Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Μην μαλώνετε ρε παιδιά και την έκανα την μαλακια,να την πω?

φιλε μου έστω και άθελα σου έβαλες 2 αδέρφια να μαλώσουν και εκτός αυτού στο τέλος έκανες και τα δικά σου... τι να σου πούμε bravo!!!

  • Like 1
  • Confused 1
  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, LouCi4er said:

Τώρα δεν έχω καθόλου κάρτα,παιχνίδια δεν θα παίξω άμεσα μάλλον,αλλά έλεγα να πάρω μια κάρτα μιας και έστησαν πριν ένα μήνα ένα φθηνό am4.Οταν λέω άμεσα εννοώ ότι συνήθως παίζω από Νοέμβριο και μετά μιας και τότε έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο,μπορεί όμως να βρίσκω και τώρα.

Για 7700ΧΤ σκεφτόμουν αλλά έλεγα μην τρώω μπουκάλι με τον 3600 που έχω.Θα μου πεις όλες αυτές,6700ΧΤ,6750ΧΤ,7700ΧΤ,είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις,οποία και να πάρω σε παρόμοια φάση θα είμαι αλλά τεσπά.Σαν υλοποίηση έχω περιέργεια τι λέει η biostar που έχει το eshop.

 

31 minutes ago, LouCi4er said:

 

Εκεί που ήμουν στο τσακ να παραγγείλω την inno3d 710 από eshop,μπήκα στο stock τους και είχε την biostar 6700 XT με 22 μήνες εγγύηση στο κουτί της με όλα τα παρελκόμενα στα 300€ και σκέφτηκα,τι είναι 300€? Ε την αγόρασα να βγάλω καλοκαίρι και αν είναι τον Νοέμβριο θα πάρω 5800X3D και 7800 ΧΤ και θα είμαι κομπλέ.

Την biostar θα την βάλω στο κατεβαστηρι τον χειμωνα😜

 

Προσωπικά θα πούλαγα ότι έχεις σε ΑΜ4 (CPU, Mobo, DDR4) και με τα 300 ευρώ που έδωσες για την 6700ΧΤ + ότι μάζεψες από τα AM4 , θα έπαιρνα έναν Ryzen 7600 , την MSI Pro B650M-P και μνήμη τις G.Skill Flare X5 EXPO 32GB DDR5 F5-6000J3038F16GX2-FX5.  Σύνολο κάπου στα 450 ευρώ, και τον Νοέμβριο αγόραζες και μια κάρτα 7700ΧΤ/7800ΧΤ/7900GRE

O 7600 έχει κάρτα για να κάνεις ότι θέλεις μέχρι τον Νοέμβριο (εκτός από Gaming)

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Tambas91 said:

φιλε μου έστω και άθελα σου έβαλες 2 αδέρφια να μαλώσουν και εκτός αυτού στο τέλος έκανες και τα δικά σου... τι να σου πούμε bravo!!!

Να τη χαρεί ο φίλος,αλλά αυτά τα chop&change προσωπικά θεωρώ δείχνουν έλλειψη σεβασμού και στο νήμα και στα μέλη,που αφιερώνουν το χρόνο τους για να δώσουν συμβουλές..

  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,σας ευχαριστώ όλους όσοι μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε,ότι ήταν να πάρω το πήρα και παρακαλώ να σταματήσουν εδώ τα ποστ που προσβάλουν.Μπορουμε όλοι να προχωρήσουμε παρακάτω,σας ευχαριστώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Να τη χαρεί ο φίλος,αλλά αυτά τα chop&change προσωπικά θεωρώ δείχνουν έλλειψη σεβασμού και στο νήμα και στα μέλη,που αφιερώνουν το χρόνο τους για να δώσουν συμβουλές..

πλακα κάνω μωρέ σε καλο σας βραδιάτικα

κρατήστε τις δυνάμεις σας με τον blu έρχονται καινούργιες κάρτες και επεξεργαστές σε λιγότερο από χρόνο για να μαλώσουμε :P 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Παιδιά,σας ευχαριστώ όλους όσοι μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε,ότι ήταν να πάρω το πήρα και παρακαλώ να σταματήσουν εδώ τα ποστ που προσβάλουν.Μπορουμε όλοι να προχωρήσουμε παρακάτω,σας ευχαριστώ ξανά.

