Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για Canon eos 800d


czarjuly

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουμε σταμπαρει με εναν φιλο την canon eos 800d  οποια παιζει γυρω στα 500 ευρω μαζι με τον 18-55 is φακο

Αξιζει γενικα σαν μηχανη και ειναι καλη αναβαθμιση για την παλια μου canon των 12mp;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, czarjuly είπε

Εχουμε σταμπαρει με εναν φιλο την canon eos 800d  οποια παιζει γυρω στα 500 ευρω μαζι με τον 18-55 is φακο

Αξιζει γενικα σαν μηχανη και ειναι καλη αναβαθμιση για την παλια μου canon των 12mp;

     Καλημέρα σας , ποια είναι η παλιά με τα 12mp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Καλημερα η eos 1100d 

     Ευχαριστώ για την ανταπόκριση , δώστε μου λίγο χρόνο να δω κάποιες λεπτομέρειες μεταξύ των δύο . 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στην παλιά , έχετε πάλι μόνο τον κιτ φακό , αφήστε την αναβάθμιση σώματος.

Φαντάζομαι δεν σας ενδιαφέρουν αποκλειστικά νυχτερινές φωτογραφίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν κάτοχος της 800d θα έλεγα ότι είναι μια πολύ αξιόλογη επιλογή για αυτά που προσφέρει αν νιώθεις ότι έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες της 1100d τότε κάνε το βήμα αν πάλι βλέπεις ότι ακόμα έχεις κάποια πράγματα να πάρεις από αυτή επένδυσε σε ένα καλύτερο φακο.

Επεξ/σία από badounask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, czarjuly είπε

Καλημερα η eos 1100d 

     Θα ήμουν πολύ σκεπτικός . Η 1100d μπορεί να ήρθε η ώρα της για αλλαγή , όμως η επιλογή που κάνατε πιθανόν να μην σας δώσει το επιπλέον που ζητάτε συνολικά . Κι' όμως η μπαταρία της 1100d έχει μεγαλύτερη διάρκεια . Όσο για τον αισθητήρα της φαίνεται καλύτερος σε ότι αφορά το μέγεθος των φωτοδιοδων , ενώ για την ανάλυση του η 800d παρόλη την διπλάσια ονομαστική ισχύ δλδ από 12 σε 24mp , η πραγματική ανάλυση δεν είναι διπλάσια . Σαφώς συνοδεύεται από νεότερης γενιάς επεξεργαστή , έχει οθόνη αφής που περιστρέφεται , συν κάποια καλουδια αμφιλεγόμενης χρηστικότητας , όπως NFC . 

   Η 1100d φτάνει αισίως σε ISO το 6400 , κάτι καθόλου άσχημο , όπου αν το βάζατε σε κάποια όρια , σίγουρα δεν θα ξεπερνουσατε αυτό το νούμερο . Ένα ουσιαστικό συν της 800d είναι πως υποστηρίζει πιο γρήγορες κάρτες μνήμης , όμως είναι και πιο εξελιγμένη σε ζητήματα βιντεοληψης , άρα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά . 

   Η 800d είναι κάποια βήματα μπροστά αναμφισβήτητα , όχι όμως στον βαθμό που τα φαντάζεστε . Αν λοιπόν τραβάτε σε ερασιτεχνικό επίπεδο , κυρίως still images , δεν είναι αυτό που ζητάτε . Τώρα αν επιμείνετε και κάποια στιγμή την βρείτε κάτω από αυτά τα χρήματα , οριακά κάτω από τα 400 ευρώ ....... 350 γιατί όχι ...... σίγουρα όχι όμως στα 500 ευρώ . 

   

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

Τωρα αν επιμείνετε και κάποια στιγμή την βρείτε κάτω από αυτά τα χρήματα , οριακά κάτω από τα 400 ευρώ ....... 350 γιατί όχι ...... σίγουρα όχι όμως στα 500 ευρώ . 

Στα 400 ευρώ δεν έφτασε ούτε η 200d πάντα μιλώντας για καινούργια πιστεύω η εκτίμηση να φτάσει στα 350 είναι ακόμα πιο δύσκολη.Στα μεταχειρισμένα υπάρχουν άτομα που δίνουν τη 200d με τον is  φακό  όχι stm 350-380 αυτή τη στιγμή και εγώ θα ήθελα την 80d στα 550 αλλά είναι λίγο δύσκολο να φτάσει η τιμή της σε αυτό το επίπεδο .Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έτσι ίσως να μπερδεύουμε περισσότερο τον ts από το να τον βοηθάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, badounask είπε

Στα 400 ευρώ δεν έφτασε ούτε η 200d πάντα μιλώντας για καινούργια πιστεύω η εκτίμηση να φτάσει στα 350 είναι ακόμα πιο δύσκολη.Στα μεταχειρισμένα υπάρχουν άτομα που δίνουν τη 200d με τον is  φακό  όχι stm 350-380 αυτή τη στιγμή και εγώ θα ήθελα την 80d στα 550 αλλά είναι λίγο δύσκολο να φτάσει η τιμή της σε αυτό το επίπεδο .Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έτσι ίσως να μπερδεύουμε περισσότερο τον ts από το να τον βοηθάμε.

    Απ' όσο κατάλαβα , το θέμα έχει κλείσει για τον άνθρωπο , ο οποίος ευχαρίστησε όλους μας για τις απόψεις μας .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    Απ' όσο κατάλαβα , το θέμα έχει κλείσει για τον άνθρωπο , ο οποίος ευχαρίστησε όλους μας για τις απόψεις μας .

Οχι παιδια δεν υπαρχει προβλημα ,σχολιαστε οτι θελετε ,εγω εκανα μια αιτηση για να την παρω με δοσεις γιατι για μετρητα ειναι πολλα να τα σκασω...αυτο που θελω να ρωτησω αν ξερετε ειναι για το mount των φακων που ηδη εχω απο την 1100d αν ταιριαζουν σε αυτη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εγκριθηκε το δανειο την παρασκευη θα την εχω στα χερια μου...

 

Update: επεσε ενδοοικογενειακος δανεισμος και την πηρα σημερα μετρητοις,γεματη κουμπακια ειναι αντε να βγαλω ακρη😂

Επεξ/σία από czarjuly
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, czarjuly είπε

Παιδια εγκριθηκε το δανειο την παρασκευη θα την εχω στα χερια μου...

Update: επεσε ενδοοικογενειακος δανεισμος και την πηρα σημερα μετρητοις,γεματη κουμπακια ειναι αντε να βγαλω ακρη😂

Μεγιές!

Λόγω οθόνης αφής είναι πολύ πιο εύκολη στη χρήση, άρα θα 'βαριέσαι' λιγότερο τις φωτογραφικές εξορμήσεις.

Επίσης,  από το σκοπευρο θα είναι εντελώς νέα εμπειρία σε σχέση με τα κλασικά εστίασης που έχει η 1100.

Τέλος, αν έχεις ή αποκτήσεις φακό STM θα δεις μεγάλη διαφορά στην αυτόματη εστίαση λόγω dual pixel autofocus.

 

Σε αυτά τα χρήματα περίπου κυκλοφορεί και η EOS 250D με νεότερο επεξεργαστή, πιο μικρή αλλά υστερεί σε κάποιους άλλους τομείς σε σχέση με την 800D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...