Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Δεν θα πάω πάνω από 7700ΧΤ,τον επεξεργαστή δεν τον αλλάζω τώρα,μου είναι υπεραρκετος για αυτό που κάνω και για την κάρτα που σκοπεύω να βάλω.Οταν μετά από μια 3ετια η 6700ΧΤ πχ (αν πάρω αυτή)χρειαστεί αλλαγή,βάζω έναν 5800X3D και την ανάλογη της 7700ΧΤ ή ανάλογα πως θα είναι τα πράγματα 7800ΧΤ και θα είμαι κομπλέ για κάποια χρόνια ακόμα,έτσι το σκέφτομαι.

Με τον 3600 και την 6700ΧΤ θα είμαι εντάξει σε 2Κ σε high πιστεύω για τα παιχνίδια που παίζω,κυρίως ΑΑΑ fps και τέτοια.Απλα επειδή είμαι χωρίς καθόλου κάρτα τώρα,δεν μπορώ ούτε boot να κάνω,έλεγα να πάρω μια τώρα αλλά κάτω από 100€ δεν βρίσκω κάτι αξιολογο και σκέφτηκα γιατί να πετάξω 100€ και μετά από ένα 8μηνο να δώσω πάλι αλλά 400€,ας δώσω τώρα να πάρω κάτι που θα το έχω και ας το χρειαστώ σε 6 μήνες.Ετσι το σκέφτομαι.

Το αρχικό μου ερώτημα είναι αν αξίζει η συγκεκριμένη υλοποίηση της biostar,σαν μεταπώληση δεν με πολύ ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια.Αν την έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

Στη θέση σου θα έπαιρνα μια μεταχειρισμένη , πχ gt 710 με 20 ευρώ ίσα ίσα να έχω εικόνα στο pc και θα αγόραζα καλή κάρτα όταν θα είχα χρόνο για gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα σκοπό να κάνω εξαρχής να σου πω την αλήθεια αλλά μετά θυμήθηκα τον Σεπτέμβριο του 2020 όταν ήθελα να πάρω την 5700ΧΤ και έλεγαν είναι ακριβή στα 380€,περίμενε να βγει η καινούργια σειρά να πεσουν.Μετα λεγαν περίμενε την Black Friday να πάρεις φτηνή κάρτα και μετά θυμάμαι που πήρα xbox γιατί η 5700ΧΤ τα Χριστούγεννα έφτασε ένα χιλιάρικο.

Τεσπά,θα το σκεφτώ και θα δω τι θα κάνω,σε ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Δεν θα πάω πάνω από 7700ΧΤ,τον επεξεργαστή δεν τον αλλάζω τώρα,μου είναι υπεραρκετος για αυτό που κάνω και για την κάρτα που σκοπεύω να βάλω.Οταν μετά από μια 3ετια η 6700ΧΤ πχ (αν πάρω αυτή)χρειαστεί αλλαγή,βάζω έναν 5800X3D και την ανάλογη της 7700ΧΤ ή ανάλογα πως θα είναι τα πράγματα 7800ΧΤ και θα είμαι κομπλέ για κάποια χρόνια ακόμα,έτσι το σκέφτομαι.

Με τον 3600 και την 6700ΧΤ θα είμαι εντάξει σε 2Κ σε high πιστεύω για τα παιχνίδια που παίζω,κυρίως ΑΑΑ fps και τέτοια.Απλα επειδή είμαι χωρίς καθόλου κάρτα τώρα,δεν μπορώ ούτε boot να κάνω,έλεγα να πάρω μια τώρα αλλά κάτω από 100€ δεν βρίσκω κάτι αξιολογο και σκέφτηκα γιατί να πετάξω 100€ και μετά από ένα 8μηνο να δώσω πάλι αλλά 400€,ας δώσω τώρα να πάρω κάτι που θα το έχω και ας το χρειαστώ σε 6 μήνες.Ετσι το σκέφτομαι.