Εγω θα σου πω απλα οτι και να παρεις να το χαρεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πλακα κάνω μωρέ σε καλο σας βραδιάτικα

κρατήστε τις δυνάμεις σας με τον blu έρχονται καινούργιες κάρτες και επεξεργαστές σε λιγότερο από χρόνο για να μαλώσουμε :P 

1 φορα στα χρονικα προτεινα AMD GPU και τελικα δεν επιασε τοπο.
3 φορες εκανα τα χερια μου με οινοπνευμα.😂🤣

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά βάζω αυτά τα 2 βίντεο για να δει ο φίλος αλλά και κάποιοι συμφορουμίτες εδώ πόσο σημασία έχει ο επεξεργαστής στην ποιότητα του gameplay.Aυτό που μας ενδιαφέρει είναι το 1%lows.Θέλουμε να είναι όσο γίνεται πιο κοντά στο avg για να αποφύγουμε stutters/framepace issues.Όσο ψηλότερο τόσο πιο ομαλό το gameplay χωρίς σπασίματα.

To Forza έχει hiccups,ασχέτως fps,το ίδιο και το RDR2,2:53,5:40,7:39,18:39 από 3 λεπτά που είδα το video,σίγουρα υπάρχουν κι αλλού,αλλά το όλο gameplay φαίνεται stuttery ειδικά όταν γυρνά απότομα στα fps.

5800Χ3D/6700XT

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν είπε κανείς ότι δεν είναι σημαντικός ο επεξεργαστής.

Απλά αυτό που λέει ο blu είναι ότι αν έχεις πιο δυνατή κάρτα, ακόμα και μπουκάλι να τρως, πάλι καλύτερη εμπειρία θα έχεις από χειρότερη κάρτα χωρίς μπουκάλι, λόγω καλύτερης ανάλυσης/ρυθμίσεις/averages.

Να σου δώσω το δικό μου παράδειγμα. Σε cyberpunk ultra RT + dlss η κάρτα βγάζει 60++ μόνιμα. Τρώω μπουκάλι όμως από τον 5600 και έχω drops στα 45. Ο μόνος τρόπος να το λύσω είναι να ανοίξω path tracing με performance dlss και να παίξω στα 45-50 average με maxαρισμένη κάρτα (σαν να είχα χειρότερη κάρτα δηλαδή αλλά χωρίς μπουκάλι). Είναι καλύτερη λύση/εμπειρία όμως? Όχι.

Προτιμώ average 60+ και ας πέφτει κάθε τόσο στα 45+. Στην τελική έχω και την επιλογή με καλύτερη κάρτα να κλείσω RT και να μην τρώω τόσο μπουκάλι. Win win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνεί κανείς.Αν έχει μόνο 300 ευρώ max,ας πάρει την κάρτα και ας μείνει με τον 3600,εφόσον βέβαια δεν τον ενοχλούν τα gameplay dips.Βtw ο 5600 είναι καλός και το minimum πάνω στο οποίο θα έχτιζα  σύστημα,ο 3600 όχι τόσο.

Εγώ είπα για τον 5700X3D,με το σκεπτικό ότι θα τον αγόραζε φτηνά από JMC στα 200,θα έβλεπε αν είναι φερέγγυο το μαγαζί,εφόσον δε βιάζεται και θα μάζευε κάνα 500αρικο μέσα στο καλοκαίρι/Σεπτέμβριο μια και καλή για 7800XT/7900GRE και θα ήταν άνετος για 3ετία+.Βασίστηκα σε αυτό που μου είπε ο BLU,ότι δεν είχε χρόνο να παίξει μέχρι το Nοέμβριο.

Απ'ότι φαίνεται ο φίλος θα παίξει το καλοκαίρι οπότε με την 6700XT θα είναι καλυμμένος,όσο του επιτρέπει ο 3600 σε απαιτητικά τελευταία games.Προσωπικά τέτοια lows για μένα είναι ενοχλητικά,να περιμένω πότε θα έχω το επόμενο stutter ειδικά σε fps,με βγάζουν εκτός κλίματος.Αλλά αφού θα αλλάξει μετά και θα πάει σε 7800XT/5800X3D,ok,αρκεί να μη νομίζει πως θα πέσουν και πολύ σε κάνα 4/5μήνες,κάνα 50άρι ο Χ3D και στην καλύτερη 100 ο 7800XT,προσωπικά κάνα 50άρικο το κόβω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Δε διαφωνεί κανείς.Αν έχει μόνο 300 ευρώ max,ας πάρει την κάρτα και ας μείνει με τον 3600,εφόσον βέβαια δεν τον ενοχλούν τα gameplay dips.Βtw ο 5600 είναι καλός και το minimum πάνω στο οποίο θα έχτιζα  σύστημα,ο 3600 όχι τόσο.

