγο παραπάνω ειδικά για αστροφωτογραφιες.

Τα παραπάνω απο τα 80mm θα καλύφθουν απο τον value for money tamron sp 70-300.

Ολα αυτα σε Nikon D7500 

Σιγουρα ειναι αρκετο καλυτερο το 16 vs το 18, ομως κ παλι δεν ειναι υπερευρυγωνιο.

Τι σου αρεσει να φωτογραφιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@topos Χμ..ναι αυτο σκέφτομαι αν θα είμαι καλύμενος απο τα 16mm για wide με τον 16-80 και αφησω τον tokina..

Εαν ναι, super.

Και γενικής χρήσης και το wide μαζι ολα σε ένα, με τις οποιες παραχωρήσεις  

Υπερευρυγωνιος δεν θα ειναι σίγουρα. Φαντάζομαι εκει ξεκλειδώνεις αλλες δυνατότητες-δημιουργιες κλπ

Αν και βλέπω μου αρέσουν, δεν κανω πολλες λήψεις στα 18mm τωρα, αυτες που θα κανω θα ειναι τίποτα ποτάμια καταρράκτες long exposure με nd πχ, αστροφωτογραφιες ή γενικότερα landscape / night landscape με foreground κάτι τετοια..

Καποιες φορες ηθελα ενα τσικ παραπανω ομως wide.

Διαφορά μ αρέσουν..ακομα πειραματιζομαι, πορτραίτα σίγουρα, πόλη στιγμες κλπ (αυτα τα κανω με τον 50αρη 1.8g, landscape σφιχτα καδρα με ενα θέμα κλπ..

 

@babissgk 

Αν κρατήσω τον 18-140 δε νομίζω να με βοηθήσει ο Nikon 10-20 για τις αστροφωτογραφιες που μου αρέσουν, νομιζω ο tokina ειναι must..

 

Οσο για tele εχω βρει έναν tamron sp 70-300, μια χαρα θα ειμαι με εκείνον θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

@topos Χμ..ναι αυτο σκέφτομαι αν θα είμαι καλύμενος απο τα 16mm για wide με τον 16-80 και αφησω τον tokina..

Εαν ναι, super.

Και γενικής χρήσης και το wide μαζι ολα σε ένα, με τις οποιες παραχωρήσεις  

Υπερευρυγωνιος δεν θα ειναι σίγουρα. Φαντάζομαι εκει ξεκλειδώνεις αλλες δυνατότητες-δημιουργιες κλπ

Αν και βλέπω μου αρέσουν, δεν κανω πολλες λήψεις στα 18mm τωρα, αυτες που θα κανω θα ειναι τίποτα ποτάμια καταρράκτες long exposure με nd πχ, αστροφωτογραφιες ή γενικότερα landscape / night landscape με foreground κάτι τετοια..

Καποιες φορες ηθελα ενα τσικ παραπανω ομως wide.

Διαφορά μ αρέσουν..ακομα πειραματιζομαι, πορτραίτα σίγουρα, πόλη στιγμες κλπ (αυτα τα κανω με τον 50αρη 1.8g, landscape σφιχτα καδρα με ενα θέμα κλπ..

@babissgk 

Αν κρατήσω τον 18-140 δε νομίζω να με βοηθήσει ο Nikon 10-20 για τις αστροφωτογραφιες που μου αρέσουν, νομιζω ο tokina ειναι must..

Οσο για tele εχω βρει έναν tamron sp 70-300, μια χαρα θα ειμαι με εκείνον θεωρώ.

     Αυτό που γνωρίζω είναι πως θα έχεις την καλύτερη συνεργασία σε ότι αφορά το σώμα με τους δικούς του φακούς . Για τον 10 - 20 τον θεωρώ απαραίτητο συμπλήρωμα μαζί με το γεγονός ότι είναι σε πολύ προσιτή τιμή για την κατηγορία του , όπως επίσης η D7500 μπορεί να ενεργοποιήσει μέσω του μενού το VR του . 