Το αρχικό μου ερώτημα είναι αν αξίζει η συγκεκριμένη υλοποίηση της biostar,σαν μεταπώληση δεν με πολύ ενδιαφέρει να σου πω την αλήθεια.Αν την έχει κάποιος να μου πει αν αξίζει.Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

To οτι θα φας μπουκαλι με 3600 και 7800xt δεν σημαινει οτι δεν θα εχεις καλυτερα FPS απο 3600 και 6700xt/7700xt.
Eιναι προτιμοτερο να εχεις 7800xt με μπουκαλι και να αλλαξεις καποια στιγμη στο μελλον cpu με 150€ παρα να πας σε 6700xt για να γλιτωσεις το μπουκαλι και να εχεις δωσει τοσα χρηματα για μια gpu που ειναι ηδη παλια και θα θελει αλλαγμα συντομα.
Η 6700xt θα αξιζε σαν αγορα αν κοστιζε 200-250€.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αυτό γιατί μου το κάνεις?😂

Λες και ακούω την φωνή μέσα στο κεφάλι μου.Ειδα και τον 7800X3D στα 200€ πριν και μου μπαίνουν όλο ιδέες.Λοιπον,αποφάσισα να σας ακούσω και παραγγειλα μια 710 με 40€ να κάνω την δουλειά μου μέχρι τον Νοέμβριο και τότε θα τσιμπήσω την 7800ΧΤ ή την hellhound ή την tuf σε λευκή μιας και έχω λευκό build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 7800XT θα την ευχαριστηθείς όταν κάνεις αναβάθμιση τον 3600. Ιδίως σε παιχνίδια που έχουν απαιτήσεις σε CPU θα κόβει αρκετά. Να φανταστείς στο AC Odyssey με την RX6600 που έχω όταν πήγα από 3600 σε 5600 είδα αύξηση 20fps τα οποία είναι αρκετά για μια αλλαγή CPU.

Το ενοχλητικό θα είναι τα min FPS. Μπορεί σαν μέσο όρο να πιάνεις 60+fps αλλά λόγο του 3600 θα έχεις πολλές πτώσεις κάτω από αυτό το όριο(60fps) και θα σε χαλάει την εμπειρία του παιχνιδιού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο ελεγα να μην ανεβω πανω απο 7700ΧΤ το πολυ και την 6700ΧΤ την ειχα επιλεξει μιας και ειναι της εποχης ας πουμε του 3600.Αλλα μιας και εχω καλη μητρικη και μπορω να βαλω σχεδον οτι θελω απο ΑΜ4 δεν εχω θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει όμως ότι θα παίζει καλύτερα με 7800 από ότι με την 6700xt. Προσωπικά με 5600 (πόσο καλύτερος να είναι από 3600?) και 4070 μόνο στο cyberpunk είδα αρκετό μπουκάλι (έως 80% usage κάρτας) και αυτό με RT ultra. Που και σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να το ρίξεις λίγο κατεβάζοντας CPU intensive settings.

Αλλά σίγουρα αν ο επεξεργαστής μείνει ως έχει, τότε πιο πολύ νόημα έχει η 6700xt για να είναι πιο ισορροπημένο το build. Έτσι μπορεί και να σε βγάλει μερικά χρόνια και μετά το κρατάς για δεύτερο μετά από μετάβαση σε Ryzen 9000 + rx 9000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Γι αυτο ελεγα να μην ανεβω πανω απο 7700ΧΤ το πολυ και την 6700ΧΤ την ειχα επιλεξει μιας και ειναι της εποχης ας πουμε του 3600.Αλλα μιας και εχω καλη μητρικη και μπορω να βαλω σχεδον οτι θελω απο ΑΜ4 δεν εχω θεμα.