Εγώ είπα για τον 5700X3D,με το σκεπτικό ότι θα τον αγόραζε φτηνά από JMC στα 200,θα έβλεπε αν είναι φερέγγυο το μαγαζί,εφόσον δε βιάζεται και θα μάζευε κάνα 500αρικο μέσα στο καλοκαίρι/Σεπτέμβριο μια και καλή για 7800XT/7900GRE και θα ήταν άνετος για 3ετία+.Βασίστηκα σε αυτό που μου είπε ο BLU,ότι δεν είχε χρόνο να παίξει μέχρι το Nοέμβριο.

Απ'ότι φαίνεται ο φίλος θα παίξει το καλοκαίρι οπότε με την 6700XT θα είναι καλυμμένος,όσο του επιτρέπει ο 3600 σε απαιτητικά τελευταία games.Προσωπικά τέτοια lows για μένα είναι ενοχλητικά,να περιμένω πότε θα έχω το επόμενο stutter ειδικά σε fps,με βγάζουν εκτός κλίματος.Αλλά αφού θα αλλάξει μετά και θα πάει σε 7800XT/5800X3D,ok,αρκεί να μη νομίζει πως θα πέσουν και πολύ σε κάνα 4/5μήνες,κάνα 50άρι ο Χ3D και στην καλύτερη 100 ο 7800XT,προσωπικά κάνα 50άρικο το κόβω..

Πριν κανει την ανατροπη και τελικα να παρει 6700xt, η καρτα που ειχε ηταν η GT 710.
Δεν ειχε καμια σημασια το αν εχει 3600 η 5700x3d ουτε τα πινακακια με τα Dips και τα Low γιατι η GT 710 δεν εχει BN με 3600 oυτε μπορει να παιξει κατι της προκοπης.
Θα τον ενδιεφεραν μονο μετα την αγορα μιας αξιολογης Gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Πριν κανει την ανατροπη και τελικα να παρει 6700xt, η καρτα που ειχε ηταν η GT 710.
Δεν ειχε καμια σημασια το αν εχει 3600 η 5700x3d ουτε τα πινακακια με τα Dips και τα Low γιατι η GT 710 δεν εχει BN με 3600 oυτε μπορει να παιξει κατι της προκοπης.
Θα τον ενδιεφεραν μονο μετα την αγορα μιας αξιολογης Gpu.

Γιατί συνεχίζεις να λες τα αυτονόητα?Το ξέρουμε,η GT 710 είναι μόνο για youtube,εγώ είπα και τα 2 θέλουν αλλαγή.Εφόσον αγόρασε ήδη την 6700XT και μπορεί μέσα στο καλοκαίρι να δώσει και κάνα 200άρι ας παραγγείλει και την 5700X3D από Jimmy που την έχει σε καλή τιμή ειδικά εφόσον δεν αγχώνεται για το πότε θα έρθει,αφού θα είναι με τον 3600 και είναι καλυμμένος για καμιά 2ετία άνετα.Τί καθόμαστε και το συνεχίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Γιατί συνεχίζεις να λες τα αυτονόητα?Το ξέρουμε,η GT 710 είναι μόνο για youtube,εγώ είπα και τα 2 θέλουν αλλαγή.Εφόσον αγόρασε ήδη την 6700XT και μπορεί μέσα στο καλοκαίρι να δώσει και κάνα 200άρι ας παραγγείλει και την 5700X3D από Jimmy που την έχει σε καλή τιμή ειδικά εφόσον δεν αγχώνεται για το πότε θα έρθει,αφού θα είναι με τον 3600 και είναι καλυμμένος για καμιά 2ετία άνετα.Τί καθόμαστε και το συνεχίζουμε?