    Σίγουρα ο 18 - 140 δεν είναι άσχημη λύση , αν και αφήνει κενά σε ότι αφορά το εύρος φυσικά . Προτιμώ να τον κρατήσω σαν μια all round λύση η και backup έως ότου αποφασίσω για το τι ακριβώς χρειάζομαι . Οι λύσεις που πρότεινα είναι οι πλέον φιλικές σε πολλά πράγματα , συν έναν 35αρη 1.8 σειράς G , ώστε να έχω και έναν 50αρη ας πούμε σκέτο .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Nikkor 16-80 είναι μόνιμα κουμπωμένος στη μηχανή και με καλύπτει απόλυτα για γενική χρήση.

Βέβαια υπήρξαν φορές που θέλησα το κάτι παραπάνω (σε focal length), αλλά για all around μου είναι ιδανικός!

Το Nikkor Lens Simulator θα σε βοηθήσει πολύ να κατανοήσεις το εστιακό εύρος των φακών της εταιρίας.

Εκεί επιλέγεις σώμα/φακό και ζουμάρεις in/out με το slider.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

@babissgk

 

O 18-140 μια χαρα μου κανει για γενικης χρήσης εχει όμορφο και βολικο εύρος, ειδικα με f8 f9 κλπ μου αρέσει το αποτέλεσμα του σε καλες συνθήκες φωτισμού.

 

Σίγουρα καλύτερη συνεργασία με τους nikon, αλλα λιγο που δούλεψα τον tamron 70-300 που λεω μου αρεσε, τον εχω βρει και σε καλη τιμη οπότε παει αυτο.

Εχω τον 50αρη G, ίσως αργότερα εαν βρω και τον 35αρη G σε μεταχειρισμένο τον παρω.

 

@udroxoos

 

Ναι.. για all around, για αντικατάσταση του 18-140

(εαν παρω τον 16-80 ο 18-140 θα φύγει) τον σκέφτομαι και αν θα "γλυτωσω την ανάγκη" ενος υπερευρυγωνιου..

🤔

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

@babissgk

O 18-140 μια χαρα μου κανει για γενικης χρήσης εχει όμορφο και βολικο εύρος, ειδικα με f8 f9 κλπ μου αρέσει το αποτέλεσμα του σε καλες συνθήκες φωτισμού.

Σίγουρα καλύτερη συνεργασία με τους nikon, αλλα λιγο που δούλεψα τον tamron 70-300 που λεω μου αρεσε, τον εχω βρει και σε καλη τιμη οπότε παει αυτο.

Εχω τον 50αρη G, ίσως αργότερα εαν βρω και τον 35αρη G σε μεταχειρισμένο τον παρω.

@udroxoos

Ναι.. για all around, για αντικατάσταση του 18-140

(εαν παρω τον 16-80 ο 18-140 θα φύγει) τον σκέφτομαι και αν θα "γλυτωσω την ανάγκη" ενος υπερευρυγωνιου..

🤔

    Τον 50 g και εφόσον φτάσει η περίοδος των γιορτών θα ήθελα να το συζητήσω διότι θα χρειαστώ έναν .

    Για τον 10 - 20 η τέλος πάντων για το συγκεκριμένο εύρος μόνον θετικά έχω να πω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφες φωτογραφικες κουβέντες εστω και χιλιοειπομενες για εξοπλισμό..

Να μαθαίνουμε οι νεοι απο τους παλιούς..

 

Αρα συνοψίζοντας λες πάνω κάτω οτι εαν θέλεις ευρυγωνιο/υπερευρυγωνιο πας στοχευμενα σε κατι τέτοιο, είτε λέγεται nikon είτε tokina είτε οτιδήποτε αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ομορφες φωτογραφικες κουβέντες εστω και χιλιοειπομενες για εξοπλισμό..

Να μαθαίνουμε οι νεοι απο τους παλιούς..

Αρα συνοψίζοντας λες πάνω κάτω οτι εαν θέλεις ευρυγωνιο/υπερευρυγωνιο πας στοχευμενα σε κατι τέτοιο, είτε λέγεται nikon είτε tokina είτε οτιδήποτε αλλο..

