Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Πώς γκένεν αυτό;

Repeat

Επίσης πώς γίνεται αυτό;

Ετσι οπως εχουν κανει την αρχιτεκτονικη στο ampere δεν μπορει να γινει fully utilized τα cuda cores σε χαμηλοτερες αναλυσεις . Εχει κανει σχετικο βιντεο το hardware unboxed. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Δυο πράγματα για το Ray Tracing.

Για αρχή να πούμε ότι τα παιχνίδια που έχουν βγει τώρα με support σε κάρτες της NVIDIA , τρέχουν το RT είτε μέσα από το DXR του DX-12 είτε μέσα σε Vulkan. Υπό νορμάλ συνθήκες το μόνο που θα χρειάζεται η NAVI 2 για να τρέξει αυτά τα παιχνίδια θα είναι Driver από την AMD.

Το θέμα όμως είναι οι επιδόσεις σε αυτά τα παιχνίδια γιατί έχουν γραφτεί για την αρχιτεκτονική της NVIDIA και χωρίς να βγάλει patch ο developer, οι NAVI 2 δεν θα μπορούν να αξιοποιήσουν την αρχιτεκτονική τους στο 100%. Άρα το θέμα δεν είναι αν θα μπορούν να τρέξουν RT στις NAVI 2 αλλά πόσο πέναλτι θα τρώνε σε επιδόσεις αν δεν βγάλουν patches.

E εντάξει δεν είναι και πολλά, οπότε δεν πειράζει. Με το CP77 τι θα γίνει που είναι και NVIDIA Sponsored..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι RT θα δείτε στην κονσόλα θα δείτε και στο pc. Ελάχιστα παιχνίδια που θα πληρώσει η nvidia promotion θα έχουν κάποια διαφορά. Το έχω πει εδώ και ένα μήνα να δούμε αν θα πέσω μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Υπάρχουν 2 "RT".

Οι τίτλοι που έχουν βγει ήδη και είναι αυτή τη στιγμή RTX only και δε πρόκειται κατά 99.9% να κάτσει να ασχοληθεί ο developer μετά από 2-3 χρόνια για DXR patches αφιλοκερδώς. Εξάλλου έπεσαν τα "incentives" από τον πέτσινο έστω για να έχεις σε αυτούς τους 15-20 τίλους RTX+DLSS για showcase στα θυμ.. εχμ sorry early adopters εννοούσα.😁

Οι τίτλοι που θα βγουν μελλοντικά (πχ next gen ports) και θα υποστηρίζονται μέσω DX12 ultimate και DXR και καθ'ότιν οι κονσόλες δεν είναι για πολλά πολλά (πετσοκομμένα rdna2 είναι) άντε να έχουν τα περισσότερα μερικά reflections, shadows κλπ. Μην περιμένετε στην αρχή σωριδόν τίτλους όπως είναι το control δηλαδή ή ακόμα και το metro exodus. Αυτά θα τα δούμε προς το τέλος της console generation ή αραιά και που από μερακλήδες developers και σοβαρά studios που κατέχουν το άθλημά στα ports (πχ Nixxes κλπ). Με λίγα λόγια αν έπαιρνα τώρα κάρτα δε θα διάλεγα με βάση το RT και το DLSS. Για το cuda και το nvenc ναι, αλλά τότε δε θα ήσουν καν σε δίλλημα.

VRAM εδώ είμαστε, θα αργήσουμε πολύ καιρό μέχρι τα 10 GB της 3080 να τη κόβουν στο gaming, ακόμα και σε 4K. Τα 16+ απευθύνονται πιο πολύ σε επαγγελματίες αυτή την στιγμή.

Να δούμε αν με τα 10Gb θα μπορείς να την πουλήσεις αν θες μετά από κάνα χρόνο και κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε η τιμολογιακή πολιτική θα είναι duopoly φάση οπως amd intel.

Σιγά μη χαρίσει τπτ η AMD... Ειδικά αν πιάσει αποδόσεις 3080...

Επεξ/σία από DeareN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, DeareN είπε

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε η τιμολογιακή πολιτική θα είναι duopoly φάση οπως amd intel.

Σιγά μη χαρίσει τπτ η AMD... Ειδικά αν πιάσει αποδόσεις 3080...

Θα είναι όπως στην πρώτη γενιά των ryzen CPUs.

Θα παίξει με χαμηλές τιμές για να πάρει μερίδιο. Είναι και η εμπιστοσύνη με τους drivers κλονισμένη, δε θα ρισκάρει μεγάλες τιμές.

Θα είναι γενναιόδωρη αυτή τη φορά.

Αν πετύχει, στην επόμενη φουρνιά θα χτυπήσει και τιμές. Όπως κάνει τώρα με τη σειρά 5000 στις cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanosAIAS είπε

Θα είναι όπως στην πρώτη γενιά των ryzen CPUs.

Θα παίξει με χαμηλές τιμές για να πάρει μερίδιο. Είναι και η εμπιστοσύνη με τους drivers κλονισμένη, δε θα ρισκάρει μεγάλες τιμές.