Εσυ μπορει να ειπες οτι και τα 2 θελουν αλλαγη (αυτονοητο) και προτεινεις να παρει τωρα 5700x3d και αργοτερα μια GPU.
Eκει λοιπον ξεκινησαμε να σου εξηγουμε οτι το να παρει 5700x3d με την GT 710(πρωτα CPU και μετα GPU) ειναι μια τρυπα στο νερο(πεταμενα λεφτα) και εσυ μας εδειχνες πινακακια του 3600 με αλλες καρτες και οχι με την 710 για να αποδειξεις οτι ειναι καλυτερα να παρει πρωτα 5700x3d.
Αν ηταν ολα αυτονοητα απο ολους δεν θα γραφαμε 2 σελιδες,συνεχισουμε γιατι πας να βγεις και απο πανω.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

Εσυ μπορει να ειπες οτι και τα 2 θελουν αλλαγη (αυτονοητο) και προτεινεις να παρει τωρα 5700x3d και αργοτερα μια GPU.
Eκει λοιπον ξεκινησαμε να σου εξηγουμε οτι το να παρει 5700x3d με την GT 710(πρωτα CPU και μετα GPU) ειναι μια τρυπα στο νερο(πεταμενα λεφτα) και εσυ μας εδειχνες πινακακια του 3600 με αλλες καρτες και οχι με την 710 για να αποδειξεις οτι ειναι καλυτερα να παρει πρωτα 5700x3d.
Αν ηταν ολα αυτονοητα απο ολους δεν θα γραφαμε 2 σελιδες,συνεχισουμε γιατι με tagαρεις και πας να βγεις και απο πανω.

Ο λόγος που πρότεινα να πάρει τώρα τον 5700X3D και δεν εννοείς να καταλάβεις είναι όπως είπα λόγω της καλής τιμής και για τεστάρει το μαγαζί αν είναι όντως φερέγγυο.Πιο εύκολα ρισκάρεις να δώσεις στο JMC 200 παρά 500 και να τρέχεις.Βασίστηκα σε αυτό που είπες πως δεν έχει χρόνο να παίξει για μήνες,οπότε θα μπορεί να μαζέψει στο διάστημα του καλοκαιριού τα λεφτά για gpu και να πάρει ξανά άφοβα από JMC και να γλυτώσει άλλα 100+ ευρώ.

Εάν έχει να δώσει μόνο για gpu, και δε θέλει η δε μπορεί,καλά έκανε και πήρε την 6700XT,όπως είπα και παραπάνω.Χαμήλωσε όμως τους τόνους γιατί ξεκινήσαμε με χαλαρή διάθεση/αστεία,αλλά μπορούμε να το συνεχίσουμε όλη μέρα αν γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Ο λόγος που πρότεινα να πάρει τώρα τον 5700X3D και δεν εννοείς να καταλάβεις είναι όπως είπα λόγω της καλής τιμής και για τεστάρει το μαγαζί αν είναι όντως φερέγγυο.Πιο εύκολα ρισκάρεις να δώσεις στο JMC 200 παρά 500 και να τρέχεις.Βασίστηκα σε αυτό που είπες πως δεν έχει χρόνο να παίξει για μήνες,οπότε θα μπορεί να μαζέψει στο διάστημα του καλοκαιριού τα λεφτά για gpu και να πάρει ξανά άφοβα από JMC και να γλυτώσει άλλα 100+ ευρώ.

Εάν έχει να δώσει μόνο για gpu, και δε θέλει η δε μπορεί,καλά έκανε και πήρε την 6700XT,όπως είπα και παραπάνω.Χαμήλωσε όμως τους τόνους γιατί ξεκινήσαμε με χαλαρή διάθεση/αστεία,αλλά μπορούμε να το συνεχίσουμε όλη μέρα αν γουστάρεις.

Μα αναφερει οτι εχει αγορασει ηδη απο το μαγαζι και το εχει τεσταρει μαλλον ουτε αυτο διαβαστηκε....
Επισης οπου ψαξεις σε ολα τα topics υπαρχει ενας που αμφισβητει το JMC και δεκα που γραφουν απο κατω οτι εχουν αγορασει χωρις προβλημα και παρελαβαν κανονικα (περα απο την αναμενομενη καθυστερηση) οποτε ειμαι σιγουρος οτι τα διαβασε πριν κανει τη 1η του αγορα και τωρα ετοιμαζεται για τη 2η 3η.
Εγω παντα εχω χαλαρη διαθεση και παντα κανω χαβαλε, αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι αφου το λυσαμε και καταληξαμε οτι τελικα δεν ειχες διαβασει ολη τη συζητηση, συνεχισες μετα να στελνεις βιντεακια για το BN του 3600 και να μου λες γιατι το συνεχιζω και οτι ολα ειναι αυτονοητα...
Με λιγα λογια το ενα αναιρει το αλλο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...