     Μοιραζόμαστε εμπειρίες από την χρήση , το εύρος του 10 - 20 είναι φοβερά ενδιαφέρον , με εξοικείωση βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα , χωρίς να σημαίνει βέβαια πως όλοι πρέπει να το δεχθούν .

    

50 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Μοιραζόμαστε εμπειρίες από την χρήση , το εύρος του 10 - 20 είναι φοβερά ενδιαφέρον , με εξοικείωση βγάζει πολύ καλά αποτελέσματα , χωρίς να σημαίνει βέβαια πως όλοι πρέπει να το δεχθούν .

    Δείγμα εύρους .

IMG_20200925_102530_662.jpg

IMG_20200924_185011_575.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 16mm στη nikon dx είναι απολύτως ισοδύναμα με τα 24mm σε nikon fx.

Επειδή έχω έναν 16-35 σε fx (και είχα και 17-35)  , πιστεύω ότι με τα 24 , καλύπτεσαι κατά 80% , εκτός κι αν πες πάρα πολλές φωτογραφίες εσωτερικών χώρων , σε μικρούς χώρους,

που δεν καλύπτεσαι . 

Η τιμή του 10-20 σε dx, είναι ευκαιρία , οπότε θεωρώ την αγορά του must .

Δεν θα έμπλεκα με φακούς τρίτων κατασκευαστών σε αυτά τα εύρη , αφού η μαμά νίκον καλύπτει απόλυτα!

 

Αυτό που δεν μας καλύπτει η νίκον  είναι ένας σταθερός 40ρης σε fx. Η σίγμα ζητάει 900€ ενώ η κάνον , έχει πανκέηκ με .... 150ευρώ !

Αλλά άσχετο με το ερώτημά σου !

 

Για τη γωνία που καλύπτει , τα 18mm στη dx καλύπτουν 76 μοίρες αν διαβάσεις specs φακών , 

ενώ τα 16mm στη dx καλύπτουν 83 μοίρες. 

7 μοίρες, είναι σοβαρή διαφορά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον σχετικά με την επιλογή φακού μεγάλου εστιακού εύρους:

https://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=667&Camera=614&Sample=0&FLI=1&API=2&LensComp=1038&CameraComp=614&SampleComp=0&FLIComp=1&APIComp=3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη τελική το ερώτημα/σκεψεις μου είναι πρώτον αν θεωρείτε ας πουμε αναβάθμιση ο 16-80 έναντι του 18-140 ως γενικής χρήσης (ποιότητα εικόνας) 

Και σε δεύτερη μοίρα αν με καλύπτουν τα 16mm στο κατω άκρο, που πιστεύω πως μάλλον ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται (ο 16-80) ο καλύτερος γενικής χρήσης φακός ζουμ για dx .

Υπάρχει όμως και ο πολύ παλιότερος, αλλά επαγγελματικός 17-55 2.8 . 

Πιο ακριβός, αλλά η αίσθηση στο χέρι τελείως άλλου επιπέδου .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Στη τελική το ερώτημα/σκεψεις μου είναι πρώτον αν θεωρείτε ας πουμε αναβάθμιση ο 16-80 έναντι του 18-140 ως γενικής χρήσης (ποιότητα εικόνας) 

Και σε δεύτερη μοίρα αν με καλύπτουν τα 16mm στο κατω άκρο, που πιστεύω πως μάλλον ναι.

     Για το κατώτερο άκρο η διαφορά 16 με 18 δεν είναι σημαντική . 

     Θα παραθέσω κάτι σχετικά με την ποιότητα της εικόνας .

     Αν και εσείς ξέρετε καλύτερα φυσικά , δεν μπορώ να δω την αξία του να μεταβειτε από έναν 18 - 140 σε έναν 16 - 80 παρά μόνον για πολύ μα πολύ συγκεκριμένους λόγους . Το να συμπληρωσετε αργότερα και με έναν παρόμοιο , θα έλεγα ναι , αφού προηγηθεί ψάξιμο κλπ . 

 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...