Oταν η αναβαθμιση GPU σου κοστιζει 400€+ και η αναβαθμιση CPU 130€(5700x) δεν θα επρεπε να ασχολεισαι καν με το αν εχεις Balanced συστημα η΄να σκεφτεσαι αγορα κατωτερης GPU στα ιδια περιπου χρηματα με νεοτερη και καλυτερη.
Υπαρχει και αυτη η λυση :P

Screenshot_14.jpg

8 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ισχύει όμως ότι θα παίζει καλύτερα με 7800 από ότι με την 6700xt. Προσωπικά με 5600 (πόσο καλύτερος να είναι από 3600?) και 4070 μόνο στο cyberpunk είδα αρκετό μπουκάλι (έως 80% usage κάρτας) και αυτό με RT ultra. Που και σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να το ρίξεις λίγο κατεβάζοντας CPU intensive settings.

Αλλά σίγουρα αν ο επεξεργαστής μείνει ως έχει, τότε πιο πολύ νόημα έχει η 6700xt για να είναι πιο ισορροπημένο το build. Έτσι μπορεί και να σε βγάλει μερικά χρόνια και μετά το κρατάς για δεύτερο μετά από μετάβαση σε Ryzen 9000 + rx 9000

Eσυ ειχες 4070 και εβαλες RT :P
Σε 6700xt δεν θα ασχοληθει καν με RT για να δει τι μπουκαλι θα εχει .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα απο τον jmc τα πηρα,αλλα επαιζα με 100-120€,τωρα να του δωσω 500€ και να περιμενω κανενα 2μηνο να μου στειλει τα πραγματα δεν το κανω.Θα κανω αυτο που ειπα πιο πανω,θα κατσω με την 710 που παρηγγειλα και το φθινοπωρο μαλλον παω για 7800ΧΤ.Δεν νομιζω να εχει και τρομερο θεμα ο 3600,δεν ειναι τερας αλλα δεν ειναι κανενας αρχαιος ή κανενας αδυναμος επεξεργαστης.Το πολυ πολυ δινω αλλο ενα 200αρι και παιρνω εναν X3D και τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, LouCi4er said:

 κατσω με την 710 που παρηγγειλα και το φθινοπωρο μαλλον παω για 7800ΧΤ.

Συγνωμη Luci,αλλα ειναι λαθος κατα την γνωμη μου.

Καλυτερα να αγορασεις μια gtx 1050ti η μια RX 570 σε καλη κατασταση,απο μελος με θετικες στα 50-60 ευρω και να παιζεις καλουτσικα απο τωρα οποτε θελεις σε medium,low παρα 40 ευρω για μια ελεεινη καρτα  οπως η 710. :)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε 200 ευρώ και πάρε τον 5700Χ3D από JMC,αφού θα έχεις τον 710 για εικόνα και δεν υπάρχει θέμα να περιμένεις κάνα μήνα.Θα είσαι έτοιμος για καλοκαίρι που θα έχεις το χρόνο να παίξεις αρκετά παιχνίδια και αν βγει προσφορά για gpu είσαι έτοιμος χωρίς bn .Αν δε σου κάνει καμμιά μαλακία ο Jimmys και μετά από κάνα μήνα σου πει πως δεν υπάρχει ο Χ3D στην αποθήκη,τον τεστάρεις δηλαδή,χτυπάς καλοκαιράκι αυτή την καρτούλα που με το ξεκλείδωμα του mem oc έχει καλύτερο raster από 4070ΤΙ και είσαι άρχοντας. https://www.bestprice.gr/item/2159403316/sapphire-radeon-rx-7900-gre-16gb-gddr6-pure-karta-grafikwn.html?qo=7900gre&from=cat

Eγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου και θα ήμουν άνετος για 3 χρόνια😎.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Δώσε 200 ευρώ και πάρε τον 5700Χ3D από JMC,αφού θα έχεις τον 710 για εικόνα και δεν υπάρχει θέμα να περιμένεις κάνα μήνα.Θα είσαι έτοιμος για καλοκαίρι που θα έχεις το χρόνο να παίξεις αρκετά παιχνίδια και αν βγει προσφορά για gpu είσαι έτοιμος χωρίς bn .Αν δε σου κάνει καμμιά μαλακία ο Jimmys και μετά από κάνα μήνα σου πει πως δεν υπάρχει ο Χ3D στην αποθήκη,τον τεστάρεις δηλαδή,χτυπάς καλοκαιράκι αυτή την καρτούλα που με το ξεκλείδωμα του mem oc έχει καλύτερο raster από 4070ΤΙ και είσαι άρχοντας. https://www.bestprice.gr/item/2159403316/sapphire-radeon-rx-7900-gre-16gb-gddr6-pure-karta-grafikwn.html?qo=7900gre&from=cat

Eγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου και θα ήμουν άνετος για 3 χρόνια😎.

Tι να το κανει τον 5700x3d αν εχει 710;
Δεν προσφερει τιποτα παραπανω απο τον 3600.
Aν τον παρει Νοεμβριο (τοτε που θα τον χρειαστει με καλυτερη GPU) θα εχει πεσει και ο 5700x3d.
Ειναι σαν να αγοραζει πρωτα το κρανος και μετα τη μηχανη :P

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Tι να το κανει τον 5700x3d αν εχει 710;
Aν τον παρει Νοεμβριο (τοτε που θα τον χρειαστει με καλυτερη GPU) θα εχει πεσει και ο 5700x3d.

Και τώρα χρειάζεται καλύτερη gpu,το καλοκαίρι τι θα κάνει 3 μήνες,θα τα φάει όλα τα λεφτά στο Bali και στα Bora Bora?Και σιγά μην πέσει ο 5700Χ3D κάτω από 200.Απλά θα εξαφανιστεί,αν δεν το βρει κάνα 20ευρω πιο φθηνά,σιγά δλδ.

Δε συμφωνώ.Πρέπει πρώτα να έχει μια καλή βάση,με τον 3600 θα έχει bnόποια gpu της προκοπής και να πάρει.Πιο εύκολο να δώσει 200 για cpu και όπως είπα να τεστάρει τον αγαπημένο σου Jimmy και στη χειρότερη να πάρει πίσω τα λεφτά μετά από κάνα μήνα παρά να δώσει 500+ για gpu από JImmy.

Aν μείνει με 3600 ας πάρει καμιά 7600 για να βγάλει το καλοκαίρι.

Επεξ/σία από Westbaum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Westbaum είπε

Και τώρα χρειάζεται καλύτερη gpu,το καλοκαίρι τι θα κάνει 3 μήνες,θα τα φάει όλα τα λεφτά στο Bali και στα Bora Bora?Και σιγά μην πέσει ο 5700Χ3D κάτω από 200.Απλά θα εξαφανιστεί,αν δεν το βρει κάνα 20ευρω πιο φθηνά,σιγά δλδ.

Δεν θα αλλαξει τιποτα αγοραζοντας 5700x3d αυτο λεω :P
Παλι τα ιδια θα παιζει και με τα ιδια FPS.
Θα δωσει 200€ και θα ειναι "πεταμενα".
Eνω αν αγορασει τωρα GPU (η το Νοεμβριο) που το εχει πιο πολυ αναγκη και αργοτερα CPU θα παιζει τα παντα με ελαχιστο μπουκαλι(αναλογα το monitor γιατι αν εχει 60Hz δεν θα καταλαβει ποτε οτι εχει μπουκαλι) και μετα με την αγορα CPU θα χαθει και το μπουκαλι.
Επισης θεωρω οτι αν δεν εχεις τα χρηματα να τα αγορασεις ολα , παντα πρεπει να ξεκινας απο το πιο ακριβο που ειναι και το πιο "δυσκολο".

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, BlurayMoviesGreece said:

Θα δωσει 200€ και θα ειναι "πεταμενα".

Πώς θα είναι πεταμένα όταν θα είναι επένδυση για μελλοντική gpu?H 3600 έχει bn ακόμα και με 6600XT σε πολλά παιχνίδια😒 εδώ με τον 5800Χ3D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...