Θα είναι γενναιόδωρη αυτή τη φορά.

Αν πετύχει, στην επόμενη φουρνιά θα χτυπήσει και τιμές. Όπως κάνει τώρα με τη σειρά 5000 στις cpu.

Στην μεσαία σειρά ναι. Στο μεγάλο τους θα μας καρφώσει κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Η xt ειναι σχεδον αδυνατο . Και για την απλη λιγες πιθανοτητες δινω παντως. 

Αν είδες δε θα μείνει με καμία sub 500 ( console price ) όμως γιατί οι μικρές πάνε από Ιανουάριο. Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο με εξαίρεση την πανάκριβη και αποτυχημένη Radeon 7? 

Θα δούμε όμως. Εάν όντως δεν βγει κάτι μέχρι 499 θα πάω σε κονσόλα όπως έχω δηλώσει γιατί αναμονή άλλο δε παίζει. Μτχ δεν αγοράζω γενικά το φοβάμαι για κάτι ακριβότερο από 100 ευρώ. Με αυτά που βλέπω κιόλας να γίνεται τελευταία στις αγγελίες είναι ρίσκο. Πληρώνω κ γω την βιαστική πώληση της 5700ΧΤ. Δεν άκουσα παιδιά από δω που πρότειναν να περιμένω. Είναι τραγελαφικο κάπως βλέπω τη παρέα να παίζουν το νέο Warzone update με τα ζόμπι, βγήκαν νέα παιχνίδια που θέλω να παίξω πχ νέο Amnesia και εγώ κάθομαι και τους ακούω :P " πάρε ρε μλκα καμία κάρτα κάθε μέρα στο λέμε ".

 

( έχω στην άκρη pre order κονσόλας από γνωστό που δεν θα παραλάβει μάλλον - σαν back up plan < xbox series s > )

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

6800 ή XT

κλειδώνω εφόσον παίξει έως 500. 

Μέχρι 600 ευρώ με ΦΠΑ θα παίξω και εγώ τώρα θα πάμε για απλή 6800 η 6800xt θα δείξει. Την 6900 την ξεχνάμε λογικά θα παίξει στα 700 και πάνω με την XT στα 999. Θα δώσω και την 5700xt 250 και είμαστε κομπλέ για κάνα 2 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Αν είδες δε θα μείνει με καμία sub 500 ( console price ) όμως γιατί οι μικρές πάνε από Ιανουάριο. Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο με εξαίρεση την πανάκριβη και αποτυχημένη Radeon 7? 

Θα δούμε όμως. Εάν όντως δεν βγει κάτι μέχρι 499 θα πάω σε κονσόλα όπως έχω δηλώσει γιατί αναμονή άλλο δε παίζει. Μτχ δεν αγοράζω γενικά το φοβάμαι για κάτι ακριβότερο από 100 ευρώ. Με αυτά που βλέπω κιόλας να γίνεται τελευταία στις αγγελίες είναι ρίσκο. Πληρώνω κ γω την βιαστική πώληση της 5700ΧΤ. Δεν άκουσα παιδιά από δω που πρότειναν να περιμένω. Είναι τραγελαφικο κάπως βλέπω τη παρέα να παίζουν το νέο Warzone update με τα ζόμπι, βγήκαν νέα παιχνίδια που θέλω να παίξω πχ νέο Amnesia και εγώ κάθομαι και τους ακούω :P " πάρε ρε μλκα καμία κάρτα κάθε μέρα στο λέμε ".

( έχω στην άκρη pre order κονσόλας από γνωστό που δεν θα παραλάβει μάλλον - σαν back up plan < xbox series s > )

Δεν ειχες παρει την 570 προσωρινα ; 

Εγω προβλεπω 6800 550-650 ευρω και 6800xt 650-750 ευρω. Δεν παιζει να δωσει την 6800 πιο κατω οταν θα εχει διπλασια vram απο την 3070 και πιο πανω επιδοσεις. 

Παντως το series s δεν ειναι ασχημη περιπτωση  για τωρα και στο πρωτο 6μηνο του 2021 που θα εχουν βγει και οι μικροτερες και θα εχουν στρωσει οι τιμες χτυπας και μια gpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν ειχες παρει την 570 προσωρινα ; 

Εγω προβλεπω 6800 550-650 ευρω και 6800xt 650-750 ευρω. Δεν παιζει να δωσει την 6800 πιο κατω οταν θα εχει διπλασια vram απο την 3070 και πιο πανω επιδοσεις. 

Παντως το series s δεν ειναι ασχημη περιπτωση  για τωρα και στο πρωτο 6μηνο του 2021 που θα εχουν βγει και οι μικροτερες και θα εχουν στρωσει οι τιμες χτυπας και μια gpu. 

Όχι. Σε συζητήσεις ήμουν με ένα παιδί για μια Νιτρο 570 άλλα έμεινε εκεί. 

Ναι σκέφτομαι για κονσολιτσα και πούλημα μόλις στρώσουν τα πράγματα για αγορά κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...