Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Ναι αφού ο καθένας  παραγγέλνει από τρεις κάρτες μπας και του έρθει μια λογικό το βρίσκω.

Αστειεύομαι αλλά δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα. Επίσης θα φανεί πόσες κάρτες έχει όντως πουλήσει γιατί μια παραγγελία εύκολα ακυρώνεται πόσο μάλλον όταν ο άλλος περιμένει ένα μήνα και δεν εχει παρει καρτα στα χερια του ακομα και ουτε πρόκειται να παρει και τον Οκτώβρη.

Αν τέλος του μήνα σου πετάξει η amd μια κάρτα παρόμοιων επιδόσεων έστω και 5% κάτω με χαμηλότερη τιμή και περισσότερη vram μπορεί έστω μια μερίδα από αυτούς να προσπεράσουν την Nvidia.

Και εγώ 3080 ηθελα να πάρω αλλά λίγο η διαθεσιμότητα λίγο οι τιμές που τις ξεφτυλισανε με κάρτες 700 δολάρια  msrp να πωλούνται ακόμα και 1000 ευρώ βλέποντας ότι η amd είναι αρκετά κοντά και δεν ξέρουμε και τι θα μας επιφυλάσσει στο τέλος θα πάρω οποία κάρτα βρω πιο γρήγορα και σε νορμάλ τιμή με βάση το msrp της.

Μια από τα ίδια. 3080 ήθελα, κάρτα δε βρήκα και κατέληξα προς το παρόν με προπαραγγελία PS5, τουλάχιστον εκεί το Πλαίσιο με διαβεβαίωσε ότι θα παραλάβω Day 1, δε με έπεισε αλλά τουλάχιστον κάτι είναι και αυτό. 

Στο θέμα κάρτας μετά τη δοκιμή Dlss στα τελευταία παιχνίδια θα ήθελα πάλι Nvidia παρά AMD αλλά αν βγει Navi κοντά στη 3080 ποτέ δε ξέρεις μπορεί να βρεθώ με AMD αν και πλέον έχω τις επιφυλάξεις μου από θέμα διαθεσιμότητας. 

Πιστεύω θα αργήσει να ομαλοποιηθει το τοπίο πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ε πάνω από 1100 δεν έχω δει 3080 σε μαγαζί. 

Λίγο που παρακολούθησα το Nvidia 3080,νομιζω δύο άτομα τόσα έδωσαν, κοντά στα δύο χιλιάρικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερώτηση.Τα reference μοντέλα,αν υπάρχει διαθεσιμότητα,θα έρχονται σε fixed τιμές του msrp ή θα χρεώνει ο καθένας κ εδώ ότι γουστάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Παιδιά ερώτηση.Τα reference μοντέλα,αν υπάρχει διαθεσιμότητα,θα έρχονται σε fixed τιμές του msrp ή θα χρεώνει ο καθένας κ εδώ ότι γουστάρει?

Εννοείται ότι γουστάρει..... Πιο καλά από κάνα αμαζόν, κάτσε να βγουν με το καλό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Κάτσε η Lisa δουλεύει αυτήν την στιγμή , μόλις κάνει διάλειμμα θα την πάρω τηλέφωνο και θα σου πω , καλή ερώτηση. 

Ναι..Οκ,φαντάζομαι είναι δύσκολο να πείτε τι γινόταν μέχρι τώρα σε launches.Λένε 200 ευρώ και έρχεται εδώ στα 500?Δε σ ζήτησα να πάρεις τη Liza,τη παίρνω κ εγώ αν θέλω.Η ερώτησή μου αφορούσε τι ισχύει γενικότερα με amd,αλλά πρέπει να υπάρχει κ λίγο διάθεση  να απαντήσεις,κατανοητόν

Επεξ/σία από Matrix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Παιδιά ερώτηση.Τα reference μοντέλα,αν υπάρχει διαθεσιμότητα,θα έρχονται σε fixed τιμές του msrp ή θα χρεώνει ο καθένας κ εδώ ότι γουστάρει?

Τις πρώτες μέρες γενικά καλό είναι να μην αγοράζουμε τίποτα,  έτσι και στις gpu είναι προς τα πάνω οι τιμές.  Ως τώρα στις κάρτες της AMD μετά από λίγες μέρες ισσοροπουν και είναι πολύ κοντά με αυτές του msrp,  αφού με την ισοτιμία και την προσθήκη του ΦΠΑ οι τιμές διαμορφώνονται σε δολάριο = ευρώ. 

Το παραπάνω φυσικά δεν αφορά αυτό που είχε γίνει πριν 3 χρόνια αν θυμάμαι καλά με το mining και οι τιμές στις gpu της AMD είχαν ανέβει κατακόρυφα. Αυτή την στιγμή συμβαίνει κάτι ανάλογο στις ampere της nvidia όχι λόγο mining αλλά λόγο μικρής διαθεσιμότητας.

Επεξ/σία από panoskatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Matrix7 είπε

Ναι..Οκ,φαντάζομαι είναι δύσκολο να πείτε τι γινόταν μέχρι τώρα σε launches.Λένε 200 ευρώ και έρχεται εδώ στα 500?Δε σ ζήτησα να πάρεις τη Liza,τη παίρνω κ εγώ αν θέλω.Η ερώτησή μου αφορούσε τι ισχύει γενικότερα με amd,αλλά πρέπει να υπάρχει κ λίγο διάθεση  να απαντήσεις,κατανοητόν

Απλά φέτος δεν είναι όπως όλες οι άλλες χρονιές λόγω του covid, οπότε κανείς δεν ξέρει. Αλλά ναι, συνήθως, είναι καλές οι τιμές των AMD ref..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...